Mimiska
15.03.17,19:37
Zdravim, nevedela som kam zaradit otazku, ospravedlnujem sa.
Chcem sa spytat - kamaratovi bol rodinou zruseny trvaly pobyt. V meste je evidovany ako bezdomovec. Byva v podnajme. Prislo mu postou upovedomenie o exekucnom konani - tyka sa nevyplateneho poplatku za smeti.. je to vobec mozne aby toto mesto ziadalo od "bezdomovca" ???
Dakujem za kazdu odpoved
ivka70
15.03.17,18:40
Ano, je to mozne, miestna dan za komunalny odpad sa plati v mieste trvaleho pobytu - a ten on v meste ma, aj ked nema presnu ulicu bydliska.
buchač
15.03.17,18:53
Nie je dostačujúce info.
Odkedy je bezdomovec ? Deň,mesiac, rok...???
Lebo exekúcia môže byť z čias, keď mu rodina zrušila pobyt...exekútor nereaguje okamžite, niet sa kde ponáhľať.
Monika Homporová
15.03.17,19:08
Treba sa obratit priamo na obec/mesto a ich zavazne nariadenia o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunalne odpady. Urcite toto nariadenie obsahuje clanok o dokladoch odovodnujucich znizenie alebo odpustenie od poplatku, pricom je velmi pravdepodobne ze bezdomovcom je tento poplatok odpusteny.
sito
15.03.17,19:23
No, keď už býva v podnájme, nie je už bezdomovec, či? Aj ako Juro píše, už môže!
Mimiska
15.03.17,20:23
7 rokov...exekucia je za smeti v rokoch 15, 16
Mimiska
15.03.17,20:28
Skutocnost ze byva v podnajme neznamena ze ho to zbavuje statusu bezdomovca..
Katy a R
15.03.17,21:25
Ale veď aj bezdomovec produkuje odpad, či nie? Samozrejme, môže byť vo VZN mesta nejaká zľava ... ale aj nemusí.
u nás napr majú zľavu občania v hmotnej núdzi, musia preukázať. Tiež prípady - ak sa osoby nezdržiavajú dlhodobo v meste - tiež musia preukázať (ale to je toľko papierovačiek, že to vo väčšine prípadov ani nevybavujú), prípadne celoročný pobyt v zahraničí - tí tuším majú až 100%-tnú zľavu.
buchač
15.03.17,21:54
Mimiska (Dnes 22:28) Skutocnost ze byva v podnajme neznamena ze ho to zbavuje statusu bezdomovca..
=====================
Skutočnosť, že býva v podnájme neznamená to, že ho to zbavuje platenia za odpad.

Ak býva v podnájme, tak na daný byt sa vzťahuje odvoz odpadu.
Dokonca majiteľ bytu by mal prihlásiť na úrade počet osôb v byte.
Lebo tak to proste funguje...aj keď sa dieťa narodí, jeho rodičia sú povinní nahlásiť zmenu údajov.

Ako Katy píše, existujú rôzne úľavy, no o tie je potrebné požiadať.
Ak to jeden neurobí, tak nasleduje proste postih...

Vrelo doporučujem exekútora čím skôr vyplatiť, nakoľko suma sa bude len a len zvyšovať.
sito
15.03.17,23:48
A čuduješ sa, koľko sa drbu s týmy šabľovými amnestiami,
afrikánka
16.03.17,00:00
aj Aram Chačaturjan sa čuduje, ako dlho šabľujú
sito
16.03.17,00:41
Mimiska
16.03.17,03:51
samozrejme ze majitel bytu plati za odpad na nahlaseny pocet osob, avsak odpovedou bolo ze to nie je zaevidovane na konkretne meno, len na pocet osob...
Mimiska
16.03.17,03:56
celorocny pobyt v zahranici je pochopitelny dovod na neplatenie smetneho..
chcete mi teda povedat ze za smeti maju platit aj bezdomovci, avsak ti ktori sa povaluju na ulici to urcite neplatia lebo nemaju z coho a tento dlh sa im len neustale navysuje (bezvyznamne kedze uhradeny nikdy nebude), zatial co poctivo pracujuci clovek v meste/obci evidovany ako bezdomovec platit musi...
pavol54
16.03.17,03:59
Ak býva v podnájme nemôže byť bezdomovec , potom by mohli byť považovaní za bezdomovcov všetci ktorí nemajú nehnuteľnosť podľa listu vlastníctva.
Mimiska
16.03.17,04:08
co s tym ma list vlastnictva?? nema proste adresu trvaleho pobytu..teda ako bezdomovec ma trvaly pobyt na mestskom/obecnom urade..
pavol54
16.03.17,04:27
tak čo pobýva na ulici alebo v podnájme?
ivka70
16.03.17,06:54
A tym padom musi mesto zabezpecit likvidaciu odpadu aj za neho. Bez ohladu na to, kde realne byva ci nebyva.
Ak by z titulu podnajmu mal narok na ulavu ci oslobodenie od platenia, musel by si ju uplatnit na tom istom miestom urade, kde ma TP a do terminu stanovenom miestnym vseobecne zavaznym nariadenim o miestnbych daniach (kam patri aj dan za komunalny oidpad). U nas. napr. sa to da kazdy rok do 31.1.
Jamida
16.03.17,07:31
Ak je v nájme legálne, platí za smeti prenajímateľovi a prenajímateľ by mal platiť poplatky za smeti za nájomcu prostredníctvom správcu nehnuteľnosti alebo priamo mestu. Možno je potrebné argumentovať nájomnou zmluvou na úrade v meste, pretože požadujú duplicitný poplatok za smeti.

Ak je v nájme nelegálne, to je o inom.
vicktor
16.03.17,07:50
Zda sa mi ze ktosi minuskuje ako odplatu za Monikine hodnotenie "balastov" v inej teme.
vicktor
16.03.17,07:54
Pise sa tam na akej adrese ma nedoplatky/dlh?
Povodne bydlisko odkial ho vyhodili, prechodny pobyt v podnajme, uradny pobyt v obci?
Ma najomnu zmluvu? Pises ze majitel ho prihlasil a plati za neho. Ak ano, tak to sa musi lahko preukazat.
dmc
16.03.17,08:08
Platitel za odpad je jeho tvorca. A to je najomnik a nie najomca
vicktor
16.03.17,09:29
Tvorca plati vlastnikovi bytu, ten spravcovi domu a ten napokon smetiarom.
ivka70
16.03.17,09:34
to sa ti len zda, ja osobne neviem o meste, kde by ludia, ktori maju TP na obci (aj bezdomovci) mali dan za komunalny odpad odpustenu ci narok na znizenie .... podla Moniky je to vysoko pravdepodobne .... a to moze byt dovod minusok .... tiez mam chut jednu pridat za takuto odpoved :)
ivka70
16.03.17,09:37
zakon je postaveny na TP ,ak si niekto plati dan za komunalny odpad v najme, musi v miete TP poziadat o znizenie a dovod vydokladovat (to ,ze to ma v najme, nie je podkladom, musel by ho najomca k dani aj prihlasit, co ziadny neurobi)
Katy a R
16.03.17,09:41
tiež som ešte nečítala také VZN - kde by mali bezdomovci zľavu;) .. ak sú v hmotnej núdzi - nech doložia, takí majú u nás 30% zľavu.
Mimiska
16.03.17,10:02
Nepise sa tam praveze nic. Pokial nezavolal exekutorovi ani nevedel za co presne je ta exekucia.. Dakujem vsetkym za odpovede, toto je stat na hlavu postaveny... pomoct ani omylom, len nohy podrazat. Smutne
buchač
16.03.17,10:30
KE to majú takto.
Sú tam určité úľavy, no výraz bezdomovec sa tam nevyskytuje.

http://www.kosice.sk/clanok.php?file=servis_odpady2016.htm
Monika Homporová
16.03.17,17:05
Nech si posluzia
Monika Homporová
16.03.17,17:12
Ivka to ze ty o tom nevies; neznamena ze to nie je realne. Treba viac citat. Tot vsetko
Katy a R
16.03.17,17:15
tak nám sem prilož - že ktorá obec má zľavu pre bezdomovcov, alebo kde majú poplatok úplne odpustený? ... radi sa poučíme :)
ivka70
16.03.17,17:32
Tak, tak, radi si precitame doporucenu literaturu.Ked take mas nacitane a my nie. :)
Terezia13
16.03.17,17:41
bezdomovec nie je priamo oslobodený zo zákona, ale za komunálny odpad platí vlastník alebo užívateľ nehnuteľnosti, čo on nie je, je potrebné zistiť, ako je to vo VZN daného mesta alebo obce, exekúcia je zrejme na dobu, keď ešte bol vlastníkom bytu alebo RD, tu nepomôže nič, len to urýchlene vyplatiť
ivka70
16.03.17,17:55
To, ze bezdomovci na ulici nemaju z coho platit tuto dan este neznamena, ze im nevznika dlh a ze v pripade akejkolvek moznosti /dedicstvo, prijem zo zamestnania, dochodok a pod./ to od nich mesto nebude vymahat.
Oliwa
18.03.17,17:10
Naša legislatíva pojem bezdomovec nepozná, hoci bezdomovca žiaľ, stretol určite každý z nás. Zákon hovorí len o osobách s trvalým či prechodným pobytom, resp. vedených v evidencii obyvateľstva na miestne príslušnom obecnom/mestskom úrade. Hoci nájdu sa aj výnimky, napr. tu /čl. 5 a 7/:
http://www.nizna.sk/index.php?str=clanok&id=2423
Čl.7
Oslobodenie od poplatku
...
c) poplatník u ktorého bolo zistené, že trvalý pobyt v obci je len formálny, miesto pobytu nie je známe, bezdomovec.

Treba si pozrieť Vaše VZN o komunálnom odpade.
Oliwa
18.03.17,17:42
V akom vzťahu bol kamarát k nehnuteľnosti /vlastník, spoluvlastník, nájomník/ a k rodine /otec, brat, syn, zať .../? Nie je vôbec jasné, ako k tej exekúcii prišlo. Ak bol "vonku" 7 rokov a platiť má za 2015 a 2016, na jeho meno a tú adresu chodili upomienky. Musel byť teda vlastník alebo nájomník... Ak bývali spolu viacerí a rodina mu zrušila trvalý pobyt /v ktorom roku?/, mali si splniť aj ohlasovaciu povinnosť a nahlásiť zmenu počtu osôb v byte/dome, ktorá mala byť zohľadnená vo výmere na nastávajúci rok. Alebo býval sám? A čo zostávajúcich 5 rokov - tie sú zaplatené, alebo ešte neprišiel ich čas? Bolo by treba zistiť na úrade, ako sa veci majú...
Oliwa
18.03.17,19:26
Dzífčence... čuduj sa svete, ale existuje také, napr. tuto ľa:
http://www.nizna.sk/index.php?str=clanok&id=2423
Oliwa
19.03.17,07:14
Nevieme, či je alebo nie je vlastníkom nehnuteľnosti... Ak chodil výmer na jeho meno, tak musel byť vlastník alebo užívateľ. A ak ho rodina napriek tomu zbavila trvalého pobytu, neznamená to, že ho zbavila aj vlastníckeho práva. Ak nie, to by znamenalo ďalšie nedoplatky/exekúcie - napr. za daň z nehnuteľnosti...
Katy a R
19.03.17,07:27
no vidýš - v nižnej sa oplatí byť bezdomovcom ;)- ktovie, či aj inde? .. aj nové - 2017 - som našla http://www.nizna.sk/dokum/10/1066.pdf - aj oslobodenie pre iných majú lepšie, ako inde... (a poniektorí bezdomovci vyprodukujú oveľa viac odpadu, ako iní...;)ja napr platím 100%, kde bývam a 50%, kde vôbec nebývam (menej sa nedá)
Terezia13
19.03.17,13:22
je to ľahko zistiť na katasterportál, meno viete, dátum narodenia tiež, ale keď je bezdomovec, podľa mňa ho obrali aj o majetok