Lindchen
11.03.17,14:15
Dobrý deň poradcovia.

Počas živnostenškého podnikania mi vznikol dlh na poistnom a mám z mladšieho, nerozvážneho veku niekoľko nesplatených záležitostí - exekúcii. Zväčša drobnosti, ktoré (ú)rokmi narástli. Babka k babce, exekúcia k exekúcii a celkový dlh je už cca 7000 eur.

Zamestnávateľ mi oznámil, že je preňho dlžník problémový pracovník a v skúšobnej dobe mi môže ukončiť spoluprácu (hoci inak nemám vôbec žiadne pracovné problémy).

Idem teda riešiť. Poisťovne cez žiadosť o splátkový kalendár. Neviem, či schvália, ak áno, splátka nebude malá. Musím však zároveň platiť aj exekúciu. Ak príde do práce exe, zamestnávateľ ma vyhodí. Ak budem platiť poistné, nebudem mať na splátku exekútorovi a ten pošle príkaz do práce, tam ma zas vyhodia a nebudem mať ani na splácanie dlhu v poisťovni. Idem teda do banky, neochotne, ale predsa skúsim. Tam mi pôžičku nedajú, lebo mám dlh v poistovni. Ok, ja viem, preto si tú pôžičku beriem, aby som sa oddlžila aspoň takto. Snažím sa vyjednávať, ale nie, nedá sa, ich systém mi priradí nízku bonitu.

Jediným riešením sa zdá byť pôžička z nebankovky (sorry, ale do toho už nejdem) a pôžička od rodiny/známeho - žiaľ, tak bohatých priaznivcov nemám. Nemá zmysel brať si menšie sumy, tiež ich treba splácať a to, na čo mi už nevyšlo, ostalo ako dlh, z čoho môže byť tiež exekúcia = kvôli žrážkam nemám ako splácať kamarátovi a pre exe ma vyhodia z práce, čiže už nesplatím nič... Kolotoč.

Prerušila som živnosť a pracujem aktuálne na TPP (skúšobná doba) a mám brigádu. Poistné mi hradí zamestnávateľ.

Má niekto nápad, ako postupovať?
kopretinka
11.03.17,21:21
zamestnávateľovi môže byť jedno,že si dlžník,ak chodíš riadne do práce a plníš si povinnosti.Exekútor do tvojho zamestnania nepríde,čo by tam preboha robil?On len pošle papier do účtarne,aby ti strhávali z platu .........ako sa dozvedel zamestnávateľ,že si dlžník?
Lindchen
13.03.17,07:07
Ďakujem za odpoveď. No práve od exekútora, prišla žiadosť o súčinnosť, aby mi strhli z platu.
No a inak na zozname dlžníkov poisťovne, ktorý je verejne prístupný...
Dáša_
13.03.17,07:50
neviem, aká je celková výška dlhov, aký máš majetok, či máš niečo aj v bsm - veľa otázok. Asi by som uvažovala o osobnom bankrote. aj keď hovorím, že je tu dosť veľa otázok
Lindchen
13.03.17,07:54
Ďakujem za reakciu.
V príspevku uvádzam sumu, cca 7000 eur. Majetok nemám žiadny, okrem osobných vecí - žiadne nehnuteľnosti ani cennejší hnuteľný majetok. BSM nemám, som slobodná.
Dáša_
13.03.17,07:59
no, v tomto prípade by som uvažovala fakt o tom osobnom bankrote. Koľko z toho je dlh na zdravotnom poistení?
Lindchen
13.03.17,08:15
2000 eur. Tam som uvažovala prímárne nad splátkami, budem navrhovať vyššiu sumu, nech je to priechodné. No ak mi vezmú exekútori, tak na úhradu nebudem mať. (Ak ma teda zamestnávateľ skôr nevyhodí.)
Dáša_
13.03.17,08:23
ak máš na splatenie, tak samozrejme, v prvom rade splatiť. Len cez exekúcie sa tie sumy neúmerne nabaľujú. konkurz (bankrot) exekúcie zastavuje. Ale zase musis odvádzať istú časť príjmu po skúšobné obdobie - teraz sa nevyjadrujem terminologicky správne, hovorím en o princípe.
Lindchen
13.03.17,08:33
Áno, to viem, čítala som už niečo málo o banktore, no na zloženie tých 1665 eur nemám, okrem platu nemám majetok a túto sumu zložiť naraz neviem.
Dáša_
13.03.17,08:53
tá suma je po novom nižšia, ak si dobre pamätám, tak 500€ a ešte aj tam sú isté možnosti

skús prečítať toto https://frnco.blog.sme.sk/c/443465/osobny-bankrot-po-novom-zakladne-informacie.html

alebo mnoho iných článkov na webe. tuším aj tu sme sa už čiastočne o tom bavili.
Lindchen
13.03.17,09:03
Super, ďakujem, preštudujem a asi do toho pôjdem.
Dáša_
13.03.17,09:09
po pravde, ak je to tak, ako píšeš, tak si na to ideálny kandidát. aj ked to nebude ľahké, ale je to cesta, ako sa tých dlhov zbaviť