noeyy221
21.03.17,14:14
Dobry den,
Mam moznost kupit byt v rodinnom dome so 4 bytmi . Cbcel by som sa opytat ci ma niekto skusenost respektive ci mi vie poradit ako to bude s energiami ( myslim tym ci mi budu faktury za energie chodit zvlast alebo budu chodit celkovo na cely dom a bude sa to rozratavat ) ja by som chcel aby chodili na moje meno teda ak je to mozne ci sa to da dakujem
Oliwa
21.03.17,13:20
Ak má každý byt svoje merače energie a Ty budeš mať zmluvy so všetkými dodávateľmi energií, tak môžu chodiť na Tvoje meno.
Spoločné priestory - napr. osvetlenie schodišťa, pivničných priestorov, kosenie či polievanie trávnika podľa dohody s majiteľmi ostatných bytov.
vicktor
21.03.17,13:24
No neviem, ale zda sa mi ze v rodinnom dome mozu byt najviac dva byty, ak v nejakej stavbe su 4 byty, uz to nie je rodinny dom, ale bytovy dom.
Mozno sa mylim, poucte ma.
vicktor
21.03.17,13:26
...na vsetky rozmanite komodity.
A ako je to so vstupmi do bytov?
Ako su vedene byty, pozemok a spolocne priestory na LV?
noeyy221
21.03.17,13:27
Dakujem za odpoved praveze byty nemaju svoje merace je len jeden deň spolocny ale ja budem mat svoj elektromer aj vodomer aj plynomer ale co sa tyka plynu tak ze tam bude bude chodit faktura na cely dom a ciastka sa bude rozpocitavat podla spotreby tomu nerozumiem
Oliwa
21.03.17,13:33
Podľa spotreby znamená, že zaplatíš toľko, koľko sa v Tvojom byte spotrebuje.
ivka70
21.03.17,13:34
do 3 vratane, ale inak mas pravdu
noeyy221
21.03.17,13:36
Vstup do byov ma kazdy zvlast klasicky su tam vstupne dvere odkial ma kazdy pristup do bytu zvlast a na LV je to charakterizovane ako rodinny dom
Oliwa
21.03.17,14:50
Je to novostavba a byty sú/budú v osobnom vlastníctve?
jslancik
21.03.17,14:59
kladieš otázku na úplne nesprávnom mieste. my ti ten byt nepredávame. Otázky k tomu domu/bytu by si mal smerovať na predávajúceho. Je predpoklad, že každý byt má svoje merače energií (kúrenie pravdepodobne nie), ale môžeme sa iba domnievať, ako to v skutočnosti je. Presne ti môže odpovedať jedine súčasný majiteľ.
Oliwa
21.03.17,15:12
Tiež mi to napadlo ako prvé... ale chcela som byť zhovievavá k nováčikovi... :D
noeyy221
21.03.17,15:32
Pravda aj tak dakujem za koment
Mária27
21.03.17,16:20
Mali by ste si dať do poriadku právne vzťahy, prekolaudovať byty a dom a dať bytový dom správne zapísať do katastra.

Od 1.8.2000 je v stavebnom zákone (50/1976) § 43b, ktorý už definuje bytový dom a rodinný dom:
(2)
Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.
(3)
Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1976/50/20000801.html

Váš dom sa musí riadiť bytovým zákonom (182/1993) - predpokladám, že byty majú aj rôznych vlastníkov:
§ 1
(2) Tento zákon sa nevzťahuje na byty osobitného ... a na predaj bytov v rodinných domoch,3) ktoré majú len jeden byt.
§ 2
(2) Bytovým domom (ďalej len „dom”) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1993/182/20160701