1zuzika1
19.03.17,16:12
Prosím o radu. Prijali sme do TPP zamestnankyňu, naučili remeslo, ktoré dovtedy neovládala. Ona si kupuje u nás polotovar na výrobu a doma po práci vyrába rovnaké výrobky, ktoré predáva na trhoch, FB a pod. bez akéhokoľkvek oprávnenia. V zmluve však nemáme uvedené, že nemôže vyrábať rovnaký tovar. Čo s tým? Môžeme ju nejako postihnúť? V práci sa sťažuje, že nevládze robiť a poobede doma vyrába výrobky. Takto nás oberá o zisk... :( Ďakujem
Tweety
19.03.17,15:15
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.
Ak nemá súhlas. porušuje ZP.
sosak
19.03.17,16:55
Keď nechcete aby zamestnankyňa vyrábala rovnaké produkty doma, tak jej nepredávajte polotovar. Normálne predávate polotovar aj iným zákazníkom ? Ak nie, nič vám nebráni zakázať predaj polotovaru.
1zuzika1
19.03.17,17:17
Polotovar predavame aj inym zakaznikom. Tak jej oznamim,ze jej polotovar nepredam. Ma tolko drzosti, ze ide a predava to na rovnakych akciach ako my...
sosak
19.03.17,17:44
Použi pri tom argument z odpovedi @ Tweety, že porušuje ZP.
profesional
20.03.17,14:54
Nakoľko porušuje zákonník práce, vyzval by som ju písomne aby:
A. Sa ďalej zdržala takejto činnosti
B. Aby vydala bezdôvodné obohatenie, ktoré takto v rozpore so zákonom nadobudla.

A ak bude treba a jednému z toho by nevyhovela, treba podať žalobu na súd.
dmc
20.03.17,15:00
Aby vydala bezdovodne obohatenie ????? clovece a komu a ake???? To akoze si kupila polotovar a zhodnotila a predala a zisk ma odovzdat tretej osobe ???? Porusila zakonnik prace - ok beriem. Mozno neopravnene podnika - O.K. beriem - mozno porusila dusevne vlastnictvo- OK beriem treba ju zazalovat ale ziadat aby vydala bezdovodne obohatenie ???? Pokial to neije osetrene v pracovnaje zmluve tak nemoze pytat ziadne bezdovodne obhatenie. To by mohol tak maximalne vyslovit sud ako trest a prepadlo by to v prospech statu .
profesional
20.03.17,15:11
Áno, zisk ktorý vytvorila je bezdôvodné obohatenie. Tým, že predmetnú aktivitu - podnikanie - robila bez právneho titulu, ide o bezdôvodné obohatenie. Pozri Občiansky zákonník.
Nepleť prepadnutie majetku, zhabanie veci, nárok na náhradu škody a povinnosť vydania bezdôvodného obohatenia. Ide o právne rozdielne inštitúty.
A neurážaj. A áno, som profesionál v oblasti práva. Ale chvàliť sa tu nebudem. Ty si najprv naštuduj čo je to bezdôvodné obohatenie, kedy, ako a komu a na základe čoho sa vydáva a potom vyskakuj. Ak porušila právo duševného vlastníctva, je możné ju navyše žalovať o náhradu škody, tak v rozsahu majetkovej, ako an nemajetkovej ujmy. Ak sa.poriadne pozrieš do zákona tak zistíš, že vočo tomu kto sa dopúšťa nekalej obchodnej súťaže, je možné využiť viacero inštitútov a nárokov. Uplatnenie nároju na vydanie bezdôvodného obohatenia je jeden z tých miernejších. Nepleť si právo súkromné a verejné.
dmc
20.03.17,15:13
takze toto neopravnene obohatenie si bude ziadat firma ???? clovece a kolko takychto sudov si vyhral ?????? Predavaju polotovary. Dokonca jej ani nemozu zakazat ich kupit pokial to nemaju osetrene v zmluve. (Kde a koho urazam ?)
profesional
20.03.17,16:11
Áno, firma.
Na súdoch mám úspešnošť 99,8 %. Ale väčšina vecí nekončí na súdoch. Zvyčajne sa druhá strana radšej dohodne ak vidí, že z jej strany by šlo o zjavne neúspešný spor.
Nemusia jej ich predať. Nikoho nemôžeš prinútiť k predaju, ak sám nechce. Na odmietnutie predaja žiadnu zmluvu nepotrebujú. Predaj je striotne synalagmatický vzťah.
Naštuduj si najprv nekalú obchodnú súťaž a potom sa môžme baviť.
dmc
20.03.17,16:13
no super..tak uz mas klienta..Hor sa...tazit !
profesional
20.03.17,16:41
Neviem či si si všimol, ale radím tu zadarmo. Veĺmi veľa rokov. Nikdy som si tu klientov nenaháńal a pre nikoho z.porada.sk som nikdy žiadnu platenú službu neposkytol.
Chápem, že sa ti nepáči, ak má malý podnikateľ dodržiavať pravidlá a ak ich poruší, prísť o nezákonný profit. Ale je to.proste tak.