RáchelGoleniova
19.03.17,09:56
Dobrý deň.
Ako prosím realizujete úhradu leasingových splátok v programe POHODA aby Vám to správne zaúčtovalo do DPH a KVDPH?
Ďakujem.
Luci
21.03.17,07:11
Dobrý deň,
ja si to zadávam cez agendu Ostatné záväzky - je to vždy podľa toho, ako je splátkový kalendár vyhotovený - aktuálne mám takýto splátkový kalendár:
v spl. kalendári je uvedená samostatne istina a samostatne úrok, to tvorí spolu základ dane, k tomu je vyčíslená spolu dph, následne je v spl. kalendári samostatne uvedené poistné bez dph a suma splátky celkom.
do pohody to zadám do ostatných záväzkov cez položky nasledovne:
- samostatne čiastka istiny, sadzba 20%, k tomu vyčíslená DPH
- samostatne čiastka úroku, sadzba 20%, k tomu vyčíslená DPH
- samostatne čiastka poistného, sadzba 0%, bez vyčíslenia dane
- vo formulári zadám členenie DPH/KV - PD a B2, v položke pre poistné zadám členenie PN/KN; číslo leasingovej zmluvy (poradové číslo pre KV) zadám do poľa Doklad
- pretože k istine a úroku vyčísľujem dph ku každej položke samostatne, niekedy musím sumu dph pri jednej z položiek upraviť ručne - tak aby "sedela" na sumu dph celkom uvedenú v splátkovom kalendári, niekedy to rozpísané do položiek o 1 cent nesedí, tak na to treba dať pozor....

pretože suma istiny a úroku sa pri každej splátke mení, tak nie je možné využiť stále platby; resp. pri niektorých splátkových kalendároch postupujem aj tak, že cez ostatné záväzky zadám predpis celej splátky v nulovej sadzbe bez vstupu do dph (vtedy vytvorím z jednej splátky cez stále platby všetky splátky) a potom rozpisujem vyššie uvedené pre vstup do DPH a KV cez interné doklady....
mimča
23.03.17,18:35
mám podobný problém.. prvé splátky som si nahodila ako Luci no zatiaľ si neviem dať rady so zaúčtovaním resp. so správnym zadaním predkontácií aby mi to natiahlo do dph a nemala som istinu duplicitne - no doklad neviem uložiť bez predkontácie istiny.. zaúčtovanie mám takéto:
Obstaranie vozidla 19997,5 042 / 474
zaradenie do majetku 19997,5 (zmluva neobsahuje spracovateľský resp. iný poplatok) 022 / 042
tieto mám zatiaľ s predkontáciou "neviem" ale malo by to byť takto:
1. zvyšená splátka - istina - 1997,75
DPH - 399,95 343 / 474

splátka istina 340,20
úrok 74,64 562/ 474
dph 82,97 343 / 474
poistenie 73,51 548/474

istina sa nemá účtovať kedže je už zaúčtovaná pri obstaraní ( no kvôli výkazu DPH a dph ju tam dať musím :( a ak nedám predkontáciu program mi natiahne predkontáciu ďalšej položky dokladu :( tak si stým neviem poradiť aby mi to správne spracovalo.. ale napadlo ma teraz istina by nemohla byť 474 /474?