nika.sum
21.03.17,06:47
fo osoba popri rodicovskej dovolenke a osobnej asistencii ma prijem z prikaznej zmluvy 400 eur. PZ je na cistiace a upratovacie prace termin napr. 1.8.-1.12. K prikaznej zmluve mam len potvrdenie, ze dostala prijem z PZ na tie a tie prace v tom a v tom termine v sume 400 EUR. Ked to spravne chapem (som o tom presvedcena), ze neboli z tejto sumy odvedene ziadne odvody ani dan. Podla materialov z FS takuto cinnost asi nemozem dat do §8? ked to dam do DP pod §5 bude jej vypocitane zdravotne poistenie co ma zaplatit vo výske 4% alebo v celej 14% aj za prikazcu, kt. tak nespravil?
El Cid
21.03.17,09:52
Na základe príkaznej zmluvy sa príkazník zaväzuje, že pre príkazcu obstará nejakú vec alebo vykoná inú činnosť (príkaz).Neposudzuje sa pritom samotné pomenovanie zmluvy, ale jej obsah . Ak osoba na základe príkaznej zmluvy vykonáva činnosti v priestoroch príkazcu a s využitím pracovných nástrojov alebo pomôcok príkazcu, tieto príjmy sú posudzované ako príjmy zo závislej činnosti.Z príjmov zo závislej činnosti je potrebné zaplatiť odvody na zdravotné aj sociálne poistenie. Zrejme to nebol tento prípad, ak zamestnávateľ-príkazca neodviedol odvody.

Platenie poistného z príjmu je závislé od spôsobu zdanenia príjmu:

1. ak ide o príjem zo závislej činnosti – poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie platí príkazník ako zamestnanec a príkazca ako zamestnávateľ,

2. ak ide o ostatný príjem – príkazca poistné na sociálne poistenie neplatí a poistné na zdravotné poistenie platí v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Z ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov – ak ide jednorazovú nezávislú činnosť odvodová povinnosť nevzniká.Pri zdanení príjmov zo závislej činnosti si môže daňovník v daňovom priznaní odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Pri ostatných príjmoch do výšky 500 eur sú oslobodené od dane a do základu dane sa zahrnú príjmy len nad túto hranicu.

Pravdepodobne to bude oslobodený príležitostný príjem, ktorý sa nezahrňuje do základu dane / treba preštudovať zmluvu a podľa obsahu zmluvy, ale ako som spomínala v prvom odseku, neboli odvedené odvody, tak to nebol príjem zo závislej činnosti /
Žabinka
21.03.17,10:32
a čo toto? treba vôbec podávať DP?
Vznik povinnosti podať daňové priznanie
Daňové priznanie k dani z príjmov je povinný podať daňovník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2016 presiahli sumu 1 901,67 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený (nemocenské dávky a štátne sociálne dávky sú príjmami oslobodenými od dane z príjmov, ktoré sa do stanovenej sumy nezahrňujú).
Dávky sociálneho poistenia oslobodené od dane z príjmov

Dani z príjmov nepodliehajú dávky vyplácané podľa zákona o sociálnom poistení, ako aj štátne sociálne dávky, a to:

Nemocenské dávky
- nemocenské
-ošetrovné
- vyrovnávacia dávka
-materské
Štátne sociálne dávky
-prídavok na dieťam
-príplatok k prídavku na dieťa
-rodičovský príspevok
-príspevok na starostlivosť o dieťa
-príspevok pri narodení dieťaťa
-príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa
-príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili 3 a viac detí
-príspevok na pohreb
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/rodicia-na-rd
nika.sum
21.03.17,10:46
zial zmluvu nemam, ale v samotnom potvrdeni je napisane...vykonavala v obdobi od 15.07. do 31.12. upratovacie a cistiace prace .....za odmenu .... Je to vykonavane pre spravu domov, mam skusenosti, ze spravcovia sa takto zbavuju povinnosti zamestnavatela. Uz podla potvrdenia to podla mna nie je jednorazova cinnosti, ale opakujuca sa. Rada by som jej to dala do par.8, len bude pri pripadnej kontrole mat problem ona alebo spravca?