uctoeva
15.07.06,06:41
Poraďáci mám na vás otázku:
Mám zmluvu na vykonávanie služieb.Zmluva bola podpísaná 30.6.2006, kde stojí, že za dodávku tepla je podnájomca povinný hradiť zálohovú faktúru vo výške 2000 Sk + DPH. Nájomca nám vystail za jún preddavkovu faktúru za dodávku tepla v celkovej sume 2380 Sk. Nie je tam povinnosť do 15 dní vystaviť riadnu faktúru ? Jedná sa nám o odpočet DPH. Ak nám nevystavia riadnu faktúru budeme si môcť odpočet spraviť až pri vyučovaní?
Ďakujem
Zoltán Kovács
15.07.06,05:38
Ak tá faktúra splňa náležitosti § 71 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH máš nárok na uplatnenie dph. Je to vlastne opakované plnenie, podobne ako odber el.energie. Oni tiež vystavujú zálohové faktúry a potom vyúčtovačku.
belia
15.07.06,09:52
Vystavil som v tomto kvartáli preddavkovú faktúru, ale ostrú fa. až v nasledujúcom.Vzťahuje sa na preddavkovú fa. aj DPH,keďže tam nie je vyčíslená alebo sa celková DPH uplatní až pri ostrej FA.Ďakujem.
Zoltán Kovács
15.07.06,10:00
Vystavil som v tomto kvartáli preddavkovú faktúru, ale ostrú fa. až v nasledujúcom.Vzťahuje sa na preddavkovú fa. aj DPH,keďže tam nie je vyčíslená alebo sa celková DPH uplatní až pri ostrej FA.Ďakujem.

Preddavková faktúra podľa mňa musí obsahovať DPH, čiže základ dan a dan. Keď bola vystavená v 2.Q treba z nej odviesť aj daň.
Ostrá faktúra v nasledujúcom Q bude obsahovať celkový ZD + celkové DPH, ktoré budú potom ponížené o výšku ZD a DPH, ktoré bolo vyfakturované v preddavkovej faktúre.

Ich účtovanie:

Preddavková fa:

311/324 ZD
311/343 DPH

Ostrá (vyúčtovacia) fa:

311/6xx
311/343

324/311 odrátanie ZD z preddavkovej fa
343/311 odrátanie DPH z preddavkovej fa
belia
15.07.06,10:14
V ALFE mi ale DPH pri preddavkovej FA. nevyčísluje.Je tam uvedená len celková suma .
uctoeva
15.07.06,13:00
Ja mám tiež ten problém, že preddavkova faktúra nemá vyčíslené DPH.Čo s odpočtom? Ja by som DPH uplatnila až pri konečnej faktúre, nakoľko nemám vyčíslenú DPH v preddavkovej faktúre. Ale nie som si istá. Alebo mám vrátiť preddavkovu faktúru na oparavu?
Jana Acsová
15.07.06,14:37
Vystavil som v tomto kvartáli preddavkovú faktúru, ale ostrú fa. až v nasledujúcom.Vzťahuje sa na preddavkovú fa. aj DPH,keďže tam nie je vyčíslená alebo sa celková DPH uplatní až pri ostrej FA.Ďakujem.Vystavili ste preddavkovú faktúru z dôvodu požadovanej platby vopred. Obdržali ste platbu? Ak áno v ktorom mesiaci? V mesiaci, kedy ste poskytli aj dodávku? Ak áno, tak postačuje vystavenie jednej faktúry s dátumom dodania týkajúcim sa reálnej dodávky a nemusíte vystavovať zvlášť na daňovú povinnosť za vopred prijatú platbu.

Čiže ak máte postupnosť dátumov napr:
06/2006 preddavková faktúra
07/2006 prijatá platba
07/2006 uskutočnená dodávka
Dátum dodania na faktúre = dátum uskutočnenej dodávky

Ak máte postupnosť dátumov napr.:
06/2006 preddavková faktúra
06/2006 prijatá platba
Daňová povinnosť vznikne už v deň prijatia platby.
Jana Acsová
15.07.06,14:46
Ja mám tiež ten problém, že preddavkova faktúra nemá vyčíslené DPH.Čo s odpočtom? Ja by som DPH uplatnila až pri konečnej faktúre, nakoľko nemám vyčíslenú DPH v preddavkovej faktúre. Ale nie som si istá. Alebo mám vrátiť preddavkovu faktúru na oparavu?Pre každého platí § 19 ods. 3. Nakoľko dodávka tepla je pre účely DPH opakovanou dodávkou tovaru dodávka sa považuje za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje (najdlhšie 12 mesiacov). Ak máte fakturovanú dodávku tepla priebežne za bežný mesiac, mesačne by mala byť vyúčtovaná aj DPH, ak štvrťročne, tak štvrťročne by mala byť vyúčtovaná aj DPH. Pod vyúčtovaním mám na mysli, že by mal byť vystavený doklad s daňou. Prípadov však môže nastať viac.
Ak prenajímateľ požaduje platbu vopred, vznikne mu dańová povinnosť z titulu prijatej platby.

Aká má byť fakturácia, musíte overiť podľa nájomnej zmluvy. Čo sa týka DPH, tak z vášho textu vyplýva, že prenajímateľ by mal vystaviť minimálne doklad týkajúci sa prijatej platby vopred. Ak vystavil zálohovú faktúru a vy ste ju uhradili, vznikla mu daňová povinnosť. K ostatnému nie je možné na základe podaných informácií sa presne vyjadriť.
uctoeva
15.07.06,20:13
Janka zmluvu máme od 1.6.2006 teda nie 12 mesiacov.
V zmluve máme uvedené , že budeme mesačne platiť zálohu 2000 Sk + DPH . Dňa 30.6.2006 nám vystavili preddavkovú faktúru za 6 mesiac , no nie je tam vyčíslený základ dane a DPH, len suma spolu 2380 Sk. My sme ju uhradili v 6. mesiaci. Ako s DPH za 6 mesiac?
Orsz
15.07.06,21:42
Janka zmluvu máme od 1.6.2006 teda nie 12 mesiacov.
V zmluve máme uvedené , že budeme mesačne platiť zálohu 2000 Sk + DPH . Dňa 30.6.2006 nám vystavili preddavkovú faktúru za 6 mesiac , no nie je tam vyčíslený základ dane a DPH, len suma spolu 2380 Sk. My sme ju uhradili v 6. mesiaci. Ako s DPH za 6 mesiac?

V ktorý deň v júni ste urobili úhradu? Bolo to až 3O.6.2006, keď Vám vystavili predfa? Ak úhrada bola cez účet, a on ju mal pripísanú na účet napr. 2.7., preňho je daň.povinnosť 2.7 - deň prijatej platby. Ak ste to uhradili skôr, pred vystavením, skúste ho na to upozorniť, že treba vystaviť faktúru na prijatú platbu kôli DPH. Inak vy môžte tento doklad v pohode zaúčtovať a uplatniť si DPH na vstupe v ďalšom zdaňovacom období, teda v júli (alebo v II.štvrťroku). Problém bude mať on, ak ju neodvedie v júni, ak vtedy platbu prijal.
Jana Acsová
16.07.06,08:00
Inak vy môžte tento doklad v pohode zaúčtovať a uplatniť si DPH na vstupe v ďalšom zdaňovacom období, teda v júli (alebo v II.štvrťroku). Problém bude mať on, ak ju neodvedie v júni, ak vtedy platbu prijal.Len doplním, aby nedošlo k mylnému postupu u zadávateľa otázky. Uplatniť odpočítanie môžete iba v prípade, že obdržíte ďalšiu faktúru so všetkými náležitosťami podľa § 71 ods. 2 a nie z preddavkovej faktúry, ak nemá náležitosti a bola vystavená iba z dôvodu požadovanej platby vopred (spomínali ste, že je na nej uvedená iba cena s daňou).
Zoltán Kovács
16.07.06,08:08
Len doplním, aby nedošlo k mylnému postupu u zadávateľa otázky. Uplatniť odpočítanie môžete iba v prípade, že obdržíte ďalšiu faktúru so všetkými náležitosťami podľa § 71 ods. 2 a nie z preddavkovej faktúry, ak nemá náležitosti a bola vystavená iba z dôvodu požadovanej platby vopred (spomínali ste, že je na nej uvedená iba cena s daňou).

Pripájam sa k Janke. Presne, ak tá zálohová faktúra nemá náležitosti §71 ods.2 nie je možné uplatniť si dph. Ako som to uviedol aj v príspevku č.2
Jana Acsová
16.07.06,08:08
Janka zmluvu máme od 1.6.2006 teda nie 12 mesiacov.
V zmluve máme uvedené , že budeme mesačne platiť zálohu 2000 Sk + DPH . Dňa 30.6.2006 nám vystavili preddavkovú faktúru za 6 mesiac , no nie je tam vyčíslený základ dane a DPH, len suma spolu 2380 Sk. My sme ju uhradili v 6. mesiaci. Ako s DPH za 6 mesiac?12 mesiacov súvisí s povinnosťou zdaniť dodávku (to je maximálne obdobie, kedy je potrebné vyúčtovať daň z pridanej hodnoty za dodávku) Týka sa to napr. prípadov, keď je faktúra vystavovaná nie priebežne mesačne, alebo štvrťročne ale za dlhšie obdobie.
A ako je to s DPH za 6. mesiac? Ak neobdržíte faktúru so všetkými náležitosťami nemôžete si uplatniť právo na odpočítanie dane. Prenajímateľ by Vám ju mal vystaviť do 15 dní od prijatia platby.
Ale nakoľko v takomto postupe prenajímateľa nevidím dôvody, doporučujem dohodnúť sa s ním na faktúrach za opakované dodávky mesačne s daňou. S vystavením zálohovej faktúry bez vyúčtovania dane a následne faktúry z dôvodu prijatej platby vopred s daňou si to značne komplikuje.
zuzanar
17.07.06,08:55
Mám otázku. Je v poriadku ak obdržím faktúru (nie zálohovú) so všetky náležitosťami a v texte je napísané Fakturujeme Vám zálohovú platbu na
dodávku zariadenia... a suma je rozpísaná na základ + dph? Dodávka sa uskutoční až cca po 30 dňoch.
Jana Acsová
17.07.06,13:44
Mám otázku. Je v poriadku ak obdržím faktúru (nie zálohovú) so všetky náležitosťami a v texte je napísané Fakturujeme Vám zálohovú platbu na dodávku zariadenia... a suma je rozpísaná na základ + dph? Dodávka sa uskutoční až cca po 30 dňoch.Je. Nie je zakázané vystaviť faktúru vopred. Avšak neviem, či tam máte uvedený dátum dodania ... takže neviem, či doklad naozaj má všetky náležitosti. Uvedené je potrebné skontrolovať podľa § 71 ods. 2 ZDPH. Niekedy pri vystavovaní takýchto faktúr chýba jedna náležitosť a z prvého pohľadu sa zdá, že sa jedná o faktúru so všetkými náležitosťami. (Ak sa nemýlim, niečo podobné robí Mediatel - Zlaté stránky. Faktúra na prvý pohľad vyzerá ako "ozajstná" a pritom nie je.)

Vy však pri uplatnení odpočítania dane nesmiete zabudnúť, že ho môžete uplatniť najskôr v zdaňovacom období, kedy daňová povinnosť vznikne. Čiže ak máte faktúru, ale viete, že daňová povinnosť predávajúcemu (dodávateľovi) nevznikla, nemôžete iba z titulu prijatia faktúry uplatniť právo na odpočítanie dane, ale musíte počkať na vznik daňovej povinnosti. Až v tomto zdaňovacom období môžete najskôr právo na odpočítanie dane uplatniť.