Pa3k17
23.03.17,12:48
Dobrý deň, momentálne sa chystám rozbehnúť kampaň na stránke Patreon.com. Ide to crowfundingovú platformu kde ľudia prispievajú tvorcom pravidelným mesačným príspevkom. Chcem sa spýtať ako treba zdaniť takéto príjmy? Ide o príjem platby z USA.

Mam zalozenu zivnost a niesom platca DPH.
UctoPRO
23.03.17,14:14
Záleží od toho, či predávate PODIEL vo firme alebo predávate TOVAR s / budúcim / dodaním.

Predaj podielu sa daní pri predaji, ako náklady je možné započítať IBA obstarávacie náklady súvisiace s obchodným podielom. Dalej pri tomto predaji ste predávajú vy ako fyzická osoba / t.j. ak vlastníte túto firmu - founder/ a teda náklady crowfundingovej kampane si nemôžete započítať do nákladov. Je lepšie využiť inú formu, ak teda nechcete platiť 19% resp. 25% dan z prijmu fyzickej osoby. Osobne je to zlodejstvo štátu, kde tie peniaze rozkradnú. Pri predaji tovaru cez SK firmu budete daniť sadzbou 21%. Ale môžete daniť aj 1/2-čnou sadzbou, ak sa vám bude dariť. Viac o možnosti v správe.
Pa3k17
23.03.17,16:03
v tomto prípade nejde ani o jedno. Je to skôr niečo ako mesačný sponzorský dar. Nieje to príjem priamo za službu alebo tovar.
Dáša_
23.03.17,18:30
tú kampaň chceš rozbehnúť ako FO alebo PO ?
Pa3k17
24.03.17,11:45
ako zivnostnik
Dáša_
24.03.17,11:53
ľudia ti poskytujú dary alebo za peniaze aj niečo dostanú?
Pa3k17
24.03.17,13:46
Skôr nie. Je to len ako "sponzorský dar" pre tvorcu. Ktorý je v rovnakej sume každý mesiac.
Soňa K
24.03.17,14:11
Na sponzorské dary neexistuje živnosť.
duficek
24.03.17,17:03
To ale nie sú klasické sponzorské dary. Sú to príjmy od ľudí, ktorí vás chcú v niečom podporiť. Môže to byť koníček, alebo aj podnikateľská činnosť.

Napríklad peter je rybár. Chodí normálne do práce a vo voľnom čase ide na ryby. To ako chytá ryby a svoje úlovky natáča na video. Video nahrá na youtube a pridá tam popis, že ľudia ho môžu podporiť cez patreon, že tam má účet s názvom "rybár peťko". Tí ľudia čo sa im jeho videá páčia a chcú ho podporiť, mu na ten patreon účet začnú posielať ľubovoľné čiastky, povedzme 10€ mesačne. Aby ho podporili v tvorbe, aby si mohol kúpiť novšie udice napríklad, lepšiu stoličku atď...
A keďže video na youtube je prístupné na celom svete, počet fanúšikov môže byť veľký, takže kľudne mu môžu posielať peniaze tisícky ľudí a dostaneme sa na celkom slušný príjem....

Iný príklad môže byť živnostník, povedzme stolár, ktorý na video zaznamená výrobu svojho výrobku - výroba postele alebo skrine - plno ľudí takéto videá zaujímajú, už len kvôli tomu že je to radosť sledovať šikovných ľudí pri práci...aj tu sa dá robiť a podpora cez patreon.

Takže zadávateľ otázky sa zaujíma, ako zdaniť takýto príjem.
Soňa K
24.03.17,18:30
Dakujem duficek, veľmi pekne si to popísal, lepšie, než zadávateľ otázky. Ja by som takýto príjem zaradila do par. 6 ods. 2 medzi príjmy, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. Po skončení roka podá DP. Zákonodárca zatiaľ nezareagoval ani na príjmy priamo nazvané príjmy z crowdfundingu, aspon ja som nič nenašla, hoci sa to síce veľmi pomaly, ale predsa rozbieha.
Pa3k17
25.03.17,16:31
Ďakujem za lepšie popísanie problému a taktiež ďakujem za odpoveď :)