dee_d_lady
13.03.17,11:06
Zamestnanec je invalidný dôchodca nad 70%. Naposledy pracoval pred 3 rokmi, potom bol nezamestnaný a potom uznaný za invalidného. Po 2 rokoch na invalidnom dôchodku sa zamestnal u nás.

Čoskoro dovŕši dôchodkový vek a bude žiadať o starobný dôchodok. Ak mu bude priznaný a stane sa starobným dôchodcom a následne mu cca o mesiac u nás končí pracovná zmluva (bola na dobu určitú) - bude mať nárok na odchodné?
Tweety
13.03.17,10:11
§ 76a
Odchodné

(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.

Zistila by som, či už odchodné nedostal. pred tými 3 rokmi.
Čítam, že už bol 2 roky invalidným, keď ste ho prijímali, teda nárok na odchodné podľa uvedeného §76a nemá.
ivka70
13.03.17,10:17
Podla mna, ak ste ho prijimali uz ak invalidneho dochodcu nad 70% invalidity, odchodne mu uz nepatri. Jeho prvym odchodom do dochodku s narokom na odchodne bol ID. Nemozete zistovat ani neviete hodnoverne zistit, ci odchodne dostal niekde inde.
veronikasad
13.03.17,10:34
Ak dobre čítam zadanie,invalidný dôchodok mu bol priznaný v čase keď bol nezamestnaný. Ak sa mýlim,nech ma prosím zadávatelka témy opraví ...
ivka70
13.03.17,10:39
Ano ,ale to zamestnavatela nemusi zaujimat, uz jednoducho "presvihol" cas ,kedy mu narok vznikol - teda prvy odchod do dochodku. On vlastne nemusi oznamit zamestnavatelovi, ze ci bol alebo nebol v tom case zamestnany a zamestnavatel si to nema ako overit. Myslim si.
veronikasad
13.03.17,10:41
Mne to z prvej vety odst. 1 tak nevychádza, ale možno sa mýlim ...Práve preto sa výplata odchodného uvádza v zapoctovom liste.
ivka70
13.03.17,10:55
Lenze dnes uz ZL nie je kumulovany a on medzitym mohol mat aj ineho zamestnavatela ... cize tato informacia nepomoze.
dee_d_lady
13.03.17,11:09
Zamestnanca sme prijali už ako invalidného dôchodcu a v čase, keď sa stal invalidný, bol nezamestnaný, čiže nemal žiadny nárok na odchodné ani od bývalého zamestnávateľa (potvrdil mi, že o odchodné nikdy nežiadal). Nebola som si istá z výkladu zákona, či sa znovu neberie do úvahy pre odchodné jeho terajšia žiadosť o starobný dôchodok.