bendži
22.03.17,15:31
Ahojte,

potrebovala by som poradiť s nasledovným

Stalo sa, že mzda bola zamestnancovi vyplatená za obdobia september - december min. roku bez zrazenia preddavku na daň z tejto mzdy. Rovnako boli podané prehľady za tieto obdobia s vykázanou nulovou daňou zrazenou aj odvedenou. Začiatkom marca sa prišlo na chybu a teda daň bola dodatočne zrazená v plnej výške za 4 mesiace vo februárovej výplate a aj takto uvedená vo februárovom prehľade.

Moja otázka je čo ďalej s ročným hlásením a potvrdením o príjmoch pre zamestnanca, ako to tam uviesť.

Ročné hlásenie by malo kopírovať údaje v podaných prehľadoch, v prehľadoch boli vykázané nulové preddavky na daň, teda tak spraviť aj ročné hlásenie? A uviesť dodatočne zrazenú daň až v hlásení za tento rok?

A čo s potvrdením o príjme pre zamestnanca, ten si chce túto dodatočne zrazenú daň uplatniť ako preplatok v daňovom priznaní (nepracoval celý rok, takže by mu to po uplatnení nezdaniteľnej čiastky na daňovníka tak vyšlo). Môžem mu vydať potvrdenie o zrazenom preddavku v r. 2016 aj keď bol reálne zrazený až v r. 2017?

Ďakujem vopred za vaše rady.
Monika
veronikasad
22.03.17,14:38
Pokial išlo o príjem roku 2016, mala si to nechať tak a nedoplatok zraziť cez ročné zúčtovanie dane - ak ho robil zamestnávatel, alebo daňové priznanie typu A.
Nemalo by to žiadny dopad na mesačné prehľady, ani ročné Hlásenie.
bendži
22.03.17,14:54
áno išlo o príjem roku 2016.. o takej možnosti som neuvažovala, vychádzala som z toho, že zamestnávateľ je zodpovedný za zrazenie dane, nezrazil ju a teda to má opraviť. Tak to má uvedené aj portál finančnej správy, že je možné takúto opravu spraviť do 31.marca nasledujúceho roku - čo sme aj splnili teda. Len neviem čo s tým ďalej. Mesačné prehľady myslím že sú takto v poriadku, otvorené zostáva to ročné hlásenie a potvrdenie o príjme pre zamestnanca.
veronikasad
22.03.17,15:14
Z akého dôvodu nebola zrážaná daň ?
bendži
22.03.17,15:19
klient si robil výpočet mzdy sám a daň nedopočítal ani ju neriešil..