mondes
11.03.17,14:15
Ahojte, klientka prerušila živnosť z dôvodu MD. Uplatňuje si paušálne výdavky. Ak živnosť neobnoví do termínu podania DP (a neobnoví) je potrebné pri pauš. výdavkoch upraviť ZD o neuhr. pohľadávky a nespotr. zásoby . Ona má ERP, takže jej žiadne neuhr. pohľ. nevzniknú. Avšak akým spôsobom mám upraviť ZD o nespotr. zásoby? Dám to cez ID ako uzávierkovú operáciu ako Príjem? A v DP do kolónky Zásoby už nebudem zrejme uvádzať výšku zásob, však?

Hmm, ako príjem to nemôžem dať, pretože z toho sa mi vypočíta 40% paušál. A ja potrebujem len navýšiť ZD.
Príklad:

Príjmy napr. 4900 z toho výdavky 40% = 1960, odvody do ZP sú 360,36 eur, teda ZD bude 2579,64 eur.

1.Ako v alfe plus navýšim tento ZD o nespotr. zásoby?
2.Už nebudem potom v DP uvádzať výšku zásob k 30.6.2016, však?

Prosím Vás, poradíte? Ďakujem.
Takže predsa tú sumu nespotr. zásob dám cez ID ako Príjem v rámci uzávierkových operácii, nakoľko som našla toto:

Daňovník, ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, 11 a 14 zákona riadky 41, 42, 50 a 51 nevypĺňa, pričom položky zvyšujúce
a znižujúce základ dane sú u neho súčasťou príjmov, resp. výdavkov uvádzaných v evidencii podľa týchto ustanovení zákona.