vlado1233
12.03.17,18:05
Dobry den,
Rad by som sa opytal ako postupovat pri platbach do F.O.
Jedna sa o bytovku s 8 bytmi.Zatial sme sa dohodli skladat sa sumou podla m2 bytu.Otazka mali by sme zapocitat do m2 bytu aj rozlohu pivnic na prizemi?

Taktiez mame v bytovke aj kotolnu ktora uz vlastne kotolnou nieje kedze kazdy byt ma vlastne kurenie.
*****na nieje majetkom vlastnikov bytov pretoze povodny majitel bytovky ju nepredal s bytmi..Podla mojho nazoru by sa mal taktiez podielat na F.O. m2 kotolne..Alebo sa mylim?

Dakujem za odpoved

S pozdravom
Vladimir
ivka70
12.03.17,17:55
a citali ste zakon? tam je presne napisane ake plochy sa pocitaju do FO ....
vlado1233
12.03.17,18:07
Teda do fondu oprav sa prispieva podla spoluvlastnickeho podielu cize by sa tam mali zaratat aj tie pivnice..A ako je to potom s tou (ne)kotolnou?Je to nebytovy priestor cize nieco ako tie pivnice?Dakujem
vlado1233
12.03.17,18:26
Dakujem za odpoved..Pivnica ak sa to da takto nazvat skor (byvala kotolna) patri byvalemu majitelovy celej bytovky.Taktiez je majitelom este jedneho bytu v bytovke.
ivka70
12.03.17,18:41
snad sa mozem spytat, znalost zakona o bytoch a nebytovych priestoroch je v tomto pripade zaklad, bez jeho precitania sa nepohnu. A inak, ked nevies, nedavaj domnienky a tiez si radsej najskor prestuduj ten zakon
ivka70
12.03.17,18:46
to vobec nie je pravda a mimochodom, aj v jej pravidlach je, ze skor ako zadam otazku, skusim pohladat, ci uz tu taka nie je ... urcite by sa zopar naslo
vlado1233
12.03.17,18:47
Ale v tom zakone sa neviem docitat nic o tej (ne)kotolni..A to ze su zakony neznamena ze po ich precitani musi byt kazdemu hned jasne co a ako.
vlado1233
12.03.17,18:49
ivka70 ak mi neviete alebo nechcete pomoct poprosim vas ignorujte tuto temu..

Dakujem
buchač
12.03.17,18:51
1. Áno
2. Áno

Google
https://www.google.sk/search?client=opera&q=fond+opr%C3%A1v+kotol%C5%88a&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
-----------------------
LINK

v zmysle ustanovenia § 2 ods. 5 Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov považuje za spoločné zariadenie bytového domu. V zmysle uvedeného ustanovenia „spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne kočikárne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.“
https://www.advokatnawebe.sk/riesene-otazky/480-naklady-na-rekonstrukciu-komina-byvalej-spolocnej-kotolne
buchač
12.03.17,18:55
Zadávanie otázok

Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje.
http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html

To ale neznamená, že dotázajúci má zakázané prejsť si najprv aj Google a nájsť si svoje informácie aj sám.

Nevraviac už aj o tom, že jeden link vydá za komplet informáciu.
Ono stačí potom si len prečítať to svoje.
buchač
12.03.17,19:02
Amstrad (Dnes 20:51) presne tak
=======================
Nebuď silno múdry.
Nekomentuj, nepíš chujoviny do odpovedí...odpovedaj relevantne.
Ak nevieš, nechaj tak.
Luba567
12.03.17,19:03
Ja este doplnim ze ak su pivnice zapisane spolu s plochou bytu na liste vlastnictva, tak by sa aj za nich malo platit do FOU. Viete si to pozriet aj sam na web. stranke katastra.
vlado1233
12.03.17,19:07
Dakujem za reakciu ano pivnice su zapisane s plochou bytu na liste vlastnictva
vlado1233
12.03.17,19:26
Ano no ta byvala kotolna nepatri pod spolocne zariadenia kedze nesluzi na spolocne vyuzivanie kedze je majetkom iba jedneho cloveka!Taktiez ten link nevravy o tom ci by mal alebo nemal prispievat do F.O a ak ano akou mierov!!Vravi sa tam o rekunstrukcii komina a o tom ze patri vsetkym majitelov bytov nie iba jednemu cloveku!
Mária27
12.03.17,19:46
Kotolna patrí do spoločných zariadení domu, aj keby bola prerobená na iný nebytový priestor so stavebným povolením (tak ako bývali kancelárie). Ako je zapísaná na liste vlastníctva?

Samozrejme, ak nejde o spoločné zariadenie, každý nebytový priestor musí prispievať do fondu opráv tak, ako každý byt, podľa m2.
Luba567
12.03.17,19:54
A samozrejme aj balkony, terasy z nich 25% by mali platiti do FOU ak su, ale tie nie su na LV. Ak kotolnu oficialne vlastni ten majitel mal by ju mat zapisanu v katastri, zrejme ako nebytovy priestor.
vlado1233
12.03.17,19:54
Dakujem velmi pekne za odpoved k veci!!Na liste vlastnictva je zapisana ako nebytovy priestor.
Mária27
12.03.17,20:02
Je ako nebytový priestor? Keď vám prevádzali byty, už ste si kúrili sami?
vlado1233
12.03.17,20:05
Ano.Kedze byvali majitel bytovky dal spravit uplne nove rozvody vody,odpadu a plynu do kazdeho bytu ktory predaval...Takze hned po kupe sme nahlasovali elektrarne a plynarne...
Mária27
12.03.17,20:11
Bezdôvodné obohatenie môžete žiadať dva roky dozadu,kedže doteraz do fondu vlastník NP neplatil. Ale možno je to len teraz ... Kto vám robí správu?
vlado1233
12.03.17,20:22
byty sa predavali cca dva roky dozadu..Za tie dva roky si majitelia prerobili byty podla svojich predstav a teraz prisiel rad na spolocne priestory..

Priblizne pred mesiacom sme si zriadili SVB kde som bol za predcedu zvoleny ja. Od buduceho mesiaca sa chystame zriadit ten spominany F.Opreto sa snazim zistit co najviac.Zatial na poslednej neoficialnej schodzi sme sa zhodli iba ustne ze budeme prispievat podla rozlohy bytu len som si nebol isty ako to je s pinvicami.
O byvalej kotolni nebola ani zmienka mna to napadlo az dnes..Na nasledujucej oficialnej schodzi by som rad predlozil navrvh na ktorom sme sa dohodli plus tu byvalu kotolnu.

Chcel som iba poradit aby som vedel na schodzi vysvetlit preco by mal platit aj majitel byvalej kotolne ak by argumentoval..
Mária27
12.03.17,21:02
Za nebytový priestor sa platia aj úhrady za plnenia - spoločné osvetlenie, kúrenie, odpad, upratovanie, dokonca niekde platia všetci aj výťahy. Pozri § 10 priloženého zákona.
Teraz pribudla do zákona veta, že pri nebytových priestoroch sa má zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome, lebo tí obyčajne nevyužívajú chodby, výťahy a pod., najmä ak majú vchod zvonku (napr. obchod). Niektorí však majú toľko zákazníkov, že otriasajú domom oveľa viac ako vlastník bytu ... no, ved zistíš tie anomálie :)

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1993/182/20160701
vlado1233
12.03.17,22:15
Super.Teraz v tom mam jasno.Dakujem este raz!!:)
sito
13.03.17,05:52
" ivka70 (Včera 19:55) a citali ste zakon? tam je presne napisane ake plochy sa pocitaju do FO ...."

ivka, a ty si si ho prečítala? FPÚaO je, nie FO. Chápeš ho, aj vlada?