Emilienka
14.03.17,08:13
Dobrý deň prajem,chcela by som Vás poprosiť o radu. Po reťazovom pôrode /plynule som prechádzala, bez PN, materská, rodičovská, 2.materská - po cca 2,5 roku a teraz rodičovská/, by som chcela dať výpoveď v zamestnaní, v ktorom mám pracovný pomer na dobu neurčitú. Chcem sa spýtať, či mám nárok na podporu v nezamestnanosti aj po reťazovom pôrode, keďže som od roku 2011 (prvý pôrod), nepracovala. . A čo sa týka dovolenky, je mi ju zamestnávateľ povinný preplatiť ? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
Tweety
14.03.17,07:21
Kedže tvoj PP trval, nárok na podporu po jeho skončení budeš mať. Zamestnáv. ti je povinný pri skončení PP vyplatiť všetky nároky z PP, teda aj nevyčerpanú Dovolenku. Ale kedže dáš výpoveď, budeš mať možnosť nejakú D vyčerpať počas VD.
veronikasad
14.03.17,07:24
Ak pracovný pomer trval, trvalo aj poistenie v nezamestnanosti, preto po ukončení prác.pomeru ti vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti.

Materská dovolenka sa pre účely nároku na dovolenku považuje za výkon práce, z titulu rodičovskej dovolenky sa nárok na dovolenku kráti.dopln presne dátumy materskej a rodičovskej dovolenky pre posúdenie nároku.
Nevyčerpanu dovolenku je zamestnávateľ povinný preplatiť pri ukončení pracovného pomeru. Doporučujem nedať si preplatit celú dovolenku, ale mesiac vopred písomne oznámiť ukončenie rodičovskej dovolenky a požiadať zamestnávateľa o čerpanie jedného dňa dovolenky a týmto dňom ukončiť pracovný pomer. Výrazne ti to ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti. Platí v prípade, ak si počas MD a RD nemala žiadny príjem z dohody alebo preplatenej dovolenky
Emilienka
14.03.17,07:40
Ak ešte môžem..keďže mi rodičovská končí 10.6. mám ku koncu marca už podať 2-mesačnú výpoveď , aby som prešla od 11.6. na podporu ?
veronikasad
14.03.17,07:42
Skús sa so zamestnávateľom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru dohodou prvý pracovný deň po ukončení RD. Za tento deň si vyčerpaj dovolenku
Tweety
14.03.17,07:42
Môžeš podať v marci(nemusí to byť až koncom mesiaca) výpoveď, VD začne od 1.4.(ak ju aj doručíš) a PP skončí 31.5. ALebo potom sa dohodnite na skončení PP Dohodou podľa § 60. tu nie je VD a PP skončí uvedeným dňom v dohode.. Dobre by bolo nastúpiť, 1 deň čerpať D a až tak skončiť PP, podpora bude vyššia.
veronikasad
14.03.17,07:44
Dvojmesačná výpoveď podaná v marci skončí 31.5.
Emilienka
14.03.17,07:49
ak som nemala žiadny príjem z ...čoho? prepáčte, nezobrazilo sa mi to
veronikasad
14.03.17,08:02
Dohody alebo preplatenej dovolenky počas MD a RD
Emilienka
14.03.17,08:07
.. mala som dohodu o prac. činnosti /mesacne 35 eur/, tak to ako ovplyvní ? ďakujem
Tweety
14.03.17,08:09
áno, opravila som
Emilienka
14.03.17,08:12
Ďakujem veľmi pekne za odpovede,nech sa Vám darí..
veronikasad
14.03.17,08:50
Ovplyvní, budeš mať dávku v nezam.z výmer.zakladu z dohody. Čerpaním jedného dňa dovolenky si mohla dosiahnuť z Max.vymer.zakladu.

Ak tvoja mzda je vyššia ako bol príjem z dohody, celú dovolenku si vyčerpaj, nedaj si ju preplácať.
Emilienka
14.03.17,10:56
A ak som bola na dohode iba 4 mesiace počas celých takmer 6.tich rokoch, tak sa to aj tak rieši zo základu tejto dohody /roznos letákov 2 hodky týždenne / ? Ďakujem
veronikasad
14.03.17,11:33
Bola tá dohoda v posledných dvoch rokoch ?
Emilienka
15.03.17,06:30
Dobrý deň, ešte ku tej dohode - áno bola v posledných dvoch rokoch...