mondes
12.03.17,16:25
Ahojte, viete mi poradiť v tomto?

SZČO ukončila k 31.12.2016 podnikanie. Upravujem ZD o neuhr. záväzky a o nespotr. zásoby . Keďže účtujem v JU, tak to robím v rámci uzávierkových operácii priamo v peň. denníku. Teda k 31.12.2016 už samozrejme po uzávierkových operáciách nemám žiadne neuhr. záväzky a v účt. závierke mi program pri záväzkoch dáva nulu. Som si myslela, že je to takto správne, ale dala som pre istotu dopyt na FS a odpoveď je takáto:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobrý deň,

podnikateľ - FO účtujúci v JÚ podľa § 16 ods. 6 písm. b) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoÚ“), uzavrieť účtovné knihy ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti a zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, ktorá sa podľa § 17 ods. 6 ZoÚ považuje aj za riadnu.

Údaje uvedené v mimoriadnej (zároveň aj riadnej) účtovnej závierke, ktorú zostavuje účtovná jednotka k 31.12.2016 musia zodpovedať skutočnosti, ktorá je v účtovnej jednotke zaúčtovaná v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v ostatných pomocných knihách ku dňu skončenia podnikania. Účtovná jednotka riadne uzavrie účtovné knihy a zostaví účtovnú závierku, tak aby údaje vyjadrené v účtovnej závierke prezentovali verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva ku dňu skončenia podnikania účtovnej jednotky, FO (§ 7 ods. 1 ZoÚ).

To znamená, účtovná jednotka zobrazuje v zostavenej mimoriadnej účtovnej závierke jednotlivé položky tak, aby zodpovedali skutočnosti ku 31.12.2016 (nevykazuje nulové stavy majetku a záväzkov).
-----------------------------------------------------------------------------------

Takže mám ručne doplniť sumu záväzkov o ktoré som upravovala ZD? To sa mi akosi nezdá, preto prosím o pomoc alebo názor Vás, skúsenejších. Ďakujem.

Ľudkovia, fakt neviete? Nikto nerobil závierku pri ukončení podnikania?