mondes
15.03.17,20:13
Keďže mi nikto neodpovedá na moju otázku, tak napíšem, ako som to nakoniec urobila.
1. Dala som dopyt na FS k tejto téme a prišla mi následovná odpoveď:

Ing. Štefánia Haščíková

Dobrý deň,

podnikateľ - FO účtujúci v JÚ podľa § 16 ods. 6 písm. b) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoÚ“), uzavrieť účtovné knihy ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti a zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, ktorá sa podľa § 17 ods. 6 ZoÚ považuje aj za riadnu.

Údaje uvedené v mimoriadnej (zároveň aj riadnej) účtovnej závierke, ktorú zostavuje účtovná jednotka k 31.12.2016 musia zodpovedať skutočnosti, ktorá je v účtovnej jednotke zaúčtovaná v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v ostatných pomocných knihách ku dňu skončenia podnikania. Účtovná jednotka riadne uzavrie účtovné knihy a zostaví účtovnú závierku, tak aby údaje vyjadrené v účtovnej závierke prezentovali verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva ku dňu skončenia podnikania účtovnej jednotky, FO (§ 7 ods. 1 ZoÚ).

To znamená, účtovná jednotka zobrazuje v zostavenej mimoriadnej účtovnej závierke jednotlivé položky tak, aby zodpovedali skutočnosti ku 31.12.2016 (nevykazuje nulové stavy majetku a záväzkov).

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe neoverených informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

S pozdravom,
Ing. Štefánia Haščíková
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo

-----------------------------------------------------------------------

A keďže v JU sa ZD upravuje priamo v peň. denníku cez interné doklady ako uzávierkové operácie, tak pri úprave ZD automaticky pouhrádzam pohľadávky a záväzky z evidencie pohľadávok a záväzkov tak, ako pri bežných úhradách, len zakliknem, že sa jedná o uzávierkové operácie. Týmto sa mi vyrovnajú pohľadávky a záväzky a evidencia pohľadávok a záväzkov je vyrovnaná, čiže vo Výkaze o M a Z mám nulu. Tam však nula nemá byť, majú tam byť presne tie pohľadávky a záväzky o ktoré sa upravil ZD.

Vošla som opäť do peň. denníka a cez "Oprav" som vymazala kolónku "Uhrádzaný doklad", čím som odpojila úhradu od evidencie pohľadávok a záväzkov.

A výsledok je to, že mám vo Výkaze o M a Z pohľadávky a záväzky k 31.12.2016, taktiež sú v evidencii ako neuhradené a ZD je upravený.

ZD som upravila aj o nespotr. zásoby, v mojom prípade tovar o sumu na základe inventúry ako "Výdavok za zásoby" ale mínusom. Do výkazu o M a Z som tieto zásoby doplnila ručne.

Dúfam, že to niekomu pomôže, resp. ak sa to niekomu nepozdáva, nech napíše svoj názor.
janka01
15.03.17,20:55
Si super!!!!!! Aj ja to musim poriesit. Dakujem ze si sa podelila s informaciou.