afrikánka
17.03.17,14:15
Rada by som od vás milí poraďáci, dostala odpoveď na otázku, prečo si 4ročná sučka nemeckého ovčiaka neustále naháňa chvost? Začala to robiť, ako malé šteniatko. Je to u dospelých psov bežné?
Za odpoveď ďakujem
Tweety
17.03.17,13:20
Jarka
17.03.17,13:32
Neviem či je to bežné ale aj náš pes si tiež naháňal chvost, teraz je už dôchodca tak prestal s touto zábavkou.
afrikánka
17.03.17,13:46
Ďakujem za link, prečítala som si a pochopila som to asi tak, že šteniatko bolo brané od chovateľa, ako náhrada za fenku, ktorá bola príliš ostrá a hrýzla malé deti. Chovateľ uznal "reklamáciu" a fenky vymenil, asi odobral šteniatko predčasne, aby vyhovel majiteľovi.
Je na tom nepríjemné to, že táto veľká "psica" takýmto vrtením dokázala značne zdevastovať trávnik.
Tweety
17.03.17,13:51
dobre si to pochopila
afrikánka
17.03.17,13:58
Mala som obavy, či je fenka v poriadku. Starostlivosť, opatera, výživa, voľnosť pohybu na pozemku, každodenné venčenie v prírode má. Aj pozornosť, aj hry......
Nemám skúsenosti s chovom psíkov, ale teraz čítam, že je také vrtenie bežné. Vídavam psíkov vo dvoroch, aj susedia mali, majú, ale nikdy som to nevidela u dospelých psov.
Anika61
18.03.17,18:08
Nedávno som čítala článok práve o tom. Bolo tam písané že toto správanie je podmienené psychickými príčinami,/ako aj predispozíciou určitého plemena/....ako úzkosťou,ale aj nedostatkom pohybu či týraním a v krajnom prípade musel byť chvost odstránený,keď si ho neustále hrýzli až do krvi......samozrejme len citujem článok....dobrý veterinár by možno zistil príčinu...
http://zdraviezvierat.sk/sk/index.php/poruchy-spravania/35-kompulzivne-nutkave-spravanie-psov-a-maciek

Ešte jednou z možností sú napr.blchy, ktoré sa rady zdržiavajú pri koreni chvosta.
Ing. Ľubomír Janoška
18.03.17,19:29
Tiež by som si tipol, že havinovi niečo chýba (alebo chýbalo v detstve). Možno si tým niečo kompenzuje.
alaya1
18.03.17,19:38
dobry clanok, suhlasim s uvedenymi dovodmi.
afrikánka
18.03.17,19:45
Ďakujem za zaujímavý článok.....ako jediný možný dôvod, ktoré tam boli uvedené by som pripustila, že sa nudí, keď sú v práci a deti v škole a potom to, ako je v článku od Tweety, že bola asi predčasne odobratá od matky, no a je to nemecký ovčiak....
Ináč majiteľov to neznepokojuje, nerobí to nejako veľa, ale ten trávnik je poškodený.
Havina milujú, trávnik oželeli, oni sa neznepokojujú.
(To iba ja s manželom sme asi zbytočne zvedaví.....dala by som smajla, ale nedá sa......tiež nášmu kocúrikovi všetko tolerujeme)
O psa sa príkladne starajú, venujú sa mu aj výchovne, podľa pokynov chovateľa. Po dosiahnutí určitého veku bola na "na niekoľkotýždňovom výcviku" u chovateľa od ktorého ju kupovali aj s PP.
Konkrétne tento chovateľ dodáva ovčiakov policajtom, vyberá zo svojho chovu vhodných psov. "Reklamovanú" ostrú fenku, ktorú som spomínala, vrátili aj policajti.
Terezia13
18.03.17,20:24
niekedy to môže byť len parazitmi, ktoré ho otravujú, alebo análnymi žľazami, po vytlačení to zvykne ustať, ale väčšinou je to psychickou poruchou, nudou, úzkosťou, napr. aj odchodom majiteľa do práce, skús na internete vyhľadať psychológa pre psíkov, už sa tomu venujú viacerí na Slovensku, to sú odborníci a budú vedieť poradiť a možno bude dobré to tlmiť aj liekmi aspoň na nejaký čas
nepomôže odstrániť chvost, on si vlastne ten chvost - keď aj chytí - to nie je dôvod točenia sa, on sa bude točiť, aj keď ten chvost mať nebude, to je psychikou
afrikánka
18.03.17,20:56
Ďakujem za odpoveď, ale postupne podľa odpovedí, zisťujem, že to naháňanie chvosta u ovčiaka, na ktorého sa pýtam, nie je nutkavé, nerobí to v " kuse" tak, aby tým znervózňoval svojich majiteľov, alebo to prekážalo pri hre, venčení a pri jeho jeho povinnostiach-strážení domu. Pes je vypustený, má voľný pohyb po celom pozemku. Iba teraz na jar je zničený trávnik, vypálené fľaky od cikania a rozryté ryhy, ktoré vzniknú, keď si naháňa chvost, v prítomnosti rodiny skutočne iba občas, ale zdá sa, že keď je doma sám, tak to robí zrejme častejšie, asi z nudy.
Odčervovaný je pravidelne, má 4 roky, vitálny, cvičený, poslušný, spoľahlivý.
Myslím, že každý, kto si zaobstará psa, vie do čoho ide, aj aké "škody" musí zniesť a strpieť.