Mia Wallas
21.03.17,18:12
Dobrý večer,
mám otázku. V pracovnej zmluve mám uvedené, že " zmluvné strany sa dohodli, že zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku zamestnanca za jeden mesiac, ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa."
Výpovedná lehota je 2 mesiace.
Mám si to vysvetliť tak, že ak odídem skôr, nebude mi vyplatená mzda a plus k tomu musím ešte ja zaplatiť zamestnávateľovi náhradu vo výške priemernej mzdy za každý mesiac? (čiže akoby som ja platila zamestnávateľovi) Alebo len nedostanem mzdu, na ktorú by som mala nárok počas výpovednej pokiaľ by som tam zotrvala a nemusím nič naviac poukazovať zamestnávateľovi?
Ďakujem
Mária V.
ivka70
21.03.17,17:26
A je spravne.
Nebude ti vyplatena mzda, ktoru neodpracujes a este ma zamestnavatel narok na tu zmluvnu "pokutu".
misoft
21.03.17,17:36
Ako už ivka70 napísala....
Logicky - pokiaľ by si robila - mala by si právo za prácu dostať odmenu, mzdu a to aj v tom prípade, že si vo výpovednej lehote.
Ale keďže nebudeš robiť, nemáš nárok za odmenu za prácu (ktorú si nevykonala) a navyše ešte zaplatíš pokutu. Takže prídeš o TRI mesačné platy!
bubkoch
21.03.17,18:25
pride presne o 1 plat
bjuty smis
21.03.17,18:31
to si jak vypočítal ? :))
Tweety
21.03.17,18:38
Ak si VD alebo jej časť neodpracuješ, logicky nemôžeš za ten čas dostať mzdu. Druhá vec je tzv pokuta za nedodržanie VD, ktorú zaplatíš zamestnávateľovi.
§62 ZP
8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
misoft
21.03.17,18:42
Nuž ako sa to vezme.... ale aj keď je zamestnanec vo výpovednej lehote - stále je zamestnanec. A pokiaľ je zamestnanec a vykonáva prácu - má dostať za to plat. Pokiaľ však nerobí vo výpovednej lehote (sedí doma) - nemôže dostávať plat. Takže ak by nerobila tie dva mesiace výpovednej lehoty - nemá nárok na mzdu. Okrem toho podľa pracovnej zmluvy - keď je to dohodnuté a podpísané (zmluva) - zaplatí aj tú zmluvnú pokutu 1 mesačný plat. Takže - počítajte - dva mesiace nerobí (ale stále je v pracovnom pomere!) = dva mesačné platy, k tomu pretože porušila zmluvu - pokuta = 1 mesačný plat. Suma sumárum sú to tri platy (+/- autobus).....
Ale nemusela ani čakať - ukončenie PP dohodou k dátumu.....a mohla o to požiadať i počas výpovednej lehoty. A nebola by pokuta.....
Tweety
21.03.17,18:46
Tá pokuta nie je ale vo výške mes. platu.
bubkoch
21.03.17,18:49
misoft, tak hej, ale clovek co nema v hlave nakadene nedodrzi vypovednu lehotu len v tom pripade ked uz ma inu pracu ... takze dostava plat tam, a pride len o 1 plat (=pokuta) u stareho zamestnavatela za posledny mesiac co u neho robil