Monika Homporová
15.03.17,16:04
Zdedila som z 1/3 byt po babke. Zomrela 25 dna v mesiaci. Zaplatene najomne ma na bankovom vypise dalsia dedicka a ziada aby som zaplatila toto najomne z 1/3. Mam povinnost zalatit toto najomne ked babka mala v tom mesiaci dochodok a teda sa domnievam ze najomne islo z babkinho dochodku? Este doplnim najomne sa plati do 25 dna v mesiaci (den kedy maju byt peniaze na ucte) za dany mesiac, nie dopredu. Ak by sa dalo, poprosim len odborne rady k danej otazke, nie "balasty". Dakujem za odpoved.
PS1: to ze mam povinnost podielat sa na nakladoch mi je jasne (najdem to vsade na nete). Prosim len odpovede ku konkretnej otazke.
-
PS2: kto ma podobny problem, radim precitat radu od dmc (hlavne komentare pod).
afrikánka
15.03.17,15:40
Ja osobne, by som sa možno aj trochu mrzela...zdediť 1/3 a .....už len z úcty voči poručiteľke.
ivka70
15.03.17,16:02
Ak si zdedila byt, asi neplatis najomne, ale prispevok do fondu oprav.
Ten sa uz niekolko rokov plati mesiac dopredu. Mala by si nan teda prispievat vo vyske svojho podielu od zaciatku.
Dochodok, ak nejska cast ostala, je tiez predmetom dedicstva.
Zaroven ten, kto vyuziva byt, by mal za jeho vyuzivanie platit tiez podielovo vsetkym vlastnikom. Predpokladam, ze ty v byte nebyvas, ci?
Monika Homporová
15.03.17,16:29
platime na dany mesiac, nie dopredu, hoc podla zakona by sa malo dopredu. Ci nejaka cast z dochodku zostala nemam vedomost, o dedeni som sa dozvedela 5 mesiacov po umrti. V byte nik nebyva.
Monika Homporová
15.03.17,16:31
nemam dovod na podobne citove vyjavy.
ivka70
15.03.17,17:49
Tak potom si povinna 1/3 nakladov platit od zdedenia a nema zmysel rozoberat, ci niekto na to mal alebo nemal poniaze pozostalej.
Monika Homporová
15.03.17,18:18
od zdedenia? tym co myslis? pre mna to vyznam ma, nebudem platit co nemam v povinnosti. To nech robi niekto kto ma prebytok penazi... potrebujem odbornu pravnu radu a nie "balasty"
Tweety
15.03.17,18:28
Domnievaš, že išlo z dôchodku, takže mohlo ale nemuselo.. Uvâdzaš, že ho mala na BV ďalšia dedička, takže ho aj identne zaplatila. Keďže si 1/3 vlastníčkou, zo zákona ti vyplýva aj 1/3 povinnosť jeho platby.
Monika Homporová
15.03.17,18:35
keby dalsia dedicka platila najomne zo svojho uctu aj mesiac pred umrtim babky? co mi z toho vychadza?
Tweety
15.03.17,18:40
Ak tomu tak bolo, mohlo lo sa to zahrnúť do dedičstva ako pasívum a vysporiadať.
ivka70
15.03.17,18:41
tak sa obrat na pravnika, ked toto povazujes za balast
Monika Homporová
15.03.17,18:43
ako pasivum su len naklady na pohreb.
ivka70
15.03.17,18:47
tie poznamky o tom ak odpovede si predstavujes si si mohla skutocne odpustit, poradaci radia vo svojom volnom case a najlepsie ako vedia, ak chces odbornu pravnicku radu, zaplat si pravnicky vyklad od pravnika
Monika Homporová
15.03.17,18:47
Rubrika Právo zastrešuje všetky otázky a rubriky z oblasti práva, legislatívy, súdnictva a podobne. Slúži ako fórum na združenie ľudí, ktorí sa zaoberajú právom profesionálne a ľudí ktorí majú s právom skúsenosti, alebo majú otázky týkajúce...
ivka70
15.03.17,18:48
tak asi to dedicka za zivota babky chcela platit sama a za babku a nemala svedomie ziadat to zaplatit z decicstva spat
Tweety
15.03.17,18:49
Potom je tvoja otázka nepodstatná.
Monika Homporová
15.03.17,18:49
ten dodatok som tam musela pridat po tom co citam rady od teba a afrikanky...
Monika Homporová
15.03.17,18:51
mozem poprosit vysvetlenie?
mareko
15.03.17,18:57
ivka70 nechápem, prečo si už dávno nenaštudovala problematiku a pani dedičke nevytasila fundovanú, právnickú odpoveď. Mala by si sa hanbiť ;)
Monika Homporová
15.03.17,18:58
mozem poprosit ivka70, dakujem za tvoje "rady" ale uz stacilo. Venuj sa prosim inej teme.
dmc
15.03.17,19:08
To ako platila pozostala najomne - ci uz priamo alebo prostrednicvom inej osoby - zo svojho alebo inehu uctu je z pohladu povinnosti podielat sa na nakladoch spojenych z existenciou bytu bezpredmetne.

Od momentu ked ste sa stali majitelkou 1/3 podielu na byte ste povinna sa podielat na nakladoch za nehnutelnost vo vyske svojho podielu. Ak po smrti nebohej tieto naklady zaplatil iba jeden z podielovych majitelov ma tento narok ich ziadat od Vas.
Monika Homporová
15.03.17,19:12
to ze mam povinnost podielu na nakladoch mi je jasne. Jasne mi vsak nie je to, ako je to s platbou za byt v mesiaci umrtia. Babka zomrela na konci mesiaca, dochodok dostavala na zaciatku mesiaca. Najomne sa plati na ten dany mesiac.
buchač
15.03.17,19:14
Monika Homporová (Dnes 18:29) platime na dany mesiac, nie dopredu, hoc podla zakona by sa malo dopredu. Ci nejaka cast z dochodku zostala nemam vedomost, o dedeni som sa dozvedela 5 mesiacov po umrti. V byte nik nebyva.
-----------------------------
Monika Homporová (Dnes 20:18) od zdedenia? tym co myslis? pre mna to vyznam ma, nebudem platit co nemam v povinnosti. To nech robi niekto kto ma prebytok penazi... potrebujem odbornu pravnu radu a nie "balasty"
====================
Ak som dobre pochopil, jedná sa o určitú čiastku (1/3)za daný mesiac, keď došlo k úmrtiu ?
Dedičské konanie sa konalo po 5 mesiacoch od úmrtia...tak je ?
Kto platil náklady za byt za tých 5 mesiacov ? Podielala si sa platbách ?

Ono totiž platí (chceš zákon a nie balasty) nasledovné :

Podielové spoluvlastníctvo

§ 137
(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#cast2

Takže ???
Monika Homporová
15.03.17,19:15
mareko dalsi balast. nechcete si s ivkou pokecat niekde pri kavicke?
dmc
15.03.17,19:16
navstivte spravcu ktoremu sa zasielaju zalohove platby a zistite si presny datum kedy bola v mesiaci umrtia zaslana zalohova platba. Ak to bolo pred datumom umrtia - do konca mesiaca platit nemusite. Ak to bolo po tomto datume - v tom pripade by ste mala zaplatit aj za mesiac v ktorom doslo k umrtiu.
Monika Homporová
15.03.17,19:22
platit sa ma do 25teho dna v mesiaci (den kedy maju byt peniaze na ucte). To je aj datum umrtia.
Monika Homporová
15.03.17,19:29
takze nic. to nie je odpoved na moju otazku.
mareko
15.03.17,19:32
nuž, na balast balast ...aký balast komentár si dala, takú úrodu žneš
buchač
15.03.17,19:38
Monika Homporová (Dnes 20:49) ten dodatok som tam musela pridat po tom co citam rady od teba a afrikanky...

Monika Homporová (Dnes 21:15) mareko dalsi balast. nechcete si s ivkou pokecat niekde pri kavicke?

Monika Homporová (Dnes 21:29) takze nic. to nie je odpoved na moju otazku.


Dnes 17:04
Monika HomporováAk by sa dalo, poprosim len odborne rady k danej otazke, nie "balasty". Dakujem za odpoved.
----------------------
Podielové spoluvlastníctvo

§ 137
(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#cast2

Monika Homporová (Dnes 21:29) takze nic. to nie je odpoved na moju otazku.
------------------------
OPRAVUJEM odpoveď v komentári.
Máš pravdu. Nemusíš platiť nič. Už nikdy, aj keby si bola vlastníčkou bytu len Ty.
Ak si už niečo zaplatila, tak správca Ti bude musieť všetko vrátiť aj s úrokmi. Tí spoluvlastníci tiež.
dmc
15.03.17,19:38
do 25 -teho sa ma......zisti presne kedy bolo
Monika Homporová
15.03.17,19:40
balastom sa asi nevyhnem, zial nie kazdy vie citat s porozumenim. Nastastie zmysluplnu odpoved som uz dostala od dmc.
Monika Homporová
15.03.17,19:43
:-D opat ani hlavu ani patu nema dalsi tvoj komentar.
buchač
15.03.17,19:48
Celá téma - otázka je "problém". Možno si problém aj Ty...ale to je vedľajšie.

To isté, čo napísal dmc som napísal aj ja. Dokonca pridal zákon.
Ale ono by to chcelo ten zákon aj prečítať a nie balasty tu hádzať.

Najväčší problém je v inom a nie v tej otázke.
Že si nasratá na svoju rodinu, to je Tvoj - váš problém a nie nás.
Vyriešte si to medzi sebou...nik iný to za vás neurobí.
Sorry...ale drbať sa pre pár drobných (tipujem maximálne 1/3 = 80€) je už poriadne od veci.

Za nejaký čas sa ozveš, nakoľko budeš/te mať problém s majetkovým vyrovnaním ohľadom dedičstva.
Monika Homporová
15.03.17,19:50
dakujem za radu, mozem sa este spytat, pracujete v oblasti pravnych sluzieb? dakujem
afrikánka
15.03.17,19:53
Taká sebaistá, sebavedomá "osobnosť" a nevedela tak prostú a jasnú vec.
Monika Homporová
15.03.17,19:55
treba citat aj komentare pod hlavym komentarom. By si bol mudrejsi o radu dmc a nemyslel by si si taku "blbost" ze si napisal to co on. Ale opakujem, citat s porozumenim je potrebe!!! k ostatku tvojho komentaru sa vyjadrovat nebudem,je opat od veci....
Monika Homporová
15.03.17,19:59
afrikanka, co veta to perla. musis mat doma riadnu zasobu tychto objektov. omg
dmc
15.03.17,20:00
priamo nie.
afrikánka
15.03.17,20:10
Od teba sa nechám "pochváliť".....ja perly a ty veľký kameň, že si tak to dedičstvo neodmietla
branislavp
16.03.17,04:29
Monika, odmietni dedičstvo a máš pokoj, aj v rodine, aj na PORADE. NIEKEDY POKOJ V DUŠI JE VIAC AKO MILˇOONY. ALE TO POCHOPÍŠ NESKORO.....
mareko
16.03.17,06:42
;) :D
Monika Homporová
16.03.17,07:39
dakujem za radu ktoru som nepotrebovala a urcite sa jej pridrziavat nebudem.
vicktor
16.03.17,07:42
Mne sa to zda take jasne a jednoduche ze nechapem dovod otazky a zda sa mi ze viaceri.
Za mesiac umrtia neprispievaj, to sa zaplatilo z dochodku bez ohladu ci pred ci po smrti.
Za nasledujuce mesiace uz prispievas 1/3.

ALE: preco to chcu? Ako ste vychadzali v minulosti? Kto sa staral/opatroval babku? Kto bude v byte byvat?
Ta zjavna jednoduchost je narusena vedlajsimi okolnostami.
afrikánka
16.03.17,07:49
Ďalšia perla pre teba.
Tvoje ďakovačky chutia ako pohár octu. To by si si mohla odpustiť.
Monika Homporová
16.03.17,07:55
na zdravie.
Monika Homporová
16.03.17,08:13
To som rada ze sa vam to zda jednoduche. Aspon odpovedate k veci.
ivka70
16.03.17,08:16
neuveritelne ak odokazes za kratky cas urazit tolko ludi prskanim naokolo, musis byt velmi zla a nevyrovnana a je mi ta vcelku luto
Darina1234
16.03.17,08:21
ivka70 velky suhlas
vicktor
16.03.17,08:22
A mozem pokracovat:
Kto zariadil a zaplatil pohreb?
Stacila babkina penzia na jej zivobytie bolo treba prilepsenie a kto to tahal?
vicktor
16.03.17,08:25
afrikanka, ved ta reakcia je uplne OK, preco si to neodpisala aj Branovu kvazi-radu?
Monika Homporová
16.03.17,08:30
Vidis? Vy mna urazit nemozete ani z daleka. Skryvate sa za nezmyselne niky a este vypisujete odpovede uplne odveci. Mna mrzi ze poradu zahlcuju takito ludia.Klesa tu uroven.
Monika Homporová
16.03.17,08:54
Pohreb je v pasivach; to je v poriadku.penzia jej stacila; 1/3 nakladov platim ja. Len som mala pochybnosti hladne platenia predmetneho najmu