Ottingerova
14.03.17,17:17
Zdedila som po bezdetnom strýkovi starší rodinný dom. Rada by som vedela, či sa tento zdedený majetok stane súčasťou bezpodielového spoluvlastnícva, alebo ostáva iba v mojom výlučnom vlastníctve. Manžel má deti z predchádzajúceho manželstva, s manželom máme jedného spoločného syna. Ako by to bolo v prípade mojej smrti? Dedil by manžel aj jeho synovia? Alebo iba náš spoločný syn? Ďakujem za odpoveď.
MenoPriezvisko
14.03.17,16:30
Keďže je to predmetom dedičstva, nejde to do BSM, takže tento majetok by v prípade tvojej smrti dedili len tvoje deti a manžel v prvej dedičskej skupine.
Ottingerova
14.03.17,16:34
Môžem poprosiť o vysvetlenie čo konkrétne to znamená: manžel v prvej dedičskej skupine? Čiže ak by som zomrela, všetok takto zdedený majetok by zdedil môj syn? Len po synovej prípadnej smrti by dedil po ňom manžel? Alebo časť zdedeného majetku po strýkovi by zdedil môj syn aj manžel zároveň? Ďakujem za upresnenie.
MenoPriezvisko
14.03.17,16:38
v prvej dedičskej skupine dedí manžel a deti zomretého, ak by syn odmietol dedičstvo, nastupujú ako dedičia jeho deti.. druhá dedičská skupina sa ťa viacmenej netýka keďže dieťa máš, pretože keby si dieťa nemala, manžel nemôže dediť sám a nastupuje druhá dedičská skupina - manžel + rodičia zomretého príp. osoby žijúce v spoločnej domácnosti. no na margo tvojej otázky, keby si zomrela a máš zdedený dom po strýkovi, dedil by iba tvoj manžel a tvoj syn, jeho deti z prvého manželstva nie....ak máte v BSM byt/dom a zomrel by manžel, vtedy nastupujú ako dedičia aj jeho deti z prvého manželstva (príp. nemanželské deti - nevravím o tvojom prípade), majú na to zo zákona nárok
Ottingerova
14.03.17,16:43
Vďaka, už tomu rozumiem :-)
Mária27
14.03.17,16:58
MenoPriezvisko ti pekne vysvetlila dedenie zo zákona. Ak by si však zanechala závet, môže dediť hocikto.a nemusí ani manžel, len tvoje dieťa nemôže byť vynechané.
Pozri priložený občiansky zákonník od § 460, najmä od § 473
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701
robovi
14.03.17,17:42
Este taka drobnost. Ak zomries skor, ako tvoj manzel a on zdedi po tebe nejaku cast domu, ktory si ty zdedila po strykovi, tak sa moze stat, ze po smrti tvojho manzela budu dedit tuto cast domu aj jeho deti z prveho manzelstva rovnym dielom s vasim spolocnym synom. Kedze vsetci jeho synovia, ci uz z prveho manzelstva, alebo vas spolocny su vo vztahu k nemu v prvej dedicskej skupine.