ivka70
15.03.17,11:24
Starobny dochodca pracuje na dohodu, ma potvrdenie o zdanitelnej mzde len prijem a dan, bez zdravotneho poistenia.

1. Je spravne, ze neplati ZP?
2. Ak poda DP, kedze prijem je cca. 500 eur, vratia mu dan.
Ako to bude s rocnym zuctovanim ZP, dopocita mu zdravotna poistoivna zdravotne poistenie?
Ak ano, budu to 4% alebo 14% zo sumy z potvrdenia?
kn-alka
15.03.17,10:41
1. neplatí ZP
2. vrátia mu daň
Z dohôd dôchodcu sa ZP neplatí, ZP mu nemá čo dorúbiť.

https://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000113166/Tabu%C4%BEka%20odvodov%20z%20doh%C3%B4d.pdf

Z platenia odvodov sú vyňaté nasledovné príjmy z dohôd:

- príjem z dohody o brigádnickej práci študentov,
- príjem z dohody o vykonaní práce poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku,
- príjem z dohody o pracovnej činnosti poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku.
http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/zamestnanec/
ivka70
15.03.17,10:42
jeej, dakujem krasne :) myslela som, ze plati ,tak ma to potvrdenie prekvapilo :)
michaela329
28.03.17,15:26
do ZP sa teda neposielajú výkazy ani sa neprihlasuje? Do SP však musím dôchodcu prihlásiť a posielať výkaz i odvod. A čo daňový úrad? Aké sú povinnosti zamestnávateľa voči nemu? Ďakujem
veronikasad
28.03.17,15:35
Ak nemáš iných zamestnancov:
- do ZP sa dohodár dôchodca neprihlasuje, ani neposielajú výkazy
- do SP sa starobný dôchodca prihlasuje, neplatí invalidné poistenie, ani poistenie v nezamestnanosti a nemocenské poistenie
- DU dohodár sa neprihlasuje, ostatné povinnosti zamestnávateľa ako pri iných zamestnancoch (mesačný prehľad, ročné hlásenie)
michaela329
28.03.17,15:42
Ďakujem, iných zamestnancov nemám, toto bude len pán na údržbu áut, takže mojou jedinou starosťou bude SP.
veronikasad
28.03.17,15:44
SP aj DU, čo sa týka výkazov a registrácie dane zo závislej činnosti ako zamestnávateľ
michaela329
28.03.17,15:55
Ďakujem, zle som pochopila.