hviezdička1984
20.03.17,14:29
Otec dieta zatial nie je uvedeny v RL ak v nom bude v buducnosti uvedeny ma narok na uspory ktore ja setrim na ucte v banke vedeneho na mojho syna?dakujem
ivka70
20.03.17,13:31
V pripade smrti dietata su rodicia dedicmi, potom by mu narok vznikol.
Inak nema ako dostat sa k uctu, kedze mu asi dispozicne pravo k nemu nedas.
profesional
20.03.17,14:32
Majetok dieťaťa a rodiča nie je totožný. Aj dieťa má svoju právnu subjektivitu a spôsobilosť vlastniť majetok.
O tom, kto bude spravovať majetok dieťaťa sa musíte dohodnúť a Vašu dohodu musí schváliť súd. Ak sa nedohodnete, súd určí, kto bude spravovať majetok dieťaťa na návrh ktoréhokoľvek rodičov, alebo aj bez návrhu.
Toto neplatí, ak ste manželia.
Osoba, ktorá spravuje majetok dieťaťa musí pri väčších sumách žiadať o súhlas s transakciou súd. Banka nad istú sumu peňažné prostriedky dieťaťa nevydá osobe, ktorá spravuje majetok dieťaťa, ani nepovolí ich prevod na tretiu osobu, kỷm na to nevydá súhlas súd. Suma nie je fixná. Závisí od majetkových pomerov maloletého.
misoft
20.03.17,16:39
Nemá žiadne nároky. Pokiaľ by (nedaj bože) došlo k najhoršiemu - dedili by rodičia - ovšem v rodnom liste nie je uvedený - tak by mal "smolu" - nebol by dedičom!
Soňa K
20.03.17,18:33
Platí to aj naopak, syn bez uvedeného otca v RL nemá nárok na nič od otca a po otcovi.
hviezdička1984
21.03.17,06:47
Ale ide mi o to ze ked nahodou prebehne sud a bude urceny ako otec a zapise sa do rodneho listu tak moze si narokovat na peniaze z uctu co ja sporim z vlastnych zdrojov pre mojho syna? Ked vsetky peniaze co tam vlozim budu odo mna on tam nevlozi ani cent, moze sa stat ze by mu ich mohol vziat nejakym sposobom?
hviezdička1984
21.03.17,06:51
A mal by na ne narok aj v tom pripade keby sa na nich vobec nepodielal a vsetky peniaze tam vlozim ja?
ivka70
21.03.17,06:53
Ak su to peniaze dietata, pri dedeni sa neskuma sposob akym ich dieta nadobudlo.
Semetrika1
21.03.17,06:54
Platí otec dieťaťa naň výživné? Má biologický otec možnosť dokázať, že je otcom dieťaťa? Vie o ňom? Ak je na všetky moje otázky odpoveď "nie" tak v podstate nemá šancu. Po 15 rokoch života môže dieťa spísať testament u notára, kde by otca v závete vylúčil. Myslím, že do 15 rokov taká možnosť nie je. Nie som si istá.
hviezdička1984
21.03.17,06:59
neplati vobec sa o neho nezaujima..rozisli sme sa ked som bola v 4.mesiaci...som na maleho sama..chcem riesit otcovstvo sudom len sa bojim..necchem aby ostal maly bez otca v RL ale zas bojim sa ho tam dat ze mi bude robit zle..preto sa pytam ci by mal nejaky narok na uspory co ja setrim pre syna na jeho ucte ked nahodou mozno o par rokov dam otcovstvo urcit...cchem to riesit ked bude maly uz vacsi teraz nie
vicktor
21.03.17,07:26
Asi nie ste (neboli ste, nebudete) manzelia.
Vsak spor pre syna na svoje meno.
hviezdička1984
21.03.17,07:41
no len ja sa chcem vydat v buducnosti ( nie za otca maleho) preto sporim na meno maleho -chcem aby tie peniaze boli iba jeho a nikto na ne nemal ziadny narok iba on ked bude dospely..
lubko6394
21.03.17,10:00
A prečo šetríš na synovom účte ? Šetri na svojom pre syna a máš to pod 100% kontrolou.
vicktor
21.03.17,10:09
Uz to bolo zodpovedane vyssie o 9:41.
misoft
21.03.17,10:36
Neboj sa - budú to stále peniaze malého - i keď budeš ako jeho zákonný zástupca mu sporiť, akonáhle budú na sporiacom účte - dokonca ani ty nemôžeš len tak - hala-bala z neho vyberať.
Každý občan (dokonca i batoľa) má právo vlastniť majetok.
hviezdička1984
21.03.17,11:00
ved v to dufam ze to budu peniaze maleho stale..nechcem ani ja odtial vyberat..preto chcem mat istotu ze ani jeho otec nebude moct tie peniaze vybrat..kedze to budu peniaze maleho a odkladam mu tam vsetko co sa da
Semetrika1
21.03.17,13:39
Si veľmi dobre rozmýšľajúca matka. Určite si aj veľmi dobrosrdečná a milujúca.
Keď budeš šetriť na meno dieťaťa, tak tie peniaze budú patriť jemu.
Ale pôvodná otázka znela, či v prípade smrti má nárok na polovicu úspor aj jeho biologický otec. Áno má.
Do 15 rokov sa tomu nedá ani zabrániť. Potom už tak ako som napísala. Dieťa spíše testament formou notárskeho úkonu a vylúči otca ako dediča.
Dokonca aj keby starí rodičia chceli nejaký majetok venovať vnúčaťu, tak súhlas na príjem daru musí dať otec a tiež v prípade smrti detí polovicu takto darovaného majetku.
hviezdička1984
21.03.17,14:10
dakujem emetrika1..vies snazim sa dat synovi vetko co sa da aby mu nic nechybalo ani v buducnosti..a v pripade teda ak mu budem sporit peniaze nadalej a otec dietata bude v RL zapisany v buducnosti tak moze disponovat s tymi peniazmi..nikto nezomrie len ci ma pravo nakladat s jeho uctom kym maly nebude plnolety? a to ze ani stary rodicia mu nemozu nic darovat bez suhlasu som fakt netusila..uz som rozmyslala ze peniaze dam im aby mu ich darovali ale vidim ze ani to nie je take jednoduche..
Soňa K
21.03.17,14:20
Možno by bolo lepšie uzatvorit poistku, kde by bol príjemcom plnenia iba syn, tieto peniaze nie sú predmetom dedicskeho konania.
Semetrika1
22.03.17,08:12
Peniaze by rodičia do 15 rokov dieťaťa mohli mať. Dalo by sa to ošetriť v rodine, že by oni určili dediča Tvojho syna a v 15 rokoch by mu celý vklad prepísali s tým, že
by ona spísal testament. Na darovanie som myslela nehnuteľnosť.
Mám pocit, že sa nedá uzavrieť poistka na maloleté dieťa tak, aby otec nemal nárok v prípade smrti. Počas života dieťaťa nemôže otec disponovať ani s vkladom ani s poistkou.