palolubka
11.03.17,19:22
dan za nehnuteľnosť pri dedičskom konaní sa platí z celkovej hodnoty bytu ,alebo iba z polovice ,kedže byt vlastnili v pomere 1/1
afrikánka
11.03.17,18:22
Iba z polovice.
Tweety
11.03.17,18:24
Daň z dedičstva je už dávnejšie zrušená. Platia sa iba poplatky notárovi pri dedičskom konaní.
palolubka
11.03.17,18:31
platim to notarovi ak je cena napr 30 000€ poplatok notarovi sa vypočíta z polovice nehnutelnosti?
Mária27
11.03.17,18:34
Ano, lebo dediť sa bud iba 1/2 bytu po zomrelom manželovi (-lke). Vlastníkom 1/2 zostáva žijúci manžel (-ka), lebo sa najprv vyporiada (rozdelí) BSM. To platí, ak sa dediči nedohodnú inak (manželka s deťmi a pod).
Tweety
11.03.17,18:36
Áno z hodnoty dedičstva.
palolubka
11.03.17,18:42
Diky Vám idem na buduci týždeň na dedičské konanie a mám takú nie veľmi ˇustretovú notárku ktorú som pekne požiadal aby mi zaslala potrebné dokumenty na zaplatenie dedičského konania tak mi oznámila že ona nie je povinná mi to posielať a že mi všetko ukáže keď prídeme . Je to trochu blbé veď mám právo vedieť za čo platím či nie?
ivka70
11.03.17,18:48
ved zaplatis az ked ti to ukaze, nie?
palolubka
11.03.17,18:48
poplatok u notára je fixný ,alebo sa s ním dá hýbať?
Tweety
11.03.17,18:49
Všetko bude prebrané na dedičskom konaní.
ivka70
11.03.17,18:52
je dany vyhlaskou percentami z hodnoty decicstva. Hybat sa da max. odhadom ceny nehnutelnosti, aj to nie je jednoduche
palolubka
11.03.17,18:55
ďakujem Vám všetkým len sa mi zdá že za byt ktorý ma hodnotu cca 30 000€ mám zaplatiť 410€ poplatok notárovi dosť veľa
Kvaka
11.03.17,19:03
MenoPriezvisko
11.03.17,21:13
daň z dedičstva sa už neplatí, platí sa iba poplatok notárovi (počíta sa z čistej hodnoty dedičstva (tzn. všeobecná hodnota majetku mínus pohrebné trovy, príp. pohľadávky) a ešte sa platí 0,2% z čistej hodnoty súdny poplatok. pokiaľ bol byt v 1/1 v BSM tak do dedičstva ide 1/2, niektorí po dohode ak chce pozostalý manžel/ka dať do dedičstva celý dom/byt na deti, jedine takto je možné bez KZ alebo DZ prepísať celý dom na ďalších dedičov.
branislavp
12.03.17,05:34
pallolubka, vôbec celý sadzobník je zákonné zdieranie vlastníka, ktorý nehnuteľnosť dedí. Príklad. Manželia si krvopotne nadobudnú rodinný dom, celý život ho udržiavajú, zveľadujú. Keď dôjde ku dedeniu tohto majetku, tak notár sa z toho živí. A v niektorom jednaní aj niektorý notár vie narobiť chyby v dedičskom konaní a keď dotyčný podpíše to ded.konanie a nepríde na chybu notára, či chybu katastra. do 15-tich dní od konania, iba dovtedy sa môže dedič odvolať, tak dedič má smolu. Tým, že dedič podpísal v.r. to rozhodnutie o dedičskom konaní potvrdil, že je všetko O.K. To znači dedič prebral na seba zodpovednosť pri dedičskom konaní aj za chyby tých, ktorí to spôsobili. Hlavne, že notár hneď po ukončení ded.konania hneď inkasuje podľa sadzobníka a to iba napíše zmenu z dovtedajšieho vlastníka nenuteľnosti-poručiteľa n a dediča - nového vlastníka nehnuteľnosti. Vzhľadom na naše zárobky notárske poplatky a vôbec poplatky pri prepisoch nehnuteľností sú vysoké až veľmi vysoké.