lubo.f
14.07.06,12:14
Po predaji nehnuteľnosti mi kupujúci pod rôznymi zámienkami odmieta splatiť zvyšnú sumu z kúpnej ceny. Bude to potrebné riešiť žalobou. Bohužiaľ však v kúpnej zmluve nie je žiadna zmluvná pokuta. Neuhradenú sumu od kupujúceho som chcel použiť na iné zhodnotenie, kupujúci mi však jej nevyplatením stále spôsobuje škodu. Taktiež z toho dôvodu ja nemôžem tiež uhradiť svoje ďalšie záväzky, čím mi spôsobuje tiež škodu Je nejaký nárok na uhradenie aj takto spôsobenej škody? Ide o zmluvu uzatvorenú medzi občanmi.
josh
14.07.06,13:30
podla mna by trebalo zalovat o zaplatenie kupnej ceny a ak vies preukazat, ze prave tym nezaplatenim ti vznikla skoda, mozes zalovat aj o nahradu vzniknutej skody. musi tam byt ale suvislost medzi nezaplatenim kupnej ceny a vznikom skody.
mozno advokat k tomu napise viac alebo ma opravi.
Metodik
14.07.06,13:51
Taktíe sa môžeš domáhať úrokov z omeškania.
rada
15.07.06,11:20
Predovšetkým treba vyčísliť tak ako už bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku rozdiel medzi sumou ktorá bola dohodnutá v kúpnej zmluve a sumou, ktorá bola skutočne zaplatená. Túto sumu treba vymáhať od dlžníka najskôr mimosúdne - pokus o zmier, ak dlžník do stanoveného termínu neuhradí tak treba sumu vymáhať cestou súdu. Dajú sa vymáhať spolu s predmetnou sumou úroky z omeškania aj bez toho, že by to bolo v zmluve uvedené na rozdiel od zmluvnej pokuty, ktorá sa môže vymáhať iba v prípade, že je to v zmluve dohodnuté. Náhrada škody podľa Občianskeho zákonníka vyžaduje splnenie štyroch vecí : porušenie právnej povinnosti, vznik škody, príčinná súvislosť medzi porušením PP a vznikom škody a zavinenie. Zavinenie môže byť úmyselné alebo aj nedbanlivostné. Ak dokážete naplnenie vyššie uvedených predpokladov vzniku zodpovednosti za škodu táto je potom vymahateľná.