branojak
21.03.17,12:28
v spoločenskej zmluve je uvedené, že rezervný fond v s.r.o. sa bude tvoriť 5% z čistého zisku v roku, v ktorom sa zisk prvý raz vytvorí. Teda v roku 2016 vyšiel zisk cca 2000,- a tvorba RF bude v roku 2016 100,-

Teraz aký bude postup?

Ja si myslím, že urobím uzávierku a vypočítam hrubý zisk, vypočítam daň, zaúčtujem v programe daň 591/341, potom odošlem uzávierku a DP. a až po odovzdaní vypočítam RF a zaúčtujem 431/421 a zostávajúci zisk prevediem 431/428 a potom prevediem zostatky účtov do roku 2017. Takže stav fondu sa mi objaví až v uzávierke roku 2017. Rozmýšľam správne?

Alebo tú tvorbu RF mám zahrnúť do Účtovnej závierky roku 2016?
Žabinka
21.03.17,11:33
nie.. vypočítaš v DP daň, zaúčtuješ, zaúčtuješ HV po zdanení k dátumu 31.12.2016.., urobíš závierku, odošleš.. urobíš prevod roku.. v roku 2017 počkáš na rozhodnutie VZ , a na základe zápisnice zaúčtuješ napr. aj tak ako píšeš, ak tak VZ rozhodne..
branojak
21.03.17,11:49
Ide mi hlavne o ten zápis 431/421 - tvorba RF vo výške 100,-
Nemá sa tento zápis objaviť v účtovnej závierke za rok 2016? tento zápis robím až po odovzdaní tlačív? Aj keď je spoločenskej zmluve písané, že sa tvorí v roku vytvorenia zisku.
Žabinka
21.03.17,11:54
suma na účte 431 sa rozdeľuje AŽ na základe VZ.. mala už firma VZ v roku 2016, kde o tom rozhodla?
branojak
21.03.17,12:03
nemala VZ v roku 2016, ale je spoločenská zmluva, kde to je spomenuté, že v roku 2016 sa má tvoriť k 31.12.2016

ale keď nad tým rozmýšľam ako môžem dať tvorbu RF zápisom 431/421 do závierky, keď tlačivo neobsahuje účet 431, to môžem urobiť zápisom až po uzávierke. Neviem či sa správne vyjadrujem
Žabinka
21.03.17,12:18
veď sa nad tým zamysli.. účet 431 ti vznikne až v roku 2017, a to prevodom HV po zdanení roku 2016.. takže akákoľvek operácia s týmto účtom môže byť až v roku 2017..
branojak
21.03.17,12:24
ďakujem, si ma ubezpečila, že nie som až tak na tom zle, a teraz ešte vysvetliť šéfovi, prečo nemá pravdu
Žabinka
21.03.17,12:25
:)
Žabinka
21.03.17,12:32
ale toto: ......ale je spoločenská zmluva, kde to je spomenuté, že v roku 2016 sa má tvoriť k 31.12.2016.... isto nemá napísané v spoločenskej zmluve.. skôr niečo v zmysle, že RF sa tvorí za rok, v ktorom bol vykázaný zisk.. takže zisk bol vykázaný v r.2016, ÚZ sa schvaľuje podľa §40 Obchodného zákonníka..
§ 40
(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.
(2) Ak príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku neschváli účtovnú závierku predloženú podľa odseku 1 do troch mesiacov od predloženia, ukladá sa do zbierky listín obchodného registra neschválená účtovná závierka. V tomto prípade je akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik povinný uložiť neschválenú účtovnú závierku do 30 dní od márneho uplynutia trojmesačnej lehoty.
(3) Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť overiť účtovnú závierku audítorom, ukladá sa do zbierky listín účtovná závierka overená audítorom spolu s audítorskou správou, menom, bydliskom fyzickej osoby alebo obchodným menom, sídlom a identifikačným číslom právnickej osoby a s evidenčným číslom zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov. Ak je audítorom právnická osoba, uvádza sa aj meno a bydlisko fyzických osôb, ktoré za audítora vykonali audit. Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť vyhotoviť výročnú správu a táto výročná správa obsahuje účtovnú závierku overenú audítorom, účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.
branojak
22.03.17,09:23
veľmi pekne ďakujem