KVAKO
10.11.04,11:02
Ahojte všetci,
potreboval by som poradiť ako sa postupuje pri poskytovaní závodného stravovania skrze stravné lístky pre cudzích zamestnancov. Hrozí nám totiž DPH od nového roku a nemám predstavu ako sa vyrovnať s DPH na výstupe pri fakturácii firme a následnému výdaju stravy zamestnancom prostredníctvom KRP.
Vopred ďakujem.
sway
10.11.04,10:35
Bolo tu okolo toho veľa povedané, klikni si hore na lište na hľadaj a daj tam "stravné lístky" - určite nájdeš vyčerpávajúce odpovede.
KVAKO
10.11.04,11:31
Ale áno je tu toho veľa ale mňa zaujíma pohľad z druhej strany, t.j. máme stravovacie zariadenie a poskytujeme stravovanie (aj za stravné lístky naše) rôznym cudzím firmám.
ilona
10.11.04,11:40
Myslím,že Tebe ide o to,ako budeš odvádzať DPH,či z faktúry,ktorú vystavíš odberateľovi,alebo z registračnej pokladnice keď ten lístok už jeho zamestanec skonzumoval vo vašom podniku.Ja som mala s tým tiež problémy pri kontrole,ale nakoniec to dopadlo dobre,DPH odvádzam z faktúr a samozrejme že registračná pokladna nesedí s odvodom DPH,pretože lístky sa vždy prelínajú do nasledujúceho mesiaca.Strašne by aj mńa zaujímalo,či aj ty máš tento problém a ako to riešia iný.Ak môžu,nech sa podelia so skúsenosťami.Ďakujem
KVAKO
11.11.04,05:48
Áno, presne o to mi ide. Totižto logika mi dáva že pri predaji lístkov dôjde len k akejsi zálohovej platbe a k samotnému dodaniu dochádza pri pre(vý)daji stravy. Poprosím aj ja, ak má niekto skúsenosti poraďte.
valeriam
11.11.04,10:18
Čakám a hľadám a hľadám a čakám kto sa vyjadrí k zdaneniu takejto služby. Par.19 ods.2-"Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby". ods.4-"Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby." Asi ma porazí, lebo odvádzam DPH v mesiaci, kedy sme faktúru vyhotovili. ZASE ZLE? Máme totiž vlastné stravovacie zariadenie, kde sa stravujú aj zamestnanci iných firiem. Treba DPH odvádzať- kedy? Keď spočítam vydané obedy?
KVAKO
11.11.04,17:04
No práve o to ide. Viem, že ak prijmem platbu som povinný vystaviť daňový doklad ale doteraz kým sme neboli platcami DPH sme za lístky vystavili faktúru a pri predaji stravy sme nahadzovali položky do pokladne. Čo však pri DPH keď vystavím faktúru s DPH (tú mám či nemám zaplatenú)a prídu stravníci a im musím takisto vydať nejaký doklad. Nie je snáď výdaj stravy tým momentom dodania i keď doteraz nebola zaplatená faktúra?
valeriam
11.11.04,19:49
Kvako nestraš!!! Ja ešte stále verím, že sa niekto múdry ozve a odplaší moje čierne myšlienky. Však to robím dobre, keď odvádzam DPH pri predaji, VŠAK?:confused:
ilona
12.11.04,05:40
Naozaj strašíte,ja odvádzam DPH s faktúr pri predaji stravných lístkov.Keď tento problém nastal požiadala som daňový úrad o vyjadrenie ako to má byť správne.Ja som navrhla riešenie,že DPH budem odvádzať z faktúr za stravné lístky a pri predaji cez pokladnu znížim DPH z tržieb o DPH za stravné lístky,ktoré sme v tom mesiaci zinkasovali.Dali mi vyjadrenie,že súhlasia z uvedeným postupom a takto to robím už asi od 1995 ako sú registračné pokladnice.Skúste požiadať daňový úrad o vyjadrenie a potom nám dajte vedieť ako sa vyjadrili.
KVAKO
12.11.04,06:01
Nechcem strašiť, prepáčte ak to tak vyznelo. Len je to pre mňa nové a preto to obraciam z každej strany aby som nemal s daniarmi problémy. Ďakujem za vyjadrenia, skúsim teda ešte požiadať o vyjadrenie DÚ a napíšem ako to dopadlo.:)
valeriam
12.11.04,06:45
Ilona, robím to ptesne tak isto,za "naše" stravné lístky kupujú aj v "našom" bufete. Mala som aj daňovú kontrolu, chvíľu trvalo, kým som vysvetlila, prečo mínusujem takú vysokú DPH, ale nakoniec našťastie pochopili. Ale tá kontrola bola za apríl 2004, tak som si nebola istá, či nemám po novom nejako sledovať, kedy nastane zaplatenie, uskutočnenie a ešte neviem čo služby. Ďakujem budem lepšie spať.
Kvako, ja som to nemyslela v zlom, len ma už fakt chytala panika.:eek:
Zlata
17.01.12,17:28
Prečítala som si túto tému,mám taktiež problém z toho vykorčulovať. Našla by sa dobrá duša a dala by to na účty?
Tiež sme plátci DPH, sme stravovacia spoločnosť a predávame iným odberateľom vlastné stravovacie poukážky (platitdlo iba pre nami výdajne stravy a naše bufety).
predaj lístkov na faktúru:
..................311/xxx
..................311/343 ...........???
úrada fa.......221/311
výdaj (predaj)stravy ERP:
???
???
ako správne účtovať a kedy odvádzať DPH???
Má to ísť vôbec cez ERP?