Metodik
13.07.06,13:39
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na Vaše osobné skúsenosti s §42 odst.4 :
Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, platí preddavky na daň v termínoch a vo výške určených na základe predpokladanej dane. Daňovník je povinný nahlásiť výšku predpokladanej dane do konca druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník vznikol, keď sú preddavky na daň za toto obdobie splatné.
Zároveň v §31odst. 6 zákona o správe daní a poplatkov v poslednej vete hovorí:
Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov.

Problém podľa mňa nastáva v časovom nesúlade medzi týmito dvoma zákonmi, nakoľko rozpätie ktoré umožňuje zákon o dani z príjmu môže byť širšie - až do 61 dní, zákon o správe daní a poplatkov túto povinnosť však stanovuje do 30 dňovej lehoty.

Ktoré ustanovenie je potrené podľa Vášho názoru rešpektovať ? Aká je prax na Vašich daňových úradoch?
kalkulka
14.07.06,04:35
Zákon o správe daní. Tento zákon spravuje ostatné dane, čiže priklonila by som sa k tomuto zákonu, aj keď je tam rozpor.
dana9
14.07.06,05:15
Zákon o správe daní. Tento zákon spravuje ostatné dane, čiže priklonila by som sa k tomuto zákonu, aj keď je tam rozpor.

Kalkulka,podľa mňa to nie je celkom tak. Je síce pravda, že 511 sa vzťahuje aj na ostatné dane, ale podľa § 1 zákona o správe daní
je rozsah pôsobnosti zákona nasledovný:

(1) Tento zákon upravuje správu daní.

(2) Podľa tohto zákona sa postupuje, ak osobitný zákon 1) neustanovuje inak.

Pritom osobitným zákonom sa myslí (je výslovne uvedený) aj zákon o dani z príjmov.

Ale to platí vo všeobecnej rovine, neuvádzam to ako odpoveď na prvý príspevok, keďže v daniach z príjmu sa nevyznám.:o

dana:)