nika.sum
19.07.10,06:52
už je to potvrdené, že ide o množstvo za kvartál?
potom aj cena je 300 € za kvartál, nie?

praveze niekde spominali, ze mnozstvo je za mesiac, kvartal teda 3xviac:)
monikago
19.07.10,05:48
ahojte, poradite aj mne prosim,

nastupila som po materskej do novej firmy, kde pracujem ako zamestnanec pre s.r.ocku, mame cca 20 zamestnancov + 5-10 dohodarov, podla sezony, uctujem komplet celu firmu + DPH a este maju aj zivnost, kde tiez uctujem celu firmu a myslim si, ze som neni adekvatne ohodnotena

dakujem za akekolvek rady a nazory
Llívia
19.07.10,05:57
ahojte, poradite aj mne prosim,

nastupila som po materskej do novej firmy, kde pracujem ako zamestnanec pre s.r.ocku, mame cca 20 zamestnancov + 5-10 dohodarov, podla sezony, uctujem komplet celu firmu + DPH a este maju aj zivnost, kde tiez uctujem celu firmu a myslim si, ze som neni adekvatne ohodnotena

dakujem za akekolvek rady a nazory

Podľa rady od p. Mihála tu na Porade patrí práca účtovníčky do 4. stupňa náročnosti práce. Ak nemáš mzdu minimálne v tejto výške, môžeš skončiť pracovný pomer kvôli nevyplateniu mzdy. Tiež môžeš dať podnet na inšpektorát práce. Ak máš minimálne mzdu určenú pre 4. stupeň náročnosti práce a chceš viac, tak jedine ísť za šéfom a presvedčiť ho, že nie si adekvátne ohodnotená, ale s tým ti tu asi nikto nepomôže.
Danila
19.07.10,06:35
Podľa rady od p. Mihála tu na Porade patrí práca účtovníčky do 4. stupňa náročnosti práce. Ak nemáš mzdu minimálne v tejto výške, môžeš skončiť pracovný pomer kvôli nevyplateniu mzdy. Tiež môžeš dať podnet na inšpektorát práce. Ak máš minimálne mzdu určenú pre 4. stupeň náročnosti práce a chceš viac, tak jedine ísť za šéfom a presvedčiť ho, že nie si adekvátne ohodnotená, ale s tým ti tu asi nikto nepomôže.Jedna vec je stupeň náročnosti práce a druhá, nezanedbateľná je objem práce. Aj to, čo je obsahom účovníctva z hľadiska zamerania účtovnej jednotky. Tá 4 je len vodítko, odkiaľ asi začať........
jacekova
19.07.10,06:51
ahojte, poradite aj mne prosim,

nastupila som po materskej do novej firmy, kde pracujem ako zamestnanec pre s.r.ocku, mame cca 20 zamestnancov + 5-10 dohodarov, podla sezony, uctujem komplet celu firmu + DPH a este maju aj zivnost, kde tiez uctujem celu firmu a myslim si, ze som neni adekvatne ohodnotena

dakujem za akekolvek rady a nazory


toto my ťažko zistíme, či si adekvátne ohodnotená.
zamestnanec je úplne niečo iné ako SZČO, ktorý to spracováva účto vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, so svojimi prostriedkami atď...
monikago
19.07.10,07:47
dakujem za vsetky odpovede,
otázka
19.07.10,08:44
Poraďte koľko pýtať: SZČO - paušálne výdaje, platby do SP aj ZP, vystavené Fa cca 12 - 15 za rok ( Fa mu vystavujem ja ), platcom DPH podľa § 7a) = ( zasielam mu aj elektronicky súhrnné výkazy a do 5 dní aj fyzicky odovzdám ), vyhotovenie DP FO.

Zuzana
Danila
19.07.10,10:56
Poraďte koľko pýtať: SZČO - paušálne výdaje, platby do SP aj ZP, vystavené Fa cca 12 - 15 za rok ( Fa mu vystavujem ja ), platcom DPH podľa § 7a) = ( zasielam mu aj elektronicky súhrnné výkazy a do 5 dní aj fyzicky odovzdám ), vyhotovenie DP FO.

ZuzanaJa si veľmi dlho snažím kúsať do jazyka v tejto téme. Ale nedá mi vyjadriť sa k zásadným veciam. Vyrástli do výšin niektoré nicky, čo spracovali akýsi cenník účtovných položiek. Podľa môjho názoru je východiskom pre operátorov spracovania účtovníckej agendy. Podľa mojich predstáv nevyjadrujú komplexný servis účtovníckych služieb klientovi. Navyše Porada bola v istých záležitostiach pri prezentácii účtovníkov kontraproduktívna. Ak by som sem zavítala ako podnikateľ, hľadajúci účtovníka, zberala by som sa odtiaľto často rýchlosťou svetla. Mať v profile funkciu účtovníka, či hlavného účtovníka a popísať toľko nekonečných hlúpostí, zadať toľko nezmyselných otázok, a chovať sa k začínajúcim účtovníkom tak, akoby sa jednalo o utieranie prachu v kancelárii a nie vysokoodbornú záležitosť je proti môjmu chápaniu účtovníckej etiky.
A cena práce sa určite odvíja od sebavedomia účtovníka, teda či som tiežúčtovník, čo zaúčtuje podnikateľovi všetky drísty, ktoré požaduje, alebo ho písomne upozorňujem na jeho nedaňové výdavky, koré mi tlačí silou mocou do daňových, výdavky na hrane zákone, či výdavky v rozpore so zákonom, ktoré po mne požaduje zaúčtovať. Či mu budem optimalizovať dane spôsobom tunelov, alebo mu budem optimalizovať dane v zmysle príslušných zákonov. Ak o sebe viem aspoň tieto základné údaje, tak sa mi nemôže stať, že moja cena sa pohybuje na úrovni zpred piatich rokov. Aj za chlieb, aj plyn, aj vodu platí podnikateľ viac. A chce šetriť na účtovníkovi. Je len vecou účtovníkov presvedčiť podnikateľov, že sú to práve oni, ktorí jeho činnosť optimálne z hľadiska vstupov a výstupov ovplyvnia. A už si pripadám ako poraďácky vergel. Lebo nič svetoborné sa za päť rokov, čo sa tu potuľujem, nezmenilo. K lepšiemu.
kimart
19.07.10,11:21
ja by som chcela poďakovať všetkým, čo zareagovali na moju otázku ohľadne prehodnotenia ceny. Ono je to fakt o sebavedomí, a tiež je ťažko niekomu s kým ste aj kamarát zvyšovať cenu. Vďaka vám viem, že som to trošku podcenila zvlášť na fakt, že podklady dostávam na poslednú chvíľu ako jeden veľký bordel.
otázka
19.07.10,11:34
Ja si veľmi dlho snažím kúsať do jazyka v tejto téme. Ale nedá mi vyjadriť sa k zásadným veciam. Vyrástli do výšin niektoré nicky, čo spracovali akýsi cenník účtovných položiek. Podľa môjho názoru je východiskom pre operátorov spracovania účtovníckej agendy. Podľa mojich predstáv nevyjadrujú komplexný servis účtovníckych služieb klientovi. Navyše Porada bola v istých záležitostiach pri prezentácii účtovníkov kontraproduktívna. Ak by som sem zavítala ako podnikateľ, hľadajúci účtovníka, zberala by som sa odtiaľto často rýchlosťou svetla. Mať v profile funkciu účtovníka, či hlavného účtovníka a popísať toľko nekonečných hlúpostí, zadať toľko nezmyselných otázok, a chovať sa k začínajúcim účtovníkom tak, akoby sa jednalo o utieranie prachu v kancelárii a nie vysokoodbornú záležitosť je proti môjmu chápaniu účtovníckej etiky.
A cena práce sa určite odvíja od sebavedomia účtovníka, teda či som tiežúčtovník, čo zaúčtuje podnikateľovi všetky drísty, ktoré požaduje, alebo ho písomne upozorňujem na jeho nedaňové výdavky, koré mi tlačí silou mocou do daňových, výdavky na hrane zákone, či výdavky v rozpore so zákonom, ktoré po mne požaduje zaúčtovať. Či mu budem optimalizovať dane spôsobom tunelov, alebo mu budem optimalizovať dane v zmysle príslušných zákonov. Ak o sebe viem aspoň tieto základné údaje, tak sa mi nemôže stať, že moja cena sa pohybuje na úrovni zpred piatich rokov. Aj za chlieb, aj plyn, aj vodu platí podnikateľ viac. A chce šetriť na účtovníkovi. Je len vecou účtovníkov presvedčiť podnikateľov, že sú to práve oni, ktorí jeho činnosť optimálne z hľadiska vstupov a výstupov ovplyvnia. A už si pripadám ako poraďácky vergel. Lebo nič svetoborné sa za päť rokov, čo sa tu potuľujem, nezmenilo. K lepšiemu.

Milá Danilka,
tieto postoje sú mi známe z témy: účtovník samostatno nesamostatný a naozaj nechápem tento Tvoj monológ a nebudem ho ani komentovať. Išla som si po radu, lebo som na Porade a pretože s takýmto typom klienta som ešte nespolupracovala.

Zuzana
otázka
19.07.10,11:37
Chcem ešte dodať, že čo sa týka cenníka účtovníckych prác, tak z neho si to neviem odvodiť.
korela
20.07.10,00:54
Ja by som sa rada spýtala, koľko si môže účtovnícka firma vypýtať za vyplnenie daňového priznania. Podklady k dispozícii, pracovný pomer trvalý necelý rok plus niekoľko mesiacov neaktívna živnosť. Vyplnené do desať minút. Bez vydania príjmového dokladu. Ďakujem.
Danila
20.07.10,05:16
Milá Danilka,
tieto postoje sú mi známe z témy: účtovník samostatno nesamostatný a naozaj nechápem tento Tvoj monológ a nebudem ho ani komentovať. Išla som si po radu, lebo som na Porade a pretože s takýmto typom klienta som ešte nespolupracovala.

ZuzanaMilá Zuzanka, skús si môj monológ prekvalifikovať na radu, keďže si na Porade. Nie každá rada musí byť typu podľa Tvojich predstáv. Cena za účtovnícke práce by mala byť koncipovaná zmluvne podľa špecifík, ktoré poznáš len Ty a Tvoj klient, preto ani rada nemôže byť konkrétna vyčíslením odmeny.
Na takéto nespokojné reakcie za môj názor som si už zvykla, Poradu som dnes otvorila prečítaním jednej súkromnej správy, aká som sprostá a žily mi to nepotrhalo. Prajem Ti pekný deň.;)
otázka
20.07.10,05:29
Na takéto nespokojné reakcie za môj názor som si už zvykla, Poradu som dnes otvorila prečítaním jednej súkromnej správy, aká som sprostá a žily mi to nepotrhalo. Prajem Ti pekný deň.;)

Aj to o niečom svedčí a ostatným chcem len upresniť, že tá správa nebola odo mňa ( aj keď sa to tak zdá ). A nemáš pravdu, porada sa za posledných 5 rokov zmenila, včerajším dňom pre mňa isto, pretože takúto agresívnu reakciu som ešte na svoj príspevok nedostala, ale svoj nick ani profil si meniť nemienim a ani nebudem. Prajem Ti deň ešte krajší :).
nika.sum
20.07.10,07:51
Ja by som sa rada spýtala, koľko si môže účtovnícka firma vypýtať za vyplnenie daňového priznania. Podklady k dispozícii, pracovný pomer trvalý necelý rok plus niekoľko mesiacov neaktívna živnosť. Vyplnené do desať minút. Bez vydania príjmového dokladu. Ďakujem.

bez vydania prijmoveho dokladu - nemoze:D, aspon nie podla zakona
veronikasad
20.07.10,08:18
Ja by som sa rada spýtala, koľko si môže účtovnícka firma vypýtať za vyplnenie daňového priznania. Podklady k dispozícii, pracovný pomer trvalý necelý rok plus niekoľko mesiacov neaktívna živnosť. Vyplnené do desať minút. Bez vydania príjmového dokladu. Ďakujem.
Pýtaš sa ako účtovníčka, alebo klient, ktorý si dal spracovať DP ?

Ak b) je správne :

- bez príjmového dokladu si nemala účtovníčke zaplatiť
- na to, aby účtovníčka vedela správne vyplniť DP musela venovať veľa času štúdiu zákonov - čas na vyplnenie DP nie je podstatný
- ak sa ti suma zdala vysoká (bežne sa dohoduje pred spracovaním DP), mohla si si zákony naštudovať sama a DP si vyplniť tiež.
korela
20.07.10,10:31
Pýtaš sa ako účtovníčka, alebo klient, ktorý si dal spracovať DP ?

Ak b) je správne :

- bez príjmového dokladu si nemala účtovníčke zaplatiť
- na to, aby účtovníčka vedela správne vyplniť DP musela venovať veľa času štúdiu zákonov - čas na vyplnenie DP nie je podstatný
- ak sa ti suma zdala vysoká (bežne sa dohoduje pred spracovaním DP), mohla si si zákony naštudovať sama a DP si vyplniť tiež.

Keď na Porade existuje táto vďačná téma, tak som si dovolila sa spýtať aké cenové relácie bežia v oblasti účtovníctva.
DP nebolo skutočne pre mňa.
Očakávala som túto odpoveď.
Údaje sa odpísali a preniesli do správnych kolónok. Išlo o to, že sa podávalo DP po prvýkrát a malo sa predísť zlému vyplneniu.
.
Cena prepočítaná za hod. činila 102 eur.
Aj keby si pripočítala pracovníčka päťnásobný rýchlostný príplatok, tak mi ukážte jedno ďalšie povolanie, alebo aj prácu, kde sa nemusí taktiež "toľko" študovať. Asi nenájdete pokiaľ pôjde o legálny zárobok.
Ďakujem za odpoveď a bola by som rada, aby si nicky ktoré súhlasili s touto odpoveďou tiež niečo uvedomili. A iste i mnohé ďalšie.
Pretože pri takýchto cenách by ste si máloktorá mohla dovoliť lekára, právnika, psychológa, súdneho znalca ktorý je rád ak prejde znaleckými skúškami, ktoré sa opakujú, lekári atestáciami a pod.
Podľa porovnania s účtovníkmi sú obyčajní chudáci.
Prečo majú zo zákona určený strop napr. znalci, asi aj tlmočníci a iní.
.
Moja mama skončila OA na najlepšej škole v tej dobe, pracovala v nemeckej firme. Neskôr sa v dnešnom ponímaní rekvalifikovala na inú prácu, ktorú milovala. Ja mám z troch štátnic jednu z účtovníctva, ale nevedela by so sa tým živiť. (Nemám Ekonomickú univerzitu.)
.
Inak v tejto téme, neprešla som ju síce celú, sa vyskytujú "rôzne" odpovede. Dúfam , že mi to nevrátite aj s úrokami v iných mojich príspevkoch.
veronikasad
20.07.10,10:43
Korela, prečo žiadny živnostník neprotestuje napr. pri spracovaní rôznych zmlúv u notára ? Ten má predsa tiež vzor zmluvy v PC, doplní len inicialy klienta. A niekedy to netrvá ani tolko ako spracovanie DP a cena býva podstatne vyššia...

Cenu si prepočítala za hod. Kolko si teda zaplatila za spracovanie DP ?
Nehladaj odpoveď v tejto téme.

Pozri na Porade cenník účtovných prác 2010
http://www.porada.sk/t129182-cup-2010-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2010-a.html?highlight=cenn%EDk+%FA%E8tovn%FDch+pr%E1c+2 010
andreaS
20.07.10,10:46
hm, opat sme tu... hodinova sadzba...

u kadernicky nechas bez problemov 30euro kazdy mesiac... za nechty dalsia taka suma... v pneuservise za 10min minimalne 20euro... a hlava cista.. nemusia studovat zakony...

nezabudni len nato, ze vdaka volnej zivnosti a aj tejto stranke je xy "uctovnikov"... dnes ked povies, ze robis uctovnictvo, tak kazdy mavne rukou, ze ahaaaa... neni to vobec taka vazena praca ako sa tebe z tej cifry zda...

a mimochodom, ked ta ma tato praca uzivit, nezabudaj, ze ta suma nie je cista... treba platit odvody, dane, prenajom kancelarie, energie, software, aktualizaciu, kancelarske potreby... zeby to bolo zadarmo??? a ak by sme mali byt taky tazky milionari, tak takych ako je tvoja znama by malo byt denne aspon 30 ... opakujem DENNE... to by bolo vela aj na kona...

a navyse ked nieco dam robit, tak sa vopred dohodnem na cene... mali ste moznost zistit ceny v okoli a vybrat si... teraz je neskoro plakat nad rozliatym mliekom...

naopak (ako som uz pisala v inej teme) si to vy prepocitajte na mesiac... kedze sa tomu venovala podla vas 10min = 17,- eur ste zaplatili... to je za ROCNE uctovnictvo... 17/12 = 1,42!!!! na mesiac!!!!! akoze :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: stale to je vela? (pozn. 102/6 = 17 euro za 10 min)
kimart
20.07.10,10:51
Keď na Porade existuje táto vďačná téma, tak som si dovolila sa spýtať aké cenové relácie bežia v oblasti účtovníctva.
DP nebolo skutočne pre mňa.
Očakávala som túto odpoveď.
Údaje sa odpísali a preniesli do správnych kolónok. Išlo o to, že sa podávalo DP po prvýkrát a malo sa predísť zlému vyplneniu.
.
Cena prepočítaná za hod. činila 102 eur.
Aj keby si pripočítala pracovníčka päťnásobný rýchlostný príplatok, tak mi ukážte jedno ďalšie povolanie, alebo aj prácu, kde sa nemusí taktiež "toľko" študovať. Asi nenájdete pokiaľ pôjde o legálny zárobok.
Ďakujem za odpoveď a bola by som rada, aby si nicky ktoré súhlasili s touto odpoveďou tiež niečo uvedomili. A iste i mnohé ďalšie.
Pretože pri takýchto cenách by ste si máloktorá mohla dovoliť lekára, právnika, psychológa, súdneho znalca ktorý je rád ak prejde znaleckými skúškami, ktoré sa opakujú, lekári atestáciami a pod.
Podľa porovnania s účtovníkmi sú obyčajní chudáci.
Prečo majú zo zákona určený strop napr. znalci, asi aj tlmočníci a iní.
.
Moja mama skončila OA na najlepšej škole v tej dobe, pracovala v nemeckej firme. Neskôr sa v dnešnom ponímaní rekvalifikovala na inú prácu, ktorú milovala. Ja mám z troch štátnic jednu z účtovníctva, ale nevedela by so sa tým živiť. (Nemám Ekonomickú univerzitu.)
.
Inak v tejto téme, neprešla som ju síce celú, sa vyskytujú "rôzne" odpovede. Dúfam , že mi to nevrátite aj s úrokami v iných mojich príspevkoch.
Iste nedá mi nesúhlasiť, i keď všetky okolnosti vyplnenia DP iste nepoznáme, že tých 102€ je prehnaná cena. No neviem, v ktorej oblasti okrem účtovníctva je toľko zmien počas roka, novelizácii a pod. A to nie je len zákon o účtovníctve, čo musí učtovníčka ovládať. No a čo sadzby tak napr. murárov? a koľko zákonov oni musia študovať? - nechcem týmto nikoho uraziť, ale tento prípevok ma fakt naštval. Veď keď ste nechceli toľko zaplatiť, kľudne ste si to mohli dať spraviť inej účtovníčke
veronikasad
20.07.10,10:53
Kimart, predpokladám, že suma 102€ nie je suma, ktorú zaplatila za spracovanie DP (Korela píše o sume prepočítanej za hod.)
kimart
20.07.10,10:56
ale aj tak nevidím vtom rozdiel, ak sprvíte DP za 1hod
Johanka
20.07.10,11:04
Keď na Porade existuje táto vďačná téma, tak som si dovolila sa spýtať aké cenové relácie bežia v oblasti účtovníctva.
DP nebolo skutočne pre mňa.
Očakávala som túto odpoveď.
Údaje sa odpísali a preniesli do správnych kolónok. Išlo o to, že sa podávalo DP po prvýkrát a malo sa predísť zlému vyplneniu.
.
Cena prepočítaná za hod. činila 102 eur.
Aj keby si pripočítala pracovníčka päťnásobný rýchlostný príplatok, tak mi ukážte jedno ďalšie povolanie, alebo aj prácu, kde sa nemusí taktiež "toľko" študovať. Asi nenájdete pokiaľ pôjde o legálny zárobok.
Ďakujem za odpoveď a bola by som rada, aby si nicky ktoré súhlasili s touto odpoveďou tiež niečo uvedomili. A iste i mnohé ďalšie.
Pretože pri takýchto cenách by ste si máloktorá mohla dovoliť lekára, právnika, psychológa, súdneho znalca ktorý je rád ak prejde znaleckými skúškami, ktoré sa opakujú, lekári atestáciami a pod.
Podľa porovnania s účtovníkmi sú obyčajní chudáci.
Prečo majú zo zákona určený strop napr. znalci, asi aj tlmočníci a iní.
.
Moja mama skončila OA na najlepšej škole v tej dobe, pracovala v nemeckej firme. Neskôr sa v dnešnom ponímaní rekvalifikovala na inú prácu, ktorú milovala. Ja mám z troch štátnic jednu z účtovníctva, ale nevedela by so sa tým živiť. (Nemám Ekonomickú univerzitu.)
.
Inak v tejto téme, neprešla som ju síce celú, sa vyskytujú "rôzne" odpovede. Dúfam , že mi to nevrátite aj s úrokami v iných mojich príspevkoch.

mimotemy ... že sa pozastavuješ akurát pri účtovníkoch. Neviem, či som správne pochopila, že by si sa nevedela živiť účtovníctvom z dôvodu, že nemáš EU. Živiť účtovníctvom sa dnes môžeš bez akéhkoľvek vysvedčenia ... Ak nevieš , čo táto práca obnáša ,tak nekomentuj ceny.
Prepočítaj si koľko berú právnici, notári. Videla si vyhlášku o ich odmenách ? Pozri si na nete cenníky súkromných lekárov ... Účtujem jedných aj druhých, vidím koľko zarábajú , ale ani vo sne by mi nenapadlo dovoliť si komentovať ich príjmy . Ak je niekto šikovný
, treba mu dopriať ... nie byť zlomyselný a závistlivý za každú cenu ;).

Ty si znalec v niektorom zo znaleckých odvetví ? Viditeľne zdôrazňuješ znalecké skúšky, znalecké "stropy" odmien ....
veronikasad
20.07.10,11:07
ale aj tak nevidím vtom rozdiel, ak sprvíte DP za 1hod
pokial DP nerobila "tiežúčtovníčka" (bez dokladu na ukradnutom SW) - ja v tom ako účtovník-živnostník rozdiel vidím - a veľký.
korela
20.07.10,11:22
mimotemy ... že sa pozastavuješ akurát pri účtovníkoch. Neviem, či som správne pochopila, že by si sa nevedela živiť účtovníctvom z dôvodu, že nemáš EU. Živiť účtovníctvom sa dnes môžeš bez akéhkoľvek vysvedčenia ... Ak nevieš , čo táto práca obnáša ,tak nekomentuj ceny.
Prepočítaj si koľko berú právnici, notári. Videla si vyhlášku o ich odmenách ? Pozri si na nete cenníky súkromných lekárov ... Účtujem jedných aj druhých, vidím koľko zarábajú , ale ani vo sne by mi nenapadlo dovoliť si komentovať ich príjmy . Ak je niekto šikovný
, treba mu dopriať ... nie byť zlomyselný a závistlivý za každú cenu ;).

Ty si znalec v niektorom zo znaleckých odvetví ? Viditeľne zdôrazňuješ znalecké skúšky, znalecké "stropy" odmien ....

Prepáč, vidím že logika funguje....mám štátnicu z účtovníctva, pretože sa losovali tri, a jedna z nich bola účtovníctvo. To však ešte neznamená že som si robila ekonómiu. Sú aj iné školy kde sa vyučuje tento predmet.
Účtovníctvo nie je pre mňa, som iný typ. Toto by ma zadusilo. Matematiku som sa málokedy doma učila a učebnice mám dodnes doma, že si budem v starobe udržovať svoju pamäť práve matematikou. Pretože ma nesmierne bavila. Ale matematika nie je účtovníctvo.

Viem čo obnáša práca účtovníka.

Nad tou sumou sa ten človek povzniesol. Podľa mňa bola nadnesená.

Tú poznámku o zlomyseľmosti a závistlivosti si si mohla odpustiť.

Ale je fakt, že sú niekde určené stropy. Pýtam sa prečo?
kimart
20.07.10,11:24
pokial DP nerobila "tiežúčtovníčka" (bez dokladu na ukradnutom SW) - ja v tom ako účtovník-živnostník rozdiel vidím - a veľký.
to hádam nie, to už niečím zaváňa:cool:
korela
20.07.10,11:27
mimotemy ... že sa pozastavuješ akurát pri účtovníkoch. Neviem, či som správne pochopila, že by si sa nevedela živiť účtovníctvom z dôvodu, že nemáš EU. Živiť účtovníctvom sa dnes môžeš bez akéhkoľvek vysvedčenia ... Ak nevieš , čo táto práca obnáša ,tak nekomentuj ceny.
Prepočítaj si koľko berú právnici, notári. Videla si vyhlášku o ich odmenách ? Pozri si na nete cenníky súkromných lekárov ... Účtujem jedných aj druhých, vidím koľko zarábajú , ale ani vo sne by mi nenapadlo dovoliť si komentovať ich príjmy . Ak je niekto šikovný
, treba mu dopriať ... nie byť zlomyselný a závistlivý za každú cenu ;).

Ty si znalec v niektorom zo znaleckých odvetví ? Viditeľne zdôrazňuješ znalecké skúšky, znalecké "stropy" odmien ....

http://pokus.blog.sme.sk/c/147755/Preco-lekari-odchadzaju-stat-je-ich-nepriatel.html
veronikasad
20.07.10,11:30
Korela, ten článok je starý viac ako 2 roky a píše sa v ňom o lekároch - zamestnancoch.
V tejto téme sa bavíme o účtovníkoch - živnostníkoch ...
korela
20.07.10,11:32
pokial DP nerobila "tiežúčtovníčka" (bez dokladu na ukradnutom SW) - ja v tom ako účtovník-živnostník rozdiel vidím - a veľký.

Suma je prepočítaná na hod. A činila skutočne 102 eur.
Robila ju zavedená účtovnícka firma.
Ja som potrebovala vedieť váš názor.
Tento rok sa vyplňovalo DP priamo na DÚ. Stratili zákazníka.
sybila3
20.07.10,11:35
No murári majú prehnané, nám murár dorovnával dve steny v prístavbe, materiál sme si dali, takže len robota za jeden deň po starom 5000,- Sk. Ja toľko nemám za spracovanie JU s DPH a mzdy za celý mesiac.
veronikasad
20.07.10,11:37
Suma je prepočítaná na hod. A činila skutočne 102 eur.
Robila ju zavedená účtovnícka firma.
Ja som potrebovala vedieť váš názor.
Tento rok sa vyplňovalo DP priamo na DÚ. Stratili zákazníka.
102€/hod. alebo 102€ za spracovanie DP ? (písala si, že im to trvalo 10 min)
kimart
20.07.10,11:42
Neviem, či si pamätáte, ale pred podávaním DP bolo v TV, kde ukazovali šóry čakajúcich ľudí na spracovanie DP na mieste za niekoľko min., no a tiež to neboli malé cifry čo si zato započítali. A pokiaľ viem daňoví pracovníci nesmú robiť DP za vás, môžu vás usmerniť, ale určite nie vyplniť DP
korela
20.07.10,11:46
Re: veronikasad
"Korela, ten článok je starý viac ako 2 roky a píše sa v ňom o lekároch - zamestnancoch.
V tejto téme sa bavíme o účtovníkoch - živnostníkoch ..."

Môžem pohľadať aj novšie, ale neviem či sa až tak veľa zmenilo v zdravotnítve. Tento lekár sa už posunul do súkromnej sféry o.i.
Lenže zamestnanci v nemocniciach t.č., pokiaľ nebudú všetky súkromné, tak tam je stav de facto zakonzervovaný.

Na lekára poukazujem z dôvodu, že sa musí každý jeden celoživotne vzdelávať, ako aj mnohé iné povolania a zamestnania. To na okraj, že si nemôžu dovoliť stagnovať a neposúvať sa profesne ďalej. Pretože sa tu niekde v príspevku poukazovalo nato, že za vyplnením formulára je veľa nazbieraných vedomostí. To nepopieram, ani nezávidím neustále novely, ich sledovanie...Ja to chápem, ale chápem aj bezmocnosť ľudí z iných profesií, ktorí vynaložili veľa času na štúdium a nemôžu si pomôcť.

To je všetko.

Ako človek môže vedieť, aj keď príde do zavedenej firmy, či je to zamestnanec alebo pre nich pracuje na živnosť? Veď zamestnanci "vymierajú".
korela
20.07.10,11:48
Neviem, či si pamätáte, ale pred podávaním DP bolo v TV, kde ukazovali šóry čakajúcich ľudí na spracovanie DP na mieste za niekoľko min., no a tiež to neboli malé cifry čo si zato započítali. A pokiaľ viem daňoví pracovníci nesmú robiť DP za vás, môžu vás usmerniť, ale určite nie vyplniť DP
Veď usmerňovali, a trvalo to rovnaký čas.
veronikasad
20.07.10,11:49
Korela, porovnávaš neporovnatelné. Viac sa v tejto téme už nebudem vyjadrovať
JAJA11
20.07.10,11:50
Suma je prepočítaná na hod. A činila skutočne 102 eur.
Robila ju zavedená účtovnícka firma.
Ja som potrebovala vedieť váš názor.
Tento rok sa vyplňovalo DP priamo na DÚ. Stratili zákazníka.

Ale stále nerozumiem, koľko ste za DP zaplatili?
My sme napríklad zaplatili za tlmočnícke práce, ktorí sa neuskutočnili z našej viny 400 EUR (zákazník ochorel). Takže len za to, že tlmočník prišiel k nám a vrátil sa späť (cesta cca 30 min), takže keď si to prepočítam na hodinu, tak je to na zaplakanie. :o Lenže sme si ho vybavovali na poslednú chvíľu a boli sme radi, že sme ho našli, tak sme nereptali :o Tá vysoká suma môže vyplývať aj z dôvodu, že ste to chceli rýchlo. Obvyklá cena nemusí byť taká vysoká. :o
nika.sum
20.07.10,11:51
Suma je prepočítaná na hod. A činila skutočne 102 eur.
Robila ju zavedená účtovnícka firma.
Ja som potrebovala vedieť váš názor.
Tento rok sa vyplňovalo DP priamo na DÚ. Stratili zákazníka.


Neviem ci spravne chapem, uz ste zaplatili 102 EUR, pretoze firma si ratala hodinovu sadzbu? Ak je to tak, je to urcite dost. Ale...bolo na Vas aby ste ich ponuku prijali. Este pred urobenim DP ste si mali dohodnut cenu. Su sikovní. (mozno sa Vam zda neludskí, ale takí je svet). Zbytocne sa tu budete rozculovat, cennik prac a aj dost otazok ohladne ceny prave za taketo "jednoduche" DP (ako tvrdite), urcite by ste tu nasli vela uctovnikov, s ktorymi by ste sa vtedy dohodli. Ja tiez obdivujem lekarov (tych dobrych) a takisto kazdeho super odbornika co dokaze vo svojej praci vsetko, medzi nich patri aj kopec uctovnikov - odbornikov tu na porade, kt. zavidim vsetky ich vedomosti a ktorych ste trosku svojimi prispevkami podcenili...
kimart
20.07.10,11:59
Veď usmerňovali, a trvalo to rovnaký čas.
no to zrejmä asi nie, lebo by ste iste nevyplnili celé DP, iba ak by nejaký úradník zariskoval vyhadzov. Pripadá mi to z tvojej strany len ako nejaká provokáciamimotemy. Neviem akou oblasťou činnosti sa vlastne zaoberáš?, iste by sme ti aj my vedeli pomôcť! :D
ucetni_fantozzi
20.07.10,11:59
tiez si myslim, ze cena s uctovnikom sa vzdy da zjednat, a ked ste zaplatili tolko, ze individualne sa vam to zda privela, asi bol uctovnik sikovny, alebo ste podcenili jednanie...

kazdopadne, mne sa este nestalo, ze by som dostal zlavu, ci len priestor na vyjednavanie ceny u notara, pravnika, zubara, znalca a podobnych "regulovanych" profesii... vsade platim plnu sadzbu, a tiez mozem mat nazor ze je to neadekvatne - no podme sa napriklad bavit na temu overenia fotokopie, ci podpisu - ukonov s tym spojenych a ceny za danu sluzbu...
grammatika
20.07.10,12:16
Keď na Porade existuje táto vďačná téma, tak som si dovolila sa spýtať aké cenové relácie bežia v oblasti účtovníctva.
DP nebolo skutočne pre mňa.
Očakávala som túto odpoveď.
Údaje sa odpísali a preniesli do správnych kolónok. Išlo o to, že sa podávalo DP po prvýkrát a malo sa predísť zlému vyplneniu.
.
Cena prepočítaná za hod. činila 102 eur.
Aj keby si pripočítala pracovníčka päťnásobný rýchlostný príplatok, tak mi ukážte jedno ďalšie povolanie, alebo aj prácu, kde sa nemusí taktiež "toľko" študovať. Asi nenájdete pokiaľ pôjde o legálny zárobok.
Ďakujem za odpoveď a bola by som rada, aby si nicky ktoré súhlasili s touto odpoveďou tiež niečo uvedomili. A iste i mnohé ďalšie.
Pretože pri takýchto cenách by ste si máloktorá mohla dovoliť lekára, právnika, psychológa, súdneho znalca ktorý je rád ak prejde znaleckými skúškami, ktoré sa opakujú, lekári atestáciami a pod.
Podľa porovnania s účtovníkmi sú obyčajní chudáci.
Prečo majú zo zákona určený strop napr. znalci, asi aj tlmočníci a iní.
.
Moja mama skončila OA na najlepšej škole v tej dobe, pracovala v nemeckej firme. Neskôr sa v dnešnom ponímaní rekvalifikovala na inú prácu, ktorú milovala. Ja mám z troch štátnic jednu z účtovníctva, ale nevedela by so sa tým živiť. (Nemám Ekonomickú univerzitu.)
.
Inak v tejto téme, neprešla som ju síce celú, sa vyskytujú "rôzne" odpovede. Dúfam , že mi to nevrátite aj s úrokami v iných mojich príspevkoch.

Milá korela, za svoj súhlas sa absolútne nehanbím a nemám si čo uvedomovať, nakoľko súhlas patril presne k tomu, že klient mal dostať doklad o úhrade, že spoločnosť, kt. DP vypĺňala musela naštudovať kopec zákonov a takisto si klient mohol nájsť inú firmu na vyplnenie DP.
Ak klient si "spomenul" na svoju zákonnú povinnosť podať DP až v marci, tak nech sa nikto nehnevá, ale v marci ak donesie niekto doklady a firma-účtovník má niečo spracovať, tak je to určite s prirážkou :)

Btw.odporúčam účtovníkom-firmám pred klientom nespracovávať DP, či účtovníctvo, lebo potom si títo ľudia myslia, veď to mala za chvíľu nahodené v PC..

Ja sa tiež nesťažujem, že musím zaplatiť u opravára za výmenu napr.opätku 6-7€ a má to za 3minúty urobené (za 60 minút stihne 20 topánok čiže 20*6€=120 €/hodinu - je to veľa?) A to bol len príklad...
Neznevažujem nikoho prácu a myslím si, že ak si svoju prácu niekto robí zodpovedne, tak si za ňu zaslúži i adekvátnu odmenu. Ak niekto s cenou nesúhlasí,tak si napr.tie opätky vymení sám ;)

K Tvojej otázke, ak si dala všetky podklady - potvrdenia o zdaniteľnej mzde a vykázala si, že si nemala žiadnu činnosť v živnosti (btw.odvody si neplatila?-vtedy napr.vedieš knihu záväzkov a peňažný denník -alebo si mala paušál? no proste málo info, aby som sa vyjadrila...) Neviem koľko si v skutočnosti zaplatila za toto DP...ale možno pre budúcnosť si treba spraviť aj prieskum trhu - účtovných firiem ;)
evina
20.07.10,12:45
Vyplnenie DP nemusí veru Korela znamenať vyplnenie DP. Píšeš v jednom príspevku o 5-násobnom rýchlostnom príplatku, t.j. Tvoja predstava o cene je 20 EUR ....hm...

Neplatíš za vyplnenie DP ale za vedomosť do ktorých riadkov to máš napísať. Vypísať len DP nestačí nikdy, ani pri paušáli ani pri A - tam treba minimálne vedieť čo priložiť a pod. Ve´d si to klient mohol vypísať sám....

A čo sa mi najviac nepáči ....nedala si presné informácie o aké DP a čo sa k tomu robilo.....a úplne sa mi nepáči, že paušalizuješ za to účtovníkov ako takých ....
Džudi
20.07.10,13:16
Ahojte, tiež sa zapojím, lebo niekedy som z tejto témy taká znechutená zo svojej práce, hoci ju milujem, aj keď viem, že toho veľa neviem, ale každý kto robí účto vie, že koľko firiem toľko iných kombinácii môže nastať. Napr. k tomu DP A. Tento rok som robila také klientovi, priniesol si potvrdenie z veľkej firmy - nemenovanej. No čo už by na tom mohlo byť komplikované a predsa. Keď som začala spracovávať DP zistila som, že mu zamestnávateľ zaškrtol x pri príjme, ktorý mu zabránil uplatniť si zamestnaneckú prémiu, na ktorú by inak nárok mal. Zavolala som mzdové veľkej firmy, pretože išlo o obyčajného robotníka pri páse a tak som nepredpokladala, že by mal taký druh príjmu. Povedali mi, že dodávateľ softu im asi niečo zle nastavil a x im dáva vo všetkých potvrdeniach. Opravia a pošlú mu nové. Volala som klientovi aby prišiel a vysvetlila mu situáciu. Po týždni mu poslali nové potvrdenie , ale znovu v ňom bola iná chyba. Znovu som volala, mzdárku a žiadala o správne potvrdenie. Po 2 týždňoch prišlo, pre istotu bez podpisu. A takto som klientovi robila DP A 1 mesiac, telefonovala, vysvetľovala jemu , mzdárke . V podstate vybojovala som mu zamestnaneckú prémiu, hoci mal na ňu nárok, keby mi nezáležalo, vyplním podľa predloženého dokladu, mám hotové možno za tých 10 min. a bolo by to ok.
Ale aj o tom je ten účtovník, že mu záleží na klientových peniazoch ako na svojich. To je len jeden z príkladov, jednoduchosti vypísania DP. Neraz som urobila dôchodcovi, ktorý mal len dohodu a vrátili mu nejaký preplatok aj zadara DP. Ale prečo firma, ktorá zarába, alebo podnikateľ na inom nešetrí a práve účtovník, je ten ktorý nemusí zarobiť ? Aj ja za všetko zaplatím, soft mi nikto nezlacnie, lebo mám len malé firmy. Buď chcem , alebo si kúpim lacnejší ak taký nájdem. Tiež sa mi zdajú drahé, ale veď môžem účtovať perom, ako voľakedy.
Monika Kováčová
20.07.10,17:36
Suma je prepočítaná na hod. A činila skutočne 102 eur.
Robila ju zavedená účtovnícka firma.
Ja som potrebovala vedieť váš názor.
Tento rok sa vyplňovalo DP priamo na DÚ. Stratili zákazníka.
to znamená, ak DP vypisovali 10 minút, tak si zaplatila 17 EUR, áno?
To vôbec nie je veľa. :)
Ja som za výmenu žiarovky zaplatila 20 EUR, žiarovku som mala svoju. Netrvalo to ani 10 min. Pá.
nika.sum
20.07.10,18:28
to znamená, ak DP vypisovali 10 minút, tak si zaplatila 17 EUR, áno?
To vôbec nie je veľa. :)
Ja som za výmenu žiarovky zaplatila 20 EUR, žiarovku som mala svoju. Netrvalo to ani 10 min. Pá.

ja som to pochopila tak, ze si uctovali hodinovu taxu 102 EUR. :) Ale je to vlastne jedno, mam pocit, podla prispevku, ze to bolo spred roka, nechapem preco si to nenastudovala sama, ved ma s ucta statnicu a je to take jednoduche, tak naco si to davat preverovat niekomu komu sa za to plati:D. Vacsinou ked idem nieco nakupovat zistim si cenu za co to kupujem...
Betina2
22.07.10,09:55
Keď na Porade existuje táto vďačná téma, tak som si dovolila sa spýtať aké cenové relácie bežia v oblasti účtovníctva.
DP nebolo skutočne pre mňa.
Očakávala som túto odpoveď.
Údaje sa odpísali a preniesli do správnych kolónok. Išlo o to, že sa podávalo DP po prvýkrát a malo sa predísť zlému vyplneniu.
.
Cena prepočítaná za hod. činila 102 eur.
Aj keby si pripočítala pracovníčka päťnásobný rýchlostný príplatok, tak mi ukážte jedno ďalšie povolanie, alebo aj prácu, kde sa nemusí taktiež "toľko" študovať. Asi nenájdete pokiaľ pôjde o legálny zárobok.
Ďakujem za odpoveď a bola by som rada, aby si nicky ktoré súhlasili s touto odpoveďou tiež niečo uvedomili. A iste i mnohé ďalšie.
Pretože pri takýchto cenách by ste si máloktorá mohla dovoliť lekára, právnika, psychológa, súdneho znalca ktorý je rád ak prejde znaleckými skúškami, ktoré sa opakujú, lekári atestáciami a pod.
Podľa porovnania s účtovníkmi sú obyčajní chudáci.
Prečo majú zo zákona určený strop napr. znalci, asi aj tlmočníci a iní.
.
Moja mama skončila OA na najlepšej škole v tej dobe, pracovala v nemeckej firme. Neskôr sa v dnešnom ponímaní rekvalifikovala na inú prácu, ktorú milovala. Ja mám z troch štátnic jednu z účtovníctva, ale nevedela by so sa tým živiť. (Nemám Ekonomickú univerzitu.)
.
Inak v tejto téme, neprešla som ju síce celú, sa vyskytujú "rôzne" odpovede. Dúfam , že mi to nevrátite aj s úrokami v iných mojich príspevkoch.


Na úvod, prepáčte mi všetci takto dlhý príspevok.
Korela, prepáč, že budem reagovať pomerne ostro. KONEČNE SA ZOBUĎ A OTVOR OČKÁ! Si typický príklad laika, bežného človeka, ktorý nemá o práci v iných profesiách okrem tej svojej ani šajnu. Ty si myslíš, že nemáme dosť permanentného štúdia, školení, sledovaní diania v legislatíve? Dovolujem si oponovať voči tejto citácii Tvojho príspevku:
Aj keby si pripočítala pracovníčka päťnásobný rýchlostný príplatok, tak mi ukážte jedno ďalšie povolanie, alebo aj prácu, kde sa nemusí taktiež "toľko" študovať. Asi nenájdete pokiaľ pôjde o legálny zárobok.
1) Aj ked máme legálny zárobok (väčšina z nás), neber to prosím ako rýchlostný príplatok, nejde len o vypísanie DP do koloniek....skús to niekedy a pochopíš-takmer každý rok sú nové tlačivá, nové odpočítatelné a pripočítatelné položky, nové minimá a pod., čo bežní ludia ani nepostrehnú. To si treba vždy naštudovať a najlepšie aj počas školenia, ktoré je dnes pomerne drahé....ak si spočítaš, že organizátorovi zaplatíš za 5 hodín školenia cca 40 Eur a viac a takto im za 1 deň zaplatí cca od 50 ludí viac, tak ich zisk je daleko vyšší ako tých 102 Eurx5 hodín.....aj po odpočítaní nákladov na priestor a lektora. No ale nerobia ich denne a majú aj "hluché" obdobia. To mi ver. A navyše, DP sa nevyplnajú každý den v roku, je to nárazová činnosť pod tlakom termínov a preto ju nemôžeš porovnávať s bežnou účtovníckou prácou počas roka. V tej cene sú navyše zohladnené všetky náklady na odvodové povinnosti, na kanc.zariadenie, materiálové vstupy, energie, školenia, literatúru a všetko s tým súvisiace vrátane dane z príjmu podnikateľa. Ak všetko spočítaš, tak vy čistom to poníž aj o 1/3 až 1/2.
2) ak niekto vie robiť rýchlo a súčasne aj dobre, je to len jeho plus. Ak vieme dobre a rýchlo vyplniť DP a vypočítať daň a preddavky, tak to bude asi tým, že to máme preštudované....Daj to spraviť lacnejšie nejakej "akože" účtovníčke, a potom jej to možno bude trvať po prepočítaní na hodinu hodinu za 20 Eur. Niekolkokrát tu už boli spomenuté sadzby za výmenu žiarovky na aute v servise a pod. Len porovnávaj.
3) Nejde len o vypísanie, treba vedieť ako, kde a čo vyplniť, čo spočítať, odpočítať, uznať, neuznať, čo priložiť ako prílohy, kedy a ako odozdať a zaplatiť. Skús si len číslo účtu zohnať...možno ani nebudeš vedieť kde to máš v rýchlosti zisťovať.
4) Choď s tými podkladmi a dokladmi na daňový úrad, ved majú služby verejnosti alebo počkaj, kým budú preberať daňové priznania osobne od daňovníkov v zasadačke, je tomu tak každý rok, vyčkaj si vo fronte aspoň 20-30 minút a skús požiadať pracovníka DU, aby Ti to priznanie vyplnil a prevzal. Možno Ti to spraví pre Tvoje pekné oči, ale bude riskovať svoj pracovný flek. Takže pravdepodobne odídeš domov s dlhým nosom a s prázdnym DP a Tvojimi podkladmi a dokladmi. A potom si k tomu sadneš, trikrát to budeš prepisovať, vrátiš sa s vyplneným na DU a tam Ťa znovu otočia, lebo niečo chýba alebo je v zlom riadku alebo zle zaokrúhlené....možností, prečo odmietnu DP prevziať je veľa.
Dúfam, že už chápeš prečo tých 102 Eur...spočítaj si svoj čas, ktorý by Ťa to stálo a určite prídeš k záveru, že máš na práci iné veci, ktoré Ťa uživia lepšie ako vypisovanie DP. Ja tiež nepôjdem riešiť zdravotnú diagnózu, ak nie som lekár a nemám znalosti a skúsenosti...aj keby mi to mohlo slušne vyniesť.
5)Netvrdíme tu, že v iných profesiách sa nemusí tolko študovať, ale....skús porovnať, kolkokrát ročne dôjde k legislatívnej zmene v zdravotnícve, tlmočníctve a pod....Len u bežného účtovníctva, (ak u neho nepočítam vedenie mzdovej agendy a miezd) musíme odsledovať všetky zmeny hned v niekolkých zákonoch a ak aspoň správy v telke sleduješ, tak istotne vieš, že tých zmien je neúrekom (a to mnohé ani telkou či rozhlasom neprejdú...sú to také "drobnosti" pri nesplnení korých "môžeš v podnikaní aj "na hubu padnúť" a firmu rovno zabaliť.
6) Sama píšeš, že by si sa tým nevedela živiť, tak nekritizuj tých čo sa tým živia. Ja tiež nekritizujem lekárov za ich ceny. Jednoducho ak chcem dobrého a s dobrou službou, priplatím a nešpekulujem. So zdravím nehazardujem. (nechci vedieť, kolko ma stáli dva pôrody atď...ale nemám problémy a deti aj ja sme zdravé a to je hlavné, vôbec nelutujem tie peniaze...vybrala som si sama napriek tomu, že som na to minula takmer všetky úspory, na rozdiel od niektorých mojich kamarátiek, ktoré "šetrili" a dopadli tak ako dopadli :() AK chceš hazardovať so zdravím firmy aj napokon so svojím vlastným zdravím (ako dôsledok tej firmy), tak je to len Tvoja vec. Poznám zopár takých, čo boli "velmi múdri" a po niekolkých pokutách a upozorneniach počas kontrol od DU a SP pochopili, že na dobrom účtovníkovi sa neoplatí šetriť, lebo v konečnom dôsledku ich to stálo niekolkonásobne viac. Ale existujú aj Tí nepoučiteľní, len tí ma už akosi netrápia, tých rovno posielam medzi dverami inde. A nie som arogantá, ako by sa mohlo zdať. Výber je dnes veľký, majú možnosť si vybrať sami.
VŠ ekonomického zamerania ani žiadnu inú na vedenie účtovníctva nepotrebuješ.
pri takýchto cenách by ste si máloktorá mohla dovoliť lekára, právnika, psychológa, súdneho znalca ktorý je rád ak prejde znaleckými skúškami, ktoré sa opakujú, lekári atestáciami a pod.
Podľa porovnania s účtovníkmi sú obyčajní chudáci.
Prečo majú zo zákona určený strop napr. znalci, asi aj tlmočníci a iní.
Moja, otvor oči a zisti si ceny u lekárov (nie obvoďákov, špecialistov prosím), u právnikov, psychlógov, súdnych znalcov......Každý jeden má po prepočítaní vyššiu hodinovú sadzbu, a nie o málo. Dobrý psychológ bežne berie za hodinové sedenioe od 33 Eur vyššie. Tiež sa mi môže zdať, že sa len rozprávame ale neriešim to lebo viem, že je za tým štúdium a tiež sa na každé sedenie musí pripraviť a to predchádzajúce nejako zhodnotiť. A to stojí najmä čas. U právniikov sa to pohybuje od 100 Eur + DPH vyššie - za bežnú zmluvu (nič komplikované) a podotýkam, majú na to vzory, ktoré prispôsobujú konkrétnej situácii. Naša firma zaplatila za premenu základného imania, ktoré bolo mimohchodom povinnosťou zo zákona cca 300 Eur + dph. Tiež išlo o vzory tlačív, ktoré bolo treba vyplniť a podať. Lenže nemali sme na to ani čas a a ni chuť to študovať. Právnik to mal urobené za max 1-2 hodinky. Mám ho za to napádať, že to bolo priveľa? Kolkokrát sa v týchto povolaniach menila počas roka legislatíva? Dovolím si tvrdiť, že napr. obchodný zákonník sa z účtovníkmi používaných zákonov mení najmenej často. U nás sa po prepočte na hodinu cena pohybuje aj na nižšej úrovni ako u bežného účtovníka v nejakej velkej firme (ktorý sa tam ale nudí, lebo robí furt to isté a o inom nemá ani šajnu - niekedy)
Ano, aj lekári majú svoje novinky v postupoch, ale ako často? Skôr si myslím, že u nich sú dôležité investície do zariadenia ordinácii a tie musioa tiež niekde premietnuť do cien.
K tým atestáciam, ak chceš ozaj kvalifikovaného účtovníka, vyber si takého, ktorý je napr. členom komory daňových poradcov alebo má spravené skúšky audítora alebo asistenta audítora, ale priprav si tučnú peňaženku. O ich cenách my len snívame, a podotýkam len preto, že investovať stovky až tisíce Eur do prihlášok na skúšky a predtým absolvovať stovky hodín vybraných školení za dalších niekolko tisíc Eur nevie každý finanče zvládnuť. A navyše, sú to všetko uzavreté skupinky, ktoré sa vedia zariadiť tak, aby nemuseli príliš vela nových členov prijať. Vynaložené náklady vašk nikto nevráti. Takže je to hop alebo trop, no za ten peniaz si radšej vybavím kanceláriu a pôjdem na bežné školenia, ktoré mi spravia rovnaký osoh.No a cenový strop majú advokáti, súdny znalci, lekári preto, lebo zo zákona majú povinnosť byť členom komory resp. iného povinného združenia a táto organizácia im podla stavu na trhu určuje adekvátny strop, ktorý väčšina aj využíva a povedzme si otvorene, prečo by mali byť lacnejší, ked takto im to priamo nariadujú. Mimochodom, neviem aké su podmienky pre vstup do tých komôr, ale ak je členstvo povinné, predpokladám, že tam nebudú nejaké špeciálne skúšky potrebné pre členstvo, ale platí sa ročné členské, ktoré je súčasne daňovým nákladom pre člena. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo nie sme členmi. Žial neexistuje nejaká komora účtovníkov Slovenska (ako napr. lekárov, advokátov), kde by bolo členstvo povinné, takže problém môže byť aj tu. A ver mi, mnohí by sme ju s otvorenou náručou uvítali, konečne by sme aj my mali "strop" a nikto by nám nehádzal popol do očí pre ceny. Máme síce Slovenský cech informatiky, účtovníctva a manažmentu, ale to nie je to isté ako komora. A aj tam sa platí členské.Mimochodom, každý dobrý účtovník so zabehnutou klientelou Ti poskytne kontakt na svojho spokojného klienta a môžeš sa ho priamo opýtať na spokojnoť so službami. Napr. ja s tým problém nemám.A mimochodom, to že niekto skončí na najlepšej škole (a už vôbec za komunistov) neznamená, že aj z takej školy vystúpi ako oboruznalý a s chuťou pracovať. Nechcem sa Vás však dotknúť. Myslím to všeobecne. Mimochodom, v čase totality mnohí chceli, ale nemohli študovať a nakoniec skončili pri pásovom stroji. Po prevrate sa z nich z mnohých stali skvelí odborníci, lebo chceli a venovali sa tomu.A ja som tiež ako Tvoja mamička uvažovala, že sa prekvalifikujem, ale po 11 ročnej praxi a zo zvláštnej lásky k tejto práci som skonštatovala, že nič iné robiť neviem a začínať od nuly sa mi nechce. Aj tak by som účtovníctvo úplne na klinec nezavesila. Jednoducho by mi chýbalo.

PS. pre ostatných - nie som vytočená, naopak, dnes mi praje deň :) dokončujem poslednú DPH. :) Takže od zajtra mám dovolenku :):):)
Betina2
22.07.10,10:02
Suma je prepočítaná na hod. A činila skutočne 102 eur.
Robila ju zavedená účtovnícka firma.
Ja som potrebovala vedieť váš názor.
Tento rok sa vyplňovalo DP priamo na DÚ. Stratili zákazníka.

Prosím Ťa a kto vyplnil to tlačivo na DU? Lebo mne na každý dotaz pracovník DU odpovedal, že to on vyplniť nesmie, len mi môže poradiť. Že bysa len chcel zbaviť roboty navyše??? To nechcem vedieť, kolko čakali tí za Vami, ak ste to vyplňali priamo pred pracovníkom DU.
Llívia
22.07.10,11:03
Preto treba chodiť na DÚ v dostatočnom predstihu - keď nemajú nával ľudí, sú pracovníčky ochotnejšie poradiť :-)
korela
22.07.10,11:03
Odpoviem neskôr, aj som sa chcela vrátiť k tejto téme, ale nechávam schválne trochu časový odstup na vyprchanie zbytočných ev. emócií.
Len chcem tebe aj ostatným prispievateľom odporučiť, aby robili odseky, pretože v celosti sa dlhý písaný text sa ťažšie číta. Aj sa horšie v texte pri odpovedi orientuje.
Vďaka.
Betina2
22.07.10,11:10
Odpoviem neskôr, aj som sa chcela vrátiť k tejto téme, ale nechávam schválne trochu časový odstup na vyprchanie zbytočných ev. emócií.
Len chcem tebe aj ostatným prispievateľom odporučiť, aby robili odseky, pretože v celosti sa dlhý písaný text sa ťažšie číta. Aj sa horšie v texte pri odpovedi orientuje.
Vďaka.

No poniektorí s tým problém majú, poniektorí nie. Ale pokúsim sa zlepšiť svoje pisateľské schopnosti .:)

Pre Líviu- pracovníčky nesmú vypisovať nič do daňového priznania. To majú na vyhadzov, môžu len usmerniť a poradiť...ale je fakt, že v predstihu je tam menej ludí.
nika.sum
23.07.10,06:00
No poniektorí s tým problém majú, poniektorí nie. Ale pokúsim sa zlepšiť svoje pisateľské schopnosti .:)

Pre Líviu- pracovníčky nesmú vypisovať nič do daňového priznania. To majú na vyhadzov, môžu len usmerniť a poradiť...ale je fakt, že v predstihu je tam menej ludí.

mimotemy Pri tom usmerneni ma napadlo, bola som zaniest okrem inych jedno DP PO, dohadovali sme sa nieco ohladne platieb, lebo mali tam preplatok na DPH z dovodu dodatocneho podania a kedze mali platit preddavky na dan, tak ked som odovzdala hovorim pani z DU - spravkyni, tak a este teraz do 30.4. musia doplatit prvy preddavok. (a vedela o com hovorim, lebo som jej povedala, ze neplatili za predchadzajuci rok). A ona na to, ze si nie je ista ci to netreba spravit do 31.3.:D. Tak aj s tym usmernenim opatrne.
Janiela
23.07.10,08:52
Odpoviem neskôr, aj som sa chcela vrátiť k tejto téme, ale nechávam schválne trochu časový odstup na vyprchanie zbytočných ev. emócií.
Len chcem tebe aj ostatným prispievateľom odporučiť, aby robili odseky, pretože v celosti sa dlhý písaný text sa ťažšie číta. Aj sa horšie v texte pri odpovedi orientuje.
Vďaka.

Prosím, Korela, tú nie sú žiadne emócie a ak by aj boli, tak oprávnene. Ja sa tiež nemôžem zmieriť s tým,ako sa k nám správajú všetci tí premúdri, ktorí nemajú šajn o čom je hoci aj obyčajné DPFP napr typu A!!!

Časový odstup určite nepotrebujeme my, ale skôr ktosi iný, že ??!! Nebolo by múdrejšie uznať si svoje trocha prchkejšie uvažovanie a sťažovanie sa??

Ja sama by som lepšie ako Betina2 neodpovedala. A vôbec sa mi nezdá, že to bolo problematické čítanie. Z duše písala, ako iste súhlasíme tu všetci účtovníci.
Llívia
23.07.10,10:51
...Pre Líviu- pracovníčky nesmú vypisovať nič do daňového priznania. To majú na vyhadzov, môžu len usmerniť a poradiť...ale je fakt, že v predstihu je tam menej ludí.

Nepísala som o vyplnení tlačiva, ale o poradení a usmernení. :) Tiež je pravda, že keď majú na to čas, tak aj prepočítajú, či sedia sumy - toto viem z vlastnej skúsenosti (pri FO kontrolujú napr. prílohy, pri PO napr. porovnávajú, či sedia aktíva s pasívami, HV). Je to výhodné aj pre nich, lebo všetci sme len ľudia a robíme chyby, a keď majú dodatočne naháňať "chybujúcich". Takto to majú hneď (väčšinou) a lacnejšie :D:) .
mimotemy Naposledy, keď som bola zaniesť DPH, dávala som ho na podateľni a tá tetulda mi len dala pečiatku, ani nekontrolovala, či sedí suma :eek:
Betina2
23.07.10,13:19
Nepísala som o vyplnení tlačiva, ale o poradení a usmernení. :) Tiež je pravda, že keď majú na to čas, tak aj prepočítajú, či sedia sumy - toto viem z vlastnej skúsenosti (pri FO kontrolujú napr. prílohy, pri PO napr. porovnávajú, či sedia aktíva s pasívami, HV). Je to výhodné aj pre nich, lebo všetci sme len ľudia a robíme chyby, a keď majú dodatočne naháňať "chybujúcich". Takto to majú hneď (väčšinou) a lacnejšie :D:) .
mimotemy Naposledy, keď som bola zaniesť DPH, dávala som ho na podateľni a tá tetulda mi len dala pečiatku, ani nekontrolovala, či sedí suma :eek:

Lívia, si z iného kraja (to nie je urážka). Prídi sa pozrieť na napr. na DU BA II alebo IV alebo V, keď je "sezóna termínov". Oni tie údaje pri FO aj porovnajú, ale sumu nekontrolujú, či je správne vypočítaná. Skontrolovať, či suma aktív je rovná sume pasív trvá moment, stačí jeden skúsený pohľad. U nás to ani neprebehnú u PO vôbec, u FO len pri dôchodcoch a mamičkách s deťmi :) Moja skúsenosť je taká, že jediné, čo ich zaujímalo, bol správny typ tlačiva, tel.kontakt a zaškrtnutie políčka pri neuplatnení 2% z daní. Nič iné ich nezaujímalo, ani to, či počet príloh uvedený v priznaní zodpovedá počtu priložených príloh. :(
A na podateľni už vôbec nič nebudú kontrolovať, oni tam od toho nie sú a ani nemajú potrebnú kvalifikáciu. Sú to "len" obyčjní administratívni pracivníci, ktorí spravia to, čo sa im ukáže. (nič v zlom, aj tam niektorí majú vedomosti, ale proste tam nie sú od toho.
A ked sme už pri tom, počas termínov na podávavanie ročných daňových priznaní ich preberajú poväčšine správcovia daní a podobne kvalifikovaní zamestnanci úradu. Aj som sa zasmiala, lebo s.r.o. čku, ktorú spracovávam, som zhodou okolností podávala v zasadačke zhodou okolností práve u našej správkyni, ktorá tam bola len niekolko mesiacov pridelená, takže dovtedy sme sa ani nestretli.
Llívia
23.07.10,13:43
Keď som chcela registrovať SVB ako platiteľa dane zo závislej činnosti, tak mi pracovník na podateľni poradil, že ako SVB sa registrovať nemusíme! Fakt odborník. Ale nerozumiem tomu, prečo si na podateľni ani tie sumy neporovnajú. Čo keby som im len tak zo srandy dala napr. DPH s nadmerným odpočtom, kde na orazenom by som mala dobré údaje a im by som dala s nižším odpočtom, ktorý by mi DÚ podľa toho vrátil a následne by som sa ohradila, že mi dali málo a chcem aj úroky z omeškania úhrady? Veď pracovník na podateľni podpisom potvrdil sumu na "Potvrdení o podaní priznania".
Betina2
23.07.10,16:59
Llívia, sme na Slovensku.
Keby si to tak spravila, riskovala by si možno basu za daňový podvod :)
Veď aj Ty resp.konateľ podpisuje to DP. Vlastne ani pre seba nemusíš mať kópiu. To potvrdenie len dokladuje, že si si splnila povinnosť v riadnom termíne a že nemajú dôvod ťa sankcionovať pre nesplnenie si povinností nepeňažného charakteru. Ale podla mňa je podstatné, čo potvrdím a orazím priamo v DP. Niekto to potvrdenie ani neprikladá...hm...:D
Llívia
23.07.10,21:52
No vidíš, a ja som si doteraz myslela, že aké sú tie potvrdenia dôležité. (Aj tak si daňoví úradníci robia sebe zle, keď priznania hneď neskontrolujú - potom musia naháňať ľudí kvôli opravám.)
Llívia
25.07.10,18:47
mimotemy K nedávnemu "sporu", ktorý tu bol ohľadom výšky úhrady za poskytnuté účtovné služby. ťažko to je vysvetliť niekomu, kto má o účtovníctve a veciach s ním súvisiacich predstavu ako mimozemšťania vo filme "Sexuálne praktiky pozemšťanov" (scéna - účtovník sedí za stolom a nahadzuje údaje do PC). Citujem:
"Samec sa zapodieva numerickými symbolmi a elektronicky zdokonalenou inteligenciou, aby vytvoril obrazce, ktoré potešia jeho nadradených vo svorke. Tú hru nazýva účtovníctvom. Hrá sa s hračkou, ktorá dostala meno podľa istého drobného rozšíreného hlodavca. Pritíska prsty na hlodavcov zadoček a jemne ho potľapkáva po polovičkách."
:D:D:D
marjankaj
25.07.10,19:02
Keď na Porade existuje táto vďačná téma, tak som si dovolila sa spýtať aké cenové relácie bežia v oblasti účtovníctva.
DP nebolo skutočne pre mňa.
Očakávala som túto odpoveď.
Údaje sa odpísali a preniesli do správnych kolónok. Išlo o to, že sa podávalo DP po prvýkrát a malo sa predísť zlému vyplneniu.
.
Cena prepočítaná za hod. činila 102 eur.
Aj keby si pripočítala pracovníčka päťnásobný rýchlostný príplatok, tak mi ukážte jedno ďalšie povolanie, alebo aj prácu, kde sa nemusí taktiež "toľko" študovať. Asi nenájdete pokiaľ pôjde o legálny zárobok.
Ďakujem za odpoveď a bola by som rada, aby si nicky ktoré súhlasili s touto odpoveďou tiež niečo uvedomili. A iste i mnohé ďalšie.
Pretože pri takýchto cenách by ste si máloktorá mohla dovoliť lekára, právnika, psychológa, súdneho znalca ktorý je rád ak prejde znaleckými skúškami, ktoré sa opakujú, lekári atestáciami a pod.
Podľa porovnania s účtovníkmi sú obyčajní chudáci.
Prečo majú zo zákona určený strop napr. znalci, asi aj tlmočníci a iní.
.
Moja mama skončila OA na najlepšej škole v tej dobe, pracovala v nemeckej firme. Neskôr sa v dnešnom ponímaní rekvalifikovala na inú prácu, ktorú milovala. Ja mám z troch štátnic jednu z účtovníctva, ale nevedela by so sa tým živiť. (Nemám Ekonomickú univerzitu.)
.
Inak v tejto téme, neprešla som ju síce celú, sa vyskytujú "rôzne" odpovede. Dúfam , že mi to nevrátite aj s úrokami v iných mojich príspevkoch.


Mala si si to dať urobiť mne. Ja by som ti to robil aj týždeň. Takže by si ešte aj doplácala.:eek:

PS A neprišla si náhodou s tým daňovým priznaním 31.3.2010?:eek:
marjankaj
25.07.10,19:25
Llívia Včera, 12:52 AM
No vidíš, a ja som si doteraz myslela, že aké sú tie potvrdenia dôležité. (Aj tak si daňoví úradníci robia sebe zle, keď priznania hneď neskontrolujú - potom musia naháňať ľudí kvôli opravám.)

Llívia tie potvrdenia sú naozaj dôležité. Stačí ak tam bude dátum o jeden neskôr, ako má byť a už budeš platiť 66,38 € ani nemusia nič iné kontrolovať.
A ak ich ošmekneš na sume, tak čím neskôr ti to vyčíslia, tým väčší sankčný úrok bude.

Naštuduj si trochu aj zákon o správe daní a poplatkov
Llívia
26.07.10,05:40
Llívia tie potvrdenia sú naozaj dôležité. Stačí ak tam bude dátum o jeden neskôr, ako má byť a už budeš platiť 66,38 € ani nemusia nič iné kontrolovať.
A ak ich ošmekneš na sume, tak čím neskôr ti to vyčíslia, tým väčší sankčný úrok bude.

Naštuduj si trochu aj zákon o správe daní a poplatkov

Naštuduj si trochu, čo som písala, zamysli sa nad tým, a potom reaguj:

"Čo keby som im len tak zo srandy dala napr. DPH s nadmerným odpočtom, kde na orazenom by som mala dobré údaje a im by som dala s nižším odpočtom, ktorý by mi DÚ podľa toho vrátil a následne by som sa ohradila, že mi dali málo a chcem aj úroky z omeškania úhrady? Veď pracovník na podateľni podpisom potvrdil sumu na "Potvrdení o podaní priznania".
Tak menej dostanem než som mala dostať a ešte je z toho aj daňový podvod? Nebodaj krátenie dane? :eek::rolleyes:

Mimochodom, celá debata bolo o tom, na čo sú potvrdenia, keď pracovníci na DÚ nekontrolujú na nich údaje. :)

Druhé mimochodom, nie je podstatný dátum na "potvrdení", ale dátum, s akým je tlačivo orazené a uschované na DÚ, lebo ťažko sa do mojej evidencie budú chodiť pozerať, aký dátum mi orazili. Leda tak, že by im niečo chýbalo, ale zase pri preberaní tlačiva na DÚ dá pracovník rýchlo za sebou 2x tú istú pečiatku = 2x ten istý dátum. :)
Betina2
26.07.10,06:03
Llívia, ako si sama postrehla, pracovník podateľne oráža 1 ks potvrdenia a 1 ks originálu DP rovnakou dennou pečiatkou s dátumom aktuálneho dňa. Originál DP ostáva v podateľni a potvrdenie je pre teba doklad, že si v deň dátumu na pečiatke podala DP. On potvrdzuje podpisom na potvrdení, že prevzal osobne DP v podateľni v deň dátumu na dennom razítku. Pre Teba je výhodné mať orazené potvrdenie ako doklad (to nie je to isté ako DP v Tvojom firemnom archíve) pre prípad, že by sa DU podané DP stratilo a oni by ťa naháňali so sankciami za nepodanie a vyzývali na podanie. Nikdy Ti nepotvrdí Tvoje DP, ale len to potvrdenie o prevzatí. Ak podávaš DP doporučenou poštou, platí denná pečiatka pošty, kedy zásielku pošta prevzala. Túto pečiatku orazí aj na podací lístok a ten je pre teba dokladom, že si podala DP v lehote na podanie DP. Ked už ideš do extrému, tak kludne vlož do obálky DP napr. na odpočet 1000 (tam sa už to potvrdenie o podaní neprikladá) a reálne maj v účtovníctve založené v archíve DP na odpočet 1200......tiež sa budeš oháňať, že si mal nárok na odpočet 1200 a nie 1000, čo Ti vyplatil DU? Ved máš predsa doklad o podaní daného DP, nie? Neviem, ale sú to nanič polemiky, lebo ja by som nad tým takto určite nepremýšlala.
Betina2
26.07.10,06:04
Mimochodom, celá debata bolo o tom, na čo sú potvrdenia, keď pracovníci na DÚ nekontrolujú na nich údaje. :)

:)

Na kontrolu údajov uvedených v podávaných DP tu máme daňových kontrolórov. :D:D:D
veronikasad
26.07.10,06:13
Lívia, neviem ako na vašom DU, ale u nás okrem pečiatky lepia na výkazy aj nejaké čiarové kody - rovnaké na originál, ktorý zostáva na DU, aj na potvrdenie, ktoré zostáva daňovníkovi. Teda ak by si na to svoje potvrdenie uviedla inú sumu ako na originál - je to tvoj problém ...
Llívia
26.07.10,06:26
Llívia, ako si sama postrehla, pracovník podateľne oráža 1 ks potvrdenia a 1 ks originálu DP rovnakou dennou pečiatkou s dátumom aktuálneho dňa. Originál DP ostáva v podateľni a potvrdenie je pre teba doklad, že si v deň dátumu na pečiatke podala DP. On potvrdzuje podpisom na potvrdení, že prevzal osobne DP v podateľni v deň dátumu na dennom razítku. Pre Teba je výhodné mať orazené potvrdenie ako doklad (to nie je to isté ako DP v Tvojom firemnom archíve) pre prípad, že by sa DU podané DP stratilo a oni by ťa naháňali so sankciami za nepodanie a vyzývali na podanie. Nikdy Ti nepotvrdí Tvoje DP, ale len to potvrdenie o prevzatí. Ak podávaš DP doporučenou poštou, platí denná pečiatka pošty, kedy zásielku pošta prevzala. Túto pečiatku orazí aj na podací lístok a ten je pre teba dokladom, že si podala DP v lehote na podanie DP. Ked už ideš do extrému, tak kludne vlož do obálky DP napr. na odpočet 1000 (tam sa už to potvrdenie o podaní neprikladá) a reálne maj v účtovníctve založené v archíve DP na odpočet 1200......tiež sa budeš oháňať, že si mal nárok na odpočet 1200 a nie 1000, čo Ti vyplatil DU? Ved máš predsa doklad o podaní daného DP, nie? Neviem, ale sú to nanič polemiky, lebo ja by som nad tým takto určite nepremýšlala.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ešte si mi mohla pridať citáciu pár §, lebo na to, čo píšeš, som za XY rokov, čo robím účtovníctvo, neprišla. :eek:
Máš pravdu, táto debata sa zvrhla na debatu o h...e. Len som sa zamýšľala nad tým, prečo pracovníci DÚ nekontrolujú/neporovnávajú „potvrdenie“ s daňovým priznaním a zrazu som najväčší vyvrheľ tohto štátu. :eek:
(To neporovnávanie súvisí asi s týmto „iný kraj, iný mrav“. Na „mojom“ DÚ porovnávajú a kontrolujú aspoň zbežne, na „firemnom“ DÚ nekontrolujú, čo ma dosť prekvapilo, keďže som mala iné skúsenosti.)
Llívia
26.07.10,06:29
mimotemy
Lívisa, neviem ako na vašom DU, ale u nás okrem pečiatky lepia na výkazy aj nejaké čiarové kody - rovnaké na originál, ktorý zostáva na DU, aj na potvrdenie, ktoré zostáva daňovníkovi. Teda ak by si na to svoje potvrdenie uviedla inú sumu ako na originál - je to tvoj problém ...

S čiarovými kódmi som sa nestretla. Ale stretla som sa, či skôr jeden bývalý konateľ/dokonateľ s tým, že keď ešte neboli také prísne podmienky na DÚ, tak sa dohodol so správkyňou a daňové priznanie PO podal namiesto piatka v pondelok. A vyšlo ho to lacno - nejaká bonboniéra a asi káva. Teraz sa to už nedá, ani drahším spôsobom.
nika.sum
26.07.10,06:30
mimotemy

S čiarovými kódmi som sa nestretla. Ale stretla som sa, či skôr jeden bývalý konateľ/dokonateľ s tým, že keď ešte neboli také prísne podmienky na DÚ, tak sa dohodol so správkyňou a daňové priznanie PO podal namiesto piatka v pondelok. A vyšlo ho to lacno - nejaká bonboniéra a asi káva. Teraz sa to už nedá, ani drahším spôsobom.

Da, tym drahsim - pokutou:D
veronikasad
26.07.10,06:31
Livia, skomolila som ti meno, prepáč ...
Llívia
26.07.10,06:41
Trochu to máš zle napísané:
- drahší = vyšší úplatok pre správkyňu
- ty si uviedla príklad NAJDRAHŠÍ = pokuta :D :D
marjankaj
26.07.10,07:09
Naštuduj si trochu, čo som písala, zamysli sa nad tým, a potom reaguj:

"Čo keby som im len tak zo srandy dala napr. DPH s nadmerným odpočtom, kde na orazenom by som mala dobré údaje a im by som dala s nižším odpočtom, ktorý by mi DÚ podľa toho vrátil a následne by som sa ohradila, že mi dali málo a chcem aj úroky z omeškania úhrady? Veď pracovník na podateľni podpisom potvrdil sumu na "Potvrdení o podaní priznania".
Tak menej dostanem než som mala dostať a ešte je z toho aj daňový podvod? Nebodaj krátenie dane? :eek::rolleyes:

Mimochodom, celá debata bolo o tom, na čo sú potvrdenia, keď pracovníci na DÚ nekontrolujú na nich údaje. :)

Druhé mimochodom, nie je podstatný dátum na "potvrdení", ale dátum, s akým je tlačivo orazené a uschované na DÚ, lebo ťažko sa do mojej evidencie budú chodiť pozerať, aký dátum mi orazili. Leda tak, že by im niečo chýbalo, ale zase pri preberaní tlačiva na DÚ dá pracovník rýchlo za sebou 2x tú istú pečiatku = 2x ten istý dátum. :)

Veď čo ti bráni takto si "zasrandovať".:--- Potom napíš, či aj DÚ srandoval.:rolleyes:
Ty nakoniec budeš chcieť aby aj na pošte otvorili obálku a skontrolovali ti DPH:confused: Veď aj takto možno podať DP.
Čo tu vlastne riešiš? Prečítala si si ten zákon o správe daní a poplatkov? Tam je toho dosť popísané.
Betina2
26.07.10,07:23
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Ešte si mi mohla pridať citáciu pár §, lebo na to, čo píšeš, som za XY rokov, čo robím účtovníctvo, neprišla. :eek:

To nebolo myslené ironicky, že nie ? Nemáš dôvod sa urážať, nikto to ani nechcel docieliť, len som fakty zhrnula na jednom mieste, myslím, že paragrafy k tomu nie sú potrebné, veď sme inteligentné osoby, no nie?
nika.sum
28.07.10,05:41
Ahoj, mam schodzku s novym klientom. Neviem kolko ma dokladov (nemalo by to byt vela), nie je platitel DPH,PU. Podla toho co som si tu nasla som si spravila ako taky cennik. Chcela som mu hlavne dat vediet kolko ho to minimalne bude stat, aj ked tych dokladov nebude vela. Mozete sa mi k tomu vyjadrit prosim:
min. pausal 25 EUR/ mes., polozky ak prevysia min. pausal po 0,85 EUR + vypracovanie rocnej uctovnej zavierky 130,- EUR. Tak mi to vychadza tak, ze ak by mal do 350 poloziek v denniku za rok, tak by ho cele ucto aj s DP vyslo 430 EUR. Neprehnala som to?
veronikasad
28.07.10,05:47
Ahoj, mam schodzku s novym klientom. Neviem kolko ma dokladov (nemalo by to byt vela), nie je platitel DPH. Podla toho co som si tu nasla som si spravila ako taky cennik. Chcela som mu hlavne dat vediet kolko ho to minimalne bude stat, aj ked tych dokladov nebude vela. Mozete sa mi k tomu vyjadrit prosim:
min. pausal 25 EUR/ mes., polozky ak prevysia min. pausal po 0,85 EUR + vypracovanie rocnej uctovnej zavierky 130,- EUR. Tak mi to vychadza tak, ze ak by mal do 350 poloziek v denniku za rok, tak by ho cele ucto aj s DP vyslo 430 EUR. Neprehnala som to?
JU alebo PU ?
nika.sum
28.07.10,05:51
pardon PU
Llívia
28.07.10,06:07
Veď čo ti bráni takto si "zasrandovať".:--- Potom napíš, či aj DÚ srandoval.:rolleyes:
Ty nakoniec budeš chcieť aby aj na pošte otvorili obálku a skontrolovali ti DPH:confused: Veď aj takto možno podať DP.
Čo tu vlastne riešiš? Prečítala si si ten zákon o správe daní a poplatkov? Tam je toho dosť popísané.

Ani podacím lístkom z pošty nedokážeš, čo si skutočne v obálke poslal. :):)
Keby si poriadne čítal, zistil by si, čo riešim. Ak ti to náhodou nedošlo, tak riešim, na čo sú vôbec podateľne na DÚ, keď tí pracovníci ani neporovnávajú údaje na originály a kópii predložených priznaní a potvrdenia o podaní priznaní ani nepodpisujú. To tam rovno môžu zamestnať cvičené opice, ktorým každé ráno niekto nastaví dátumovku. Mimochodom, tie ich dátumovky sú tiež na h...., presvedčila som sa o tom tento týždeň. Mám orazené potvrdenia s nečitateľnou dátumovkou, bez podpisu pracovníka a kometnár pracovníka - "Máme vybúchané pečiatky".
nika.sum
28.07.10,06:15
Ani podacím lístkom z pošty nedokážeš, čo si skutočne v obálke poslal. :):)
Keby si poriadne čítal, zistil by si, čo riešim. Ak ti to náhodou nedošlo, tak riešim, na čo sú vôbec podateľne na DÚ, keď tí pracovníci ani neporovnávajú údaje na originály a kópii predložených priznaní a potvrdenia o podaní priznaní ani nepodpisujú. To tam rovno môžu zamestnať cvičené opice, ktorým každé ráno niekto nastaví dátumovku. Mimochodom, tie ich dátumovky sú tiež na h...., presvedčila som sa o tom tento týždeň. Mám orazené potvrdenia s nečitateľnou dátumovkou, bez podpisu pracovníka a kometnár pracovníka - "Máme vybúchané pečiatky".

Livinka, toto tu naozaj nevyriesime. Podatelna sluzi na to, aby sme usetrili postovne a mohli to odovzdat priamo na DU, tam Ti daju peciatku na tvoje potvrdenie a na to DP ktore si doniesla a je tebou podpisane. Potvrdenie je len dokaz toho ze si ho odovzdala a nie ze si odovzdala take udaje ako mas na potvrdeni. Myslim si ze aj preto prestali peciatkovat kopie DP, ale len potvrdenia. Na tom co si odovzdala je tvoj podpis a ich peciatka a to je to co ich zaujima. Nechapem na co sa to tu tolko rozobera, ved nazov temy je uplne iny.:)
nika.sum
28.07.10,06:35
Ahoj, mam schodzku s novym klientom. Neviem kolko ma dokladov (nemalo by to byt vela), nie je platitel DPH,PU. Podla toho co som si tu nasla som si spravila ako taky cennik. Chcela som mu hlavne dat vediet kolko ho to minimalne bude stat, aj ked tych dokladov nebude vela. Mozete sa mi k tomu vyjadrit prosim: neplatitel DPH, PU,
min. pausal 25 EUR/ mes., polozky ak prevysia min. pausal po 0,85 EUR + vypracovanie rocnej uctovnej zavierky 130,- EUR. Tak mi to vychadza tak, ze ak by mal do 350 poloziek v denniku za rok, tak by ho cele ucto aj s DP vyslo 430 EUR. Neprehnala som to?

Prosim viete sa mi vyjadrit. Suri mi to dakujem.
Llívia
28.07.10,06:40
mimotemy
Mimochodom, celá debata bolo o tom, na čo sú potvrdenia, keď pracovníci na DÚ nekontrolujú na nich údaje. :)



Na kontrolu údajov uvedených v podávaných DP tu máme daňových kontrolórov. :D:D:D
Pozor, je rozdiel "Potvrdenie" a "DP" :)


To nebolo myslené ironicky, že nie ? Nemáš dôvod sa urážať, nikto to ani nechcel docieliť, len som fakty zhrnula na jednom mieste, myslím, že paragrafy k tomu nie sú potrebné, veď sme inteligentné osoby, no nie?
Ja som inteligentná, aj testy mi to potvrdili. A ty? :D:)
(A ak myslíš osobu = človek, tak to neviem, na to testy nemá. Ty brďo, čo ak som mimozemšťanka?:eek::D:))
Betina2
28.07.10,08:07
Prosim viete sa mi vyjadrit. Suri mi to dakujem.

Väčšina z nás má nejakú minimálnu mesačnú sadzbu, pod ktorú sa do spracovania účtovníctva, v tomto prípade podvojného ani nepustí. Toto minimum v sebe zohladňuje odmenu za spracovanie účtovníctva, náklady na materiálové a technické vybavenie, ktoré pri tom používaš a ostatné súvisiace náklady (výdavky). Nezabudni aj na to že pri zavádzaní nového účtovníctva do svojho softwaru mušíš vykonať všetky nastavenia, navoliť optimálne účtovnú zostavu, účtovné predpisy, predvoliť bankové účty (aj úradov, s ktorými firma súvisí), pokladne prípadne mzdové a personálne záležitosti. Za toto založenie novej účtovnej jednotky je tiež dobé pýtať jednorazovú (už nikdy sa neopakujúcu) sumu alebo ak nie, tak ju rozpočítať do mesačných poplatkov daného obdobia (roku zakladania UJ do systému). Je na Tebe aký spôsob i zvolíš.
Ak vezmeš za celý rok 430 Eur, mesačne mu to vychádza necelých 36 Eur, čo podla mňa bude málo. Skús si to prerátať aj cez čas, ktorý prácou a vybavovačkami stráviš a vyslédok si prispôsob...neboj sa, kompromis nájdete, najmä ak budeš argumentovať výhodami externého spracovania oproti zamestnávaniu vlastnej zamestnankyne (aj ked len na 1/2 úväzok)
Navyše je predpoklad, že počet dokladov sa určite zvýši. Pozri si na nete aj iné cenníky, nie len tie na Porade.
evina
28.07.10,21:59
Ahoj, mam schodzku s novym klientom. Neviem kolko ma dokladov (nemalo by to byt vela), nie je platitel DPH,PU. Podla toho co som si tu nasla som si spravila ako taky cennik. Chcela som mu hlavne dat vediet kolko ho to minimalne bude stat, aj ked tych dokladov nebude vela. Mozete sa mi k tomu vyjadrit prosim:
min. pausal 25 EUR/ mes., polozky ak prevysia min. pausal po 0,85 EUR + vypracovanie rocnej uctovnej zavierky 130,- EUR. Tak mi to vychadza tak, ze ak by mal do 350 poloziek v denniku za rok, tak by ho cele ucto aj s DP vyslo 430 EUR. Neprehnala som to?

Nika prehnala, ale prepáč smerom dolu. To znamená, že predpokladáš spracovanie PÚ mesačne v hrubom na 25 EUR tak nedosahuješ ani hodinovú taxu v autoservise a pod. Ak odhliadnem od minimálnej hranice, ktorú mám ja za účto, a myslím si, že aj informácií je veľmi málo, ale aj tak za spracovanie kompletného účta pri 350 položiek v denníku /mimochodom závisí aj akú činnosť vykonáva - môže to byť komplikované ale aj nemusí byť účto/ by som za rok vrátane všetkých výstupov pod 700 EUR nešla.... a to som zobrala do úvahy úplne všetko , lebo úprimne pokiaľ by ma kríza netlačila nerobila by som PÚ, kde samozrejme bude chcieť kopec poradenstva ani za tých 700,-
Melnick
28.07.10,23:31
Počula som vyjadrenia niektorých účtovníčok v mojom okolí, že pod 166 € mesačne za PÚ hoci aj pri 3 dokladoch, ani PC nezapnú.
No a ja im to schvaľujem. Ja im síce fandím, ale moju peňaženku to nenapĺňa - robím totiž účto mojej blízkej rodine . :) A to iba položiek na BÚ mám cca 4500.:mee::o
Betina2
29.07.10,05:31
Melnick, od rodiny a kamarátov je to vždy nezaplatené :(:(:(
nika.sum
29.07.10,06:14
Nika prehnala, ale prepáč smerom dolu. To znamená, že predpokladáš spracovanie PÚ mesačne v hrubom na 25 EUR tak nedosahuješ ani hodinovú taxu v autoservise a pod. Ak odhliadnem od minimálnej hranice, ktorú mám ja za účto, a myslím si, že aj informácií je veľmi málo, ale aj tak za spracovanie kompletného účta pri 350 položiek v denníku /mimochodom závisí aj akú činnosť vykonáva - môže to byť komplikované ale aj nemusí byť účto/ by som za rok vrátane všetkých výstupov pod 700 EUR nešla.... a to som zobrala do úvahy úplne všetko , lebo úprimne pokiaľ by ma kríza netlačila nerobila by som PÚ, kde samozrejme bude chcieť kopec poradenstva ani za tých 700,-

Tak ja neviem, ked idem podla cennika, tak mi to viac ani nevychadza. Samozrejme nepocitala som mzdy, nakolko mzdy nerobim.Kolko mate minimalnu sadzbu, naozaj pri minimalnom mnozstve dokladov? Robim kamaratke ucto, je to firma kt. zatial sa snazia rozbehnut. Za prvy polorok mam v denniku 40 poloziek - poplatky banka, jedna vystavena faktura a nejake drobnosti. Vyzera to tak ze ani do konca roka nebudu mat toho viac. Ide o jednoduche uctovne pripady. No co by ste si za to vypytali?
ormika
29.07.10,14:32
Poradíte? Účtujem potraviny, platca DPH, JÚ, za 2 mesiace 380 riadkov v peňažnom denníku + 85 DF + 10 VF. Je cena 1€ za riadok v peňažnom denníku a zároveň aj za vystavené a došlé faktúry veľa? Doteraz som si účtovala 0,83 € za riadok v PD. Ďakujem... totižto sa neviem rozhodnúť :-) blbé, že? :-) ale vďaka za názor :)
sybila3
02.08.10,09:15
chcela by som sa opýtať, ešte nemám zaplatené DP za 2009, je to szčo+prac.pomer, koľko by som mala zarátať, mala by som účtovať aj za oneskorené dodanie dokladov 30.3., číže do rána som spracovávala. dnes by mal prísť, takže ho chcem skásnuť. díky moc
Ajuška
02.08.10,09:57
chcela by som sa opýtať, ešte nemám zaplatené DP za 2009, je to szčo+prac.pomer, koľko by som mala zarátať, mala by som účtovať aj za oneskorené dodanie dokladov 30.3., číže do rána som spracovávala. dnes by mal prísť, takže ho chcem skásnuť. díky moc
...ak si to po sebe ešte raz prečítaš, stále máš pocit že Ti môže dakto odpovedať?? ...ja z toho naozaj neviem čo všetko si robila... tobôž ako sa sama ceníš...;)...
sybila3
02.08.10,10:04
ostatné mám zrátané, čo som všetko robila a dorábala, idem mi čisto o DP+výkazy szčo+PP, či je 50 eur veľa alebo mál . A či si účtujete za oneskorené dodanie dokladov ak ich dodajú 30.3.. dík
zk24
02.08.10,10:06
chcela by som sa opýtať, ešte nemám zaplatené DP za 2009, je to szčo+prac.pomer, koľko by som mala zarátať, mala by som účtovať aj za oneskorené dodanie dokladov 30.3., číže do rána som spracovávala. dnes by mal prísť, takže ho chcem skásnuť. díky moc

neviem, ja som nikdy nedohadovala cenu po ukonceni prace. ale vzdy pred.
marjankaj
02.08.10,10:15
ostatné mám zrátané, čo som všetko robila a dorábala, idem mi čisto o DP+výkazy szčo+PP, či je 50 eur veľa alebo mál . A či si účtujete za oneskorené dodanie dokladov ak ich dodajú 30.3.. dík

No ak by sa mu to zdalo veľa, tak mu môžeš dať zľavu.:confused:
diianka
08.08.10,19:20
Zdravím vás, chcela by som sa vás opýtať koľko pýtate za elektronické vypracovanie žiadosti o vrátenie zahraničnej DPH ?Je to cca 130 faktúr za rok 2009.ďakujem
diianka
16.09.10,14:05
Zdravím vás, chcela by som sa vás opýtať koľko pýtate za elektronické vypracovanie žiadosti o vrátenie zahraničnej DPH ?Je to cca 130 faktúr za rok 2009.ďakujem
Nikto mi nevie poradiť????
optimistka
26.09.10,14:35
podľa mňa by tu bolo najvhodnejšie stanoviť si percento z vrátenej dane, pokiaľ viem, ak si to dajú urobiť na to špecializovanej firme, tak tá pýta cca 8-10 % z uhrnu dane
ja to robím jednej firme za 5 % z uhrnu požadovanej DPH na vrátenie
záleží aj od pracnosti, v mojom prípade sa jedná o málo faktúr
diianka
27.09.10,17:36
ďakujem, neviem, či konateľa nevykotí, keď budem chcieť 5%.Ale tiež som tak rozmýšlala, lebo faktúr to bolo požehnane, a výsledná suma je tiež zaujímavá.
Ešte raz dík
nika.sum
04.10.10,08:23
ďakujem, neviem, či konateľa nevykotí, keď budem chcieť 5%.Ale tiež som tak rozmýšlala, lebo faktúr to bolo požehnane, a výsledná suma je tiež zaujímavá.
Ešte raz dík

Nech vykotí, oni by vsetko chceli najradsej zadarmo:).
Viiila76
08.10.10,02:34
Poradite, kolko pytat? 2 DOVP + prihlasky a odhlasky + vykazy. Bratislava
DAkujem pekne za odpoved
Betina2
11.10.10,10:14
Poradite, kolko pytat? 2 DOVP + prihlasky a odhlasky + vykazy. Bratislava
DAkujem pekne za odpoved

Ked robíš výkazy, tak zrejme aj počítaš mzdy + personalistiku kompletne. Takže cca 10-12 Eur na osobu dohodára so vším všudy. :) Možno niekto namietne, že je to vela, ale ak len spracovanie miezd dohodára vrátane mzdových lôistov a všetkého, čo ku mzdám patrí, dám 8-9 Eur a k tomu tú personalistiku, vstupné, výstupné papierovačky, kadejaké potvrdenia.......a pri dohodároch je aj fluktuácia pomerne vysoká (väčšinou).
Takže za 2 dohodárov spolu 20-24 Eur. + -. Rozhodne by som na osobu nešla pod 8-9 eur. To nech si to radšej všetko robia sami. :D
nika.sum
14.10.10,07:15
Kolko pytat za spracovanie JU + DP, vykazy a vsetko co k tomu patri - spracovanie spatne za cely rok, pocet poloziek v denniku 550, faktur (VF +PF) 12?
kimart
15.10.10,09:08
mám jednoduchú otázku, za položku JU platca DPH 0,73€ v Trenčianskom kraji - je veľa?
romanpp
15.10.10,12:24
mám jednoduchú otázku, za položku JU platca DPH 0,73€ v Trenčianskom kraji - je veľa?

Málo. Ja mám v PP 0,85 €.
sybila3
25.10.10,09:45
ja som jednému tiež počítala 0,70 keď som mu robila DP za 2009, dala som mu dosť nízku cenu ale ešte mi dodnes nezaplatil.
Chcem sa opýtať doteraz som robila szčo s dph na paušál 100 eur mesačne, ale skončil prevádzku obchodu a má pár dokladov, prvýkrát som robila III.Q. dph a neviem koľko mu zarátať, má asi 80 položiek v PD+dph.???? dík
kimart
25.10.10,10:00
ja som jednému tiež počítala 0,70 keď som mu robila DP za 2009, dala som mu dosť nízku cenu ale ešte mi dodnes nezaplatil.
Chcem sa opýtať doteraz som robila szčo s dph na paušál 100 eur mesačne, ale skončil prevádzku obchodu a má pár dokladov, prvýkrát som robila III.Q. dph a neviem koľko mu zarátať, má asi 80 položiek v PD+dph.???? dík
bolo mi poradené, že nemám ísť podľa PD, ale podla počtu DF+ VFa tak...:rolleyes:
sybila3
25.10.10,10:45
dobre, takže si zrátam DF, VF, doklady v pokladni, záväzky a koľko za položku + dph?
sybila3
25.10.10,16:02
ale potrebovala by som takú orientačnú sumu za položku a za DPH??? dík
Inečka
29.10.10,09:04
Potencionálnemu klientovi, ktorý bude mať obchod (bazar, tovar bude nadobúdať z EU) som za PU navrhla cenu 200 €. Po 2 dňoch sa mi ozval, že zohnal účtovníčku za 35 € (Trenčiansky kraj - Púchov), že som s mojou cenou preňho príliš drahá. Ani mi tak veľmi nevadí, že mu nebudem spracovávať účtovníctvo ja, ale neskutočne ma naštvalo, ako može účtovníčka robiť účtovníctvo s.r.o., obchodu (=sklad s veľa položkami) za 35 € mesačne !
Pukluš
22.11.10,05:05
Prosím Vás, ja mám taký problém.
Mám podnikateľa, JÚ, štvrťročný plátca DPH. Dohodli sme sa, že mu budem spracovávať DPH a koncoročnú uzávierku za určitú sumu. Zo začiatku to bolo v pohode, lenže v poslednej dobe je to neúnosné, narástlo mu počet dokladov, chce odo mňa aby som mu sledovala maily, robila úhrady na účte, všetko kedy si on zmyslí, začal dávať moje telefónne číslo a môj mail svojím zákazníkom, s ktorými mám riešiť veci za neho, hocijaký jeho odberateľ chodí za mnou vtedy kedy to jemu vyhovuje, už je toho viac než dosť. On to riešiť nemieni, lebo zjavne mu to vyhovuje a ja už nemám síl, preto sa chcem opýtať, koľko si pýtať za veci, ktoré robím naviac.
Ďakujem pekne za všetky rady.
Kika69
22.11.10,06:36
Chcem vás poprosiť o radu, koľko pýtate za zúčtovanie zahraničnej faktúry. Klientovi - s.r.o. fakturujem podľa počtu účtovných položiek, sú platiteľom DPH a pri domácich faktúrach im rátam nákupy a služby s DPH ako jednu účtovnú položku. Pri zahraničných faktúrach mi pri samozdanení program Pohoda vygeneruje 2 interné doklady cez spojovací účet 399, takže pri zahraničnej faktúre mám vlastne 3 účtovné zápisy - 1. nákup tovaru, 2. priznanie DPH z nadobudnutia tovaru, 3. odpočet DPH z nadobudnutia tovaru. Tým sa cena zaúčtovanej faktúry vyšplhá na 3 Eur. Za 3.Q. mali veľké množstvo zahr. faktúr a rozmýšľam, či im to rátať ako 3 účtovné položky alebo to samozdanenie rátať len za jednu účtovnú položku teda celú faktúru aj som samozdanením za 2 položky. Ako rátate zaúčtovanie zahr. faktúry vy? ĎAKUJEM.
Braňo
22.11.10,06:56
Potencionálnemu klientovi, ktorý bude mať obchod (bazar, tovar bude nadobúdať z EU) som za PU navrhla cenu 200 €. Po 2 dňoch sa mi ozval, že zohnal účtovníčku za 35 € (Trenčiansky kraj - Púchov), že som s mojou cenou preňho príliš drahá. Ani mi tak veľmi nevadí, že mu nebudem spracovávať účtovníctvo ja, ale neskutočne ma naštvalo, ako može účtovníčka robiť účtovníctvo s.r.o., obchodu (=sklad s veľa položkami) za 35 € mesačne !

Podľa môjho názoru za túto cenu nie je možné robiť skladovú evidenciu, maximálne spôsob B. Avšak vyzerá, že tam bude podstatne viac položiek...
Betina2
22.11.10,08:49
Prosím Vás, ja mám taký problém.
Mám podnikateľa, JÚ, štvrťročný plátca DPH. Dohodli sme sa, že mu budem spracovávať DPH a koncoročnú uzávierku za určitú sumu. Zo začiatku to bolo v pohode, lenže v poslednej dobe je to neúnosné, narástlo mu počet dokladov, chce odo mňa aby som mu sledovala maily, robila úhrady na účte, všetko kedy si on zmyslí, začal dávať moje telefónne číslo a môj mail svojím zákazníkom, s ktorými mám riešiť veci za neho, hocijaký jeho odberateľ chodí za mnou vtedy kedy to jemu vyhovuje, už je toho viac než dosť. On to riešiť nemieni, lebo zjavne mu to vyhovuje Tak tu by som ja osobne spoluprácu čo najskôr ukončila, naštuduj si podmienky v svojej zmluve a urob to čo najrýchlešie. Ak to jemu vyhovuje a nemieni ani po dohovore z Tvojej strany nič meniť, tak to bude už len horšie pre Teba.Ale naozaj si s ním mala osobný pohovor na túto tému, kde si mu vyjadrila na vec svoj názor a jasne si mu povedala, že To ti jeho spôsoby prekážajú ??? a ja už nemám síl, preto sa chcem opýtať, koľko si pýtať za veci, ktoré robím naviac.
Ďakujem pekne za všetky rady.

Podľa môjho názoru za túto cenu nie je možné robiť skladovú evidenciu, maximálne spôsob B. Avšak vyzerá, že tam bude podstatne viac položiek...

Mne sa skôr zdá, že bez ohladu, či ide o PU alebo JU, tak podnikateľ o vedení žiadnej skladovej evidencie ani neuvažuje, preto sa mu to zdá veľa. Tiež som jeden čas robila second hand, našťastie nebolo nič zo zahraničia, ale skladovú evidenciu som im odmietla za takú sumu robiť, iba som mu vysvetlila ako to má vyzerať....samozrejme, že to tak nevyzeralo, ale to už môj problém nebol, ked niekto nie je schopný si raz za čas si nájsť hodinku a spočítať, odvážiť a pozapisovať, tak je mi ľúto. S takými sa zle robí. Nakoniec na konci roka som si vypýtala sumu konečného stavu skladu k zaúčtovaniu a oni mi ju nevedeli vyčísliť, lebo priebežne nič nerobili.....nemám slov, no nakoniec sme to nejako prispôsobili, aby tam aspoň nebol blud, ale takáto spolupráca sa mi nepáčila. A to nehovorím o tom, že ak by niekto dával môj súkromné alebo aj firemné mobilné číslo niekomu bez môjho vedomia, alebo ich rovno za mnou posielal, tak ak by ani po upozornení nezmenil svoje konanie, tak by som ho asi hoci aj v strede roka poslala kade-lahšie. To je jednoducho už vrchol drzosti a u mňa je to to isté, ako keby mi niekto vykričal, že som nechopná p...a a že s tou mojou faktúrou si mám vytrieť r...ť. Bolo by to pre mňa tak isto urážajúce.
Takže tu dám len jednu radu, od začiatku si musíš sama určovať pravidlá a podmienky, za akých s nimi spolupracuješ. Ja napr. mám rodinu a deti a tiež by som nezniesla, keby ma ktokolvek a kedykolvek v dennú či včernú hodinu otravoval. Tiež robím kopec vecí, a nielen účtovníckych, aj administartívnych a vybavovaní, ale nikto z mojich klientov ma doma neotravuje bez predchádzajúceho telefonického dohovoru. Ak mi čas nevyhovuje, tak jednoducho sa dohodneme na inom termíne. Ale tiež niekedy riešim veci za klientov, lebo niekedy to fakt ONI nezvládajú a NEVEDIA riešiť, ale s vedomím majiteľa a s tým, že to má spoplatnené a je si toho vedomý.
PS: Mňa by ani tak nenaštvalo to, že mu narástol počet dokladov a teda aj suma by mala byť vyššia, ale ten jeho prístup by ma 100% vytočil do vývrtky. Nie je nič horšie ako robiť s neserióznou osobou.
Ak predsa len nástojíš na tom, aby Ti niekto poradil sumu za tie ďalšie práce (maily, vybavovačky, riešenie problémov)... tak si spočítaj, kolko Ťa napríklad stojí jeden telefonát s jeho zákazníkom, klientom, obchodným partnerov a prirátaj si k tomu svoju maržu vypočítanú z hodinovej sadzby zamestnanca v administratíve, za ktorú by si Ty ešte išla robiť ako zamestnanec. Čiže, napr, jedna minúta hovoru Ťa stojí u mobilného operátora 10 Centov. Voláš s ním napr. 5 minút. A hodinová sadzba admin. pracovníka (za sadzbu, aku by si ho povedzme vedela zamestnať) bude napr. 5 Eur na hodinu, tak potom ten jeden telefonát by ho stál 5x0,10 Eur+ 5 Eur/60x5min.= 0,50 Eur+0,41 Eur= 0,91 Eur.
Alebo si to paušalizuj. Paušál vypočítaš obdobne a spriemeruješ. Takže ak napr stráviš čas telefonovaním 15 minút denne, a 20 dní v mesiaci, tak to budeš mať len za telefonovanie 15x20x0,10+15x20x5/60=30+25=55 Eur mesačne len za telefonovanie :(:(:(. nO A NEJAKO TAKTO PODOBNE SI VYčíSLI AJ NáKLADY NA MAILY, OSOBNé NáVšETEVY,. tlač a rozposielanie dokladov, dopisov a pod....proste všetko si spíš. Samozrejme, odborné práce a komunikáciu s úradmi oceň drahšie, ved je tam zodpovednosť. ATď. No a pekne hodiť na papier, a čierne na bielom mu to ukázať a vysvetliť. Resp. po zhliadnutí čísiel mu rovno navrhi, nech si najme administratívneho pracovníka, ak on to nestíha, a že Ty mu túto sumu nevyfaktúruješ. Ale nezabudni podotknúť, že tomu administratívnemu pracovníkovi aj odovody vo výške cca 35 % treba k tomu prirátať (na zmluvu, na dohodára menej) , nárok na stravenky aj dovolenku, PN atď. (ak nebude dohodár) a že so spracovaním miezd sú ďalšie zvýšené náklady a papierovačky, čo samozrejme nikto neurobí zadara. Alebo nech to robí on osobne a ušetrí. :)
Nech si chlapec uvedomí.....a ked nezaberie, tak si nechať len vyplatiť podlžnosti a adios....
Zožiera ma, ak niekto sa tvári, že je velký podnikateľ a pritom ide len o hrabanie na úkor druhých, čo s pravým podnikaním nemá nič spoločné-robiť kšefty typu ja kúpim, prihodím maržu a predám vie kdekto, ale veci čo s tým súvisia chce vidieť len ten, kto chce naozaj podnikať a nielen zarábať.
Ak smiem, ešte jedna rada na záver, vždy si s klientom stanov časové pásma, kedy Ťa môže otravovať, napr, ja má cez týždeň od 9,00 do 18-19,00, lebo potom už jednoducho telefón nezdvihnem, kúpem deti a tak a víkendy sú tiež tabu, pokial nie je niečo súrne. Ak je niečo súrne pošlú mi SMS a ja sa im ozvem alebo ich prezvoním a vedia, že môžme spolu hovoriť. Ako zamestnanca by Ťa tiež asi neotravoval v piatok večer o pol desiatej, no nie?
No trošku jsem se rozjela...ale dúfam, že nevadí :)

Veľa šťastia pri výbere klientov !
Betina2
22.11.10,09:20
Chcem vás poprosiť o radu, koľko pýtate za zúčtovanie zahraničnej faktúry. Klientovi - s.r.o. fakturujem podľa počtu účtovných položiek, sú platiteľom DPH a pri domácich faktúrach im rátam nákupy a služby s DPH ako jednu účtovnú položku. Pri zahraničných faktúrach mi pri samozdanení program Pohoda vygeneruje 2 interné doklady cez spojovací účet 399, takže pri zahraničnej faktúre mám vlastne 3 účtovné zápisy - 1. nákup tovaru, 2. priznanie DPH z nadobudnutia tovaru, 3. odpočet DPH z nadobudnutia tovaru. Tým sa cena zaúčtovanej faktúry vyšplhá na 3 Eur. Za 3.Q. mali veľké množstvo zahr. faktúr a rozmýšľam, či im to rátať ako 3 účtovné položky alebo to samozdanenie rátať len za jednu účtovnú položku teda celú faktúru aj som samozdanením za 2 položky. Ako rátate zaúčtovanie zahr. faktúry vy? ĎAKUJEM.

Ja si myslím, že ked ide o tri účtovné doklady a k nim prislúchajúci počet účtovných zápisov (že to rieši dobre program, je mimo zákazníka a je to plus pre Teba, ale Ty to predsa nemáš zadarmo, platíš zaň), tak by som to riešila položkou za účtovný zápis. Ide predsa o to, že 1. zaeviduješ a zaúčtuješ FA a použiješ správny kurz, 2. vypočítaš a zaúčtuješ samozdanenie, použiješ správny kurz, 3. vypočítaš a zaúčtuješ podla správneho kurzu nárok na odpočítanie dane - vo všetkých prípadoch posudzuješ situáciu aj z pohľadu DPH. Takže si myslím, že nie je možné to riešiť tak jednoducho ako pri bežnej tuzemskej faktúre. Avšak, ak je takýchto nákupov veľa, aj práce máš veľa, ale len Ty sama vieš, na koľko si to v skutočnosti ceníš. Skús si to oceniť paušálom. Vypočítaj si to za 3 položky na jedno nadobudnutie, vynásob mesačným počtom a cenu nejako potom dolaďte na obojstranne prijateľnú.
Ale ak tých faktúr nie je mesačne aspoň 50, tak by som to nechala na položkách. Vezmi si napríklad účtovanie lízingu. Všetci vieme, že sa to nedá zjednodušiť a na položky je toho dosť. Povedzme že mám vo firme 15 lízingov. Mesačné splátky. Ale - ak mám mesačné platby, tak mesačne účtujem a mesačne sa mi aj menia číselné sumy k zaúčtovaniu, aj ked výsledná suma k úhrade je rovnaká. Aj do DPH mi to vstupuje mesačne. Takže nebudem tých 15 lízingov faktúrovať ako 15 položiek, ked je ich tam niekolkonásobne viac. Chcem tým povedať, že nie je jedno, či niečo riešim manuálnym kopírovaním s prípadným prepísaním niektorých údajov, alebo či všetko musím spracovávať ako nový doklad. v lízingu aspoň niečo môžem skopírovať, ale v prípade daných faktúr asi len adresu :). Navyše ani tak by som to neriešila zredukovaním na 1/3. Ale povedzme zlavou z položky, ako množstevnú zlavu nad určitý počet položiek, povedzme 15-20%. Aj na faktúrach to vyzerá lepšie, ak dáš zľavu :). Zlave sa proste poteší každý zákazník. Je to taký psychologický ťah. Ty si na koni a zákazník si myslí, že dosiahol svoj cieľ a teda lacnejšie služby. Si všimni, ako to robia obchodníci na cenovkách.
Navyše, Ty potom tie ID na samozdanenie a odpočítanie netlačíš a nezakladáš? Aj to niečo stojí....
Pukluš
22.11.10,09:26
Betina, ďakujem pekne za tvoju reakciu. To že si sa tak "rozjela" je v pohode, aspoň nie som sama, ktorá sa nad tým stále rozčuľujem a všetci dookola si myslia, že mi hrabe. Aspoň som sa utvrdila v tom, čo mám s ním v úmysle.
Ešte raz ďakujem veľmi pekne, povzbudilo ma to.
Betina2
22.11.10,10:01
Betina, ďakujem pekne za tvoju reakciu. To že si sa tak "rozjela" je v pohode, aspoň nie som sama, ktorá sa nad tým stále rozčuľujem a všetci dookola si myslia, že mi hrabe. Aspoň som sa utvrdila v tom, čo mám s ním v úmysle.
Ešte raz ďakujem veľmi pekne, povzbudilo ma to.

Nemáš za čo. Ja viem, že na Spiši to s prácou nie je bohvieaké, ale zadara to predsa robiť nejde, no nie?
On tiež nebude robiť pre niekoho zadarmo.
No a ozaj nie si sama, lebo predstavy o plate/odmene účtovníka sú viac než rozporuplné - na jednej strane si ludia myslia, že sme nejako pri prachoch a na druhej strane, ked sa niketorí moji známi dozvedia, kolko mi klienti platia, tak zostanú obarení, že tak málo, lebo predstavu mali vyššiu, ale pritom by si účtovníka za tolko neplatili:(
Pekný, aj ked upršaný deň prajem :)
kimart
22.11.10,11:27
Ahojte, neviem kde sa obrátiť o radu- a tak to skúšam tu. Cítim sa podvedená. Prednedávnom ma oslovila známa, že by potrebovala robiť účto. Súhlasila som. A tak som začala..., no vtom, že by potrebovala, aby som vytláčala všetko čo zaúčtujem, pretože jej neter študuje účto, a chce sa to naučiť, a tak kopíruje to čo robím ja. Neviem, ale cítim sa troška podvedená, pretože okrem toho, že využíva našu známosť, to že si účtujem minimum, teraz ešte mám aj nechtiac vychovávať konkurenciu. Z toho všetkého mi je jasné, že jedného dňa skončím s tým, že to preberá neter. Ako by ste sa zachovali vy? Okrem toho je ešte jedna vec čo ma štve, a to, že aj keď jej v niečom poradím, pýta sa okolo seba ešte 100 ľudí, či je to pravda - čo značí otom, že mi nedôveruje, a tak neviem ako s týmto nakladať. Keby som bola nazačiatku oboznámená celou záležitosťou, tak by som asi do toho nešla. No teraz je už prineskoro..._
Betina2
22.11.10,11:46
ChoĎ z toho von, dopadla som rovnako......

No ale teraz seriózne, navrhni kamarátke, že nech neter zamestná, zaplatí jej rekvalifikačný kurz a ked neter bude ovládať problematiku, že ju z toho preskúšaš....a že potom môžete spolupracovať na báze odborných konzultáciii spoplatnených povedzme sadzbou 20-25 Eur na hodinu....Ved bežné veci by mala po takom kurze ovládať. Schválne píšem že by mala.....
A áno, nedôveruje Tvojim znalostiam, čo je tiež dôvod na rozchod -- tak ako v partnerstve :)
Alebo nech jej teda ten kurz neplatí, nech zaplatí za výučbu Tebe, môže to byť kludne aj menej, ale nie primálo, a že od nového roka 2011 jej to bude ona schopná robiť a preto Ty končíš a poskytneš jej len tie konzultácie :) Spoplatnené a ak nechce platiť Tebe, poradcov na trhu je dosť.
Rozhodne ju nezaúčaj zadarmo....nie som zlá ani zákerná ani nie som z tých, čo nechcú pomôcť, ale ak doučujem niekoho o kom viem, že to potrebuje do školy a nikdy sa tomu profesionálne nebude venovať, lebo ho to nebaví a nechce to robiť, tak mi to nevadí...ale ako si písala, sama sebe konkurenciu vychovávať nechcem a nebudem, leda tak tesne pred dôchodkom - aby som to niekomu mohla odovzdať.......:)
kimart
22.11.10,12:08
Betina2, ďakujem za odpoveď, troška si ma povzbudila, tiež som myslela nad tým, že jej vyfaktúrujem zaúčanie. No problém je vtom, že neviem byť taká drzá ako ona, jednoducho to na človeka navliecť a hotovo.
kimart
22.11.10,12:09
A ako si dopadla ty?
Betina2
22.11.10,12:35
Naučila som to neter, ale iba JU a dane - zadarmo....ale to by aj tak skončilo....a je to iné mesto, našťastie.
Dajanka
22.11.10,12:42
Súhlasím s Betina 2. Keď Ťa kamarátka zneužíva, daj jej výpoveď zmluvy. Možno Ťa poteší, že sa to nestáva iba Tebe. Na začiatku Ťa potrebujú, sľubujú a potom špekulujú, skúšajú znižovať ceny a pod. Držím palce.
kimart
23.11.10,05:40
Súhlasím s Betina 2. Keď Ťa kamarátka zneužíva, daj jej výpoveď zmluvy. Možno Ťa poteší, že sa to nestáva iba Tebe. Na začiatku Ťa potrebujú, sľubujú a potom špekulujú, skúšajú znižovať ceny a pod. Držím palce.
Ďakujem za odpovede, ešte som si nezvykla na takéto podrazy, a asi si nezvyknem, no budem to musieť vyriešiť. :(
Tinika
30.11.10,11:42
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, koľko by som mala pýtať za s.r.o., neplataca DPH, ktorá v podstate nemá žiadne doklady len má nezaplatené pohľadávky, kvôli ktorým ešte existuje. Ďakujem
Aldan
02.12.10,12:52
ja som z trenčianskeho kraja, ako tu čítam beriem asi dosť málo 5,- EUR / osoba - so všetkým čo k tomu patrí
JU - 0,40 EUR za položku
PU - 0,60 EUR za položku.

Ako si pýtať viac? asi som stará škola. Poraďte
Betina2
03.12.10,07:48
ja som z trenčianskeho kraja, ako tu čítam beriem asi dosť málo 5,- EUR / osoba - so všetkým čo k tomu patrí
JU - 0,40 EUR za položku
PU - 0,60 EUR za položku.

Ako si pýtať viac? asi som stará škola. Poraďte

Aldan, je to málo. Vo všetkých prípadoch. Trenčín nie je až taký chudobný, aby sa nedalo pýtať viac. Treba ale viac sebavedomia a trošku zdravej drzosti :). A najlepšie je všetky argumenty hodiť na papier. Každý si myslí, že to bude takmer zadara, ale tak to naozaj nemôže fungovať. Ved ak sa im zdá veľa platiť Tebe, nech si zamestnajú riadnu účtovníčku na PP, stačí aj na polovičný úväzok a spolu s odvodmi ich to bude stáť ďaleko viac. A pribudne im kopec formálnych povinností v súvislosti s jej zamestnávaním. Napíš čísla na papier. A ak majú lacnejšiu ponuku od inej účtovníčky, tak im jasne oznám, že u nej to nemusí byť konečné číslo, lebo v cenovej ponuke nemusia bť zahrnuté práce naviac, mimoriadne zisťovania, tlač, kopec všelijakých drobností, konzultácie. A u Teba v tej cene má predpokladám aj pridanú hodnotu v odbornosti a znalosti problematiky ich konkrétnej firmy, prípadne do full servisu zahrnuté rôzne administratícne práce, a pod. - to musíš sama vedieť, čo všetko pre nich robíš a či je odmena adekvátna...
Aj tak, všetko pomaličky a nenápadne zdražieva, ved to vidíme denne pri akomkolvek nákupe, a to ešte od nového roka stúpne plošne dph, plyn, zavedú sa ekonomické opatrenia vlády a všetko čo sa od toho odvíja zdražie. Takže to nebude len o tom 1% DPH. Ale ja predpokladám v tejto súvislosti plošný nárast bežných spotrebiteľských cien cca o 4-8 %. Myslím si, že ak do cenníka zahrniem aj infláciu za tento rok tak bude reálne zvýšiť cenu o 5-10% - závisí aj od toho kedy si naposledy upravoval cenu. Preto ja už teraz pomaličky myslím na nový cenník a spisujem, ale o kolko zdvihnem naozaj reálne, to už je o dohode :(. Moje ceny som nemenila už cca 4 roky. Ked som sa konečne rozhodla dvíhať, prišla kríza a tak som to odsúvala, každý klient je dobrý...ale dokedy?
Betina2
03.12.10,07:56
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, koľko by som mala pýtať za s.r.o., neplataca DPH, ktorá v podstate nemá žiadne doklady len má nezaplatené pohľadávky, kvôli ktorým ešte existuje. Ďakujem

Tolko, kolko bežne pýtaš za účtovníctvo v inej firme. V tom by mala myť evidencia a zaúčtovanie tých pohľadávok, ich priebežné sledovanie, možno tvorba opravných položiek, prípadne ich odpísanie, vystavovanie upomienok, výziev a penalizačných faktúr, kompletná inventarizácia účtovníctva, ak robíš DP tak aj to + prílohy k DP. No a predpokladám, že aj bankový účet má "živý" tak aj ten treba spracovať a zinventarizovať. A napokon všetko podať na OS na zverejnenie. A ešte ma napadá, ak treba, tak vystaviť všetky podklady pre súd, prípadne políciu prípadne exekútorov.....spíš si všetko na papier.
Ak však napr. mesačne pri iných firmách nejdeš pod 100Eur za spracovanie účtovníctva, tak samozrejme tu by som nepýtala tých 100x12 mes, ale by som brala napr. 150-200 Eur za sprac. UZ a DP vrátane príloh so všetkým, čo k tomu patrí a nejaký ten paušál za ročné spracovanie účtovníctva napr. 100-200 Eur. Prsnú sumu si ale musíš vyčísliť sama podla konkrétnych podmienok. Skús sa na to pozrieť aj z pohľadu vyčísleného času, ktorý pri tejto firme celkove tráviš (nielen pri zaučtovaní dokladov).
Robina
04.12.10,18:21
Pri čítaní vašich reakcií ma len tak napadlo, že sa opýtam na názory koľko pýtať za nasledovné: s.r.o. 29 zamestnancov, účtovanie spôsob A, majetku neúrekom, leasingy, vyšlé FA okolo 350, došlé do 300, pokladňa veľa bločkov, výpis okolo 20 strán. Chcela by som to riešiť paušálom. vďaka
Betina2
05.12.10,13:28
Pri čítaní vašich reakcií ma len tak napadlo, že sa opýtam na názory koľko pýtať za nasledovné: s.r.o. 29 zamestnancov, účtovanie spôsob A, majetku neúrekom, leasingy, vyšlé FA okolo 350, došlé do 300, pokladňa veľa bločkov, výpis okolo 20 strán. Chcela by som to riešiť paušálom. vďaka

Toto je docela dosť na externé účto jednej firmy .... prečo radšej nejde o prácu na PP? Ak sú tie uvedené množstvá mesačné.
romanpp
05.12.10,15:43
Pri čítaní vašich reakcií ma len tak napadlo, že sa opýtam na názory koľko pýtať za nasledovné: s.r.o. 29 zamestnancov, účtovanie spôsob A, majetku neúrekom, leasingy, vyšlé FA okolo 350, došlé do 300, pokladňa veľa bločkov, výpis okolo 20 strán. Chcela by som to riešiť paušálom. vďaka

Úprimne povedané neviem ako môže firma s 29 zamestnancami fungovať bez vlastného účtovníka na hlavný pracovný pomer. Veď len dochádzky, mzdy, PN a všetka ostatná personalistika musí zabrať niekomu vo firme niekoľko dní mesačne.

Či?
Robina
08.12.10,16:20
No s tými zamestnancami je to tak, že asi 8 sú rod. prísl. a tam sa to nemení, ale ostatného je až až. Ale som rada, že ste takto zareagovali, lebo majitelia si myslia, že to nič nie je. Chodila by som k nim do firmy, len neviem koľko určiť cenu: za tie mzdy asi 250 ? a účto? Ďakujem za rady.
Betina2
09.12.10,09:07
No s tými zamestnancami je to tak, že asi 8 sú rod. prísl. a tam sa to nemení, ale ostatného je až až. Ale som rada, že ste takto zareagovali, lebo majitelia si myslia, že to nič nie je. Chodila by som k nim do firmy, len neviem koľko určiť cenu: za tie mzdy asi 250 ? a účto? Ďakujem za rady.

Ja si myslím, že majiteľ chce ušanovať na odvodoch a stravnom pre ďalšieho zamestnanca, čo nie je v rodine :(.
Byť na Tvojom mieste, tak si zistím, kolko na pozícii ekonóma, účtovníka a všetkého čo s tým súvisí by si mohla dostať na TPP inde. Zobrať Tvoju čistú mzdu z takého postu, pripočítať Tvoje odvody zo živnosti a eventuálne daň z príjmu, náklady na dopravu, vlastné stravné živnostníka v sume, ktorou by Ti inak musel prispievať zamestnávateľ ako zamestnancovi. A potom čosi ubrať, aby to aj pre neho nebolo rovnaké ako na TPP...predsa len máš väčšiu volnosť než zamestnanec, ale zas na druhú stranu máš svoj software či nie?
Osobne si myslím, že pri takomto rozsahu a dennom vykonávaní prác u daného podnikateľa, Ti v bežnom dni veľa času (po odpočítaní času na cestovanie) ani nezostane na iné firmy, leda že po nociach a cez víkendy. Predpokladám, že si slobodná a bezdetná, lebo inak by si do svojho denného rozpisu mala započítať aj nejaký čas na rodinu a domácnosť. Pri takomto rozsahu už sama vieš ako to časovo bude vychádzať a či ešte nejakú dalšiu firmu utiahneš. A nezabudni, že určite budeš "vždy a neustále" v dosahu a poruke, ked bude treba niečo riešiť aj po telefóne.
Proste si spočítať, či Ti dokáže tento klient zaplatiť tolko, aby si bola adekvátne ohodnotená. Ak by mi rovnakú sumu ponúkli v inej firme na TPP, šla by som tam, aj z iných než finančných dôvodov....ide o mieru zodpovednosti, výhody, nevýhody SZČO a zamestnanca, Tvoje plány do budúcnosti (napr. hypotéka, úver ide ťažšie získať "len" živnostníkovi, pokial nemáš vysoké obraty či zisky)
Robina
11.12.10,21:06
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ku ktorej som sa dostala až teraz. Všetko čo si napísala - ako keby si čítala moju myseľ. Len to, že nie som slobodná a mám dve deti. Na ostatných klientov mám čas len večer a cez víkend a neviem čo bude teraz, keď sa blíži naše obdobie. Nehovoriac, že mám svoje programy a môj program používajú na fakturáciu. Lenže keby som im povedala sumu trošku sa približujúcu k realite, tak by začali odpadávať. To je teraz nová metóda podnikateľov. A bohužial som v takom regione, kde je problém za prácu. Lebo ja by som robila len jedného , keby ma normálne zaplatili a mali by všetko super, ale aby som ako tak normálne vedela fungovať, musím mať toľko ľudí a potom som na tom tak, že neviem čo je rodinný život, pokojne si večer sadnúť k telke, ísť do kina a pod.
Betina2
12.12.10,17:44
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ku ktorej som sa dostala až teraz. Všetko čo si napísala - ako keby si čítala moju myseľ. Len to, že nie som slobodná a mám dve deti. Tak to bude málo času na ne :( Na ostatných klientov mám čas len večer a cez víkend a neviem čo bude teraz, keď sa blíži naše obdobie. Nehovoriac, že mám svoje programy a môj program používajú na fakturáciu. Tak si za to vyúčtuj, alebo im to na svojom SW rob Ty a za každú vystavenú FA v mene ich firmy si účtuj položku navyše. Alebo nech si teda robia FA smai, ale nie na Tvojom SW, nemusia to robiť v špeciálnom SW, kludne stačí znalosš Excelu alebo strojopisu. Alebi stiahnuť demoverziu alebo free nejakého SW. Možností je dosť. treba sa len troešku snažiť. Tu je to o ich pohodlnosti..... Lenže keby som im povedala sumu trošku sa približujúcu k realite, tak by začali odpadávať. Tak to sprav! A nech odpadnú. Ved potom sa aj preberú. A ak nie, tak rovno "umrú". A z mŕtvolami nerobíš no nie? Alebo chceš byť patológ? :eek: To je teraz nová metóda podnikateľov. Bohužiaľ. A bohužial som v takom regione, kde je problém za prácu. Nezávidím, ale nie len u vás je to čoraz ťažšie. Lebo ja by som robila len jedného , keby ma normálne zaplatili a mali by všetko super, ale aby som ako tak normálne vedela fungovať, musím mať toľko ľudí a potom som na tom tak, že neviem čo je rodinný život, pokojne si večer sadnúť k telke, ísť do kina a pod. Dávnejšie som čítala nejaký príspevok tu na Porade, kde ten človek napísal, že radšej bude robiť 2-3 väčšie silnejšie, dobre platiace a najmä bezproblémové, zodpovedné firmy, než narobiť sa na 20 menších, neporiadnych a večne sa v problémoch topiacich firmách, pri ktorých stratí viac času ako pri tých väčších 2-3 a pritom zarobí za rovnaký čas pri tých 2-3 viacej a ešte aj čas na iné veci mu zostane.

Odpovede v texte červenou.
Niekedy je ozaj lepšie cúvnuť hned na začiatku, než sa dookola dlhodobo trápiť problémami cudzích ludí, prísť o súkromie....Ak sú problémy hned na začiakt, ak si ONI budú hned diktovať podmienky pre Teba nevvyhovujúce, tak do toho nechoď. To sa neskôr nezmení. Škoda, že nepíšeš, ako dlho tá firma funguje, čomu sa venuje a či si nejako nevieš overiť najprv ich solventnosť a najmä serióznosť....proste či to niekto mrobil pred Tebou a kolko mu platili a prečo sa rozišli....Asi by som skúsila sa dohodnúť, že či si nemôžeš najprv, prezrieť doklady a na základe nich urobiť cenovú ponuku. Ved už len prelistovaním faktúr trebárs aj u nich na počkanie a pozretím Hlavnej hnihy za predošlé obdobie si spravíš obraz. :)
Prejem veľa zdaru a hlavne správne rozhodnutie.:)
Robina
12.12.10,20:27
Ďakujem veľmi pekne za cenné rady a potvrdenie mojich úvah, že som stále váhala. Firma síce je solventná, dlho na trhu ale konatelia sú toho názoru, že nikto nepotrebuje peniaze - len oni. Ostatní majú byť radi, že u nich majú prácu a majú načas zaplatené. Pomaly už aj to začne byť vzácne, ale nie za takú prácu a ten stres. Ale vďaka - ide začiatok roka a musím to poriešiť.
Tinika
17.12.10,18:07
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, koľko by som mala pýtať od klienta, ktorý tvrdí, že toho nemá veľa. Zatiaľ čo viem tak má cca 15 vystavených faktúr, je to s.r.o., ktorá vyváza tovary a sluzby do Francúzska. Má jedného vlastníka, ktorý je zároveň zamestnaný na dohodu. Faktúry si vystavuje sám. Pôvodne som mala robiť na jeho PC a programe, ale došlo k nedorozumeniu, nemáme rovnaký program, takže to budem robiť doma na svojom. Je mesačný platca DPH, podáva kvartálne súhrny výkaz elektronicky a každý mesiac papierovo. Viac zatiaľ nemám informácii. Myslíte si že 65eur za mesiac je veľa? Za uzávierku si už neúčtujem platbu, mám to v mesačnom paušáli. Prerobila som si cenník podľa množstva dokladov aby to bolo troška spravodlivejšie, tak ale bojím sa reakcie klientov. vďaka
Betina2
17.12.10,20:22
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, koľko by som mala pýtať od klienta, ktorý tvrdí, že toho nemá veľa. Zatiaľ čo viem tak má cca 15 vystavených faktúr, je to s.r.o., ktorá vyváza tovary a sluzby do Francúzska. Má jedného vlastníka, ktorý je zároveň zamestnaný na dohodu. Faktúry si vystavuje sám. Pôvodne som mala robiť na jeho PC a programe, ale došlo k nedorozumeniu, nemáme rovnaký program, takže to budem robiť doma na svojom. Je mesačný platca DPH, podáva kvartálne súhrny výkaz elektronicky a každý mesiac papierovo. Viac zatiaľ nemám informácii. Myslíte si že 65eur za mesiac je veľa? Za uzávierku si už neúčtujem platbu, mám to v mesačnom paušáli. Prerobila som si cenník podľa množstva dokladov aby to bolo troška spravodlivejšie, tak ale bojím sa reakcie klientov. vďaka

1/ každý tvrdí, že má toho málo alebo že toho nemá veľa. A nakoniec je toho niekolkonásobne viac.
2/ ak vyváža tovar a služby do Francúzska, jednoduché to určite nebude. Najmä z pohľadu DPH. K tomu súhrnné výkazy. S tým súvisí aj skladová evidencia...bude si ju robiť on alebo ju budeš robiť Ty? Akým spôsobom? ako má zabezpečenú prepravu, nájom, nákup......? A čo platby, banka, má aj platobnú kartu? terminál? A čo pracovné cesty? Autá? .......
3/ak je spoločník/konateľ súčasne aj zamestnancom na dohodu, treba robiť mzdy a všetko s tým spojené. + kvartálny prehľad + ročné hlásenie DZČ. + potvrdenia minimálne pre účely dane a RZZP FO. Ak si bude aj odmenu za výkon funkcie vyplácať, máš o zábavu tiež postarané.
4/ Uzávierku mu budeš robiť akože grátis? A DP PO a RZ dane?

Aj bez týchto mzdových a závierkových vecí je to mááálo.
Tinika
18.12.10,08:03
1/ každý tvrdí, že má toho málo alebo že toho nemá veľa. A nakoniec je toho niekolkonásobne viac.
2/ ak vyváža tovar a služby do Francúzska, jednoduché to určite nebude. Najmä z pohľadu DPH. K tomu súhrnné výkazy. S tým súvisí aj skladová evidencia...bude si ju robiť on alebo ju budeš robiť Ty? Akým spôsobom? ako má zabezpečenú prepravu, nájom, nákup......? A čo platby, banka, má aj platobnú kartu? terminál? A čo pracovné cesty? Autá? .......
3/ak je spoločník/konateľ súčasne aj zamestnancom na dohodu, treba robiť mzdy a všetko s tým spojené. + kvartálny prehľad + ročné hlásenie DZČ. + potvrdenia minimálne pre účely dane a RZZP FO. Ak si bude aj odmenu za výkon funkcie vyplácať, máš o zábavu tiež postarané.
4/ Uzávierku mu budeš robiť akože grátis? A DP PO a RZ dane?

Aj bez týchto mzdových a závierkových vecí je to mááálo.

Čo poznam eknomky tak ziadna si neučtuje zvlast platbu za DZP takze to je tazke u nas, ved asi vsade, nikto nechce platit navyse. On si tovar objednava a dodava ho do zahraničia, ako som ho pochopila, prepravu tiez len sprostredkuje. Zatiaľ neviem, či si vyplaca nejake odmeny alebo ma len plat na zaklade DoVP. Vdaka za opis čo všetko ma čaka, som si toho vedoma ale ked to tu takto čitam vyzera to zlozitejsie :) takze určite budem pytat nejaku lepsiu sumu a ak nema zaujem tak dovidenia, zadarmo tiez robit nebudem, aj ja chcem mat z toho niečo, že obetujem svoj voľný čas, robím to teraz popri materskej. A ak možem poprosiť sumu, akú by ste dali? tých 65eur som myslela len za účtovníctvo, za DoVP tak 5eur na mesiac?
JarkaL
18.12.10,09:20
Ja by som za s.r.o., platcu DPH účtovala minimálne 100 €/mes. Aj pri malom počte dokladov. Predsa je to podvojné účtovníctvo, priznania k DPH... Tiež už potom neúčtujem za DP PO.
Tinika
18.12.10,17:29
Ja by som za s.r.o., platcu DPH účtovala minimálne 100 €/mes. Aj pri malom počte dokladov. Predsa je to podvojné účtovníctvo, priznania k DPH... Tiež už potom neúčtujem za DP PO.

waaaw len ked taku sumu poviem asi zdrhne .)) ja mam tych 65+5 za DoVP čo je 70 spolu tak uvidime dam viac aiem ist s cenou dole, dakujem za radu
vlado.porada
11.01.11,06:59
Caute. Viete mi povedat, koko ma bude stat danove priznanie a komplet uctovnictvo? Som zivnostnik, za min. rok mam 8 faktur, nie som platca DPH, pouzivam svoje osobne auto a uctujem v jednoduchom uctovnictve, no nie pausalne. Dakujem.
m.hladka
11.01.11,07:11
Caute. Viete mi povedat, koko ma bude stat danove priznanie a komplet uctovnictvo? Som zivnostnik, za min. rok mam 8 faktur, nie som platca DPH, pouzivam svoje osobne auto a uctujem v jednoduchom uctovnictve, no nie pausalne. Dakujem.

A na to auto si robíš knihu jázd sám, alebo to očakávaš tiež od účtovníčky???
tibor1000
11.01.11,08:21
Dobrý deň
prosím Vás,nájdem tu cenník-tabuľku,aj podla krajov?
hladám,no bezúspešne :(
poradíte mi prosím,v ktorom príspevku si to môžem pozrieť

ďakujem vopred moc
vlado.porada
11.01.11,19:45
A na to auto si robíš knihu jázd sám, alebo to očakávaš tiež od účtovníčky???
Ocakavam od uctovnicky :)
tuta
11.01.11,20:33
Dobrý deň
prosím Vás,nájdem tu cenník-tabuľku,aj podla krajov?
hladám,no bezúspešne :(
poradíte mi prosím,v ktorom príspevku si to môžem pozrieť

ďakujem vopred moc

Pozri tu:

http://www.porada.sk/misc.php?do=showattachments&t=71171
romanpp
12.01.11,05:48
Caute. Viete mi povedat, koko ma bude stat danove priznanie a komplet uctovnictvo? Som zivnostnik, za min. rok mam 8 faktur, nie som platca DPH, pouzivam svoje osobne auto a uctujem v jednoduchom uctovnictve, no nie pausalne. Dakujem.

Na takúto otázku odpovedať - to by som musel byť kúzelník.
Ale skús si to spočítať sám:

minimálne treba počítať napríklad:

faktúry (DF, VF), pokladňa (uhrady VF a DF, tankovanie, kanc.potreby, ..., úrady SP, ZP, DÚ, ...) xx ks × 0,85
kniha jázd xx riadkov × 0,85
vyplnenie a tlač najrôznejších daňových a iných dokladov xx ksA4 × 1,20

Ja po doterajších skúsenostiach doporučujem každému klientovi, aby počítal minimálne cca 30,- €/mesiac.
Ajuška
12.01.11,06:41
Na takúto otázku odpovedať - to by som musel byť kúzelník.
Ale skús si to spočítať sám:

minimálne treba počítať napríklad:

faktúry (DF, VF), pokladňa (uhrady VF a DF, tankovanie, kanc.potreby, ..., úrady SP, ZP, DÚ, ... pohyby na bankových účtoch) xx ks × 0,85
kniha jázd xx riadkov × 0,85
vyplnenie a tlač najrôznejších daňových a iných dokladov xx ksA4 × 1,20

Ja po doterajších skúsenostiach doporučujem každému klientovi, aby počítal minimálne cca 30,- €/mesiac.
... páči sa mi Tvoja priama reč... to je jediná cesta, ako naučiť klientov správne vnímať služby, ktoré si u účtovníka objednávajú... ;):rolleyes: ...

P.S...text som si dovolila doplniť pre zadávateľa... aby mohol kompletne prehodnotiť svoju požiadavku...
Betina2
12.01.11,14:00
Na takúto otázku odpovedať - to by som musel byť kúzelník.
Ale skús si to spočítať sám:

minimálne treba počítať napríklad:

faktúry (DF, VF), pokladňa (uhrady VF a DF, tankovanie, kanc.potreby, ..., úrady SP, ZP, DÚ, ...) xx ks × 0,85
kniha jázd xx riadkov × 0,85
vyplnenie a tlač najrôznejších daňových a iných dokladov xx ksA4 × 1,20

Ja po doterajších skúsenostiach doporučujem každému klientovi, aby počítal minimálne cca 30,- €/mesiac.

Tých 30 eur mesačne rátaš aj pri tzv. jednorazovom spracovaní celého roku vrátane DP a uzávierky? Čiže 30x12=360 Eur ? Alebo tam postupuješ individuálne? Lebo pri tom množstve, čo tam spomínal, je 360 podľa mňa vela, ale zase.....kedže ide o spätné spracovanie, on si spomenul až teraz, že niečo treba aj zaúčtovať, tak príplatok je na mieste, len ja by som stanovila cenu riadne položkovite a potom k tomu príplatok v %, napr. 30%-50%, kedže ide o účtovanie spätne až do 12 mesiacov (asi pretom si potom pripadám moc lacná, ved čo je to 900 Sk alebo 30 Eur mesačne, že? ....).........priebežné účtovanie to celkom isto nie je, to by som brala tak mesiac pozadu u plátcu, resp. 2-3 mesiace u neplátcu DPH.
Ja mám tendenciu aj prepočítavať , aký čistý je môj hodinový príjem pri takomto účtovaní a či sa mi to vôbec oplatí...závisí aj od náročnosti spracovania a od bordelu, v akom mi to odovzdajú.
vlado.porada
12.01.11,18:59
Tých 30 eur mesačne rátaš aj pri tzv. jednorazovom spracovaní celého roku vrátane DP a uzávierky? Čiže 30x12=360 Eur ? Alebo tam postupuješ individuálne? Lebo pri tom množstve, čo tam spomínal, je 360 podľa mňa vela, ale zase.....kedže ide o spätné spracovanie, on si spomenul až teraz, že niečo treba aj zaúčtovať, tak príplatok je na mieste, len ja by som stanovila cenu riadne položkovite a potom k tomu príplatok v %, napr. 30%-50%, kedže ide o účtovanie spätne až do 12 mesiacov (asi pretom si potom pripadám moc lacná, ved čo je to 900 Sk alebo 30 Eur mesačne, že? ....).........priebežné účtovanie to celkom isto nie je, to by som brala tak mesiac pozadu u plátcu, resp. 2-3 mesiace u neplátcu DPH.
Ja mám tendenciu aj prepočítavať , aký čistý je môj hodinový príjem pri takomto účtovaní a či sa mi to vôbec oplatí...závisí aj od náročnosti spracovania a od bordelu, v akom mi to odovzdajú.
Suhlasim, 360 eur je vela. Opakujem, pani a damy uctovnici. Jednoduche uctovnictvo, bez DPH, kazdy mesiac cca 3-4 uct. polozky, 8 vystavenych faktur, kniha jazd z cca 80 jazdami, dan za mot. vozidlo uz podana. Tak to s Vasimi ponukami cien neprehanajte. Vazim si Vasu pracu, no netreba prehanat. Ja si za svoju pracu nepytam miliony, som realista. Tak skuste aj Vy realne. Dakujem.
marjankaj
12.01.11,19:54
Ocakavam od uctovnicky :)

A odkiaľ má účtovníčka vedieť kedy a kam si jazdil?:eek:
dogicka
13.01.11,06:14
A odkiaľ má účtovníčka vedieť kedy a kam si jazdil?:eek:

Tu by som pridala hneď niekoľko súhlasov. Zadávateľ otázky píše, že máme byť realisti pri stanovení ceny. OK, súhlasím. Ale zadávateľ by mal byť realista v očakávaniach od účtovníka:D
Ajuška
13.01.11,06:35
Suhlasim, 360 eur je vela. Opakujem, pani a damy uctovnici. Jednoduche uctovnictvo, bez DPH, kazdy mesiac cca 3-4 uct. polozky, 8 vystavenych faktur, kniha jazd z cca 80 jazdami, dan za mot. vozidlo uz podana. Tak to s Vasimi ponukami cien neprehanajte. Vazim si Vasu pracu, no netreba prehanat. Ja si za svoju pracu nepytam miliony, som realista. Tak skuste aj Vy realne. Dakujem.
...v príspevku 2390 máš návod ako si spočítaš položky a máš tam uvedenú aj sadzbu za položku... tak neviem teraz... prehliadol si to, alebo licituješ... ;) ...na klienta, ktorý mňa účtovníčku vníma ako obchodného partnera na úrovni, máš na môj vkus príliš nadradený spôsob komunikácie... to len tak na okraj... každý z nás sa môže v niečom mýliť... zaujímalo by ma... čo konkrétne máš na mysli pod tými 3 - 4 účt.položkami za mesiac... :rolleyes: ...
vlado.porada
13.01.11,07:53
A odkiaľ má účtovníčka vedieť kedy a kam si jazdil?:eek:
Mas pravdu, uctovnicka nemôze vediet kedy a kam som jazdil. No kedze nemôze vediet, tak ako môze hovorit o cene 30 eur mesacne, popripade 360 rocne? A co to percentualne navysenie? 30 alebo 50 percent naviac za spätne uctovanie? Podla coho sa uctovnik rozhodne? Podla nalady? V poriadku, bolo tu napisane, ze jedna uctovna polozka je za 0,85 eur. To beriem. Uctovnik si povedal cenu, ktora sa doladi bud hore alebo dole po osobnom zhliadnuti môjho uctovnictva a bud sa dohodneme alebo nie. Ale naco pisat vopred take sumy ( 360 ), ved to hned zamrazi cloveka. A hlavne, ked mam ozaj malicke uctovnictvo. Opakujem: ja respektujem Vasu pracu, uctovnici. Ale po precitani prispevkov v tejto teme nadobudam pocit, ze ste elita, ktora nema stale dost ( a neberte to doslovne ). Aj ja by som chcel, aby ma zakaznik platil kralovsky. No neprehanam to a po spytani sa na cenu hned navrhujem, aby sme sa stretli a ja mu vypracujem cenovu ponuku. Len tak môzem ponuknut primeranu a odpovedajucu cenu. Dufam, ze som sa nikoho nedotkol :).
vlado.porada
13.01.11,08:05
...v príspevku 2390 máš návod ako si spočítaš položky a máš tam uvedenú aj sadzbu za položku... tak neviem teraz... prehliadol si to, alebo licituješ... ;) ...na klienta, ktorý mňa účtovníčku vníma ako obchodného partnera na úrovni, máš na môj vkus príliš nadradený spôsob komunikácie... to len tak na okraj... každý z nás sa môže v niečom mýliť... zaujímalo by ma... čo konkrétne máš na mysli pod tými 3 - 4 účt.položkami za mesiac... :rolleyes: ...
Dakujem za odpoved. Nevedel som, ze je nejaky prispevok 2390. Pozriem si ho. A neboj sa, nelicitujem. Jednoducho potrebujem urobit uctovnictvo a chcel som nejaky prehlad cien. Co sa tyka Tvojho vkusu, ja ho nezmenim a ani nechcem menit. No mylis sa. Mozno Ty mas ubolene srdce z nejakeho klienta alebo z neviem coho, no ja kazdeho cloveka beriem ako seberovneho. A to mi môzes verit. Ci budes lekar, farar alebo predavacka, nerobim rozdiel a kazde povolanie si Vazim. Takze neviem. Mozno sa na moju komunikaciu s Tebou skus pozerat trosku inac a ber ma ako seberovneho. Dakujem Ti za pochopenie. A este k tym 3 - 4 uct. polozkam: myslel som napr. platbu do VSZP, prijatu fakturu, platbu za vedenie uctu, mozno nejaky nakup a tak podobne.
vlado.porada
13.01.11,08:10
...v príspevku 2390 máš návod ako si spočítaš položky a máš tam uvedenú aj sadzbu za položku... tak neviem teraz... prehliadol si to, alebo licituješ... ;) ...na klienta, ktorý mňa účtovníčku vníma ako obchodného partnera na úrovni, máš na môj vkus príliš nadradený spôsob komunikácie... to len tak na okraj... každý z nás sa môže v niečom mýliť... zaujímalo by ma... čo konkrétne máš na mysli pod tými 3 - 4 účt.položkami za mesiac... :rolleyes: ...
Prave som zistil, co si myslela pod prispevkom 2390 :) Hej, videl som ho a beriem to ako hruby spôsob vypoctu. Dakujem.
grammatika
13.01.11,08:10
Prepáč, ale keď si predstavujem podľa Tvojich slov:
3-4 položky mesačne znamená čo?
8 vystavených faktúr - -zaevidovať do evidencie pohľadávoka ich úhrady - sú účtovné položky
zaevidovať do evidencie záväzkov - zdravotné, sociálne poistenie takisto účtovné položky + vznikajú ešte aj iné záväzky, ktoré musíš evidovať -napr.DzPFO, DzMV
zaevidovať úhradyzáväzkov - účtovné položky
Takisto neviem, či z banky nevyberáš len tak na osobnú spotrebu a podobne -aj to sú účtovné položky.
Takisto ak nemáš peniaze v pokladni - musíš tam niečo vložiť-aj to sú účtovné položky
takisto bankové poplatky
a nehovorím o knihe jázd! - k nej máš asi bločky od PHM - účtovné položky.
Tak si potom zrátaj všetky položky a skús povedať koľko ich máš.
grammatika
13.01.11,08:14
a ešte:
keď vedieš účtovníctvo musíš robiť inventarizáciu - a to sú rôzne tabuľky, ktoré treba vyplniť a porobiť - takže aj za to sa pýtajú peniažky :)
Ajuška
13.01.11,09:35
Dakujem za odpoved. Nevedel som, ze je nejaky prispevok 2390. Pozriem si ho. A neboj sa, nelicitujem. Jednoducho potrebujem urobit uctovnictvo a chcel som nejaky prehlad cien. Co sa tyka Tvojho vkusu, ja ho nezmenim a ani nechcem menit. No mylis sa. Mozno Ty mas ubolene srdce z nejakeho klienta alebo z neviem coho, no ja kazdeho cloveka beriem ako seberovneho. A to mi môzes verit. Ci budes lekar, farar alebo predavacka, nerobim rozdiel a kazde povolanie si Vazim. Takze neviem. Mozno sa na moju komunikaciu s Tebou skus pozerat trosku inac a ber ma ako seberovneho. Dakujem Ti za pochopenie. A este k tym 3 - 4 uct. polozkam: myslel som napr. platbu do VSZP, prijatu fakturu, platbu za vedenie uctu, mozno nejaky nakup a tak podobne.
...ďakujem za ďakovanie...;):---...tam, kde je snaha... komunikáciou sa dá aj vzájomnému pochopeniu prísť... ubolené srdce zo žiadneho klienta nemám, hoci som zažila aj prístup sproste neférový... :rolleyes:...ja rešpektujem každého odborníka, bez ktorého sa neviem zaobísť a právom očakávam rovnaký prístup aj voči sebe... dotazom na Tvoje 3-4 účt.položky som Ti len nastavila zrkadlo... aby si dobre zvážil, či vieš o čom hovoríš... ;) ...príspevky predomnou Ti už naostro signalizujú, čo si podcenil...
Ajuška
13.01.11,09:47
Mas pravdu, uctovnicka nemôze vediet kedy a kam som jazdil. No kedze nemôze vediet, tak ako môze hovorit o cene 30 eur mesacne, popripade 360 rocne? A co to percentualne navysenie? 30 alebo 50 percent naviac za spätne uctovanie? Podla coho sa uctovnik rozhodne? Podla nalady? V poriadku, bolo tu napisane, ze jedna uctovna polozka je za 0,85 eur. To beriem. Uctovnik si povedal cenu, ktora sa doladi bud hore alebo dole po osobnom zhliadnuti môjho uctovnictva a bud sa dohodneme alebo nie. Ale naco pisat vopred take sumy ( 360 ), ved to hned zamrazi cloveka. A hlavne, ked mam ozaj malicke uctovnictvo. Opakujem: ja respektujem Vasu pracu, uctovnici. Ale po precitani prispevkov v tejto teme nadobudam pocit, ze ste elita, ktora nema stale dost ( a neberte to doslovne ). Aj ja by som chcel, aby ma zakaznik platil kralovsky. No neprehanam to a po spytani sa na cenu hned navrhujem, aby sme sa stretli a ja mu vypracujem cenovu ponuku. Len tak môzem ponuknut primeranu a odpovedajucu cenu. Dufam, ze som sa nikoho nedotkol :).
...;)...vo zvýraznenom si vlastne potvrdil rovnaké zmýšľanie, aké je v úvode príspevku 2390... ak sa po tretí krát dokážeš k nemu vrátiť a v kľude si ho prečítaš... uvedomíš si, že si štartoval len z nepochopenia... :cool: ...fundovanejšiu odpoveď než si dostal tam, momentálne naozaj dostať nemôžeš... či svoje "maličké účtovníctvo" dáš spracovať "tiežúčtovníčke" za dvacku, alebo u odborníka, ktorý Ti za primeranú cenu spracuje z dokladov kompletnú účtovnú a daňovú evidenciu... je už Tvoja voľba... ;) ...s fušermi zo svojho odboru sa v praxi isto stretávaš... možno aj u svojich klientov, kde naprávaš nimi spackané... ;):--- ...
Betina2
13.01.11,11:04
Mas pravdu, uctovnicka nemôze vediet kedy a kam som jazdil. No kedze nemôze vediet, tak ako môze hovorit o cene 30 eur mesacne, popripade 360 rocne? A co to percentualne navysenie? 30 alebo 50 percent naviac za spätne uctovanie? Podla coho sa uctovnik rozhodne? Podla nalady? V poriadku, bolo tu napisane, ze jedna uctovna polozka je za 0,85 eur. To beriem. Uctovnik si povedal cenu, ktora sa doladi bud hore alebo dole po osobnom zhliadnuti môjho uctovnictva a bud sa dohodneme alebo nie. Ale naco pisat vopred take sumy ( 360 ), ved to hned zamrazi cloveka. A hlavne, ked mam ozaj malicke uctovnictvo. Opakujem: ja respektujem Vasu pracu, uctovnici. Ale po precitani prispevkov v tejto teme nadobudam pocit, ze ste elita, ktora nema stale dost ( a neberte to doslovne ). Aj ja by som chcel, aby ma zakaznik platil kralovsky. No neprehanam to a po spytani sa na cenu hned navrhujem, aby sme sa stretli a ja mu vypracujem cenovu ponuku. Len tak môzem ponuknut primeranu a odpovedajucu cenu. Dufam, ze som sa nikoho nedotkol :).

Cenu si predsa žiadal, alebo nie? Orientačne to poslúži, samozrejme konečná suma môže byť úplne iná.
Uvedením sumy za celý rok som samozrejme nechcela rozpútať nejaký boj tu na porade. Uvedením sumy 360 Eur som chcela zvýrazniť, že je to platba za vedenie účtovníctva vrátane uzávierky a DP za celý rok. A ako tak čítam príspevky za tým mojim, nakoniec to vôbec nie je veľa, lebo položky akosi geometricky pribúdajú.......:eek::eek::eek:
Vezmi si, čo písali ostatní. aK obdržíš faktúru, je treba ju zaevidovať v knihe došlých faktúr. To je jedna položka. :) Následne ju uhradíš napríklad v hotovosti. K potvrdenke o úhrade (ktorá sama o sebe nie je relevantný účtovný doklad, za nevystavovanie účtovných dokladov sú pokuty) musí účtovník vystaviť účtovný doklad - výdavkový pokladničný doklad :) a výdavok zaevidovať do pokladničnej knihy :) ako pohyb peňažných prostriedkov a taktiež správne zaúčtovať (pre jednoduchšie pochopenie - zapísať v peňažnom denníku do správneho stĺpca) :)
prípadne aj rozlíšiť analyticky kvôli lepšej prehľadnosti a preukazovaniu (do stlpca prevádzková réžia sa dá dať kadečo, ale ak napríklad chce klient mať prehľad o jednotlivých zložkách svojich výdavkov, napr. kolko ho stojí ročne prenájom, kolko údržba auta, kolko kancelárske potreby, kolko vedenie účtu so všetkými poplatkami, je to pre neho lepšie a prehladnejšie, na základe takéhoto podrobného členenia sa môže serioznejšie rozhodovať, kde treba šetriť a kde netreba, čo v budúcnosti zmeniť a čo ponechať......samozrejme závisí od neho, čo od účtovníka požaduje a očakáva, ale podla mojich skúseností, tí čo chcú mať veci podrobnejšie aj za povedzme o niečo vyššiu cenu (ten rozdiel ale nie je až taký markantný) tak neľutujú.
Čiže z jednej jednoduchej faktúry bez potreby rozlišovať rôzne druhy výdavku máš hned 3 operácie - zaevidovanie FA, zaevidovanie úhrady a súčasne zaúčtovanie výdavku + fyzické vystavenie, vypísanie VPD (alebo si ich vypisuješ sám?) Vlastne sú to 3 veci, ktoré v súvislosti s 1 faktúrou a jej úhradou máš. Ale len 2 účtovné položky - zaevidovanie v knihe záväzkov a zaúčtovanie výdavku v peňažnom denníku.
Ostatné záväzky - napr. záväzok voči SP, ZP, PRíPADNE PREPLATOK ALEBO NEDOPLATOK Z rzzp, všetky záväzky voči DU, záväzky z nájmu, záväzky z poistenia auta-zvlášť pzp, AK JE HAVARIJNé TAK AJ TO, .....
To samé ostatné pohľadávky
Ďalej vystavené faktúry....
Ďalej. bankový účet, Ak máš povedzme mesačne len úhradu ZP , SP a povedzme 2 došlých faktúr, 2 vystavených faktúr, tak obvykle je tam aj mesačný poplatok za vedenie účtu, môže tam byť aj poplatok za iné služby banky, môže tam byť kreditný úrok, debetný úrok, zrazená daň, a ak používaš pri platbách platobnú kartu, tak je to o dosť obšírnejšie a komplikovanejšie. Pravdepodobne nemáš trvalé príkazy alebo lízingové a úverové platby, že?
Takže si to spočítaj, to máš len účtovanie na bankovom výpise.
Ideme ďalej - pokladňa - registračku nemáš, ale určite niečo v hotovosti hradíš, máš nejaké výbery a vklady na účet v hotovosti, možno výbery bankomatovou kartou, možno príjme úhrady faktúry v hotovosti, určite nákupy PHL, možno nejaký spotreb.materiál, kvapalina do ostrekovača, olej do auta (ak je v majetku), súkromná spotreba...
Interné doklady, odpisy, ..... záverečné účtovné operácie
Kompletne kniha jázd, prepočet spotreby a výpočet nadspotreby, zaúčtovanie nadspotreby (asi nepoužiješ paušál, kedže ideš na knihu jázd)
Samozrejme všetko zinventarizovať, zapísať, vyhodnotiť, spraviť protokol, podpísať, založiť....to trvá dosť vela času, ide predsa o kontrolu celého účtovníctva.....
Daňové priznanie + účtovná závierka
Nezabúdaj na to, že ako nového klienta ťa účtovník musí zaevidovať a nastaviť v systéme, optimálne navoliť nstavenia....
Prípadne vypracovať interné smernice....
Prípadne vypracovať a podať Registratúrny plán....
Tu spomeniem len jedno - zisti si, kolko zaplatíš za vypracovanie daňového priznania k dani z príjmu FO u daňového poradcu - podotýkam, že na základe predloženej kompletnej účtovnej závierky spracovanej účtovníkom - a bez príloh k DP - čo mám info, tak pod 70 Eur nehrozí - a "ide len o vypísanie DP" v lajckom ponímaní.
Nechcem Ťa uraziť, ale v Tvojom prípade by asi nebolo na mieste sa rozčulovať nad cenou 360 Eur mesačne, lebo aj ked použiješ len bežnú sadzbu za účtovnú položku, tak to pravdepodobne prevýši celkovú uvedenú sumu. Ved spíš všetko podrobne na papier a spočítaj.
K tým prirážkam sa vyjadrím nasledovne:
Výška prirážky závisí jednak od náročnosti účtovných prípadov, jednak od stavu, v akom sa doklady prinesú (nevytriedené sú sú samozrejme drahšie), od celkovej komunikácie a ochoty spolupracovať, ak niečo neustále chýba a musím to "naháňať", tak je to drahšie. Ja mám napríklad stanovenú prirážku už v cenníku za spätné spracovanie viac ako o 3 mesiace o 30%, spätne viac ako 6 mesiacov 50% a spätne o viac ako 12 mesiacov 100%. Samozrejme závisí aj na individuálnej dohode. Cenníkovú prirážku takmer nevyužívam.
Ak niekto počas roka ani nevie, že treba nejaké účtovníctvo viesť, alebo to odkladá ako nepodstatné, tak nech kašle na výdavky a ide na paušál. A ak chce šetriť tým, že si nájde účtovníka, ktorý za neho nájde využiteľné možnosti zníženia základu dane (o čo myslím ide aj Tebe, inak by bol paušál jednoduchší a lacnejší na spracovanie, ved nie si platca DPH, ale aj zrejme nevýhodnejší pre Teba z titulu daňovej povinnosti, myslím, že si si to už zistil), vypracuje mu optimálne účtovníctvo a využije zákonné možnosti v Tvojom mene a bez Tvojho pričinenia, tak si ho zaplať......
30 Eur mesačne minieš možno za surfovanie na internete alebo za využívanie služieb mobilného operátora.......tak zváž, či nechceš šetriť na nesprávnom mieste.
Ďalej si uvedom, že Ty v súvislosti s účtovníctvom a vystavením dp NEMáš PRAKTICKY žIADNE VEDLAJšIE VýDAVKY OKREM ZAPLATENIA účTOVNíKA....VšETKY OSTATNé NáKLADY NA SOFTVéR, šKOLENIA, LITERATúRU, TEL., INTERNET (AKO ZDROJ ZáKONOV SAMOZREJME), PC vybavenie, tlačiareň, toner, papier, lepidlo, kanc.potreby drobnosti, perá, prípadné výjazdy na úrady.......všetko už máš započítané v cene za účtovníctvo, neplatíš nič navyše, všetko toto znáša účtovník na svoje triko, čiže ak Ty zaplatíš 30 Eur, on má z toho možno 20 s odretými ušami. A uvedom si, že je rozdiel dostať a triediť šalát za 12 mesiacov alebo za 1-2, práca s tým je určite zdlhavejšia...alebo to vytriedenie a založenie nechceš zarátať, Aj tak sa dá - aký dáš, taký máš....len strašne zle sa to potom uzatvára a kontroluje....ostatné už vysvetlila Ajuška.
Navyše príplatok je aj za to, že je potrebné pracovať v časovej tiesni, lebo teraz a nasledujúce 3 mesiace sú pre účtovníkov najhoršie a najviac pracovne vyťažené....oni nemajú za zákazníka len Teba, ale spracovávajú aj iných a to ovela objemnejšie účtovné jednotky a napriek všetkej snahe robiť priebežne sa nevyhnú návalu práce v tomto období. Pod časovou tiesňou sa musí robiť rýchlejšie, je to stresujúcejšie, málo času je na osobné voľno a oddych a rodinu, narastá riziko vyskytovania chýb a opravovania, riziko oslabenia imunity a s tým spojená chorobnosť a výpadky v práci...
Ak Ty máš zákazku, ktorú bežne robíš 3 mesiace a dostaneš ju v termíne 1 mesiac pred odovzdaním, tak ako zareaguješ? tiež asi nebudeš ochotný robiť za bežnú cenu.
Nehnevaj sa, ale aj malé účtovníctvo (a musím povedať, že každý má o tom svojom predstavu, že je malé, šok u klienta sa dostaví obvykle pri preberaní spracovanej agendy, lebo nie je priestor na uskladnenie šanónov :D ) sa dá robiť priebežne a bez návalu stresu, v predstihu a poznám ludí, ktorí už na začiatku februára odovzdávajú DP a platia dane, aby sa vyhli návalu na konci marca. Ja Tvoj prístup (a nielen Tvoj) považujem za lajdáckosť.
No všetko má svoje + aj -.
tibor1000
13.01.11,15:13
Dobry den,prosim Vas,kolko si pytate za spracovanie dan.priznania typ A,sucet 2 -3 zamestnani ? dakujem
nika.sum
13.01.11,18:06
Dobry den,prosim Vas,kolko si pytate za spracovanie dan.priznania typ A,sucet 2 -3 zamestnani ? dakujem

Ak si pozriete cennik, tak je tam 20-35 EUR
vlado.porada
13.01.11,20:33
Cenu si predsa žiadal, alebo nie? Orientačne to poslúži, samozrejme konečná suma môže byť úplne iná.
Uvedením sumy za celý rok som samozrejme nechcela rozpútať nejaký boj tu na porade. Uvedením sumy 360 Eur som chcela zvýrazniť, že je to platba za vedenie účtovníctva vrátane uzávierky a DP za celý rok. A ako tak čítam príspevky za tým mojim, nakoniec to vôbec nie je veľa, lebo položky akosi geometricky pribúdajú.......:eek::eek::eek:
Vezmi si, čo písali ostatní. aK obdržíš faktúru, je treba ju zaevidovať v knihe došlých faktúr. To je jedna položka. :) Následne ju uhradíš napríklad v hotovosti. K potvrdenke o úhrade (ktorá sama o sebe nie je relevantný účtovný doklad, za nevystavovanie účtovných dokladov sú pokuty) musí účtovník vystaviť účtovný doklad - výdavkový pokladničný doklad :) a výdavok zaevidovať do pokladničnej knihy :) ako pohyb peňažných prostriedkov a taktiež správne zaúčtovať (pre jednoduchšie pochopenie - zapísať v peňažnom denníku do správneho stĺpca) :)
prípadne aj rozlíšiť analyticky kvôli lepšej prehľadnosti a preukazovaniu (do stlpca prevádzková réžia sa dá dať kadečo, ale ak napríklad chce klient mať prehľad o jednotlivých zložkách svojich výdavkov, napr. kolko ho stojí ročne prenájom, kolko údržba auta, kolko kancelárske potreby, kolko vedenie účtu so všetkými poplatkami, je to pre neho lepšie a prehladnejšie, na základe takéhoto podrobného členenia sa môže serioznejšie rozhodovať, kde treba šetriť a kde netreba, čo v budúcnosti zmeniť a čo ponechať......samozrejme závisí od neho, čo od účtovníka požaduje a očakáva, ale podla mojich skúseností, tí čo chcú mať veci podrobnejšie aj za povedzme o niečo vyššiu cenu (ten rozdiel ale nie je až taký markantný) tak neľutujú.
Čiže z jednej jednoduchej faktúry bez potreby rozlišovať rôzne druhy výdavku máš hned 3 operácie - zaevidovanie FA, zaevidovanie úhrady a súčasne zaúčtovanie výdavku + fyzické vystavenie, vypísanie VPD (alebo si ich vypisuješ sám?) Vlastne sú to 3 veci, ktoré v súvislosti s 1 faktúrou a jej úhradou máš. Ale len 2 účtovné položky - zaevidovanie v knihe záväzkov a zaúčtovanie výdavku v peňažnom denníku.
Ostatné záväzky - napr. záväzok voči SP, ZP, PRíPADNE PREPLATOK ALEBO NEDOPLATOK Z rzzp, všetky záväzky voči DU, záväzky z nájmu, záväzky z poistenia auta-zvlášť pzp, AK JE HAVARIJNé TAK AJ TO, .....
To samé ostatné pohľadávky
Ďalej vystavené faktúry....
Ďalej. bankový účet, Ak máš povedzme mesačne len úhradu ZP , SP a povedzme 2 došlých faktúr, 2 vystavených faktúr, tak obvykle je tam aj mesačný poplatok za vedenie účtu, môže tam byť aj poplatok za iné služby banky, môže tam byť kreditný úrok, debetný úrok, zrazená daň, a ak používaš pri platbách platobnú kartu, tak je to o dosť obšírnejšie a komplikovanejšie. Pravdepodobne nemáš trvalé príkazy alebo lízingové a úverové platby, že?
Takže si to spočítaj, to máš len účtovanie na bankovom výpise.
Ideme ďalej - pokladňa - registračku nemáš, ale určite niečo v hotovosti hradíš, máš nejaké výbery a vklady na účet v hotovosti, možno výbery bankomatovou kartou, možno príjme úhrady faktúry v hotovosti, určite nákupy PHL, možno nejaký spotreb.materiál, kvapalina do ostrekovača, olej do auta (ak je v majetku), súkromná spotreba...
Interné doklady, odpisy, ..... záverečné účtovné operácie
Kompletne kniha jázd, prepočet spotreby a výpočet nadspotreby, zaúčtovanie nadspotreby (asi nepoužiješ paušál, kedže ideš na knihu jázd)
Samozrejme všetko zinventarizovať, zapísať, vyhodnotiť, spraviť protokol, podpísať, založiť....to trvá dosť vela času, ide predsa o kontrolu celého účtovníctva.....
Daňové priznanie + účtovná závierka
Nezabúdaj na to, že ako nového klienta ťa účtovník musí zaevidovať a nastaviť v systéme, optimálne navoliť nstavenia....
Prípadne vypracovať interné smernice....
Prípadne vypracovať a podať Registratúrny plán....
Tu spomeniem len jedno - zisti si, kolko zaplatíš za vypracovanie daňového priznania k dani z príjmu FO u daňového poradcu - podotýkam, že na základe predloženej kompletnej účtovnej závierky spracovanej účtovníkom - a bez príloh k DP - čo mám info, tak pod 70 Eur nehrozí - a "ide len o vypísanie DP" v lajckom ponímaní.
Nechcem Ťa uraziť, ale v Tvojom prípade by asi nebolo na mieste sa rozčulovať nad cenou 360 Eur mesačne, lebo aj ked použiješ len bežnú sadzbu za účtovnú položku, tak to pravdepodobne prevýši celkovú uvedenú sumu. Ved spíš všetko podrobne na papier a spočítaj.
K tým prirážkam sa vyjadrím nasledovne:
Výška prirážky závisí jednak od náročnosti účtovných prípadov, jednak od stavu, v akom sa doklady prinesú (nevytriedené sú sú samozrejme drahšie), od celkovej komunikácie a ochoty spolupracovať, ak niečo neustále chýba a musím to "naháňať", tak je to drahšie. Ja mám napríklad stanovenú prirážku už v cenníku za spätné spracovanie viac ako o 3 mesiace o 30%, spätne viac ako 6 mesiacov 50% a spätne o viac ako 12 mesiacov 100%. Samozrejme závisí aj na individuálnej dohode. Cenníkovú prirážku takmer nevyužívam.
Ak niekto počas roka ani nevie, že treba nejaké účtovníctvo viesť, alebo to odkladá ako nepodstatné, tak nech kašle na výdavky a ide na paušál. A ak chce šetriť tým, že si nájde účtovníka, ktorý za neho nájde využiteľné možnosti zníženia základu dane (o čo myslím ide aj Tebe, inak by bol paušál jednoduchší a lacnejší na spracovanie, ved nie si platca DPH, ale aj zrejme nevýhodnejší pre Teba z titulu daňovej povinnosti, myslím, že si si to už zistil), vypracuje mu optimálne účtovníctvo a využije zákonné možnosti v Tvojom mene a bez Tvojho pričinenia, tak si ho zaplať......
30 Eur mesačne minieš možno za surfovanie na internete alebo za využívanie služieb mobilného operátora.......tak zváž, či nechceš šetriť na nesprávnom mieste.
Ďalej si uvedom, že Ty v súvislosti s účtovníctvom a vystavením dp NEMáš PRAKTICKY žIADNE VEDLAJšIE VýDAVKY OKREM ZAPLATENIA účTOVNíKA....VšETKY OSTATNé NáKLADY NA SOFTVéR, šKOLENIA, LITERATúRU, TEL., INTERNET (AKO ZDROJ ZáKONOV SAMOZREJME), PC vybavenie, tlačiareň, toner, papier, lepidlo, kanc.potreby drobnosti, perá, prípadné výjazdy na úrady.......všetko už máš započítané v cene za účtovníctvo, neplatíš nič navyše, všetko toto znáša účtovník na svoje triko, čiže ak Ty zaplatíš 30 Eur, on má z toho možno 20 s odretými ušami. A uvedom si, že je rozdiel dostať a triediť šalát za 12 mesiacov alebo za 1-2, práca s tým je určite zdlhavejšia...alebo to vytriedenie a založenie nechceš zarátať, Aj tak sa dá - aký dáš, taký máš....len strašne zle sa to potom uzatvára a kontroluje....ostatné už vysvetlila Ajuška.
Navyše príplatok je aj za to, že je potrebné pracovať v časovej tiesni, lebo teraz a nasledujúce 3 mesiace sú pre účtovníkov najhoršie a najviac pracovne vyťažené....oni nemajú za zákazníka len Teba, ale spracovávajú aj iných a to ovela objemnejšie účtovné jednotky a napriek všetkej snahe robiť priebežne sa nevyhnú návalu práce v tomto období. Pod časovou tiesňou sa musí robiť rýchlejšie, je to stresujúcejšie, málo času je na osobné voľno a oddych a rodinu, narastá riziko vyskytovania chýb a opravovania, riziko oslabenia imunity a s tým spojená chorobnosť a výpadky v práci...
Ak Ty máš zákazku, ktorú bežne robíš 3 mesiace a dostaneš ju v termíne 1 mesiac pred odovzdaním, tak ako zareaguješ? tiež asi nebudeš ochotný robiť za bežnú cenu.
Nehnevaj sa, ale aj malé účtovníctvo (a musím povedať, že každý má o tom svojom predstavu, že je malé, šok u klienta sa dostaví obvykle pri preberaní spracovanej agendy, lebo nie je priestor na uskladnenie šanónov :D ) sa dá robiť priebežne a bez návalu stresu, v predstihu a poznám ludí, ktorí už na začiatku februára odovzdávajú DP a platia dane, aby sa vyhli návalu na konci marca. Ja Tvoj prístup (a nielen Tvoj) považujem za lajdáckosť.
No všetko má svoje + aj -.
Velmi pekne Vam vsetkym dakujem za objasnenie problematiky uctovnictva. Priznam sa, niektore veci tu napisane ma prekvapily. Rozsiril sa mi obzor a asi zajtra zabijem predchadzajucu uctovnicku :(
Ajuška
14.01.11,05:49
Velmi pekne Vam vsetkym dakujem za objasnenie problematiky uctovnictva. Priznam sa, niektore veci tu napisane ma prekvapily. Rozsiril sa mi obzor a asi zajtra zabijem predchadzajucu uctovnicku :(
...ži... a nechaj žiť...;):---...aj predošlú účtovníčku... mnohí si s ňou zrejme ešte vystačia... :cool: ...neodpustím si (v jej prospech?) možnú úvahu... :rolleyes: ...čo ak si od nej chcel LEN vypísať daňové priznanie... mhmmm??? ...nie každý má potrebu svojmu klientovi vysvetľovať čo všetko je k jeho požiadavke nutné doobjednať... kde sa používa iná než "vatikánska" mena, človek s dobrým úmyslom môže vyznieť aj za blbca... čo chce chudáka klienta ošklbať aj o posledné... ;):rolleyes: ...prešli sme si spolu tým... však?? ...
tibor1000
14.01.11,06:46
Ak si pozriete cennik, tak je tam 20-35 EUR

dakujem
Lenka1979
18.01.11,17:28
Prosím Vás, koľko beriete za DP-paušálne výdavky..cca 12 vydaných faktúr, odvody, evidencia pohľadávok?
Vďaka.
Lenka1979
19.01.11,05:38
...posúvam..
mariana11
19.01.11,11:04
minulého roku som pýtala 40€ a asi aj tohto roku to bude 40
Janiela
23.01.11,07:35
Ja si účtujem 50 € , vrátane RZZP.
elena var
23.01.11,09:28
Dobrý deň, môžem sa opýtať, koľko je podľa vás primeraná cena: SZČO celý rok pracuje v zahraničí, štvrťročne podávam SV, na konci roka donesie všetky doklady. Vystavuje si sám len faktúry a cestovné príkazy, ja spracujem DP, DzMV a RZZP.
viktoria
25.01.11,09:10
Bola by som zvedavá na váš názor, koľko by ste fakturovali mesačne pre firmu, ak mesačne vystavujem faktúry cca 1600( faktúry za služby - opakovené plnenie každý mesiac, jedna položka, rovnaké len iné sumy, faktúry za predaj tovaru cca 8, viac položiek, prijaté faktúry 18, evidujem aj sklad, roznorodé skladové položky, položky na výpise 970, pokladničné doklady 695 viacmenej úhrada vystavených faktúr, mzdy pre 5 zamestnancov, dlhodobý majetok cca 15 - hnuteľný , nehnuteľný, stroje. Okrem toho sledujem platby dopredu za nasledujúce mesiace, vystavenie faktur na zalohovu platbu a nasledne zuctovanie. Účtovníctvo externe, dostanem doklady a zoznam pre fakturaciu. Ďakujem.
romanpp
26.01.11,07:04
Bola by som zvedavá na váš názor, koľko by ste fakturovali mesačne pre firmu, ak mesačne vystavujem faktúry cca 1600( faktúry za služby - opakovené plnenie každý mesiac, jedna položka, rovnaké len iné sumy, faktúry za predaj tovaru cca 8, viac položiek, prijaté faktúry 18, evidujem aj sklad, roznorodé skladové položky, položky na výpise 970, pokladničné doklady 695 viacmenej úhrada vystavených faktúr, mzdy pre 5 zamestnancov, dlhodobý majetok cca 15 - hnuteľný , nehnuteľný, stroje. Okrem toho sledujem platby dopredu za nasledujúce mesiace, vystavenie faktur na zalohovu platbu a nasledne zuctovanie. Účtovníctvo externe, dostanem doklady a zoznam pre fakturaciu. Ďakujem.

Skús si len jednoducho spočítať položky a vynásobiť × 0,85 €/položka.
viktoria
26.01.11,08:23
Ak to vynásobím tak mi vyjde suma cez 3000 € mesačne. Chcela som vedieť ako riešíte takých klientov, kde je veľa rovnakých položiek.
romanpp
27.01.11,07:44
Ak to vynásobím tak mi vyjde suma cez 3000 € mesačne. Chcela som vedieť ako riešíte takých klientov, kde je veľa rovnakých položiek.

Nuž ja to riešim tak ako som povedal => pre daného klienta bude výhodnejšie prijať účtovníčku do TPP. Môže jej dať slušný plat a jej sa to tiež oplatí. (Aj by som to klientovi poradil.)

Ja by som ho riešil tak ako som povedal (nerozumiem čo na tom mení skutočnosť, že je tam veľa rovnakých položiek), samozrejme, že by som sa asi v tomto prípade dohodol na percentuálnej zľave, ale položka je položka - nepustí. Na spracovanie jednej faktúry potrebuješ určitý čas - a za tento čas chcem dostať zaplatené.

Pri spracovávaní účtovníctva externe, nikoho nezaujíma (žiadneho klienta), či to robím "v piatok alebo vo sviatok".

Ak si zamestnám účtovníčku, je mi dopredu jasné, že jej budem platiť aj za to, že si dá kávu, pokecá s kolegami, zatelefonuje si z firemného telefónu a podobne.

Nuž tak ...

Či? ...
Betina2
27.01.11,07:56
Ak to vynásobím tak mi vyjde suma cez 3000 € mesačne. Chcela som vedieť ako riešíte takých klientov, kde je veľa rovnakých položiek.
Môžeš to riešiť zľavou alebo individuálnou cenou za položku, ak sa teda rovnaké opakujú...ale v zásade položka nepustí. Ak je ich počet 1000 mesačne, tak ich nie je 600. Ale ak je ich 50% z celkového počtu, resp. 500 ks rovnakých a robota ide rýchlo a bezproblémovo (závisí aj od softu a možností), tak sa dá uvažovať o nižšej sadzbe za položku ako som písala.
Druhá možnosť je stanoviť mesačný paušál, kde už budú všetky tieto okolnosti zahrnuté. Ale v mesačnom paušáli je vždy riziko, že dôjde k zmene a bude sa horšie meniť, ak by to malo byť v Tvoj prospech...ale zase na druhú stranu môže dôjsť k zmene aj v Tvoj neprospech a potom je to fakt na dohode a Tvojej serióznosti, či sadzbu za mesaic ponecháte albeo znížite.
Osobne som za položky.
Vždy je to však na dohode medzi partnermi.
Navyše udávané množstvo dokladov, čo robíš je fakt už aj na zamestnanie účtovníka na TPP.
Jana_clenka
27.01.11,08:15
Bola by som zvedavá na váš názor, koľko by ste fakturovali mesačne pre firmu, ak mesačne vystavujem faktúry cca 1600( faktúry za služby - opakovené plnenie každý mesiac, jedna položka, rovnaké len iné sumy, faktúry za predaj tovaru cca 8, viac položiek, prijaté faktúry 18, evidujem aj sklad, roznorodé skladové položky, položky na výpise 970, pokladničné doklady 695 viacmenej úhrada vystavených faktúr, mzdy pre 5 zamestnancov, dlhodobý majetok cca 15 - hnuteľný , nehnuteľný, stroje. Okrem toho sledujem platby dopredu za nasledujúce mesiace, vystavenie faktur na zalohovu platbu a nasledne zuctovanie. Účtovníctvo externe, dostanem doklady a zoznam pre fakturaciu. Ďakujem.


Mňa pri čítaní počtu týchto položiek ako prvé napadlo, že či ešte okrem tohto klienta stíhaš ešte aj iných. Predpokladám, že popri rodine, normálnom živote a samozrejme aj čase vzdelávania, študovania noviel apod., hádam už ani nie. Takže tento jeden klient by Ti mal podľa mňa zaplatiť toľko, aby si bola so svojim príjmom spokojná bez nutnosti naháňania ďalšej práce na víkendy a dlhé zimné večery ...
viktoria
27.01.11,08:39
Ďakujem Vam za rady, v podsate im robím účto už viac rokov, a máme dohodnutý paušal, len za posledný rok tých položiek je o 50% viac. Samozrejem ak by som nemala zamestnanca tak popri tejto firme už ine nezvládnem. Teraz si musím vymislieť inú alternatívu. V podsate celú ekonomickú agendu pre nich robím externe. Iného odborníka nechcú, ak by aj zobrali nejakú účtovníčku na nahadzovanie dokladov, tak pre mňa zase sa lepšie spolupracuje zo svojou účtovníčkou, takže je to zložitá záležitosť. No musíme si nájsť nejaký kompromis.
viktoria
27.01.11,08:47
Pre romanpp

V podsate máš pravdu. Na vystavovanie faktúr mám nastavený system, že mi to nezaberie veľa času, mám prednastavené rôzne typi dokladov, a rôzne iné veci, ale to je zasa moja šikovnosť, investícia do SW a HW, a hlavne know-how. A hlavne ten know-how by som im musela poskytnúť ak by zobrali účtovníčku na TPP,a ja by som robila dohľad, resp. kontrolu.
otázka
27.01.11,18:39
Iného odborníka nechcú, ak by aj zobrali nejakú účtovníčku na nahadzovanie dokladov, tak pre mňa zase sa lepšie spolupracuje zo svojou účtovníčkou, takže je to zložitá záležitosť.

Zase som zbrklo reagovala, nakoľko som si neprezrela Tvoj profil...Po dopísaní tohto príspevku idem nato. Účtovník ( nejaký? - nespolupracujete s profesionálmi ?, nejaká účtovníčka a svoja účtovníčka ? Keď je nejaká, to si len tak "nejakého neovereného " vpustíte do účta?, nepobude trápiť, že je to OK? A propo ja ako účtovník nie som a nikdy nebudem " nahadzovač dokladov ", prosím negraduj ma a na budúce trošku profesionality.

Zuzana
otázka
28.01.11,05:09
Pre romanpp:

Som rada, že som Ťa ako samostatného účtovníka, mzdára a účtovníka - živnostníka pobavila.
johny18
30.01.11,16:57
Prosim Vas, kolko by ste zobrali za vypracovanie danoveho priznania, ak zivnostnik ma za rok asi 30 faktur, asi 50 vyuctovani podla §6 odsek 2 (z inej samostatne zarobkovej cinnosti). Vydavky uplatnuje percentom z prijmov vo vyske 40%, takze robim len evidenciu pohladavok, prijmov (bank.vypisy), soc. a zdravot.odvody a vypracovanie danoveho priznania.
bredikova
31.01.11,18:29
Ahojte.
Akú sumu pýtate v podvojnom účtovníctve za položku?
Položka je podľa vás čo? Z
Zaúčtovanie faktúry v MRP je na dvoch riadkoch, tak sú to dve položky?
romanpp
01.02.11,05:18
Ahojte.
Akú sumu pýtate v podvojnom účtovníctve za položku?
Položka je podľa vás čo? Z
Zaúčtovanie faktúry v MRP je na dvoch riadkoch, tak sú to dve položky?

Ja počítam v MRP jeden riadok za jednu položku (0,85€/položka). Na zaúčtovanie jedného riadku potrebujem určitý čas, a ten chcem mať aj zaplatený. Neúčtujem klientovi za to, že pripravujem predkontáciu, ani za to, že ho prípadne upozorním že "toto nieje faktúra" a podobne. Všetky vedľajšie operácie sú zahrnuté v cene za položky.

Pritom si treba uvedomiť, že s jednou faktúrou môže súvisieť aj xx položiek.

Napríklad: Príde faktúra na materiál a prácu - to sú dve položky + 2×DPH. Klient ju uhradí v troch splátkach, prípadne aj kurzový rozdiel, ...

Pokiaľ s tou faktúrou postupne strávim napríklad 30 minút - tak to chcem mať aj zaplatené.

Zatiaľ ma nenapadol iný efektívny spôsob ako to klientovi vyúčtovať inak, než cez položky.
Betina2
01.02.11,06:49
Druhá možnosť je vzájomná dohoda na paušále. Ale raz je to výhodnejšie pre jednu stranu, inokedy pre druhú. Pre mňa znamená kalkulácia na položky efektívnejší a spravodlivejší, aj ked časovo a výpočtovo náročnejší spôsob. Ale je to jednoduchšie aj na odkontrolovanie aj na argumentáciu, prečo platí "až toľko".
Vždy ale závisí aj od celkovej ochoty spolupracovať a prístupu zo strany klienta, od toho, v akom stave sa doklady preberajú, čo všetko sa od účtovníka očakáva, že vykoná. Ale aj tu sa väčšinou prikláňam k názoru na položky.Avšak v prípade , ako je napríklad vystavovanie , tlač, zakladanie PPD a VPD (ak klient si ich nevystavuje sám), spracovania zmlúv a pod, proste vecí, čo nie sú priamo náplňou práce účtovníka, tak sa celková cena za spracovanie navýši napr. aj o položky za vystavenie a tlač poklad.dokladov, vystavenie zmlúv, administratívy, ktorá nesúvisí priamo so spracovaním účtovníctva (a má si to inak riešiť klient sám) a pod., tak sa navyšuje o ďalšie položky. Tieto položky však už majú inú sadzbu než klasické účtovné položky.
Ak je s niekým "radosť spolupracovať", vychádzame si max. v ústrety, spolupráca je bezproblémová a práca "ide od ruky" tak potom kludne aj na paušál idem. Napriek riziku, že budem občas v nevýhode, sa mi takáto spolupráca z dlhodobého hľadiska oplatí.
johny18
04.02.11,21:52
Caute uctovnici, chcem Vam poprosit, kolko by ste zobrali za podvojne uctovnictvo s.r.o., platcu DPH:
- v uctovnom denniku 1422 poloziek, nepocitam polozky dph, takze bez nich su 1013.
- 4x investicny majetok, odpisy
- 73 prijatych faktur
- 36 vydanych faktur, ktore som sam aj vystavoval
- 16 ostatnych zaväzkov
- skladova evidencia - 436 novych poloziek zasob, 509 pohybov (prijem + vydaj).
- 4x danove priznanie DPH
- danove priznanie z motor.vozidiel za 4 auta
- uctovna zavierka, danove priznanie k dani z prijmov PO
- vypocet spotreby PHM za 4 auta
- 12x za rok mzda - konatel
- rocne zuctovanie
- 4x stvrtocny prehlad
- 1x rocne hlasenie o vyuctovani dane
- + nejake administrativne prace

Mam v plane za to zobrat asi 1100 € (je to za cely rok sa vsetko, co som uviedol).

Myslite, ze je to primerana cena? Alebo vysoka, prip. nizka?? Nechcem nadhodnocovat, ani podhodnocovat svoju pracu a takisto nechcem, aby si majitel myslel, ze ho chcem osklbat.. tak by som uvital niekolko vasich nazorov. Vdaka.
cloe
04.02.11,22:24
Caute uctovnici, chcem Vam poprosit, kolko by ste zobrali za podvojne uctovnictvo s.r.o., platcu DPH:
- v uctovnom denniku 1422 poloziek, nepocitam polozky dph, takze bez nich su 1013.
- 4x investicny majetok, odpisy
- 73 prijatych faktur
- 36 vydanych faktur, ktore som sam aj vystavoval
- 16 ostatnych zaväzkov
- skladova evidencia - 436 novych poloziek zasob, 509 pohybov (prijem + vydaj).
- 4x danove priznanie DPH
- danove priznanie z motor.vozidiel za 4 auta
- uctovna zavierka, danove priznanie k dani z prijmov PO
- vypocet spotreby PHM za 4 auta
- 12x za rok mzda - konatel
- rocne zuctovanie
- 4x stvrtocny prehlad
- 1x rocne hlasenie o vyuctovani dane
- + nejake administrativne prace

Mam v plane za to zobrat asi 1100 € (je to za cely rok sa vsetko, co som uviedol).

Myslite, ze je to primerana cena? Alebo vysoka, prip. nizka?? Nechcem nadhodnocovat, ani podhodnocovat svoju pracu a takisto nechcem, aby si majitel myslel, ze ho chcem osklbat.. tak by som uvital niekolko vasich nazorov. Vdaka.

Podľa mňa je to málo, možno by to mohlo byť ale plus k tomu za skladovú evidenciu ešte cca 400 + za účtovnú závierku cca 100.
Teda ja to tak nejak vidím... Ale ešte aj tak sa mi to zdá málo.
johny18
05.02.11,17:02
Fuuha, 1600 eur - neni to nejako vela?
IvetaH
05.02.11,17:17
Nie je to veľa, je to tak akurát. Robím účto približne ako tvoje ale mám tam 6 zamestnancov za 100 € mesačne. Ale keby nebol kámoš, tak mu to za tie peniaze robiť nebudem.
JarkaL
05.02.11,17:18
To teda nie je. Je to tak akurát.
mimotemy
Pred asi 6 rokmi som bola na jednom školení a tam som bola svedkom rozhovoru o cenách. Jedna baba tam sa veľmi rozčuľovala, že si sami nevážime svoju prácu a povedala, koľko si účtujú oni (účtovná firma).
Za s.r.o.- platiteľa DPH 6000,- Sk/mes bez ohľadu na to, koľko dokladov prinesú, samozrejem s počtom dokladov stúpa aj cena, ale toto je minimum.
A za daňové priznanie v marci ešte 15 000,-Sk.

Priznám sa, mne samej sa to zdá veľa. Ja za s.r.o. platiteľa DPH si účtujem 100,-€/mes. - to mám u paušalistov, kde nie je veľa dokladov. Ak je dokladov viac tam už ideme cez položky.
Za daňové si nepýtam nič, lebo sa snažím priebežne účtovať tak, aby som nemala problém s inventarizáciami účtov a pod.,samozrejme ich robím, ale netrvá mi to tak dlho, ak si na to dávam pozor celý rok.
EMILY04
07.02.11,13:19
No ako to tu čítam, až sa bojím spýtať koľko by ste brali za takéto účtovníctvo.
S.r.o. PU-mesačný platca DPH, 3 vydané fa. mesačne, 20 došlých faktúr, 6 zamestnancov na hlav. prac.pomer, približne 30 hotovostných dokladov mesačne, 2 účty, jeden EUR, druhý CZ.
neviem koľko to bude pohybov, lebo ešte len dohadujeme cenu.
Moja práca zahrňa aj úhrady faktúr,vybavovanie korešpondencie, a ostané administ. práce.

Môže mi niekto poradiť?

JarkaL do koľkých položiek berieš paušal?
EMILY04
08.02.11,08:44
Môžete mi poradiť, do koľkých položiek v PU beriete ako paušal?
Ďakujem.
kimart
11.02.11,09:39
hm, mám takýto problém minulý rok začala moja "kamarátka" podnikať, nejak sme sa handrkovali ohľadne ceny, najprv som nevedela - nechcela som si moc zapýtať, tak som jej ho urobila za minulý rok za 100€, stým že tento rok stanovím paušál. Ten som vypočítala tak, že som načítala počet DF, VF,dokladov v pokladni, ID - vyšlo mi cca 70€/mesiac s prihliadnutím nato, že je to kámoška, nerátala som výkazy DPH (Q), tiež neskutočné množstvo času čo som zabila konzultáciami - ako vysvetli mi súvahu... Teraz však keď som na ňu vybalila, že chcem 70€ na mesiac zdá sa jej to priveľa, vraj to mám účtovať kvartálne. Tak mi prosím poraďte, ako si mám účtovať položku, aby to pochopil aj laik :-)za január to bolo 5 DF, 13VF, 15 dokladov pokladne,16 položiek na BV, spolu 49 tiež budem robiť mzdy 2 dohodárom, kvartálne DPH a SV, časom možno intrastat
nika.sum
12.02.11,11:39
hm, mám takýto problém minulý rok začala moja "kamarátka" podnikať, nejak sme sa handrkovali ohľadne ceny, najprv som nevedela - nechcela som si moc zapýtať, tak som jej ho urobila za minulý rok za 100€, stým že tento rok stanovím paušál. Ten som vypočítala tak, že som načítala počet DF, VF,dokladov v pokladni, ID - vyšlo mi cca 70€/mesiac s prihliadnutím nato, že je to kámoška, nerátala som výkazy DPH (Q), tiež neskutočné množstvo času čo som zabila konzultáciami - ako vysvetli mi súvahu... Teraz však keď som na ňu vybalila, že chcem 70€ na mesiac zdá sa jej to priveľa, vraj to mám účtovať kvartálne. Tak mi prosím poraďte, ako si mám účtovať položku, aby to pochopil aj laik :-)za január to bolo 5 DF, 13VF, 15 dokladov pokladne,16 položiek na BV, spolu 49 tiež budem robiť mzdy 2 dohodárom, kvartálne DPH a SV, časom možno intrastat

Tak jej kvartalne vyuctuj 210 EUR:).
Maya1
12.02.11,12:38
kuk sem:
http://www.porada.sk/2956-posuskajte-kolko-pytat-post1418243.html#post1418243
možno. keď jej dáš objednávku, nech si ju vypíše, že čo vlastne od teba chce, tak pochopí. :)
nika.sum
13.02.11,19:10
smutne je ze maloktory pochopi, maju pocit, ze to len nahadzujeme do softweru.
kimart
14.02.11,07:41
moc pekne ďakujem za podporu, ale zaujala ma tu jedna vec - a to objednávka, je tu pridaný návrh zmluvy. No zaujímal by ma, či niekto šikovný nemá napr. vzor nejakej-tej objednávky, že by si to dotyčný len vyplnil, to by sa aj ľahšie faktúrovalo. Zmluvu nechce, a myslím, že vprípade vykonávania účtovných prác známym by to bolo lepšie, že by si možno uvedomili, čo všetko naša práca obnáša, tak ako to aj napísala nika.sum.
kimart
14.02.11,07:44
asi použijem prílohu romanpp - moc pekne ďakujem
biba1970
15.02.11,11:30
určite sú iné ceny na východe slovenska a iné v BA. východniari poraďte koľko za DP B ? /asi 10 fa, telefóny, ZP SP, ku tomu prislúchajúca pokladňa a bankové výpisy + RZZP
Maya1
15.02.11,13:03
100 - 150 eur
DANIELA VRABELOVA
17.02.11,06:33
Prosím Vás povedzte koľko by ste si vypýtali za tento prípad ?
SZCO / neplatca DPH / - má za celý rok - 30 vydaných faktúr, 14 prijatých faktúr, 12 ostatných záväzkov, 132 zápisov do peňažného denníka. Čiže spolu je to 188 zápisov. Daňové priznanie + výkazy. Robím to jednorazovo - za celý rok. Chcem si Vašu cenu porovnať s tou mojou. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
denisamka
17.02.11,11:53
ked som robila este vo firme sekretarku, nasa uctovnicka si pytala mesacne 12000sk a to "len" nahadzovala MD/D. Pokladna- doklady nalepene, vyplnene VPD a PPD, ocislovane, VF a DF pozakladane, ocislovane. Danove priznanie som robila ja, na zaklade udajov z pc a informacii z PORADY:) Ja som zato nedostala ani fuka :)
bolo to pred 9 rokmi :)
Betina2
17.02.11,13:05
ked som robila este vo firme sekretarku, nasa uctovnicka si pytala mesacne 12000sk a to "len" nahadzovala MD/D. Pokladna- doklady nalepene, vyplnene VPD a PPD, ocislovane, VF a DF pozakladane, ocislovane. Danove priznanie som robila ja, na zaklade udajov z pc a informacii z PORADY:) Ja som zato nedostala ani fuka :)
bolo to pred 9 rokmi :)

Veď si to mala "len" nahadzovať Ty na stranu MD/DAL. Nepíšeš, či robila účtovníctvo externe alebo bola zamestnanec danej firmy. Nepíšeš, či robila aj mzdy, zmluvy, všetko okolo presonalistiky, či to robila na vlastnom SW, na vlastnopm PC, či využívala Vaše....Ak to robil zamestnanec, tak aj tak lacno. Ak to robila externe, tak závisí od rôznych okolností. Okrem iného aj od množstva a náročnosti. A za to DP si si mala aspoň nejaké odmeny vyžiadať....po 9 rokoch Ti ich žial už nikto neprizná :(
No ale zase si sa kopec vecí naučila, čo môžeš teraz aspoň trochu zúžitkovať :)
Inak osobne, podklady takto pripravené by som aj ja brala s radosťou :)
DANIELA VRABELOVA
17.02.11,13:22
Prosím Vás povedzte koľko by ste si vypýtali za tento prípad ?
SZCO / neplatca DPH / - má za celý rok - 30 vydaných faktúr, 14 prijatých faktúr, 12 ostatných záväzkov, 132 zápisov do peňažného denníka. Čiže spolu je to 188 zápisov. Daňové priznanie + výkazy. Robím to jednorazovo - za celý rok. Chcem si Vašu cenu porovnať s tou mojou. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Prosim poradte mi, veľmi mi na tom záleží ;)
dogicka
17.02.11,13:44
Prosim poradte mi, veľmi mi na tom záleží ;)

120-130,-Eur
Dana7
17.02.11,14:02
Prosím vás koľko mám pýtať za DP cez paušálne výdavky. Príjmy z reg. pokladnice, spočítam odvody na socku a zdravotku + vypočítam paušál + RZZP. Prípadne úpravy v DP o pohľadávky a zásoby, ak nejaké vôbec budú.

Ďakujem
dogicka
17.02.11,14:09
Prosím vás koľko mám pýtať za DP cez paušálne výdavky. Príjmy z reg. pokladnice, spočítam odvody na socku a zdravotku + vypočítam paušál + RZZP. Prípadne úpravy v DP o pohľadávky a zásoby, ak nejaké vôbec budú.

Ďakujem

50,- za DP, 13,- za RZZP
denisamka
17.02.11,15:35
Veď si to mala "len" nahadzovať Ty na stranu MD/DAL. Nepíšeš, či robila účtovníctvo externe alebo bola zamestnanec danej firmy. Nepíšeš, či robila aj mzdy, zmluvy, všetko okolo presonalistiky, či to robila na vlastnom SW, na vlastnopm PC, či využívala Vaše....Ak to robil zamestnanec, tak aj tak lacno. Ak to robila externe, tak závisí od rôznych okolností. Okrem iného aj od množstva a náročnosti. A za to DP si si mala aspoň nejaké odmeny vyžiadať....po 9 rokoch Ti ich žial už nikto neprizná :(
No ale zase si sa kopec vecí naučila, čo môžeš teraz aspoň trochu zúžitkovať :)
Inak osobne, podklady takto pripravené by som aj ja brala s radosťou :)

Ja som to len dala do uvodzoviek nashcval. Viem, ze to nie je jednoduche. Ja som tim chcela len naznacit, ze ona okolo toho nic neurobila nahodila do sw MD/D. Mzdy robila ina aj personalistiku. Robila to na nasom PC. A robila to na niekolko dohod. Ja som si ziadala, ale nepochodila

Hlavne som to pisala na margo toho, ze mnohe tu robite pre"taskovych" klientov, ze musite sa s tym babrat od piky a dostanete za to omnoho menej.
Liptáčik
18.02.11,11:36
Mám otázku: DP pre dôchodcov - vrátenie dane z úrokov robím pre kamarátov za vatikánsku menu. Ale čo s ostatnými? Rozmýšľam nad 10 Eurami. Je to veľa? Aké skúsenosti s tými máte Vy?
Betina2
18.02.11,11:55
Ja som to len dala do uvodzoviek nashcval. Viem, ze to nie je jednoduche. Ja som tim chcela len naznacit, ze ona okolo toho nic neurobila nahodila do sw MD/D. Mzdy robila ina aj personalistiku. Robila to na nasom PC. A robila to na niekolko dohod. Ja som si ziadala, ale nepochodila

Hlavne som to pisala na margo toho, ze mnohe tu robite pre"taskovych" klientov, ze musite sa s tym babrat od piky a dostanete za to omnoho menej.

Ved ja som Ťa nechcela uraziť, ani mňa to neurazilo :). Ja len že někdo to umí....musíme si vedieť vypýtať....nevieš, aké boli medzi nou a šéfstvom vzťahy....čo všetko sa za tým schovávalo :( možno cez ňu preliali peniaze za niečo celkom iné :eek:
Bolo to aj tak už dávno, teraz treba pozerať dopredu :) A keďže Tebe nevyhoveli na žiadosť, tak tam dúfam už nerobíš :)
akynka
18.02.11,12:12
Myslím, že keď raz má človek na to živnosť, mal by sa na nej uživiť nie? Ale tak aby aj našiel klientelu :-)

Mám skúsenosť s niekoľkými účtovníčkami (sama ňou bohužiaľ / našťastie niesom).

V 1. firme (13-zamestnancov, cca 100 vyslyh + doslych fa) sme mali účto firmu mzdy + uctovnictvo a najprv brali 790 €. tak nejak.. (s DPH) teraz presli na 590 a nezávidim im lebo dokladov je teraz do bludu i kus :-D ale niesme taskova firma ako som to tu citala, im to vsetko pripravujem pekne do sanonikov :)

V 2. firme tam bolo 5 zamestnancov + doklady (cca 30 fa doslych + vyslych) brala kvartalne 450 € a s nou boli a furt budu problemy...

Braskovi robila ucto ako zivnostnikovi jedna baba "ze kamaratka", davala mu pausalne vydavky, namiesto 60 dala 40 a ked som jej volala ze to tak nema byt hadala sa, ze na danovom povedali, tak som pocuvla... ťava.. on zobrala 50 €

Minuly rok dal brasko ucto firme a ta za rovnake DP dala mu uz 60% vydavky a zobrala 30 € :-)


hej otazka, neda sa podat dva roky dozadu opravne danove? :-D

inak viac cennikov nepoznam... ja viem ze som DP robila za pekny usmev :-)
ZuzanaP
18.02.11,12:14
Máte účtovníci vlastný softvér na účtovanie PÚ, JÚ, miezd? Či účtujete skôr v softe firiem? Ďakujem:):confused:
Maya1
18.02.11,12:16
ja mám vlastné.:)
ZuzanaP
18.02.11,12:17
ja mám vlastné.:)
A môžem vedieť v akom softe pracujete?:)
Maya1
18.02.11,12:19
krosácke a mrp - mzdy
Betina2
18.02.11,12:25
Myslím, že keď raz má človek na to živnosť, mal by sa na nej uživiť nie? Ale tak aby aj našiel klientelu :-)

Mám skúsenosť s niekoľkými účtovníčkami (sama ňou bohužiaľ / našťastie niesom).

V 1. firme (13-zamestnancov, cca 100 vyslyh + doslych fa) sme mali účto firmu mzdy + uctovnictvo a najprv brali 790 €. tak nejak.. (s DPH) teraz presli na 590 a nezávidim im lebo dokladov je teraz do bludu i kus :-D ale niesme taskova firma ako som to tu citala, im to vsetko pripravujem pekne do sanonikov :)

V 2. firme tam bolo 5 zamestnancov + doklady (cca 30 fa doslych + vyslych) brala kvartalne 450 € a s nou boli a furt budu problemy...

Braskovi robila ucto ako zivnostnikovi jedna baba "ze kamaratka", davala mu pausalne vydavky, namiesto 60 dala 40 a ked som jej volala ze to tak nema byt hadala sa, ze na danovom povedali, tak som pocuvla... ťava.. on zobrala 50 €

Minuly rok dal brasko ucto firme a ta za rovnake DP dala mu uz 60% vydavky a zobrala 30 € :-)


hej otazka, neda sa podat dva roky dozadu opravne danove? :-D

inak viac cennikov nepoznam... ja viem ze som DP robila za pekny usmev :-)

Môžeš podať dodatočné DP, opravné sa dá len do termínu na podanie riadneho, čiže u Vás už len DODATOČNÉ DP, pokial si už na toto obdobie a daň nemala doručené oznámenie o konaní kontroly....ale inak áno, môžeš a ja by som aj doporučovala, len si fakt v zákone over, či mal za to obdobie ozaj nárok na tých 60%. Musíš si nalistovať Zákon o dani z príjmov platný pre daný rok.
Betina2
18.02.11,12:32
A môžem vedieť v akom softe pracujete?:)

vlastný = mám zakúpenú licenciu na svoju firmu, meno

t.zn., že náklady na soft znášam ja, nie môj odberateľ služieb a ani nevyužívam skutočnosť, že môj odberateľ služby by bol ochotný poskytnúť mi pre prácu svoj (rozumej kúpený na jeho firmu) SW.

Ale ako všetko ostatné, aj tu sú výnimky a závisí od dohody zúčastnených strán....väčšina však využíva naozaj svoj zkúpený SW, lebo sa v ňom vyzná a vie čo sa s ním dá robiť, aké má možnosti.....ak by sme mali aj soft ako odberateľ niekomu požičať, tak potom by sme ho asi skôr na Dohodu alebo na PP zamestnali ako účtovníka....
ale sú aj firmz, ktoré radšej pustia externého účtovníka do svojich priestorov a všetko mu poskytnú, ale nedovolia mu odnášať a prinášať doklady....takže ako kde.
Betina2
18.02.11,12:40
A môžem vedieť v akom softe pracujete?:)

Každý má ten svoj obľúbený, je ich veľa, ale častejšie sa opakujú od Krosu - Alfa, Omega, Olymp, ďalej MRP, Pohoda, Softip, Sunsoft, sem tam Helios, Cíglerove Money S3, Proluc, z mzdových sem tam ešte Human alebo Somi Trenčín....programov je veľa, závisí od toho, čo od neho očakávaš a aké požiadavky mal splnať a koľko mieniš investovať, teda či sa Ti oplatí investovať viac, alebo pri Tvojom objeme prác Ti stačí aj niečo lacnejšie....
Ak si pozrieš aj tu na Porade jednotlivé Sekcie na hlavnej stránke, tak sú tu aj Účtovné programy.
Každý SW má svoje + aj - ako aj všetko ostatné :)
nika.sum
18.02.11,14:05
Mám otázku: DP pre dôchodcov - vrátenie dane z úrokov robím pre kamarátov za vatikánsku menu. Ale čo s ostatnými? Rozmýšľam nad 10 Eurami. Je to veľa? Aké skúsenosti s tými máte Vy?

Nie nie je to vela:). Ja ked to nerobim za vatikansku menu a je to pre cudzeho, ale nie velmi solventneho tak tiez pytam 10 EUr. Teraz mam zo vzdialenej rodiny DP A 2 potvrdenia, nechcela to zadara, tak som povedala 10 EUR a nechala mi v obalke 20 EUR.:)
Liptáčik
18.02.11,14:10
Dík. Nechcem ani veľa pýtať, ale pre cudzieho nie je dôvod zadara. Aspoň viem, že nerozmýšľam zlým smerom.
katka s.
19.02.11,14:56
Môžte mi šepnúť koľko zobrať za DP práv. osobe. Žiadne pohyby celý rok, nedoniesol ani bankové výpisy - vraj netreba. TAkže nezakladám si ani účtov., tlačivá vypĺňam na stránke drsr. Predtým som nerobila ja, takže opisujem koneč.stavy, prepísať hosp. výsledok v súvahe, vyplniť súvahu, výsledovku, daň. priznanie, poznámky. Ďakujem.
nika.sum
19.02.11,15:06
Môžte mi šepnúť koľko zobrať za DP práv. osobe. Žiadne pohyby celý rok, nedoniesol ani bankové výpisy - vraj netreba. TAkže nezakladám si ani účtov., tlačivá vypĺňam na stránke drsr. Predtým som nerobila ja, takže opisujem koneč.stavy, prepísať hosp. výsledok v súvahe, vyplniť súvahu, výsledovku, daň. priznanie, poznámky. Ďakujem.

ak maju banku, tak predsa tam boli pohyby - aspon poplatky za ucet, musi sedie konecny stav uctu so skutocnostou. Ked im vypracujete oficielne DP na fakturu aj to je naklad r. 2010 - dalsi pohyb.
katka s.
19.02.11,15:50
áno. boli dvakrát poplatky a účet bol v marci zrušený, to som zohľadnila, náklad za DP dávam do roku 2011 - tak to chce za účtov.práce roku 2011. Samozrejme koneč.stavy z roku 2009 kontrolujem na K.S. roku 2010, pohyby na bank.účte zohľadním v náväznosti na účet 568. Zmenia sa mi K.S. pokladne, banky, bank.poplatkov.Ale nič iné tam nie je. Myslíte, že 40 eur je veľa?
nika.sum
19.02.11,17:15
malo.
Doplnenie: vcera ma vyhodilo z porady skor ako som to dopisala.
Je to velmi malo. Aj na uzavierku v JU by to bolo o nieco viac. Ja si tiez neviem zapytat velakrat ako sa patri a co si zasluzim a velmi sa na seba hnevam (hlavne pri davnejsich klientoch), ale to co si chcete vy vypytat je naozaj velmi nizka cena.
KEJKA
19.02.11,17:21
kontroluješ na poč.stavy roku 2010, ale určite to tak bolo myslené.
Náklady na účto patria do r.2010, aj ked boli služby dodané v r.2011, takže treba aspoň rezervu.
Treba tiež poznámky.
Akákoľvek RUZ, ak sa podpisuješ za správnosť a si uvedená na DPPO je hodná 500 EUR.
evina
19.02.11,17:29
áno. boli dvakrát poplatky a účet bol v marci zrušený, to som zohľadnila, náklad za DP dávam do roku 2011 - tak to chce za účtov.práce roku 2011. Samozrejme koneč.stavy z roku 2009 kontrolujem na K.S. roku 2010, pohyby na bank.účte zohľadním v náväznosti na účet 568. Zmenia sa mi K.S. pokladne, banky, bank.poplatkov.Ale nič iné tam nie je. Myslíte, že 40 eur je veľa?

Ak z tých 40 EUR odpočíťaš Tvoju daň a odvody, tak je lepšie si pozrieť televíziu ...alebo preštudovať nejaké predpisy.
Betina2
20.02.11,09:30
Akákoľvek RUZ, ak sa podpisuješ za správnosť a si uvedená na DPPO je hodná 500 EUR.

Tým je myslené len za UZ PO + DP s prílohami, alebo je v tom už zahrnuté aj účtovníctvo za celý rok (v min. sume) ? Lebo ak mám fakturáciu mesačne v určitej výške, tak potom za spracovanie UZ so všetkým čo k tomu patrí + DP a prílohy za ďalších 500 Eur je asi dosť veľa, či ?

Áno, na to spracovanie UZ ( ak je podmienka, tak aj overenie UZ) a DP + zverejnenie UZ v je potrebné vytvoriť rezervu k 31.12.2010. Je to náklad roku 2010, aj napriek tomu, že faktúruješ v 2011. Zívisí aj od textu vo faktúre, ale overenie a zverejnenie ak sa týka roku 2010 určite treba cez rezervu do 2010 dostať.

Tých 40 Eur za celé účto roku 2010 + spracovanie komplet UZ vrátane inventarizácií + DP + prílohy k DP je žalostne málo. To potom ozaj nestojí vôbec sa do niečoho púšťať. A ide o PU, tu si neviem predstaviť, akože sa nebude nič účtovať, a ako potom inventarizuješ, ako prevádzaš zostatky do nového roka....alebo to berieš len ako rýchlu jednorazovku a ďalšia spolupráca už nebude? No aspoň tie inventarizačné zápisy snáď priložíš, ale aj ich vypracovanie stojí čas, papier, toner, energiu a Tvoje vedomosti :)
andreaS
20.02.11,11:04
kolko pytat za likvidaciu firmy? podotykam, ze ma to caka prvy krat, takze vobec netusim co to obnasa z mojej strany plus poplatky... (prave sa snazim najst informacie na porade)... vdaka
katka s.
20.02.11,11:37
Tých 40 Eur za celé účto roku 2010 + spracovanie komplet UZ vrátane inventarizácií + DP + prílohy k DP je žalostne málo. To potom ozaj nestojí vôbec sa do niečoho púšťať. A ide o PU, tu si neviem predstaviť, akože sa nebude nič účtovať, a ako potom inventarizuješ, ako prevádzaš zostatky do nového roka....alebo to berieš len ako rýchlu jednorazovku a ďalšia spolupráca už nebude? No aspoň tie inventarizačné zápisy snáď priložíš, ale aj ich vypracovanie stojí čas, papier, toner, energiu a Tvoje vedomosti :)[/QUOTE]


Áno, beriem to ako jednorazovku. Možno príde zas s DP za 2011. :D Inventarizáciu prikladám.
Ďakujem za všetky názory, asi by som sa mala ísť prihlásiť na úrad práce.:mee:
elena var
21.02.11,06:11
Môžem sa opýtať, koľko by ste zobrali za DP"B", časť roka bol nezamestnaný, potom mal aj živnosť - to vystavil nejaké 3 faktúry za vykonané práce a tiež dvoch zamestnávateľov, z toho jedného vČR, kde prac. pomer trvá, ďakujem.
kimart
22.02.11,11:58
ahojte, dostala som nezvyčajnú ponuku, a to: nahadzovanie a zaúčtovanie už vypísaných pokl. dokladov do programu, stým že nechcú odo mňa DP. Jedná sa o JU, neviem koľko si pýtať už od takto nachystaných dokladov (cca 400), poradíte?
Tiež mám ešte jeden "?" ohľadne spracovania podkladov (cca 250+ DP + RZZP v BA, je 160€, veľa?
Betina2
22.02.11,17:50
Ako to tu dnes čítam, stále viac som presvedčená, že chýba akékoľvek usmernenie, odporúčanie alebo záväzný cenník od Komory alebo cechu účtovníkov s min. a max.cenami tak ako je to trebárs aj u psychológov....potom aj tie ceny sú v ich prípade porovnateľné od-do, fluktuácia je malá a vyberá sa na základe odporučení a ostatných faktov a nie len na základe ceny ! Takto strácame čas dumaním nad tým, z ktorého sme regiónu (je to blbosť, veď aj výška min.mzdy aj min.hranica odvodov aj dane sú stanovené rovnako pre všetky regióny) a koľko si vypýtať, aby sme neprestrelili ale ani nepodliezali a aby cena zodpovedala našej vlastnej hodnote a taktiež splnila očakávania klienta....asi ťažko si nás vyberie za 100 Eur ked "vedľa" ponúkajú tie isté práce za 40 Eur. To že možno si vybral zle, zistí až s odstupom času, ked príde na lámanie chleba. Najhošie je, že vysoká cena sama o sebe nemá vypovedaciu hodnotu o kvalite, takže s tým sklamaním to môže byť aj naopak. :(
Betina2
27.02.11,18:03
A navyše som dnes skoro odpadla, ked na inom fóre na stránke výrobcu istého SW sa účtovník pýtal výrobcu SW na to , ako má urobiť prerušenie odpisovania a ktoré odpisy potom budú nulové...či daňové alebo účtovné :eek::eek::eek: A na to mu pracovník zo SW firmy odpovedal, že má prerušiť oboje, urobiť korekciu účtovným, ak bude treba, aby dostal aj u nich nulu...,
ale že sa má poradiť aj s daňovým poradcom, vraj podla nich by mali byť nulové aj daňové aj účtovné :confused:
Vlastne ma zarazil názor oboch zúčastnených.....SW firma mala odpovedať s ohladom na možnosti SW a nie y pohľadu účtovníctva a účtovník sa nemal pýtať, že ktoré odpisy budú nulové, ked preruší odpisovanie :eek:

Viem, že sú aj začiatočníci, aj pokročilejší účtovníci, každý sa učíme a najradšej na chybách druhých, ale v prvom rade by si každý mal preštudovať manuál k svojmu SW a nejakú tu Cenigovú alebo podobnú publikáciu, než vypustí takýto blud. Podľa mňa toto bola dosť zásadná (ne)znalosť problematiky a rozhodne napriek všetkým možným pozitívam na strane takého účtovníka by som sa mu asi oblúkom vyhla.
Betina2
27.02.11,18:07
A ešte ma včera zarazila jedna vec:

Všetci majú svoje odbory, svoje združenie, svoje kolektívy a komory. Ak nekonajú v ich prospech, jednoducho si nechajú odsúhlasiť štrajk a prestanú na nejaký čas pracovať, prípaden protestujú na uliciach.....Najnovšie som zaregistrovala, že už aj slovenské sestričky majú svoju komoru zdravotných sestier, na ktorú sa posťažovali, že ich nezastrešuje a nekoná v ich mene tak ako by sa patrilo na takú komoru a hrozia štrajkovaním......
Kedy sa my dočkáme takej "vymoženosti" ? Som zvedavá, ako by to v našom hodspodárstve vyzeralo, keby sme si my dovolili ísť štrajkovať a nechať robotu robotou.....
nika.sum
28.02.11,08:34
A ešte ma včera zarazila jedna vec:

Všetci majú svoje odbory, svoje združenie, svoje kolektívy a komory. Ak nekonajú v ich prospech, jednoducho si nechajú odsúhlasiť štrajk a prestanú na nejaký čas pracovať, prípaden protestujú na uliciach.....Najnovšie som zaregistrovala, že už aj slovenské sestričky majú svoju komoru zdravotných sestier, na ktorú sa posťažovali, že ich nezastrešuje a nekoná v ich mene tak ako by sa patrilo na takú komoru a hrozia štrajkovaním......
Kedy sa my dočkáme takej "vymoženosti" ? Som zvedavá, ako by to v našom hodspodárstve vyzeralo, keby sme si my dovolili ísť štrajkovať a nechať robotu robotou.....

Len aby sme sa nedockali komory alebo niecoho podobneho a nebolo to tak, ze by sme tam len povinne platili a nic z toho nebolo:). Lebo v nasom state je to tak...
Janiela
01.03.11,04:40
Najprv by sme sa mali vynasnažiť nájsť niekoho, kto by nám pomohol zaradiť našu živnosť k živnostiam viazaným. Potom by sme si mali založiť spolok. Len kto by nás viedol, celé to riadil a hlavne pomáhal, loboval a pod??? Sami vidíme, že ľudia, ktorí chcú pomáhať cez politiku, nakoniec zabudnú na svoje pravé poslanie, chcú sa zviditeľniť a my účtovníčkovia by sme zostali tam kde sme. Možno by viazanosť pomohla. Zlé meno podľa mňa nám robia tiežúčtovníci. Poniektorí aj keď majú živnosť nemajú potrebné vzdelanie a aj keď majú tak zasa nemajú prax. Sama som sa strela s účtovníčkou, ktorá si založila živnosť hneď po ukončení školy, bez praxe a pod. Spietala hlúposti neviem či z trémy alebo ozaj "poctivo študovala". Právnik si toto dovoliť nemôže, najprv prax a potom pracuje vo vlastnom mene. Vyšší úradníci to isté, škola (dokoca aj druhý stupeň) + prax. Veď nepriamo usmerňujeme príliv peňazí do štátnej kasy. Také niečo by sme potrebovali aj my. Určite by si nás naši niektorí klienti viac vážili.
Neviem, či píšem dobre, ale takto to cítim.
Nedá mi nevyjadriť sa k Betine: čo by bolo keby sme od 20-teho do 31-ého začali štrajkovať???!!!
Betina2
01.03.11,08:18
Zaspomínam si na minulosť dávnu nedávnu...môj nebohý starý otec mal vyštudovanú strednú ekonomickú školu (neviem ako sa to vtedy presne volalo) a roky pracoval v istom slovenskom závode (výroba v potravinárstve a konzervárstve, viac liniek) ako účtovník. A ľudia si ho vážili....vtedy pojem účtovník alebo ekonóm aj niečo znamenal. Nebola to ľahká práca, všetko sa zapisovalo do veľkých lajstrov papiera, všetko sumarizovalo, zostatky vždy na ďalší list prevádzali....nebola žiadna výpočtová technika, žiadne SW, ktoré by to ulahčili, účtovník sa ozaj musel spoliehať na svoje znalosti (fakt je ale tiež to, že vtedy čo sa raz naučil, platilo aj zo 10 rokov :( ), lebo všetko sa robilo priebežne, perom a v prípade chyby sa nedalo opravovať a tlačiť, pôvodný zápis museli stornovať stornovacím zápisom a vytvorť nový zápis. Princíp priebežnosti bol v tom výborný, lebo nikdy sa neprišlo na chybu neskôr ako o týžden či dva, vlastne inventarizovali priebežne....neexistoval prístup...dnes donesiem v sáčku celý rok a o dva dni nech je to spracované.....Neviem, či táto práca vtedy bola aj dobre platená...asi tak ako všetka práca za komoušov, ale najmä po 2.sv.vojne bola táto práca vážená a znamenala aj určitý spoločenský status. Možno to bolo práve tým, že ich nebolo ako maku dnes :( a že ten istý účtovník pracoval pre jeden podnik aj 30 rokov....takže bol aj osobne zainteresovaný na správnosti a kvalite práce.
Myslím si, že dnes každý chce rýchlo zbohatnúť a to akýmkolvek spôsobom a veľa yačiatočníkov-účovníkov si mzslí, že je to tak aj v prípade účtovníctva....nezabudnem, ako mi ray jedna kamarátka, vtedz ešte moja klientka (za minimálnu možnú sumu) vyšplechla, že však určite som v balíku a dobre zarobím, ked robím účto, vraj jej kamarátka takto mesačne trhne aj 200 tisíc (SK). Ked som na ňu vypleštila oči, tak sa "opravila" že tá jej kamoška účtuje pre majiteľa nočného klubu.....takže asi tak, to neboli prachy z účta ale z prepierania....(oficiálne však z účta)
Na toto proste musí mať človek aj chýbajúcu chrbtovú kosť a taktiež obrovskú dávku guráže a odvahy (neviem, či ja by som to pri 2 deťoch vzala, nechcela by som sa denne prebúdzať so strachom, či mi niečo nehrozí..a nielen od daňovákov, ja proste nikdy nebudem ako N.M. a pod.). Takto to potom tiež skresluje výsledný obraz o príjme účtovníka....žial s "vážením si" práce účtovníka sa stretávam aj pri pracovných ponukách na PP....ten navrhovaný plat hovorí sám o sebe....kamošku dokonca šéf istej finančnej inštitúcie doslova platovo porovnal so svojou asistentkou....no comment (a pritom okrem účta plynule ovláda 4 cudzie reči !!!:eek::eek::eek: ). Iba sa zvrtla na opätku a bez komentára sa išla poobzerať po práci inam.:)
Betina2
01.03.11,08:23
ahojte, dostala som nezvyčajnú ponuku, a to: nahadzovanie a zaúčtovanie už vypísaných pokl. dokladov do programu, stým že nechcú odo mňa DP. Jedná sa o JU, neviem koľko si pýtať už od takto nachystaných dokladov (cca 400), poradíte?
Tiež mám ešte jeden "?" ohľadne spracovania podkladov (cca 250+ DP + RZZP v BA, je 160€, veľa?

Skúšala si si to prerátať cez položkovú cenu? počet položiek si viež vyrátať.
Ideš predsa účtovať, čo je odborná práca, nie len "nahadzovať a opisovať"....aj keby to bolo už predkontované, musíš každú jednu položku skontrolovať a zapísať, musíš aj formálnu stránku každého dokladu prekontrolovať...a nesieš zosdpovednosť za správnosť....
Janiela
02.03.11,04:01
Zaspomínam si na minulosť dávnu nedávnu...môj nebohý starý otec mal vyštudovanú strednú ekonomickú školu (neviem ako sa to vtedy presne volalo) a roky pracoval v istom slovenskom závode (výroba v potravinárstve a konzervárstve, viac liniek) ako účtovník. A ľudia si ho vážili....vtedy pojem účtovník alebo ekonóm aj niečo znamenal. Nebola to ľahká práca, všetko sa zapisovalo do veľkých lajstrov papiera, všetko sumarizovalo, zostatky vždy na ďalší list prevádzali....nebola žiadna výpočtová technika, žiadne SW, ktoré by to ulahčili, účtovník sa ozaj musel spoliehať na svoje znalosti (fakt je ale tiež to, že vtedy čo sa raz naučil, platilo aj zo 10 rokov :( ), lebo všetko sa robilo priebežne, perom a v prípade chyby sa nedalo opravovať a tlačiť, pôvodný zápis museli stornovať stornovacím zápisom a vytvorť nový zápis. Princíp priebežnosti bol v tom výborný, lebo nikdy sa neprišlo na chybu neskôr ako o týžden či dva, vlastne inventarizovali priebežne....neexistoval prístup...dnes donesiem v sáčku celý rok a o dva dni nech je to spracované.....Neviem, či táto práca vtedy bola aj dobre platená...asi tak ako všetka práca za komoušov, ale najmä po 2.sv.vojne bola táto práca vážená a znamenala aj určitý spoločenský status. Možno to bolo práve tým, že ich nebolo ako maku dnes :( a že ten istý účtovník pracoval pre jeden podnik aj 30 rokov....takže bol aj osobne zainteresovaný na správnosti a kvalite práce.
Myslím si, že dnes každý chce rýchlo zbohatnúť a to akýmkolvek spôsobom a veľa yačiatočníkov-účovníkov si mzslí, že je to tak aj v prípade účtovníctva....nezabudnem, ako mi ray jedna kamarátka, vtedz ešte moja klientka (za minimálnu možnú sumu) vyšplechla, že však určite som v balíku a dobre zarobím, ked robím účto, vraj jej kamarátka takto mesačne trhne aj 200 tisíc (SK). Ked som na ňu vypleštila oči, tak sa "opravila" že tá jej kamoška účtuje pre majiteľa nočného klubu.....takže asi tak, to neboli prachy z účta ale z prepierania....(oficiálne však z účta)
Na toto proste musí mať človek aj chýbajúcu chrbtovú kosť a taktiež obrovskú dávku guráže a odvahy (neviem, či ja by som to pri 2 deťoch vzala, nechcela by som sa denne prebúdzať so strachom, či mi niečo nehrozí..a nielen od daňovákov, ja proste nikdy nebudem ako N.M. a pod.). Takto to potom tiež skresluje výsledný obraz o príjme účtovníka....žial s "vážením si" práce účtovníka sa stretávam aj pri pracovných ponukách na PP....ten navrhovaný plat hovorí sám o sebe....kamošku dokonca šéf istej finančnej inštitúcie doslova platovo porovnal so svojou asistentkou....no comment (a pritom okrem účta plynule ovláda 4 cudzie reči !!!:eek::eek::eek: ). Iba sa zvrtla na opätku a bez komentára sa išla poobzerať po práci inam.:)

Ja by som rada ešte k tomu dodala niečo, možno na okraj: minule ma istý môj klient omráčil tým, že na moju radu aby s problémom šiel za právnikom, sa vrátil s tým: "ale ja sa špecializujem len na právo obchodné, občianske a trestné, toto nech vám vyrieši účtovník!!!!" Právnik = pán doktor, vysoko postavený, neviem ako by som sa na ich adresu vyjadrila, česť výnimkám.
Asi málo vobládame zákonov (ja osobne si nedovolím povedať že každý ma 100%) ale toto bolo priveľa!!!
Skutočne už nie sme to čo sme bývali. Niekedy sme asi také ako tá asistentka vyššie. Vďaka ešte za tých slušných ľudí, s ktorými spolupracujem.
jana32
02.03.11,05:17
Prosím Váš, môžete mi poradiť, ako mám vnímať tu na porade diskutovaný problém cenníka za účtovné služby - ja som si skúsila podľa toho urobiť svoj cenník, ale nie je mi jasné, čo mám chápať pod účtovnou položkou - je to jeden zápis v účtovnom denníku ( v pU ), plus zaúčtovanie v knihe pohľadávkach, záväzkoch? Mne sa totiž tieto zápisy z knihy faktúr automaticky zaúčtuvaju do účtovného denníka, nie je to duplicita platby?
dogicka
02.03.11,06:42
Prosím Váš, môžete mi poradiť, ako mám vnímať tu na porade diskutovaný problém cenníka za účtovné služby - ja som si skúsila podľa toho urobiť svoj cenník, ale nie je mi jasné, čo mám chápať pod účtovnou položkou - je to jeden zápis v účtovnom denníku ( v pU ), plus zaúčtovanie v knihe pohľadávkach, záväzkoch? Mne sa totiž tieto zápisy z knihy faktúr automaticky zaúčtuvaju do účtovného denníka, nie je to duplicita platby?

Osobitne sa ako zápis zaúčtovanie v knihe pohľadávok a záväzkov počíta len v JÚ.
kimart
02.03.11,07:36
Skúšala si si to prerátať cez položkovú cenu? počet položiek si viež vyrátať.
Ideš predsa účtovať, čo je odborná práca, nie len "nahadzovať a opisovať"....aj keby to bolo už predkontované, musíš každú jednu položku skontrolovať a zapísať, musíš aj formálnu stránku každého dokladu prekontrolovať...a nesieš zosdpovednosť za správnosť....
vpodstate s tebou súhlasím, avšak zdalo sa mi nefér účtovať rovnako keď máte doklady nahádzané v igelitke, a tieto sú pekne založené, VPD vypísané. Samozrejme, že odkontroľovať to musím. :(
Betina2
02.03.11,11:53
vpodstate s tebou súhlasím, avšak zdalo sa mi nefér účtovať rovnako keď máte doklady nahádzané v igelitke, a tieto sú pekne založené, VPD vypísané. Samozrejme, že odkontroľovať to musím. :(

Akože nefér? Ty keď sama spracovávaš doklady z ERP a vystavuješ (vypisuješ rep.tlačíš, zakladáš a podpisuješ k nim PPD a VPD (čo ja považujem za bežnú povinnosť klienta, nech si zaplatí tú asistentku alebo admin.pracovníka...) tak ya tekéto administrat.práce navyše nemáš účtovanú žiadnu položku? Lebo ja aj moje známe to robia tak, že máme stanovenú položkovú cenu za zaúčtovanie účtovnej položkz a ak si klient doklady nevystavuje sám (VFA, VPD, PPD), tak mu účtujeme aj položku za každý jeden vystavený doklad....ved mínaš svoj čas, energiu, papier, toner, náboje do nitovačky, lepidlo a samozrejme vedomosti, aby to bolo aj správne vypísané........aby sa nestalo, že klient, neplátca DPH vystaví faktúru s nulovou DPH a k úhrade danej FA vypíše PPD, kde uvedie rozpis základu dane a DPH (vlastne by ju mal odviesť). Aj tak to potom musel na moje naliehanie a hrozbu pokutou od DU prepisovať. A že vraj na tom ušetril, ked si to vypisoval sám? Neviem, ja by som ako neúčtovník vedela aj lepšie čas na podnikanie využiť...každý nech sa venuje tomu, čo je mu blízke a v čom sa vyzná :)
Určite sa neboj aj za to vypracovanie VPD, PPD vypýtať, ak to budeš niekomu robiť. Mne tiež kedysi na to frflali, ale dnes si vyžiadam na začiatku roka vždy potrebný počet šanónov (odhadom, zbytok vrátim), ja im poskytnm full servis od začiatku až do konca, nemusia sa o nič v súvislosti s dokladmi starať a oni ušetria na ďalšej internej alebo externej pracovnej sile....veľmi rýchlo si zrátali, kolko by ich aj na skrátený úväzok alebo živnosť stál niekto další vo firme na potrebnú administratívu....
A tomuto klientovi, čo Ti prinesie všetko predpripravené zrelé k zaúčtovaniu daj nejakú percentuálnu zľavu...ak bežne berieš trebárs euro za položku, tak jemu daj zľavu 20-25% na položke, alebo nejakú paušálnu zľavu napríklad 100 Eur mesačne (závisí od toho, kolko má dokladov pripravených a tiež či správne....a nakolko by si to Ty ohodnotila).
Betina2
02.03.11,11:59
Prosím Váš, môžete mi poradiť, ako mám vnímať tu na porade diskutovaný problém cenníka za účtovné služby - ja som si skúsila podľa toho urobiť svoj cenník, ale nie je mi jasné, čo mám chápať pod účtovnou položkou - je to jeden zápis v účtovnom denníku ( v pU ), plus zaúčtovanie v knihe pohľadávkach, záväzkoch? Mne sa totiž tieto zápisy z knihy faktúr automaticky zaúčtuvaju do účtovného denníka, nie je to duplicita platby?

V PU sa za účtovnú položku považuje jeden zápis v účtovnom denníku. Ked ide o platbu za zaúčtovanie položky, tak už za zaevidovanie do knihy záväzkov resp. pohľ.sa už nič neplatí....
V JU účtovnou položkou je riadok v peňažnom denníku plus riadok (doklad) evidencie v Knihe pohľadávok, záväzkov. Aj preto je cena za položku v JU lacnejšia než v PU.
kimart
03.03.11,07:34
Tak Betina si ma troška zarazila, to len ja som taká blbá, že vypisujem bločky za klientov? Dokonca mám takú skúsenosť,že keď som robila zberný doklad a vystavila som k nemu VPD, klientovi sa to nepáčilo, vraj prečo som to nerozpisovala, a keď som mu vysvetlila, že vlastne by mal byť rád, že oto si menej účtujem, tak on nato, že aká je to matematika, že keď on za niečo zaplatí napr. 0,4 € a ja si ktomu vypýtam ešte 0,6 €, že ho to výjde pekne draho.
A už keď som pritom, ako to robíte vy, že donútite dávať doklady klientov načas???
sybila3
03.03.11,07:55
aj ja vypisujem bločky aj všeličo iné za nich a večne dorábam staré veci po niekom a dokonca mi platia po pol roku, ešte nemám zaplatené daňové čo som jednému robila za min. rok a dph 3 a 4 kvartál u jedného tiež a potom plaťte odvody, super.
Betina2
03.03.11,09:15
Tak Betina si ma troška zarazila, to len ja som taká blbá, že vypisujem bločky za klientov? Dokonca mám takú skúsenosť,že keď som robila zberný doklad a vystavila som k nemu VPD, klientovi sa to nepáčilo, vraj prečo som to nerozpisovala, a keď som mu vysvetlila, že vlastne by mal byť rád, že oto si menej účtujem, tak on nato, že aká je to matematika, že keď on za niečo zaplatí napr. 0,4 € a ja si ktomu vypýtam ešte 0,6 €, že ho to výjde pekne draho.
A už keď som pritom, ako to robíte vy, že donútite dávať doklady klientov načas???

Ja som kedzsi od nich požadovala, aby si oni robili VPD, ale bol to des...vždy som asi 2/3 aj tak nanovo robila, a ani neboli dobre pozakladané.....takže sme sa dohodli na tom, že to budem robiť ja a oni majú viac času na svoj biznis a že im ubudne práce, ale mne ju zaplatia (a argumentujem obvzkle práve odvodmi a dalšími položkami (gastráče atď) na admin.pracovníka resp. fakturanta....ak nechcú za to platiť, nerobím to, ale je to systém "aký dáš-taký máš" a sú na to upozorení. Takže ak dostanem v igelitke nahádzané bločky, tak rovnako nahádzané im ich vrátim, jediné, čo robím je, že na druhú stranu napíšem interné číslo dokladu, pod ktorým je zaúčtovaný daný bločik. Ale taký boli snád len jeden alebo dvaja klienti, a s tými už teraz nerobím. Ked je niekto na takýchto veciach lakomý, tak nech si to robí sám....Aj velké účt.firmy si obvykle účtujú za administratívne práce, ktoré priamo nespadajú pod náplň zaúčtovania.....aspoň také mám info....Všetky tieto práce totiž zaberú veľa času navyše....

No a dotlačiť k noseniu dokladov na pravidelnej báze....hmm, to je vždy problém, treba ich sústaven pérovať samozrejme slušne, sústavne vytýkať nedostatky z ich strany na ktoré môžu doplatiť pokutami od úradov, sústavne im pripomínať legislatívne zmeny, čo sa ich podnikania týkajú, proste prejhavovať osobnú zaangažovanosť a vybudovať si akú-takú autoritu...netreba hned skočiť po telefóne, ked zazvoní klient (to je dosť ťažké sa naučiť :( ) a rozhodne od začiatku sa nesnažiť prispôsobovať si svoj osbný čas na problémy klientov....treba si vyčleniť oficiálny pracovný a konzultačný čas, vyjasniť si, či ste ochotní riešiť ich problémy cey víkend alebo na dovolenke....Ja vždy dostatočne dopredu oznámim, že budem mimo povedzme týžden a nebudem ani na telefóne, jedine ak by bol neodkladný prúser, tak mi môžu zavolať a že všetky veci musíme dovtedy poriešiť, čo sú akútne, a s ostatným treba počkať....proste vyjasniť si od začiatku podmienky spolupráce a tiež si vyjasniť, čo sa stane, ak doklady neprinesú v stanovenej lehote, vždy tam mám rezervu povedzme 2-3 dni, ale aj tak sa bežne stáva, že ich vyzývam ešte pred uplynutím dohdonutej lehoty trebárs mailom....rešpektujem, že aj oni majú dosť svojim pracovných aj súkromných starostí, ale ak musím pre ich nedochvílnosť podávať dodatočné DP, teda nie y môjho pochybenia, majú to riadne vyúčtované ako keby sa podávalao riadne DP. Takisto s opravným, ked niečo uzavrieme a on nájde ešte nejaké doklady k yaúčtovaniu, nie je to maj vina, že mi ich nedal :(...obvykle už jediná takátao sankcia y mojej strany dokáže robiť zázraky s platobnou schopnosťou.... Nemám nakopené nejaké pohľadávky za staré veci, najviac mi tuším dlhovali 3 mesiace, aj to bola dosť vysoká suma, ale ked sme si dohodli splátkový kalendár, problém už nebol a všetko šlo hladko.
Riešením pri väčších a nárazových zákazkách (celoročné sprac. vrátane DP a RZZP, rekonštrukcia účta) je vyžiadať si zálohovú platbu napr. v hodnote 1/2 predpokladanej sumy za celok s tým, že uzavretý dokončený celok (DP, uzávierku) v takom prípade odovzdám len oproti doplatku alebo aspoň čiastočnému doplatku....ked už niečo bude dlžiť, tak nech to aspoň nie je veľa....a potom už len urgovať, pérovať, upomienkovať a naljepšie je po 2 upomioienkach rovno penalizačnú faktúru vzstaviť a doručiť. Tá robí doslova zázraky s neplatičmi. Aj mioji klienti to už začali takto robiť....treba sa odvolať na obchodný zákonník a ešte lepšie hned pri vystavovaní faktúry v nej uviesť poznámku, že v prípade nedodržania termínu splatnosti ste oprávnení požadovať úhradu poplatku z omeškania podľa Obch.zák.....a pod. Ked ani to nzaberie, tak už jedine vec posunúť právnikovi, prípadne exekútorovi....gulatý štempel je velmi nápomocný.
Betina2
03.03.11,09:21
aj ja vypisujem bločky aj všeličo iné za nich a večne dorábam staré veci po niekom a dokonca mi platia po pol roku, ešte nemám zaplatené daňové čo som jednému robila za min. rok a dph 3 a 4 kvartál u jedného tiež a potom plaťte odvody, super.

Ak to máš oficiálne vo faktúre, vystavila si a doručila upomienku, inventerazáciu atď? Ja posielam 2 upomienky doporučene a po druhej upomienke vystavím penalizačnú faktúru a doporučene doručím niekedz aj s doručenkou....možno po jej obdržaní Ti hned bude zvoniť telefón (ako mne) so žiadosťou o zrušenie tej penal.,FA, tak treba sa dohodnúť, že ju môžeš zrušiť, len ak Ti hned dlžobu zaplatí a jej úhradu preukáže napr. výpisom z účtu, alebo proti PPD....na penal.fa mám samostatný číselný rad, tak problém to nie je, do dph nevstupuje a klient ju rád roztrhá alebo spáli, ak ju netreba zaplatiť....ale vrámci serióznosti aj Ty ju potom znič :) A samozrejme potom zvážiť ďalšiu spoluprácu :(
Janiela
04.03.11,05:28
aj ja vypisujem bločky aj všeličo iné za nich a večne dorábam staré veci po niekom a dokonca mi platia po pol roku, ešte nemám zaplatené daňové čo som jednému robila za min. rok a dph 3 a 4 kvartál u jedného tiež a potom plaťte odvody, super.

Veľmi rýchlo by som s nimi skončila spoluprácu. Taktým spôsobom som prišla o dosť veľa peňazí. Naposledy som ukončila spoluprácu s jedným nešťastným penziónom. Celý rok neplatili, odovzdala som im doklady, nie však moje výstupy a ukončila spoluprácu. Samozrejme reči sa vedú - my sme malé mestečko - majú zle urobené účtovníctvo, som neschopná, vyhrážajú sa trestným oznámením, pretože som si dovolila pohľadávky postúpiť a pod.
Teraz po mesiaci, drankajú výstupy ako podmienku, aby si mohli dať urobiť audit a až keď bude účtovníctvo v poriadku, potom zaplatia!!! Hej, už to vidím! Bohužiaľ, poplietli si stranu práva, ja som vo výhode.


Pouč sa na mojom prípade.
Jediné, čo ľutujem a zároveň priznávam si svoju časť viny - hneď po neuhradení 1. faktúry, príde ďalší štvrťrok a znova niečo chcú - treba spoluprácu ukončiť. Toto je ponaučenie aj pre mňa.

A ešte by som dodala: všimnite si, že tí čo platia načas, resp s niekoľko dňových omeškaním (aj to sa mi veľmi nepáči,pre mňa 25. deň musí byť záväzný, tak prečo splatnosť fa na druhej strane nie je záväzná??) nás toľko "neotravujú", ako neplatiči.
sybila3
04.03.11,06:13
no lenže tu je problémik, že sú to moji známi alebo manželovi známi, to je najhoršie robiť rodine alebo známemu. A je pravda, že jednoduchšie by bolo ukončiť spoluprácu lenže doba je zlá, nový zákaznici nie sú a prídem aj o to málo čo mám-respektíve by som ala mať, takže z tejto stránky to ešte trpím.
kimart
04.03.11,11:30
súhlasím, ale mám opačný problém robím účto zadara "kámoške" a chcela by som sa toho zbaviť, no neviem ako nato. Veď čo je dnes zadarmo?
grammatika
04.03.11,11:47
kimart, ja som to práve vyriešila tak, že som nadrzovku povedala, že prepáč, prvý rok bol zadarmo, lebo si nemal možnosť niekoho narychlo zohnať, ale aj mňa stojíš reálne peniaze - program, papier, toner, A to som nepovedala, že aj môj čas a robota sú peniaze, tak to pochopil (bol to kamoš) a povedala som, že žiaľ ďalej to zadarmo robiť nebudem, že nech si nájde niekoho iného a on, že nie, chce mňa, tak nech mu dám kamarátsku cenu - dala som (ale aj to ľutujem :) )
kimart
04.03.11,12:28
Tak toto je presne môj prípad. Prvý rok zadara, a teraz to neustále odkladá, a pritom jej vôbec nevadí, že si zamestnala syna na dohodu cca 250 € (vraj si zaslúži bo jej pomáha s objednávkami) Skúsi ma teraz osloviť nejaká kamarátka? no tak určite odmietnem.
Betina2
04.03.11,13:42
Tak toto je presne môj prípad. Prvý rok zadara, a teraz to neustále odkladá, a pritom jej vôbec nevadí, že si zamestnala syna na dohodu cca 250 € (vraj si zaslúži bo jej pomáha s objednávkami) Skúsi ma teraz osloviť nejaká kamarátka? no tak určite odmietnem.

No víš, co je doma, to se počítá :)
martina0203
14.03.11,17:00
Potrebovala by som počuť Váš názor, koľko by si mala účtovníčka vypýtať za mzdy. Mzdy robí mesačne jednej firme, ktorá má 2 zamestnancov na trvalý pracovný pomer a 2 zamestnancov na dohodu. Jej práca zahŕňa výpočet mzdy pomocou programu a odovzdanie výkazov zamestnávateľovi. Okrem toho spraví raz ročne zúčtovanie. Koľko by ste si pýtali? Ona si vypýtala 100 eur/mesiac v čistom. Aký je Váš názor? Jej práca pri počítači v programe trvá asi 30 minút mesačne v kľude, vytlačenie pár listov z tlačiarne a odovzdanie výkazov zamestnávateľovi, ktorý ich odovzdá kde treba a spraví úhrady.
martina0203
14.03.11,20:31
Neporadí mi nikto????????????????????
durisovad
14.03.11,20:37
Uctovnicka si zrejme kupila za svoje peniaze program, pocitac, tlaciaren, pouziva svoje papiere, naplne do tlaciarne. Tak isto si urcite plati aktualizaciu programu. Ta suma,ktoru za svoju pracu pyta, sa mi vobec nezda vysoka, skor naopak. Ak si niekto mysli, ze praca uctovnicky je prechadzka ruzovou zahradou, nech si to spravi sam. Ale nech pocita aj s kontrolami a pripadnymi financnymi postihmi za nedodrzanie terminov alebo zle vypocitane odvody.