lubica2403
14.03.17,10:08
Pekný deň všetkým ! Vie mi niekto poradiť? Hľadáme dom na trvalé bývanie. Pri hľadaní som sa stretla s domami, ktoré zjavne sú rodinné domy celoročne obývateľné, no vedené sú na liste vlastníctva ako rekreačná chata. Vie mi niekto vysvetliť, čo to znamená v praxi? V takomto dome nemôžem mať trvalý pobyt alebo platím iné poplatky alebo.... ????
Mohol by vzniknúť nejaký problém, keby sme dom využívali normálne na trvalé bývanie pre rodinu? Ďakujem za Vaše rady.
Buba12
22.03.17,18:56
My staviame dom v extraviláne budeme ho celoročne obývať ale v tomto území je možné stavať len rekreačné chaty preto to tak musíme nazývať. V praxi to znamená ešte aj to že sa nemôžme prihlásiť na trvalý pobyt, nechodia k nám smetiari, ani cestári, nevedie sa tu plyn ani kanalizácia ale to už asi závisí aj od konkrétnej lokality. Ja si myslím, či už máš chatu alebo dom nikto ti nemôže rozkázať ako ho budeš využívať.
ivka70
22.03.17,19:33
Zvycajne sa za rie objekty platia vyssie dane z nehnutelnosti.
Mozes tam mat aj trvaly pobyt, ak je objekt v mieste, kde sa mu da priradit adresny bod. Aj priamo v BA napr. je dost takych domov, kam chodia aj smetiari aj maju adresu ale kvoli typu pozemku nemohli byt kolaudovane ako domy ale len ako ine objekty na byvanie a rekreaciu.
vratnik
24.03.17,07:30
Ak je dom vedený ako rekreačný objekt, tak tam sa zvyčajne vyžaduje hotovosť, všeobecne býva problém s úverom pre rekreačné objekty. Pri takýchto objektoch sa pýtajte na vodu, elektriku, odpad, prístupovú cestu, ulica, smetiary, pošta.
ivka70
24.03.17,07:35
Uz to davno nie je problem, je mozne zobrat hypoteku aj na takyto objekt aj rucit takymto objektom. Je tam len o nieco viac vybavovaciek. Len kedysi v minulosti to nebolo mozne.
clen
29.01.24,16:25
No tak, bohužiaľ dnes to zákon moc nerozlišuje v tom, že trvalý pobyt sa dá aj v rekreačnom objekte vybaviť. Ale nepočítajte s tým, že to tak bude naveky. Takisto, nepočítajte s občianskou vybavenosťou v okolí. Ide zrejme o rekreačnú oblasť a tam nikto nebude riešiť, že tam niekto trvalo býva.
veronikasad
29.01.24,17:54
Odpovedas v téme 6 rokov starej.