Katka41
16.03.17,07:27
Ahojte, mám szčo ktorá pracuje v nemecku. Na území sr má trvalý pobyt aj centrum záujmov - manželku a deti. V nemecku je však viac ako 183 dní. Môže na týchto 250 dní robiť cesťáky a uplatňovať si diéty? Ale je lepšie dať to len do 183 dní?
Ďakujem
mondes
16.03.17,06:56
Jasné, že môže. Toto som riešila už dávnejšie, aj mám odpoveď z FS, ktorú ti tu dám. Ved je to logické, že ak bol viac ako 183 dni, tak mal určité výdavky. Problém môže mať jedine v Nemecku, kde má povinnosť sa hlásiť, že je tam viac, ako pol roka. Ale to vôbec neovplyvňuje fakt, že si tu uplatnil stravné za skutočné dni, ktoré bol v DE. Ale pozor na to, či mu vôbec patrí stravné vo výške 45 eur, či sa vôbec v jeho prípade jedná o pracovnú cestu. Musí si vedieť obhájiť to, že nepracoval len na jednom mieste, ale že cestoval po Nemecku. A tu je odpoveď k tomuto z FS:

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov sú dańovými výdavkami výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, (Zákon o cestovných náhradách) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste

Ak daňovník vykonáva činnosť v zahraničí 220 dní, môže si uplatniť do daňových výdavkov stravné (diety) za všetky dni .

S pozdravom,
Marta Boráková
Katka41
16.03.17,07:08
Ďakujem
vera15
14.05.17,10:13
a prosím Vás musí si diety uplatnit cez cesták alebo može vydavkovým dokladom ? má zmluvu o dielo v CZ republike a ma aj výkaz prace že bol v zahranici. Klient nemá auto v podnikani lebo chodí s kolegami a iba jeden z nich si robi cestak.
profesional
15.05.17,12:48
Iba mimochodom, aj keď je to mimo otázku, ten človek musí podať DP aj v Nemecku. A zaplatiť tam daň. Zaplatenú daň v Nemecku si započíta voči splatnej dani u nás.

Ten človek porušil zákon. Ak bol 90 dní mimo SR, mal povinnosť odhlásiť sa u nás z pobytu a prihlásiť sa k pobytu v Nemecku.

V Nemecku mal rovnako povinnosť prihlásiť sa ako SZČO na tamojšie úrady.