mcunnamed
20.03.17,11:58
Dobry den

Chcel by som sa spýtať ako funguje vrátenie tovaru z vyššie spomínaných obchodov.

Mám v pláne dnes kúpiť Kameru v hodnote 500€ pravdepodobne z Nay elektrodomu s tým že pôjdem do kamennej predajne vyplatím a odídem.
Pokiaľ by mi kamera nesplnila účel, ktorý potrebujem čo je na 50% tak kamera by mi bola zbytočná a tým pádom 500€ sa mi neoplatí vyhodiť a chcel by som to vrátiť pravdepodobne v piatok. Ako by to prebiehalo?...

Prídem na predajnu a peniaze mi vrátia alebo je s tým nejaký problém?
Je lepšie to ísť kúpiť do alzy?...

PS: Nikde, nikto takú kameru mi len tak nepožičia a pokiaľ by to fungovalo tak sa nič nedeje a táto otázka je potom nezmysel.
Vopred za odpovede ďakujem.
Valcake
20.03.17,11:06
Je možné takto uvažovať, ale treba si dobre preštudovať obchodné podmienky. Ja som tiež vrátila tovar objednaný cez Hej.sk..V kamennom obchode to funguje podľa mňa horšie...myslím vrátenie tovaru iba preto, že ti nevyhovuje
ivka70
20.03.17,11:10
V kamennom obchode zo zakona nie je mozne vratit tovar, to sa da len pri objednavkach cez e-shop. A moze to mat obchod ako nadstandard vo svojich podmienkach. Tie treba nastudovat.

A potom su veci, ktore ani cez e-shop vratit nejde, to su take, ktore su viazane na licencie, autorske prava a pod. Treba si nastudovat, ci sa to nemoze vztahovat aj na tvoju kameru.

Doplnam poznamku na zaver: digitalne zrkadlovky pocitaju pocet zaberov uzavierky a urcuj tak zivotnotnost fotoaparatu. Ak podobnu funkciu ma aj ta tvoja vysnivana kamera, tak mozes mat problem pri vracani, ak si to predajca pozrie a oznami ti, ze kamera nie je nepouzivana, ale nahral si s nou 200 hodin vidozaznamu, co sa za testovanie pristroja neda povazovat.
mcunnamed
20.03.17,11:11
je tu potom možnosť ešte toho že si to objednam cez ich stránku s tým že si to prevezmem osobne na ich predajni a tým pádom je to nákup cez internet :) predsa nie ? ak sa smiem v akej hodnote bol tovar zakúpený cez to hej.sk ?... nezáleží na cene ?
Valcake
20.03.17,11:20
Na cene nezáleží..moja cca170€..príp.môžeš sa na ich stránke aj informovať aj mailom aj zavolať.
kopretinka
20.03.17,11:52
vzťahuje sa na knihy,filmy a hry na DVDčkách....
kopretinka
20.03.17,11:54
v pondelok kúpiš,celý týždeň budeš používať a potom vrátiš?
ivka70
20.03.17,12:00
Nielen na to. Kamera moze byt spojena s nejakym SW s licenciou, ktory po rozbaleni nebude mozne vratiti, to si musi zvazit autor otazky.

OD KTORÝCH ZMLÚV NEMÔŽETE ODSTÚPIŤ BEZ UVEDENIA DÔVODU


Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú

poskytnutie služby, ak sa služba začala plniť pred uplynutím lehoty 7 pracovných dní
predaj tovaru alebo poskytnutie služby, ktorých cena závisí od pohybu cien na finančnom trhu (napr. akcie)
predaj tovaru, ktorý bol zhotovený podľa požiadaviek spotrebiteľa (napr. nábytok na mieru)
predaj tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť
predaj tovaru, ktorý rýchlo podlieha skaze (napr. potraviny)
predaj zvukových alebo obrazových záznamov, ktoré spotrebiteľ rozbalil
predaj počítačových programov, ktoré spotrebiteľ rozbalil
predaj novín, časopisov a periodickej tlače
lotérie a iné podobné hry
http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=10
dmc
20.03.17,12:12
Nay umoznuje vratenie tovaru do 14 dni.

Je otazne co znamena tvoje vyjadrenie "Pokial by mi kamera nesplnila učel, ktory potrebujem".

- ucelom kamery ja zaznamenat zvuka a obraz. Aky je tvoj potrebny ucel ? Planujes ju pouzivat na iny ucel ???


Podmienky vratenia tovaru v NAY do 14 dni:

Tovar, ktorý vraciate, musí byť nepoužívaný.

Do ktorejkoľvek predajne prineste kompletný, nepoužívaný tovar zabalený v originálnom obale vrátane fólií, spolu s dokladom o zaplatení, záručným listom a návodom na obsluhu.
My skontrolujeme, či je tovar funkčný, kompletný a nepoužívaný

Takze pokial vratis kameru nepouzivanu - nerozbalenu - zabalenu origo vo folii - No problem. Ja som takto vratil po vianociach tablet (dcera dostala 2)

https://www.nay.sk/nevhodny-tovar-vymena-ci-vratenie
mcunnamed
20.03.17,12:18
čisto len zachytiť zvuk a obraz na svoju pameťovu kartu a následne upraviť
dmc
20.03.17,12:19
cize si chces z NAY spravit pozicovnu - zadarmo. Odpoved tusis.
mcunnamed
20.03.17,12:21
no dajme tomu :) ale pokial by mi to vyhovovalo tak ako som spomínal nič by som nevracal :) ide o ojedinelý prípad kedy potrebujem niečo skúsiť a nemam ako načo kupim dačo čo nevyužijem ?...
Valcake
20.03.17,12:23
No ja som si objednala smartfon. Samozrejme som ho vyskúšala, obj.kvôli veľmi silnej baterke, ale bol ťažký, širší..nepohodlné fotenie..atď. Zavolala som tam, vysvetlila čo sa mi nepáči..boli veľmi ochotní...tovar som dala do orig.stavu a mohla som odoslať späť a to bol už 14 deň. Ide o dátum z pošty. Poštovné som platila a oni mi peniaze odoslali na účet.
ynteligent
20.03.17,12:32
Ako ze na hovado sa to da spravit takto. Urcite je v tomto lepsia alza.

Ale priznam sa ze ked uz takto na hulvata vies ze to potrebujes na nejaku svadbu, stuzkovu promociu alebo nejaku podobnu jednorazovu udalost, tak uz z normalnej slusnosti k predajcovi by som nasiel tovar ktory ma nalepku POUZITY alebo ROZBALENY namiesto toho aby som si zobral novu kameru ktora im tam potom bude smrdiet.

V kazdom pripade ak si kupis ROZBALENY alebo POUZITY tovar, budes mat mensie problemy s vratenim.... urcite si ale over ze sa tych 14 dni viaze aj na tento druh tovaru. Ale je to na tvojom svedomi....

PS: Ja som takto potreboval vyskusat ci mam vadny zdroj v PC- nemal som ziaden rezervny, tak som si kupil "pouzity alebo rozbaleny" hocijakej smejdovej znacky co tam vtedy mali, vyskusal, vratil a normalne zo slusnosti u nich kupil novy, znacky ktoru som chcel - nesiel som do inej predajne, jednoducho som to kupil tam
Soňa K
20.03.17,13:23
Mcunnamed - Velebnosti, du blejt.
profesional
20.03.17,15:51
Ukáżkové zneužitie práva. Toto nepožíva žiadnu právnu ochranu. Ak ti za týcbto okolností odmietnu zobrať tovar späť, nečuduj sa.
misoft
20.03.17,15:59
https://www.nay.sk/vratenie-tovaru-do-14-dni
čítaj mcunnamed! Je tam slovíčko NEPOUŽÍVANÝ!!!!
Pokiaľ s nim urobíš pár záznamov - už je používaný. Vonku to nebude vidieť, ale software všetko zaznamenáva. Takže zaznamená i to, koľko hodín si kameru používal.
bubkoch
20.03.17,17:48
to co pises nie je pravda
kupujuci nemusi vratit tovar v originalnom obale, tovar nemusi byt nepouzivany
tovar je mozne pouzit a vyskusat pre zistenie vlastností a funkčnosti tovaru
bubkoch
20.03.17,17:51
neprehanaj ... ako pisem vyssie, tovar je mozne rozbalit a vyskusat pre zistenie vlastností a funkcnosti vyrobku
to co sa pyta zadavatel je uplne legitimna poziadavka, pokial si nie je z popisu isty ci vec ma pozadovane vlastnosti a funkcie
dmc
20.03.17,17:51
Pocuvaj...precital si si odkaz co som tam napisal ???? Reagoval som na kupu vyrobku v kamennej predajni NAY tak ako to bolo v zadani na zaciatku - nie na internet. predaj. Je to odkaz priamo na podmienky NAY. ja som si ich nevymyslel a ani ich nevyzadujem - iba viem citat a rozumiem pisanemu textu. Ak vies citat tak si aspon daj namahu -klikni si na link a precitaj si to.
bubkoch
20.03.17,17:59
vidim ze je vas vela co nedokazete citat s porozumenim ...

ten link co tu kopirujes sa tyka nakupu v kamennej predajni a ide nad ramec zakona, t.j. NAY umoznuje vratit bez dovodu do 14 dni aj tovar kupeny v kamennej predajni, ale len ked je nerozbaleny a nepouzity

ale pre nakup na dialku a vratenie tovaru platia obchodne podmienky ktore su tu:
https://www.nay.sk/obchodne-podmienky

Tovar nesmie javiť známky používania a musí byť zaslaný spoločnosti NAY s dokladom o kúpe, s kompletným príslušenstvom, dokumentáciou, obalom atď. Zákazník má právo po prevzatí tovaru v rámci lehoty na odstúpenie tovar rozbaliť a odskúšať obdobným spôsobom, ako je to obvyklé pri nákupe v klasickom kamennom obchode, t.j. odskúšať tovar tak, aby zistil vlastnosti a funkčnosť tovaru, nemá však právo začať tovar používať a po niekoľkých dňoch vrátiť predávajúcemu (tovar použitý vo väčšom rozsahu ako postačuje na jeho odskúšanie vrátiť nemožno, ak predávajúci nerozhodne v konkrétnom prípade inak).

Poškodenie obalu a tovaru samotného bude predávajúcim akceptované výhradne v rozsahu, v akom mu pri primeranom odskúšaní tovaru v zmysle tohto ustanovenia týchto podmienok nebolo možné zabrániť, t.j. ktoré nepresahuje rámec zaobchádzania potrebného na zistenie vlastností a funkčnosti tovaru.
misoft
20.03.17,18:04
Týka sa to podomového predaja a predaja cez internet - pretože viac-menej kupuješ mačku vo vreci. Ale v kamennom obchode (kedysi to bolo povinné) by mal ti personál výrobok ukázať, predviesť, poskytnúť základné údaje pre ovládanie zariadenia (žiaľ, dnes to nerobia - česť výnimkám - lebo to často ani oni sami neovládajú).
Preto zostalo to, že v kamennom obchode sa tovar nevracia (jedine ako bonus, dobrá vôľa).
buchač
20.03.17,18:07
SOI vraví :

Upozornenie:
Žiadny právny predpis nepriznáva spotrebiteľovi nárok na bezdôvodné vrátenie tovaru, zakúpeného v tzv. kamennom obchode (prevádzkarni). Ak predávajúci takúto možnosť (prípadne možnosť výmeny tovaru za iný tovar) spotrebiteľovi ponúka, činí tak nad rámec svojich povinností. Nárok na bezdôvodné vrátenie alebo výmenu tovaru nie je právne vymáhateľný.

Viac http://www.soi.sk/sk/Informacie-pre-verejnost/Reklamacia-vyrobku-vs-vratenie-tovaru-bez-udania-dovodu.soi?ind=11

----------------------
Z počutia viem, že niektorý predajca výrobok bez problém vezme nazad.
No niektorý nie....a práve z tohoto (viď "problematická " otázka) dôvodu a je ich stále viac.
Predajca je od slova "predať" a nie od slova "požičiať".
------------------------

mcunnamed (Dnes 14:18) čisto len zachytiť zvuk a obraz na svoju pameťovu kartu a následne upraviť
Toto zvládne predsa aj lepší mobil. Zvyšok upravíš a vyskúšaš v PC, kde si daný súbor stiahneš a upravíš.
Programov na hentakú činnosť do bludu.
bubkoch
20.03.17,18:10
no a o com je rec ? o nakupe na dialku ... prevzatie a zaplatenie tovaru v kamennej predajni na tom NIC NEMENI
misoft
20.03.17,18:12
Tak potom OK! Ja som len tak trochu to doplnil....
dmc
21.03.17,06:16
ale ja som komentoval nakup v kamennej predajni - citaj riadne