vincentF
20.03.17,20:08
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Moj zamestnávatel v CR ceska pracovna zmluva mi dnes povedal, že si nemožem nárokovať úľavu na daní na manželku a deti, že si to mám nárokovat na slovensku, kedže manželka a deti žijú na slovensku aj ja samozrejme. Mozte mi prosim poradit ako teraz z toho vyjst v tomto sa nevyznam a este k tomu je cochvila uzavierka DP. Za odpovede vopred dakujem
avalik
20.03.17,19:10
mas potvrdenie o danovej rezidencii v CR?
vincentF
20.03.17,19:12
myslis potvrdenie o prijmoch zo zavislej cinnosti?
avalik
20.03.17,19:19
nie, potvrdenie z ceskej financnej spravy, ze si danovym rezidentom CR
avalik
20.03.17,19:30
info k danovej rezidencii a prijmom zo zahranicia pozri tu: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#DanovyRezidentSR


podla mna nie si danovy rezident CR ale SR a vtedy pre teba v CR plati toto:

Daňové zvýhodnění u nerezidenta
Nerezident může daňové zvýhodnění stejně jako níže uvedené nezdanitelné části základu daně uplatnit, pouze pokud je daňovým rezidentem členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor a jestliže úhrn všech jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky (§ 22 ZDP) činí nejméně 90 % všech jeho příjmů s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 nebo § 6 ZDP, jsou od daně osvobozeny podle § 4, 6 nebo § 10 ZDP, nebo příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Výši příjmů ze zdrojů v zahraničí prokazuje poplatník potvrzením zahraničního správce daně.
ref: http://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/fyzicke-osoby-poplatnik/obecne-informace#slevynerezident

cesky zakon o dani z prijmu: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586
vincentF
20.03.17,19:56
tak teraz som z toho este vacsi somar. Ono to je tak pracujem tu v cechach kde sa aj zdrziavam viac ako 183 dni v roku moj jediny prijem je z ciech 4 roky mi robil danove zamestnavatel v cesku a teraz ked som im dal podklady k tomu, ze si chcem uplatnit zvyhodnenie alebo vratku dane( neviem to spravne pomenovat) tak mi povedal, ze ja to po ceskej republike nemozem pozadovat z dovodu toho ze sice som zamestnany v CR na pracovnu zmluvu a odvadzam v cesku dane ale obcianstvo a trvaly pobyt mam na slovensku ako moja rodina cize si to mam podat u nas. A mal by som este jednu otazku resp. dve. Kolko rokov spetne sa da poziadat o danove vyrovnanie? a 2: Mozem byt nejak penalizovany pokial som na SK danove priznanie nepodaval?
vincentF
20.03.17,20:07
to nemam
veronikasad
20.03.17,20:43
Ak máš len príjem z ČR, úľava na manželku ti je na dve veci ...
Úľavou na deti myslíš daňový bonus ?
vincentF
21.03.17,05:19
No prijem mam len v cz, no ulavou na deti mam na mysli to, ze si mozem odpocitat napr. v cz na prve dieta nieco okolo 13 tisic a na druhe je 20 tisic. Mne vcera zamestnavatel povedal ze tu v cz si nemozem podat DP s odpoctom na manzelku a deti. Comu ja vlastne nechapem preco, ked rodicovsky prispevok mi tu schvalia ako aj pridavky na deti.