sojana
14.07.06,14:00
Majiteľ spoločnosti chce vyplatiť zamestnancovi odmenu. Keďže nechce aby boli vysoké odvody, tak tú odmenu sme charakterizovali ako mzdová odmena pri pracovnom jubileu. K dochádzke priložil "hlavičkový" list s podpisom majiteľa firmy, na ktorom je uvedené, že menovanému sa poskytuje mzdová odmena pri pracovnom jubileu /dôvodom jej vyplatenia bola príležitosť trvania 5. kvartálu pracovného pomeru/. Je to napadnuteľné, keďže sa z tejto odmeny neodvádzajú odvody do SP ani do ZP? Ďakujem za názory!
andrej_rv
14.07.06,18:06
Ja som nenatrafil na nejaký všeobecne záväzný predpis, ktorý by definoval, aký vek alebo odpracovaná doba sa považuje za životné alebo pracovné jubileum. Ale podľa mňa, pokiaľ chce organizácia takéto odmeny zamestnancom poskytovať, mala by mať spracované zásady na ich priznávanie buď formou samostatnej smernice alebo v rámci smernice o podnikovej sociálnej politike. V nej by malo byť zakotvené, aké výročie sa považuje za pracovné resp. životné jubileum, aká suma pri jeho dosiahnutí pracovníkovi prináleží a prípadne ďalšie podmienky (napr. že musí mať odpracovaných x rokov, nesmie mať absenciu alebo vážne porušenie prac, disciplíny atď.).
Ak teda vaša firma takúto smernicu má a je v nej uvedené, že každý pracovník obdrží pri jubileu trvania 5. kvartálu pracovného pomeru príslušnú odmenu x korún, tak podľa mňa priznanie tejto odmeny vo vzťahu k odvodom napadnuteľné nie je :)...