jarsza
16.03.17,09:31
zamestankyńa mala aj príjem z umeleckej odmeny, Boli zrazené 2% do lit. fondu
Odmena po zražke do lit. fondu je 645,04 EUR. . Dala som to do tabulky č. 1, riadok 12 sumu 645,04, daň z toho je 122,55 EUR. tu nemala zrazenu, kde ju uvediem v DP teda tých 122,55. Davam ju v oddieli IX. do 113 Suma preddavku vybraná podľa § 43 zákona27) , alebo nie?
Prosím kto viete pomožte.
Ďakujem
Katy a R
16.03.17,08:59
Do DP sa uvádzajú ZAPLATENÉ preddavky!!! - a píšeš, že nemala zdanené. pozri si poučenie a postupuj podľa neho - alebo to nechaj na zamestnankyňu, sama si spraví.
iba by si jej poškodila - lebo taká vysoká daň jej určite nevýjde.
(celkový príjem mínus výdavky- a z toho daň)
Soňa K
16.03.17,09:49
Treba rozlíšiť, či ide o aktívny alebo pasívny honorár, podľa toho sa uvádza v DP a zdaňuje. Katy a R má pravdu, keď nič iné, tak si uplatní 40 % paušál a daň jej vyjde výrazne nižšia.
jarsza
17.03.17,07:02
Ďakujem Vám za odpoved, ale ona si nechce uplatňovať výdaj ani tých 40%, to som jej hovorila, no ked nechce tak nechce, ona ma príjmy ešte zo zavislej činnosti, takže ta daň sa poníži o zaplatenú daň § 35. Tu umeleckú odmenu mala za to, že tam robila hostesku, takže preto si nechce uplatňovať výdaje. Dam to do tej tabulky č. 1, riadok 12? Podla mna je to pasívny príjem. Prepáčte že tým otravujem, ale s takým som sa ešte nestretla, robím to prvý krat. Ďakujem za pomoc.
Soňa K
17.03.17,07:57
Umelecká odmena za robenie hostesky ? Umelecká odmena je odmena podľa Autorského zákona a tieto príjmy sa delia na aktívne a pasívne. Odmeňovali ju podľa Autorského zákona ? Keď si zníži daň z tohto príjmu, tak jej časť dane zo závislej činnosti DÚ vráti, ale keď nechce, tak nechce.
jarsza
17.03.17,08:02
Ďakujem, aj ja som sa čudovala prečo to dali ako umeleckú odmenu. Ma len potvrdenie o vyplatení umeleckej odmeny. Aj jej som hovorila, že sa mi to nezdá aby ako hosteska mala toto. Ale ked jeje to tak dali tak to tak má. Dam to do tej tabulky č. 1 R. 12?
ešte RAZ ĎAKUJEM
Soňa K
17.03.17,08:06
To neviem, či je to r. 12, neviem tlačivá naspamäť. Ale v tomto prípade je to aktívny príjem par. 6 ods. 2.
jarsza
17.03.17,11:05
moc ďakujem