taiko
17.03.17,16:21
prosím podporte výzvu tuto

https://somza.to

uz je nas 68436
vicktor
17.03.17,15:41
???
za hodinu pribudlo cca 600 podpisov!
kopretinka
17.03.17,15:47
za hodinu?veď je to tu 30minút.......68 674
sito
17.03.17,16:03
No, môžeme, môžu tí, ktorých sme si zvolili. A čo potom? Vyšetrovanie? Vyšetrovanie skončilo - zabudnite, 1971?
afrikánka
17.03.17,16:11
Tak si ZA a podpíšeš, alebo PROTI a nepodpíšeš...?
Alebo si NA-PROTIVEŇ ?
Alebo len čert a sito sa v tom vyzná?
sito
17.03.17,16:17
To svinstvo už bude navždy zahalené tajomstvom, konšpiráciami. Čo budúce, so súčasnými svinstvami bude? Či svine už nebudú???
Ing. Ľubomír Janoška
17.03.17,16:21
Podpisuejm, kade chodím. A súčasne mám obavu, že ak sa to má riešiť teraz, tak počnúc Macejkovou a končiac Harabinom všetci urobia maximum pre to, aby sa amnestie nezrušili. A ak sa to má riešiť o 5 rokov, tak ÚS bude personálne tak preobsadený, aby už vôbec neprichádzalo do úvahy nejaké zrušenie amnestií.
Takže si zbožne želám, aby sa tu objavila "systémová chyba" na spôsob Bradáčovej a aby sa všetko to svinsto riešilo až potom.
afrikánka
17.03.17,16:24
Dobre píšeš.....ale ja sa pýtam, či PODPÍŚEŠ ???
sito
17.03.17,16:34
Rozsudok smrti :D :);)
afrikánka
17.03.17,16:44
sito, ber čo len chceš, na svoje triko
sito
17.03.17,16:47
Ja neberiem, nekradnem. Som čistý ako deň ....
afrikánka
17.03.17,16:52
No veď, taký ako Boro Kolo, skoro
sito
17.03.17,16:59
Neskoro! Vraj dobre už bolo. Už som pribratý ... do kolečka, dokola ...
Tweety
17.03.17,17:01
To prirovnanie ako čistý deň nie je práve až také vierohodné.
buchač
17.03.17,17:11
Ing. Ľubomír Janoška
aby už vôbec neprichádzalo do úvahy nejaké zrušenie amnestií.
=====================
Keď rušiť, tak rušiť...ALE všetky, ktoré sú v podobnom duchu.
Povedzme, že jednou z nich je aj Kováčova amnestia v kauze Technopol.

Či ...?
sito
17.03.17,17:25
Hoď kameňom ... :);)
Tweety
17.03.17,17:29
Neporozumel si, kam som tým smerovala ale ty si v tom nebol.
sito
17.03.17,17:35
Nemôžem, nemusím každému, ale som ho napísal, nie som jasnovidec. Som čistý, ako Čistý deň, tak som mal ...
bubkoch
17.03.17,18:46
zrusenie amnestii = koniec pravneho statu ...
treba dat emocie nabok a zamysliet sa nad tym co bude znamenat tento precedens ...
sice tu uz pravny stat bol posliapany vela krat, naposledy v pripade spatnej retroaktivnej platnosti novych cenovych rozhodnuti v elektroenergetike, ale toto by bolo uplne ine kafe ...
ak sa zrusia, v buducnosti to 100x krat olutujeme v inych pripadoch ...
buchač
17.03.17,18:56
Presne tak !
Veď v tej širšej podstate by sa mal - mohol zodpovedať spravodlivosti samotný predkladateľ hentoho stupídneho návrhu = kotolník s kotonom na hlave. Nebol on náhodou agentom prdchodcu SIS ? ;)
Tak čo tu teraz onačí....

Dnes som počul v nejakom médiu, že kto všetko sa vyjadruje k tej amnestii.
Najviac je ich z radov tých, čo v čase Mečárovej amnestie šťali do plienok, prípadne v tom lepšom prípade vymetali študentské diskotéky a mali u prdele nejakú politiku.
Janiela
17.03.17,20:51
tak tak, aj Technopol - aby sme neboli potom veľmi prekvapení, prečo Technopol, únos, má to súvis alebo nemá? náhoda, či ako?
sito
17.03.17,21:09
Hovado zabralo.
taiko
17.03.17,21:19
Ja nie som pravnik, ale zastancovia zrusenia argumentuju, ze tie amnestie boli protiustavne. Minimalne vraj preto, lebo ich sam meciar pozmenil. ergo citujem z http://meciaroveamnestie.sk/co-na-to-pravo/ "Ex iniuria ius non oritur. (Z bezprávia nemôže vzniknúť právo.) "
Okrem toho preco myslis, ze by sme to mali olutovat ?
sito
17.03.17,21:28
To hovado má vypláchly mozog.
afrikánka
17.03.17,21:40
buchač....Zabudol si na takú maličkosť, že dnes "makajú" na tvoje 2 dôchodky, aby si z pohodlia domova mohol chrliť jedovaté sliny.
Je to ich doba, ty nemáš čo kritizovať, ako rozhodujú o svojej najbližšej budúcnosti, čo sa v minulosti pototo aj za tvojej ctenej účasti
misoft
17.03.17,22:37
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11720.gif
Je pravda, že krivdy by sa mali napraviť. Lenže to niekedy prinesie nové krivdy.
A kto po zrušení amnestií bude toto znova vyšetrovať, koho budú vyšetrovať?
jar88
18.03.17,06:46
To o čom to tu špekuľujete?
Veď amnestia rovnako, ako milosť, je nezrušiteľná.
https://www.youtube.com/watch?v=VkJZYbS_VEk
Ing. Ľubomír Janoška
18.03.17,08:58
Ústava SR jednoznačne hovorí, že prezident môže amnestovať odsúdeného. Pokiaľ amnestovaný nie je odsúdený, je to protiústavný úkon (nevoriac o tom, že je neurčitý a medzi nami aj nezmyselný).
Ing. Ľubomír Janoška
18.03.17,09:00
@buchi: To myslíš vážne, že chceš odbornosť posudzovať podľa veku? Najväčší odborník je potom exprezident Gašparovič, lebo je najsenilnejší?
KoxXxo
18.03.17,09:58
Janiela
18.03.17,10:09
super video
buchač
18.03.17,11:22
Ing. Ľubomír Janoška (Dnes 10:00) @buchi: To myslíš vážne, že chceš odbornosť posudzovať podľa veku?
==================
Ale nie...samozrejme, že nie !
Podumaj iným smerom trošička.

Ide o to, že tá mládež, ktorá dnes mečom a ohňom bojuje za to alebo onô (nemyslím teraz práve na hentú horúcu amnestiu), proste nevie, nechápe všetky súvislosti a aj skutočnosti, ktoré sa odohrali...trebárs za socíku.
Ide predsa o to, že internet je studňa plných informácií, no tieto sú nie raz (skôr naopak) skreslené a podané určitým jednotlivcom (akože novinárom = vyučený v obore kuchár) za bernú mincu alebo sťa Bibliu.
Príkladov je nadostač, nie je ich potrebné dávať...lebo nie každý je senilný...;)

Už je snáď jasnejšie, ako som to myslel.
Ing. Ľubomír Janoška
18.03.17,12:17
Poznám mnohých rovesníkov, ktorí nechápu súvislosti. Aj keď v živote nemali internet. To nemá nič s vekom.
buchač
18.03.17,13:55
O tejto skutočnosti sa nejak veľmi nepíše.
Je to síce link, ktorý sa zaraďuje medzi konšpiračné stránky...ALE aj keby z toho všetkého bola pravda na tých 50%, tak si jeden svoje pomyslí o všetkom naokolo.
Lenže tam nie sú nejaké vymyslené informácie...všetko je doložené relevantným písomným dôkazom.
sito
18.03.17,14:52
Je Zákon Boží, jeho základom je Desatreo.

1 Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal.
2 Nevezmeš meno Božie nadarmo.
3 Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.
4 Cti otca svojho i matku svoju.
5 Nezabiješ.
6 Nezosmilníš.
7 Nepokradneš.
8 Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.
9 Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.
10 Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

Keby ich každý človek v živote, v histórii dodržiaval, ako by bolo? Ako bolo? Nie ako Boh chcel, každý mocný si napísal svoj zákon, svoje pravidlá. Keď o moc prišiel, vraždou, vrah si napísal svoj zákon, keď kradol, napísal, nie som zlodej, som Kráľ, atď. Ja môžem. Nemôže sa, môže sa, a zasa sa nemôže, a zasa sa môže. A tak do kolečka dokola, každý svoju pravdu, svoju nevinnosť presadzuje. už pra, pra, pra ... povedali " Každý vták, vtáčik svoje perie chváli ", že? Či nie, nie tak je?
taiko
18.03.17,15:14
Taiko, ešte stále si myslíš, že bolo správne, alebo niečomu prospešné založiť tému o zrušení amnestií?
Ja osobne som bol vždy proti Mečiarizmu, som aj proti Smerákom a podobným ničiteľom ľudských a občianskych práv. Naviac by som si veľmi prial, aby Mečiar riadne pykal za všetko čo tu napáchal, ale nie nezákonnou cestou a nie ešte za cenu porušovania ústavy.
https://www.youtube.com/watch?v=LUdIkZPa98E
Mal by si sa nad sebou zamyslieť.
Ty si pravnik ? Ja nie. Precitaj a zamyslis sa sam. http://meciaroveamnestie.sk/co-na-to-pravo/
Bolo súčasťou amnestií zastavenie trestného stíhania alebo zastavenie vyšetrovania
Lebo ak by bolo zastavenie vyšetrovania tak potom každý kto spáchal akýkoľvek trestný čin( zrazí dedka na prechode a povie že kvôli únosu) po vyhlásení amnestie je nevyšetrovateľný, stačí ak právnik povie na polícii že trestný čin ktorý bol spáchaný spadá pod mečiarove amnestie. Ak sa týka len trestného stíhania za skutky spadajúce pod amnestiu tak sa musí dokázať že tam patria a to len vyšetrovaním tak štátnej moci nič nebránilo od roku 1998 dodnes tieto skutky vyšetriť. Teda podľa mňa je to humbuk. Ako sa píše v biblii(v súvislosti so vzkriesením) "aby posledný blud nebol horší ako prvý".
3. marec 1998 – vydanie rozhodnutia o amnestii vtedajším predsedom vlády Vladimírom Mečiarom v zastúpení prezidenta SR
v článku VI. nariadil, aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné stíhanie za trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení M. Kováča ml.
7. júl 1998 – predchádzajúce rozhodnutie Vladimír Mečiar pozmenil
v článku II. nariadil, aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné konanie pre podozrenie z trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s oznámeným zavlečením M. Kováča ml.
taiko
18.03.17,16:38
Aby sa nezabudlo, predmetom amnestii bolo aj zmarene referendum:
......
Nariaďujem, aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné stíhanie za trestné činy spáchané v súvislosti s prípravou a vykonaním referenda z 23. mája a 24. mája 1997.
......
KoxXxo
18.03.17,22:02
kopretinka
18.03.17,22:48
72 847
kukučka
18.03.17,23:11
Amnestie sa zrušiť nedajú, nato nemusím byť právnik, stačí zdravý sedliacky rozum. Výzvu nepodporím, nedám sa manipulovať.
korela
18.03.17,23:26
https://www.youtube.com/watch?v=r6_ukjyq6-o 3:36:54
Rozhovor s viacnásobným predsedom vlády SR Vladimírom Mečiarom Banská Bystrica 12. 3. 2017
Tweety
19.03.17,11:03
bubkoch
19.03.17,14:04
ked dojdu argumenty, nastupuju emocie ? dost primitivne citove vydieranie ...
taiko
19.03.17,14:14
.
1. Preco myslis, ze amnestie sa zrusit nedaju ?
2. Boli to vobec amnestie ? Ja tiez nie som pravnik, ale myslim, ze amnestie sa vztahuju na odsudenych, nie na podozrivych. Na ciny dokonane, vysetrene a potrestane, nie na podozrenia, ci na osoby, ktorych ciny su v stadiu vysetrovania, ci dokonca buduceho
mozneho vysetrovania
3. ako a kto sa Ta snazi manipulovat a preco by to mal robit ?
misoft
19.03.17,15:22
Amnestia je hromadné odpustenie trestov za určité trestné činy prostredníctvom milosti najvyšších ústavných orgánov, obyčajne hlavy štátu. Na Slovensku vyhlasuje amnestiu prezident republiky.

Na rozdiel od individuálne udelenej milosti sa amnestia týka buď všetkých odsúdených alebo len niektorých skupín (napríklad len za niektoré zločiny). Môže byť obmedzená napríklad výškou trestu.

Takže ak boxer udelil amnestiu aj na začaté vyšetrovania - konal v rozpore z právom. Teda: tieto udelené amnestie síce boli zverejnené ako zákon, boli však v rozpore so zákonom (preto si tento zákon boxer upravil). A mali by sa anulovať - uviesť veci do súladu s právom. Protiprávne konanie nemôže byť právom.
bubkoch
19.03.17,15:54
misoft pises (tak ako aj Janoska hore) hluposti ... ustava v tom case umoznovala amnestiu aj na zacate vysetrovanie trestneho cinu ...
toto bolo z ustavy vypustene az neskor ...
uz udelene amnestie nie je mozne zrusit ziadnym sposobom ... US to zrusi pre retroaktivitu ...
mozu teraz prijat ustavny zakon, alebo novelizovat ustavu, a dat NR SR kompetenciu prezidentove amnestie rusit ... to je v poriadku ... ale to sa moze tykat len len naslednych amnestii do buducna, nie uz v minulosti vydanych ...
LEBO RETROAKTIVITA
Ing. Ľubomír Janoška
19.03.17,16:50
@bubkoch - Čítal si niekedy o tom, že hitlerovcov nebolo možné odsúdiť, lebo neporušovali ríšske zákony?
Alebo si čítal aspoň etitetu porady? :D
bubkoch
19.03.17,16:59
dokazes citat s porozumenim ?
ja som reagoval na tvoje "Pokiaľ amnestovaný nie je odsúdený, je to protiústavný úkon "
takze prikladom s hitlerovcami popieras vlastny nazor a tvrdis ze amnestia bola plne v sulade s vtedajsou ustavou ?
vies co vlastne tvrdis ?
Ing. Ľubomír Janoška
19.03.17,17:07
Pokiaľ nie je amnestovaný konkrétny odsúdený, nie je zrejmé, KTO je amnestovaný.
Teda ide o neurčitý právny úkon.
Neurčitý právny úkon je a priori neplatný.

A keď mi odpovieš na moje otázky, poteším sa rovnako ako Ty, keď som Ti odpovedal na Tvoju.
Čítal si niekedy o tom, že hitlerovcov nebolo možné odsúdiť, lebo neporušovali ríšske zákony?
Alebo si čítal aspoň etitetu porady?
bubkoch
19.03.17,19:08
Janoska fakt ti vravim nerob zo seba hlupaka, vyjadrujes sa k veciam o ktorych nemas sajnu

amozrejme ze amnestiu mozes vydat nie len pre konkretne osoby, ale aj na konkretne SKUTKY (trestne ciny či priestupky) ...
v tomto pripade bola vydana velmi konkretna amnestia na trestné činy spáchané v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do cudziny 31. augusta 1995 a na trestné činy súvisiace so zmareným referendom v roku 1997

t.j. okamihom vyhlasenia amnestie ZANIKLA trestnost uvedenych cinov a uz nebolo v prvom rade CO vysetrovat (skutky uz nie su trestne) a logicky ani koho ...

opakujem, nie je mozne zrusit amnestiu retroaktivne

aj keby sme vsak pripustili retroaktivitu, tak nebude mozne nikoho odsudit z dovodu, ze pri posudzovaní trestnosti činu sa vždy vychádza zo zásady, že páchateľov skutok sa posudzuje podla toho práva (trestného a mimot*res*tné*ho), ktorého použitie je pre páchateľa najpriaznivejšie ... a ak raz trestnost skutku amnestiou zanikla, tak akakolvek zmena posudzovania je pre obvineneho uz len horsia
sito
19.03.17,20:49
Noo, HOVADO! Však som napísal, že má vypláchnutý mozog!

bubkoch (Dnes 16:54)
"LEBO RETROAKTIVITA" aj mi nešlo do hlavy, že už aj takto nie " LE - BO RE - TRO - AK - TI - VI - TA "

Už sa hovadí, čo už hovado!

A sú to vôbec Mečiarové amnestie???

"Ústava SR, Výkonná moc, Prvý oddiel, Prezident SR., Čl 102, ods. 1, písm. i) udeľuje amnestiu, odpúšťa a zmierňuje tresty uložené trestnými súdmi a nariaďuje, aby sa trestné konanie nezačínalo, alebo aby sa v ňom nepokračovalo, a zahládza tresty,"

"ods. (2) Rozhodnutie prezidenta vydané podľa čl. 102 písm. b) a i), ak ide o udelenie amnestie, a podľa písmena j) je platné, ak ho podpíše predseda vlády Slovenskej republiky alebo príslušný minister; v týchto prípadoch za rozhodnutie prezidenta zodpovedá vláda Slovenskej republiky."

"Čl. 105

(1) Ak nie je prezident zvolený, alebo ak sa úrad prezidenta uvoľní a ešte nie je zvolený nový prezident, alebo ak bol zvolený nový prezident, ale ešte nezložil sľub, alebo ak prezident nemôže svoju funkciu vykonávať pre závažné dôvody, výkon funkcie prezidenta patrí vláde Slovenskej republiky, okrem oprávnení prezidenta podľa čl. 102 ods. 1 písm. d) až g). V takomto prípade môže vláda poveriť svojho predsedu vykonávať niektoré právomoci prezidenta. Na predsedu vlády prechádza v tom čase aj hlavné velenie ozbrojených síl. Oprávnenia prezidenta podľa čl. 102 ods. 1 písm. e), f) a g) prechádzajú v tom čase na predsedu Národnej rady Slovenskej republiky."

--- Ešte raz toto! " V takomto prípade môže vláda poveriť svojho predsedu vykonávať niektoré právomoci prezidenta. Na predsedu vlády prechádza v tom čase aj hlavné velenie ozbrojených síl." Z ústavy automaticky prechádza v takom prípade funkcia hlavného veliteľa ozbrojených síl. Amnestie, na tie potrebuje súhlas, schválenie vlády, takže z ústavy v tom nebol sám!

A prečo to bolo v ústave? Lebo Klondajk bol tu v strede Európy? Veď sa tu bilo o moc, kto v tej dobe z tých s..ň nechcel byť prezidentom a mať moc, uvedenú v ústave?! Veď aj z Ameriky sa sem chytali kradnúť! ---

https://www.youtube.com/watch?v=v1j9a1EY68E

Až od 1.7. 2001 uvedené v "ods. 1, písm. i) udeľuje amnestiu, odpúšťa a zmierňuje tresty uložené trestnými súdmi a nariaďuje, aby sa trestné konanie nezačínalo, alebo aby sa v ňom nepokračovalo, a zahládza tresty," z ústavy zmizlo. Nahradené to bolo týmto!

"j) odpúšťa a zmierňuje tresty uložené súdmi v trestnom konaní a zahládza odsúdenie formou individuálnej milosti alebo amnestie,"

--- Takto to mohol byť v ústave už od jej vzniku, a nie až po jej zneužití, nie! Využití! Ušitej presne na ten účel. Vraj sa to už zlepšilo? Takto?! ---

https://www.youtube.com/watch?v=eDFjf67r3So

--- Inak, ľud nemusí len podpisovať, aj do ulíc môžu za pravdu isť, že? A dopadnú ako pri Gorile, uje.. ich na základe ústavy! SKUTOK SA STAL. Či nie?
afrikánka
19.03.17,21:01
Dúfam, že si AMEN, pridal na súhlas nad hlbokou a neomylnou pravdivosťou DESATORA,.... alebo?
Ja som sitovi vďačná, že vložil, aspoň si pospytujem svedomie, keď už nepristupujej ku spovedi.
sito
19.03.17,21:03
Noo, na konci sa hovorí AMEN, nie AMNESTIA! Tú Pán Boh nespomenul, ľudia podľa potreby vymysleli, mimo Boha, za jeho chrbátom.
sito
19.03.17,21:33
Hm ... osem mínusiek Ako mu pomôcť? Stačí odpísať jednu 9 z tých siedmich 9 z ľavej strany? :D Slovná úloha ...
afrikánka
19.03.17,21:35
sito....stále si sa nevyjadril, či podpíšeš, alebo nie....komentuješ, komentuješ a stále žiadne jasné vyjadrenie.
sito
19.03.17,21:40
Ako to bolo? " Práve som sa vrátil z hradu .... " nie, nie!

Práve som dočítal vtedy platnú ústavu SR. U kukučky som zakukal.
sito
19.03.17,21:52
Ako to píše to ...... sito, píš s porozumením, tak som dosť jasne napísal svoj názor, ženie je prečítaný s porozumením????
afrikánka
19.03.17,22:02
Ja nepodpíšem, veru NIE, lebo uja Mečára občas stretávam a hanbila by som sa pred ním, že to takto, poza chrbát, že som sa nespýtala, či môžem....Tak preto.
sito
19.03.17,22:15
Ale, bolo to vtedy v súlade so zákonom, zákonom, ktorý bol, navrhli ho aj pre mužov z Coloráda, Sicilie, čo chceli zbohatnúť v duchu spravodlivosti, demokracie, zákonnými postupmi.
vicktor
20.03.17,07:10
Hodina ubehla medzi informacnym mailom pre mna a taikovou vyzvou.
kopretinka
20.03.17,08:55
no ja neviem,aké máš ty hodiny...taiko to sem dal 16,21.
Ty si napísal komentár o 16,41.To je 20min. po Taikovi.
Ja som písala 16,47.
bjuty smis
20.03.17,09:34
tajná služba unesie občana.....druhého dá vyhodiť do vzduchu a ide to mimo nás ?
ale máš ty krásny život....
vicktor
20.03.17,09:38
...a mne prisiel mail od info@somza.to o 15:09 s textom "V tomto momente je nás 67 776."
Momentalne "Za zrušenie je už 75 553 ľudí".
Takze som zaokruhlil casovy rozdiel na hodinu a pocet podpisov na stovky.
A moje hodinky su Raketa. :)
taiko
20.03.17,12:53
zaujimave pojednanie o retroaktivite v prave.
__________________________________________________ _____________
Zákaz spätného pôsobenia práva je založený na tom, že človek má mať právo sa takpovediac zariadiť. Ak by právo bolo menené spätne tak, že napríklad by sa trestným činom stalo niečo, čo bolo v čase konania dovolené, nemohli by sme si nikdy byť istí, či to, čo konáme nebude neskôr sankcionované. V takom právnom režime sa nedá žiť, neexistuje v ňom sloboda. Dôvera páchateľov amnestovanej trestnej činnosti v právo by však zrušením amnestií nebola nijako sklamaná, nijako nebola narušená ich spôsobilosť sa zariadiť v minulosti. Spoliehanie sa na to, že skutok bude amnestovaný nespadá pod legitímne očakávania, a spoliehanie sa na to, že skutok bol amnestovaný nijako nemohlo ovplyvniť spáchanie skutku, teda to, ako sa páchatelia „zariadili“. A ak by malo byť očakávanie a zariadenie sa páchateľov tak ako by bolo formulované na pozadí právnej istoty zaznamenané najvernejšie, muselo by znieť nasledovne: „Ak by som vedel, že po udelení amnestie na trestný čin, ktorý som spáchal bude táto amnestia zrušená, trestný čin by som nespáchal.“ A taká formulácia je zjavne bizarná a takéto očakávanie nikto nemohol mať. Porovnajme ju s bežným vyjadrením dôvery a sklamaním sa v nej: Fajčenie bolo povolené. Ak by som vedel, že fajčenie bude spätne zakázané, nefajčil by som/sporil by som si na pokutu/atď.“ Túto dôveru nesmieme sklamať, nie tú prvú. Mohli si páchatelia myslieť, že ich činy nie sú trestné? Nemohli. Ako inak by sa zariadili, ak by ich skutky neboli amnestované? Nijako, alebo by ušli do zahraničia, čo by i tak nebolo v súlade s právom, preto to nemôže byť legitímnym očakávaním.
__________________________________________________ ____________
zdroj http://www.usap.sav.sk/index.php?id=berdisova
Ing. Ľubomír Janoška
20.03.17,14:03
Hlavne, že nám tu harabinovi učni prednášjú o retroaktivite :D
jar88
20.03.17,14:34
Taiko, to to sú iba právnické tliachaniny na odvedenie pozornosti. Skús sa konečne zamyslieť nad tým, čo je to MILOSŤ.
No a následne si môžeš z toho odvodiť, čo je to amnestia. A budeš konečne v obraze.
-----------------------------
Milosť nemá nič spoločné s morálkou, alebo s nejakou retroaktivitou zákona. Panovník sa jednoducho rozhodne a udelí niekomu milosť. On sa nikoho na nič nemusí pýtať, nikomu sa nemusí spovedať, jednoducho má možnosť a použije ju. Proste "odpustí" trest.
------------------------------------------------------
Jasné, že aj ten panovník by mohol milosť odvolať, ale nikdy to neurobí. Stratil by na vážnosti. A to isté platí aj pre štátnu moc.
vicktor
20.03.17,14:37
Zda sa mi akoby bol bubkoch osobne zainteresovany v amnestiach (v tom unose) ked ich tak zapalisto obranuje.

Ja si tiez myslim - zlociny proti ludskosti su nepremlcatelne, neospravedlnitelne a neamnestovatelne.
Amnestia nulitna hned od zaciatku.
jar88
20.03.17,14:51
Taiko, konečne nejaká rozumná myšlienka.
Milosť sa predsa nedáva trestným činom, ale trestancom (tými sú predsa až odsúdení) a u nás predsa platí prezumpcia neviny. To znamená, ak nebol odsúdený, logicky nemôže byť omilostený.
----------------------------------------
Ja dosť dobre nechápem, prečo to vlastne nevyšetrujú a berú ohľad na Mečiarove amnestie.
jar88
20.03.17,15:09
Tu máš 100% pravdu. Po ústave sa tu šliape skoro na každom kroku, lebo ľudia si vôbec nevážia, že majú svoj vlastný štát a dokonca štát s takou ústavou, ako má Slovensko.
Má to však jednu chybu.
Nemáme tu trestný zákon, ktorým by sa trestalo každé porušenie ústavy. Veď ak nikoho neznalosť zákona neospravedlňuje, tak ani poslanca, alebo sudcu by nemala ospravedlňovať neznalosť našej ústavy. To dá rozum, či nie?
bubkoch
20.03.17,16:23
viktor: na to aby mal clovek taky nazor na zrusenie amnestie ako ja, staci trocha logickeho myslenia, pravneho povedomia a nemat v hlave nasrate
bubkoch
20.03.17,16:34
taiko: presne takto vyzeraju tliachaniny laikov alebo pravnickych diletantov ... neviem co z toho plati pre teba

plati totiz zasada, ze pozdejsie pravo sa pouzije len vtedy, ak je to v prospech obvineneho ...
to znamena, ze ak si urobil nieco co sa stalo az v buducnosti trestne, nepouzije sa na teba nove pravo (trestnost)
ale plati to aj naopak, a presne o tom hovori tá zasada ... ak si spachal nieco co v case spachania bolo trestne, ale neskor sa to zmenilo, tak sudeny budes podla pozdejsieho prava, a teda trestany nebudes ...

a to plati nie len v pripade tychto amnestii, ale aj v pripade napr. ze by od zajtra platil zakon, ze je dovolene soferovat do 0,5 promile.
a teba by dnes chytili s 0,45 promile.
zajtra uz tvojich 0,45 nebude trestnych a preto ziadnu pokutu uz nedostanes, aj ked si cin spachal s vedomim ze to trestne je

pochopil ?
Ing. Ľubomír Janoška
20.03.17,16:42
podľa mínusky vidím, že harabínov učeň zagágal ako trafená hus :D
kukučka
20.03.17,16:58
reakcia na taikovú otázku: Načasovaná mega akcia za účasti ľudí a mimovládok, ktorých si nevážim a nedôverujem im, neverím v ich dobrý úmysel. "Bojím sa" otvoriť chladničku.
misoft
20.03.17,17:06
Ojojoj..... bude ešte sranda, sranda teda ešte bude......
Ing. Ľubomír Janoška
21.03.17,07:00
O chvíľu budeš tvrdiť, že obnova konania je tiež retroaktívna?
Niečo si tu písal o čítaní s porozumením, tak si prečítaj s porozumením, že nezávisle na amnestii skutok bol v čase jeho konania hodnotený ako trestný čin a to sa nezmenilo.

A radšej sa nepýtaj druhých, či niečo pochopili, lebo to, čo je napísané vyššie, si nepochopil Ty.
vicktor
21.03.17,08:09
Pravnicku logiku nam pravidelne predvadzaju prokuratori a sudcovia oslobodzovanim chudakov zlocincov ktorym spolocnost upiera ich ludske prava.
bubkoch
21.03.17,08:49
Amnestiou bola zrušená trestnost zavlečenia. Možno ju obnoviť ale na potrestanie páchateľov to vplyv mať nebude, lebo hore uvedená zásada. Ak jej nerozumieš daj si ju vysvetliť.
Argumentácia proti zrušeniu neznamená súhlas s amnestiami.
Nemožno krivit právo len preto že s niečím nesúhlasís.
Nerob zo seba *** Janoska
taiko
21.03.17,08:51
nie je nutne urazat druhych, ci ano ? Ani byt arogantny nie je ziaduce. Ja sa s Tebou nehadam, len prezentujem ine pohlady. Tak sa nadychni a skus sa chovat slusne ;)
BTW, Ta pani, ktoru som citoval je z Ustavu statu a prava. Ty pracujes kde a ako co, ak sa smiem opytat ?

Ja som laik, ako si spravne poznamenal, ale sedliacky rozum mi vravo, ze kebt to bolo vsetko take jednoznacne a jasne ako pises, tak by sa teraz o tom spolocnost nebavila
taiko
21.03.17,09:00
@kukucka.
1. no vidis a ja si zase napr Caputovu z Via iuris. vazim
2. nepises, preco by nas mal niekto manipulovat
bubkoch
21.03.17,09:03
Ad posledný odsek: v prípade laikov prevládajú emócie, v prípade odborníkov a zainteresovaných prevláda účelová manipulácia a propaganda, neviem čo je jej dôvodom.
Tak ako v prípade energií nebolo cieľom cirkusu zníženie cien či nejaka naprava, ale niečo úplne iné, nechci vedieť co
taiko
21.03.17,09:13
" účelová manipulácia a propaganda ". Ta je dnes zda sa vsade. Len nejak sa neviem v ziadnej teme dopatrat, kto a preco ma manipuluje.
Co sa amnestii tyka, ja v tom mam pre seba jsno. Su nemoralne, vznikli pokrutenim prava a moralky, ergo treba ich zrusit. Ze tym mozno vznikne precedense ? Nech. Ten bude spolocnost v ramci svojho vyvoja riesit neskor. Vies kolko muselo by precedensov, ked pravo pred 3000 rokmi vznikalo ?
Za mna. Ak spacham trestny cin, som pripraveny za neho niest zodpovednost. Ergo ja amnestie nepotrebujem. Pre mna by ich mohli zrusit uplne.
Ing. Ľubomír Janoška
21.03.17,09:59
Dal som si vyhľadať tézu, že "amnestiou zaniká trestnosť". Lebo si myslím, že trestnosť je určená zákonom a nie individuálnym rozhodovaním o treste - v momente konania buď je skutok trestným činom alebo nie je. Nemôže sa ním spätne nestať.
Nie je bez zaujmavosti, že túto tézu verejne proklamujú iba čelní predstavitelia HZDS.
bubkoch
21.03.17,10:06
Moje nervy, na také nezmysly sa ani nedá normálne reagovať ...
Čo si nepochopil na tomto reálnom príklade s alkoholom vyššie ?
Skutok sa môže stať beztrestnym všeobecne v prípade zmeny zákona alebo amnestiou na jeden konkrétny skutok.
Tvoja snaha presvedčiť ostatných že slnko je zelené len preto že TY chceš aby sa stalo zeleným, je už fakt smiesna
Ing. Ľubomír Janoška
21.03.17,10:12
To nie je tak, že ja mám iný názor než zvyšok sveta. Iba HZDS (prípadne ex-HZDS) má iný názor než zyšok sveta.
bubkoch
21.03.17,11:26
Opäť necitas pozorne ... Ja nepisem o tomto o čom teraz píše celé slovensko ... Lebo hovorí sa len o zrušení amnestii, nie o tomto aký to bude mad následný dopad ... Ja som nikde nepísal že nie je mozne amnestie zrušiť, dokonca som písal že oba návrhy sú ok, kľudne si môže parlament odhlasovať rozšírenie právomoci a potom zrušiť amnestie, či priamo ich zákonom zrušiť.
Ale o čom sa nehovorí je že to nebude mať žiaden dopad na páchateľov, tí môžu kľudne spať lebo retroaktivita a zásada práva vhodnejšieho pre páchateľa. Bohuzial ... A nehovorí sa o tomto preto lebo niekto si len prihrieva politickú polievku a naháňa preferencie: " pozrite ja som amnestie zrušil, ja nemôžem za to ze US alebo strasburg povedal že sa to nedá aplikovať spätne"
misoft
21.03.17,11:38
....a nekompromisným zatváraním na tvrdo chudákov, ktorí ulovili rybičku bez rybárskeho lístka.....

Čo už môžeme tu očakávať, keď nezákonné ulovenie polkilovej rybky je väčší zločin, ako zabitie 1-2-3-X ľudí.....
sito
24.03.17,21:47
bubkoch (20.03.17 17:23) viktor: na to aby mal clovek taky nazor na zrusenie amnestie ako ja, staci trocha logickeho myslenia, pravneho povedomia a nemat v hlave nasrate

Hovado!!! Šieste. Teba treba! Ako si napísal " staci trocha logickeho myslenia, pravneho povedomia a nemat v hlave nasrate " Tak tie prvé dve, ani nie štipka, u teba je. To tretie "EVEREST", Sagarmáthá, Ču-mu-lang-ma.
sito
27.03.17,05:06
Akúže si to vladko spieval?

S Pánom Bohom, idem od vás neublížil som žiadnemu z vás.

A bude si?

Nepôjdem ja do porubu, užijem si ja Porubu.
sito
27.03.17,07:53
Hovado, hádam si nemyslíš, že pôjde do bane.
sito
30.03.17,10:21
Tak, čo?! Ako to dopadne? Pôjdeme do ulíc, nastaviť chrbát pelendrekom? Či len tí, ktorí podpísali výzvu?

Pravda vždy zvíťazí , že? Zatiaľ len víťazila, a láska? Láska nie, láskavosti tu zostali. Kto to zhudobní?

https://www.youtube.com/watch?v=kJucQNdBJo4
sito
30.03.17,13:32
Zabralo, že?
sito
30.03.17,15:15
Zabralo, zabrali. Sú krytí, čím? Anonymitou. kto ich kryje, Hovada?
alaya1
30.03.17,15:17
sito, prosim ta, uz nepis tu nadavku, uz sa to neda ani citat. A co robia moderatori, ze to tu nechavaju v tejto teme?
Snad sa da komunikovat aj bez tych urazok.Ak ta irituju, ignoruj ich.
sito
30.03.17,16:04
A kážem ja niečo? Ak by nebola pre tých, ten do..... na porade amnestia, anonymita od vrchnosti, bolo by ich isto menej. Nemyslím si, že tým urážam anonyma, ak? Má možnosť priznať svoj nick ( anonym ) a dožadovať sa ospravedlnenia. Taká je demokracia, tu!!! A čo je podľa teba anonym, ak nie je ......?
alaya1
30.03.17,16:06
Ako myslis, mne len prekazaju taketo prirovnania, ale kazdy pise za seba.

Bola tgo len moja pripomienka, nic viac.
sito
30.03.17,16:17
alaya, veď čo Ti bráni si porovnať toto, anonym = hovado, hovado = anonym.

Ignorovať? Ignorovať kotletu? eeee bu?

A vlastne už je to fakt, parlament zrušil, ich. Už len Ústavný súd ich musí. Ak ten, nie. Úuuuž len Pán Boh sa prikloní ....
sito
30.03.17,18:34
Kráčajme vpred, ale treba sa obzrieť, odkiaľ a kam, aby sme vedeli určiť správny smer, vpred, nie vzad. kompas pomôže, že? .

https://www.youtube.com/watch?v=5Nu3rnO9PsI
sito
05.04.17,19:59
Už je to tu!
vicktor
06.04.17,07:07
Nekric hop kym nepreskocime.
Ja som za zrusenie alebo lepsie vyhlasenie za nezakonne a neplatne od sameho zaciatku, ale obavam sa tej poistky v podobe Ustavneho sudu.
sito
06.04.17,08:16
Nie, Mečiarové amnestie neboli v rozpore s ústavou, v súlade boli!

Ústava nebola v súlade so zdravým rozumom, ale ladila s heslom tej doby " do zboja sa chapci dajme, ovce o všetko ozbíjajme" S pompou ju prezentovali títo.

https://www.youtube.com/watch?v=kCN6jhs9LHU

Tito sa podielali na jej schváleni V tomto znení : " i) udeľuje amnestiu, odpúšťa a zmierňuje tresty uložené trestnými súdmi a nariaďuje, aby sa trestné konanie nezačínalo, alebo aby sa v ňom nepokračovalo, a zahládza tresty." Dali mu môžnosť.

Poslanci zvolení vo voľbách konaných v dňoch 5. a 6. júna 1992

Hnutie za demokratické Slovensko (74)

Marta Aibeková
Mária Bartošíková
Eva Bartošová
Ján Belan
Albín Bernaťák
Tibor Cabaj
Tomáš Cingel
Viera Danielová
Anna Draxlerová
Karol Dubjel
Ján Ďurana
Ján Fekete
Ján Findra
František Gaulieder
Igor Gazdík
Ivan Gašparovič
Rudolf Goč
Juraj Hanák
Jozef Hanker
Pavol Homola
Ján Hrbal
Ivan Hudec
Milan Hudina
Augustín Marián Húska
Alžbeta Ištoňová
Ivan Jaroš
Bohumil Kačmár
MUDr. Marián Kelemen
Oľga Keltošová
Milan Kňažko
Stanislav Kobela
Hvezdoň Kočtúch
Igor Korbela
Ján Korec
Štefan Kuriščák
Tibor Kuzbert
Ivan Laluha
Ivan Ľupták
Arpád Matejka
Dušan Mäsiar
* Vladimír Mečiar
Ján Michelko
Miroslav Miček
Imrich Móri
Milan Mrenka
Ľudmila Mušková
Ľubomír Novotný
Milada Ondrejovičová
Ján Pivoluska
Ladislav Polka
Igor Pribula
Jozef Rea
Mária Romanovská
Eva Rusnáková
Milan Sečánsky
Viliam Sojka
Jozef Sokol
Ivor Surový
Stanislav Šárossy
Ján Šebo
Jozef Šútovský
Jozef Tarčák
Peter Tomeček
Katarína Tóthová
Gizela Ťavodová
Miloš Vajda
Eva Valčeková
Marián Vanko
Vlastimil Vicen
Mária Vrábľová
Ivan Výboch
Ján Zeman
Alfonz Zoričák
Radomír Žingor

Kresťanskodemokratické hnutie (18)

Július Brocka
Ján Čarnogurský
Mikuláš Dzurinda
Ján Figeľ
Pavol Hrušovský
Bohumil Chmelík
František Javorský
Ján Krivčík
Ladislav Kvasnička
Peter Lauko
Ján Masarik
František Mikloško
Anton Neuwirth
Ladislav Pittner
Jozef Polačko
Miroslav Pollák
Miroslav Tahy
Štefan Táraj

Maďarské kresťanskodemokratické hnutie a Spolužitie (14)

Pál Bárta
Edit Bauer
* Béla Bugár
Pál Csáky
László Doboš
Árpád Duka-Zólyomi
Pál Farkas
Miklós Fehér
Ján Fiľakovský
János Fóthy
István Harna
Zsolt Komlósy
László Köteles
Ernő Rózsa

Slovenská národná strana (15)

Marián Andel
Peter Brňák
Jozef Čapkovič
Ľudovít Černák
Anton Hrnko
Igor Chamula
Gabriela Kaliská
Štefan Kvietik
Milan Letko
Vladimír Miškovský
Jozef Prokeš
Ján Slota
Viliam Sojka
Peter Sokol
Marián Vrabec

Strana demokratickej ľavice (29)

Ladislav Ballek
Eduard Bárány
Pavol Bogdan
Štefan Dano
Andrej Dudáš
Mária Ďurišinová
* Robert Fico
Ľubomír Fogaš
Ján Frena
Milan Ftáčnik
Marcela Gbúrová
Bibiána Guldanová
Juraj Hraško
Pavol Jakubík
Jozef Jakuš
Peter Jaroš
Pavol Kanis
Ladislav Kliman
Pavel Koncoš
Jozef Košnár
Ján Ľupták
Oľga Marhulíková
Marta Oravcová
Juraj Plesník
Gabriela Rothmayerová
Ján Varjú
Ján Weis
Peter Weiss
Jozef Zselenák
sito
09.04.17,09:32
Je jeden ktorý ich udelil, vyhlásil. Dvaja, čo ju schvaľovali. Jeden sa raduje, že už majú namále, druhý stále krúti, krúti nosom.
sito
01.06.17,09:27
Pravda víťazí! Či aj zvíťazí?
sito
01.06.17,15:00
Mlčíííí! Zatiaľ.