Aljoska
13.07.06,13:16
Ahojte poradcovia,
ešte Vás chcem poprosiť o ďalšiu radu. Na porade som si našla k práci vo sviatok viac textov a pochopila som k §95 že pracovná zmena, ktorá je nastúpená v normálny prac. deň sa počíta ako odpracovaná v obyčajný deň, aj ked časť zmeny v skutočnosti odpracoval vo sviatok. A až tá zmena čo nastúpi prvá vo sviatok má zaň aj príplatok Základ je, kedy nastúpil do pracovnej zmeny a nie kedy ju končí.
Ale zároveň som sa dočítala v jednom príspevku, že :
"Pozor, ak je pracovník zamestnaný podľa zákona 552 a 553/2003, ( O výkone práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10) vo verejnom záujme) tieto výpočty neplatia, lebo v zákone 553/2003 § 29, ods.4) je výslovne napísané, ktoré § zákona 311/2001 neplatia. V tomto prípade si treba aj všimnúť § 27, kde si píše, ze zamestnanec má nárok aj na príplatok za pomerne odpracovaný čas."
To znamená, že ak sme zamestnanci verejnej správy riadime sa zákonom 553/2003 konkrétne §27 ods. 4?Doteraz sme sa aj tak riadili, len jedna kolegyňka začala riešiť, že to nerobíme správne a tak som hľadala aj medzi Vašimi príspevkami a našla som niečo k tomu aj v zákonoch ale predsa by som sa chcela uistiť a s Vami poradiť.
Ďakujem a pekný den.
Zita4
13.07.06,11:53
"Pozor, ak je pracovník zamestnaný podľa zákona 553/2003, ( O výkone práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10) vo verejnom záujme) tieto výpočty neplatia, lebo v zákone 553/2003 § 29, ods.4) je výslovne napísané, ktoré § zákona 311/2001 neplatia. V tomto prípade si treba aj všimnúť § 27, kde si píše, ze zamestnanec má nárok aj na príplatok za pomerne odpracovaný čas."
To znamená, že ak sme zamestnanci verejnej správy riadime sa zákonom 553/2003 konkrétne §27 ods. 4?Doteraz sme sa aj tak riadili, len jedna kolegyňka začala riešiť, že to nerobíme správne a tak som hľadala aj medzi Vašimi príspevkami a našla som niečo k tomu aj v zákonoch ale predsa by som sa chcela uistiť a s Vami poradiť.
Ďakujem a pekný den.

V zákone č. 553/2003 sú určené v § 29 ods. 4 paragrafy, ktoré sa netýkajú zamestnancov vykonávjúcich práce vo verejnom záujme, ale nie je tam uvedený § 95 Zákonníka práce:
§ 95

Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá.

Pri práci vo verejnom záujme sa neuplatňuje priemerná mzda pri náhradách mzdy za dovolenku a pod., mzdové zvýhodnenia sú určené v zákone 553/2003 a podobne.
Aljoska
17.07.06,05:45
Dakujem Zita4 za odpoved. Pochopila som to tak, ze pre nas je smerodajny §95 a podľa neho sa riadit.
zelam pekny den:)