milagros208
17.03.17,07:40
Zdravím. Chcela by som sa spýtať ako postupovať v prípade reklamácia drevenej postele cez internet. Dňa 21.02.2017 nám dodali drevenú posteľ. Po istom čase po montáži sme zistili prasklinku v dreve na bočnej doske. Uvedenú skutočnosť sme reklamovali dňa 13.3.2017. Včera mi prišlo vyjadrenie, že "vada byla způsobena kupujícím a vznikla nesprávným skladováním a nesprávnou montáží a nejedná se tudíž o vadu zboží. Z Vámi popsaného poškození věci však máme zcela za to, že vzniklo neodbornou montáží z Vaší strany. Vzhledem ke kontrolním mechanismům distribuce, kdy stav zboží pří expedici kontroluje jak výrobce, tak především naše společnost, zcela vylučujeme, že by Vám bylo dodáno zboží s takovou vadou, jakou uvádíte, a trváme na tom, že uvedené poškození zboží vzniklo, až když jste měli věc ve Vašem držení, a tedy na Vás přešlo nebezpečí škody na věci ve smyslu příslušných ustanovení nového občanského zákoníku." Montáž bola urobená podľa návodu a prasklina nevznikla pri montáži, ale až pár dní potom. Taktiež podotýkam, že návod na montáž bol v poľštine a bol tam úplne iný názov postele ako je uvedený na faktúre. Môžem sa nejako brániť? Ďakujem.
ivka70
17.03.17,06:50
Kedze vada sa prejavila do 12 mesiacov od kupy, predavajuci musi k zamietnutiu reklamacie dodat stanovisko znalca. Trvajte na tom, ze firma musi zabezpecit znalecky posudok. Pocitajte s tym, ze aj znalec moze posudit poskodenie ako poskodenie zavinene montazou.
Inak, predajca bola slovenska firma?


Ak výrobok kvôli vade reklamujete do 6 mesiacov od zakúpenia, podľa zákona sa to vníma tak, že vada existovala už v čase predaja a je na predajcovi, aby dokázal, že vada nie je na jeho strane – mal by to doložiť nezávislým znaleckým posudkom.
http://www.pravaspotrebitela.sk/?page=brochures&itemid=9

ČO ROBIŤ, AK PREDAJCA REKLAMÁCIU ZAMIETNE
Ak ste presvedčený, že reklamácia je oprávnená, pokúste sa s predajcom dohodnúť. Ak to nebude možné, upozornite ho, že ste pripravený sa brániť.
V prípade, že nebude reklamácia opäť uznaná, môžete si nechať zhotoviť znalecký posudok.
Ak bude posudok vypovedať vo váš prospech, uplatnite reklamáciu opäť u predajcu. Ten však ani v tejto situácii nemusí reklamáciu uznať
Môžete sa brániť súdnou cestou – so znaleckým posudkom máte veľkú šancu na úspech. Naopak predajca riskuje, že namiesto ceny za výrobok, resp. za jeho opravu, bude musieť platiť niekoľkonásobne viac.
milagros208
17.03.17,06:53
Posteľ bola objednaná cez mt-nábytok a predajca je uvádzaný MABYT SK s.r.o., takže slovenská firma. Aj keď komunikácia - mailová a telefonická bola vždy v českom jazyku. Nemal byť aj návod na montáž v slovenskom jazyku?
milagros208
17.03.17,07:43
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som chcela vedieť v akom § a zákone je odvolávka na tých 6 mesiacov. Ja to neviem nájsť. V zákone o ochrane spotrebiteľa som našla v § 18 ods. 6 len uplatnenie do 12 mesiacov.
misoft
17.03.17,07:56
No práve! Reklamáciu môžu zamietnuť LEN NA ZÁKLADE znaleckého posudku - upozorni predajcu, že v tomto prípade, nakoľko nepodložil zamietnutie reklamácie odborným posudkom (a platia pre neho slovenské zákony), budeš to riešiť cez SOI, ako neuznanie reklamácie v rozpore so zákonom, prípadne si svoje práva budeš riešiť súdnou cestou, čo obchodu nepridá na dôveryhodnosti...
ivka70
17.03.17,08:10
mas pravdu, malo tam byt 12, na stranke spotrebitelov maju 6, opravila som. V tvojom pripade je to ale jedno, stale sa zmestis do obch terminov ..
milagros208
17.03.17,08:51
Ďakujem za odpovede. V ich reklamačnom poriadku som našla toto : Ak sa prejaví chyba v priebehu šiestich mesiacov od prevzatia, berie sa to tak, že vec bola chybná už pri prevzatí. V takom prípade nemusí kupujúci – spotrebiteľ preukazovať, že chyba tovaru existovala už v okamihu kúpy. Taktiež sa tam píše o primeranej zľave, ak kupujúci neodstúpi od zmluvy alebo si neuplatní právo na dodanie novej veci bez chýb. Na posteli je ešte pár menších estetických chybičiek, ktoré však aj s tou prasklinkou neobmedzujú v užívaní. Radšej by som to riešila touto zľavou, pretože posielanie postele k predajcovi je komplikovanejšie.
misoft
17.03.17,09:24
Tak použi proti ním ich vlastný reklamačný poriadok.