Danielka1982
10.03.17,12:58
Dobrý deň,potrebujem poradiť ako postupovať.Reklamovala som mobil zakúpený v telekome.Mobil mi vzali na reklamáciu s tým,že mi zapožičali náhradný no mobil pracovníčka predomnou nemohla vyskúšať,keďže bol vybitý.Vraj mám doma nabiť,vyskúšať a ak by bol problém tak mám prísť s ním naspäť.Mobil fungoval prvý deň v pohode,druhý deň začal sekať a večer zhasol.Tlačítka naspäť a domovská stránka svietia ale display nič.Oznámila som to v telekome no chcú odo mňa 149 eur za poškodenie aj keď som im povedala,že mobil som nepoškodila a takmer ani nepoužívala a môj mobil je už opravený ale nevydajú mi ho pokiaľ nezaplatím pokutu za poškodenie zapožičaného mobilu.Pracovníčka sa ohradila na mňa,že mobil bol v poriadku a vraj ho aj skúšala čo ale nebola pravda.Zavolala som nadriadenú a tá zvýšila na mňa hlas,že mobil naspäť nevezmú a môj mi nevydajú až keď im zaplatím škodu. Dá sa s tým niečo robiť?
Soňa K
10.03.17,15:40
Spísať reklamáciu a obrátiť sa na oddelenie Telekomu, ktoré je na to určené. Ich technik by mal zistiť, čo za problém mobil má. Možno je to náhoda a možno už vedeli, čo je mobil zač a takto chcú zaň dostať peniaze.
sosak
10.03.17,15:59
.Mobil fungoval prvý deň v pohode,druhý deň začal sekať a večer zhasol.Tlačítka naspäť a domovská stránka svietia ale display nič.
---------------------------------------------------------
Ako sama píšeš, mobil prvý deň fungoval. Telekom si môže pozrieť tvoje hovory vo výpise a vie, že telefón bol funkčný a používala si ho. Skús telefón dať na nabíjačku, možno je len vybitý, pretože batéria má malú kapacitu a rýchlo sa vybila. Druhá možnosť, prečo displej nesvieti je, že ti telefón spadol na zem a poškodila si ho. Skús navštíviť opravovňu telefónov, možno opravia telefón lacnejšie. Inak škodu budeš musieť nahradiť.
dmc
10.03.17,16:07
Vymanahnie nahrady za pokazeny mobil bez odborneho posudku a preukazania zavinenia ??? Nevydanie opraveneho mobilu a jeho zadrzanie ??? Okamzite sa obrat na SOI - a stazuj sa na postup reklamacie.
buchač
10.03.17,17:57
Máš papier o prevzatí náhradného mobilu ?
Ak áno...je tam niečo napísané ohľadom nevyskúšania mobilu ?

Mimochodom...prevziať mobil v nenabitom stave je tak trochu naivné.
Myslím si, že ani Boh Ti nepomôže a nie nejaká SOIka.
misoft
10.03.17,20:29
Klasická "finta" operátorov. Tie "náhradné" mobily sú totiž kusy ktoré boli reklamované a vymenené za dobré.
Urobila si jednu chybu, že v protokole nebolo uvedené, že náhradný telefón nebol preskúšaný - pokiaľ by to bolo zapísané, mohla si tým operovať, že samotná obsluha ti dala chybný kus.
Inak - tvoj telefón ti nemajú právo zadržať, je to tvoj majetok. Riešenie škody nech riešia iným spôsobom. Pokiaľ telefón stál viacej ako 266€ - už sa zahrávajú so zákonom.
Danielka1982
11.03.17,08:47
volala som do Telekomu ale oni s tým nemôžu robiť nič,pretože mobil bol kupovaný v hotovosti bez sim karty a teda riešiť to môže len tá predajňa Telekomu kde bol mobil zakúpený poprípade sa mám obrátiť na SOI.Tak som sa obrátila na SOI a podľa zákona oni nesmú môj mobil držať dlhšie ako 30 dní a neexistuje ani žiadna predlžená doba reklamácie a mám potom právo odstúpiť od kúpno predajnej zmluvy.Oni mi musia môj opravený mobil vydať a potom ten zapožičaný riešiť.Servisom,a vraj aj súdnym znalcom a pokutu môžu pýtať až po dokázaní,že mobil som naozaj poškodila ja ale to musia dokladovať komplet všetko ohľadom zapožičaného mobilu či bol niekedy opravovaný a kôli rovnakej chybe ako sa vyskytla mne.Tak teda musím ísť do tej predajne aby mi dali potvrdenie,že mi odmietajú vydať môj mobil a ten papier ako aj všetky ostatné mám zaslať na SOI.Vraj majú s Telekomom viac takýchto prípadov.Tak len dúfam,že mi nejaký papier v tej predajni dajú.
dmc
11.03.17,20:40
Potvrdenie ty mozu odmietnut vydat ako sa aj stava.
Pokial uplynulo 30 dni od zaciatku reklamacie - chod zo svedkom do predajne a ziadaj vydanie telefonu - pokial ti no nevydaju - napis oznamenie oodstupeni od zmluvy na zaklade toho ze nevybavili reklamaciu do 30 dni a ziadaj vyplatenie celej kupnej sumy na tvoj ucet a daj tam lehotu 7 dni. Posli to doporucene na konatela firmy - zistis to na internete podla ICO. Pokial reklamacia nebola ukoncena do 30 dni mas na odstupenie zakonne pravo. Porusenie §18 ods.4 zakona o ochrane spotrebitela. O ukonceni reklamacie je povinny predajca informovat pisomne. Pokial ti nevydaju potvrdenie o vybaveni reklamacie do 30 dni porusuju ustanovenie §18 ods.9 zakona o ochrane spotrebitela.

Zaroven cez internet spis navrh na vykonnaie kontroly na miesteprislusne SOI (najdes na ich strankach) kde popises cely priebeh aj s uvedenim svedka ze ti reklamaciu neukoncili do 30 dni tak ako vyzaduje zakon.

Podobnu vec som riesil pre mojho kolegu pred 3 tyzdnami - ohladom neopravenej vetrovky a neukoncenia reklamacie do 30 dni. Uz ma celu sumu na svojom ucte. (A ako nas posiela majitelka predajne kadelahsie a ako si vysvetluje zakony mam nahrate na mobile)

Pokial sa opraveny mobilny telefon nachadza na predajni a odmietaju ti ho vydat je na mieste aj Oznamenie na Policii nakolko ti tvoj majetok zadrziavaju neopravnene. Pri naplneni vysetkych znakov by mohlo ist o priestupok proti majetku podla §50 ods.1
misoft
12.03.17,18:05
@Danielka1982 - toto
" volala som do Telekomu ale oni s tým nemôžu robiť nič,pretože mobil bol kupovaný v hotovosti bez sim karty a teda riešiť to môže len tá predajňa Telekomu kde bol mobil zakúpený" nie je pravda. Je síce pravda, že nejaké klientské centrum ti reklamáciu mobilu nevybaví, ale predajňa, kde sa realizujú rôzne zmluvy a tiež sa predávajú mobily - tak to je POVINNÉ postupovať podľa zákona o ochrane spotrebiteľa a je jedno, KTORÁ je to predajňa.
http://www.epi.sk/zz/2007-250 §18 ods.2
Citujem:
Spotrebiteľ môže uplatniť reklamáciu v ktorejkoľvek prevádzkarni predávajúceho, v ktorej je prijatie reklamácie možné s ohľadom na predávané výrobky alebo poskytované služby, alebo u určenej osoby. Určená osoba môže reklamáciu vybaviť iba odovzdaním opraveného výrobku, inak reklamáciu postúpi predávajúcemu na vybavenie.
Takže ak tvrdia niečo iné, postupujú nezákonne a v tom prípade oznámiť SOI ich postup a argumenty.