kudal
23.03.17,13:11
Títo zamestnanci využijú nadčas namiesto priepustky alebo si chcu usetrit dovolenku, tak si nadpracujú den, ked neboli v praci. Ale potrebujem to zastavit, aby sa nadcasy netahali z roka do dalsieho roka.
ivka70
23.03.17,12:15
Nadcasy sa mozu cerpat max. 3 mesiace.
Dalej sa "tahat" nemozu.

To, co s nimi mozes urobit zavisi od toho, ako maju koncipovane zmluvy (ci vratane nadcasov) a aj o to, ci nadcasy, ktore maju, vznikli nariadenim nadcasovej prace alebo ide iba o hodiny, ktore sa im v dochadzke nazbierali, ked ostali v niektore dni dlhsie dobrovolne sami. (to nadcasy nie su).
kudal
23.03.17,12:43
dobree, 3 mesiace - to si najdem v zakonniku. Zmluvy: nemaju nic mimo zakona. Nadcasy sa nespominaju, oni by ich ani nemali mat. Nadcasy nemaju nariadene. Niekedy kvoli auditom zostavaju dlhsie, lebo su s auditormi. Inokedy, ked nestihaju, zostanu dlhsie, alebo niekto pride v sobotu, lebo je tu klud. Nadpracovanie kvoli naslednemu cerpaniu volna, je so suhlasom nadriadeneho vynimocne. Definicia - co nadcasy su a co nadcasy nie su - to ma zaujima. Zakonnik prace je velmi vseobecny. Ja potrebujem s nadcasmi robit / narabat presne a jasne, pretoze sa to uz zacina vymykat kontrole...
ivka70
23.03.17,12:47
Dodefinujte si to v internom predpise. Nadcas je v ZP definovany dobre. Vykonavaci predpis si musite urcit vy.
avalik
23.03.17,14:07
co je a co nie je praca nadcas mas jasne definovane v ZP ... je vec priameho nadriadeneho ci pracu mimo pracovny cas uzna ako nadcas - ak ho uznal, tak ty, ako mzdar, to beries ako fakt, zakon ti neumoznuje hodiny len tak "vynulovat" k 31.12. ... nadcas nulujes cerpanim NV ak sa tak zamestnanec so zamestnavatelom dohodnu, alebo vyplatis mzdove zvyhodnenie - to uz ale teraz asi tazko urobis spatne k 31.12.2016
kudal
24.03.17,06:51
Dakujem. chcela som nulovat k decembru 2017. ludia na zmeny maju priznane a vyplacane priplatky za pracu nadcas, cerpaju si nahradne volno za nadcas max nasledovny mesiac, alebo v ramci mesiaca. Administrativa sa viedla volnejsie. Nieco zavadzame vo firme a ovplyvni to aj tento "volnejsi" styl nadcasov zamestnancov v administrative. Vytvorim interny predpis. Btw, viete mi odporucit nejake skolenie alebo knihu, co vam pomaha v spravnom formulovani, vytvoreni internych smernic?
avalik
24.03.17,12:32
Z akeho dovodu chces ty zasahovat do tvorby nadcasov? Si zamestnavatel? Ved ked sa to dalsi mesiac preplati/vycerpa NV tak je vsetko OK. Ak su terminy, ktore treba dodrzat, pripadne je potrebny klud na pracu a zamestnanec je ochotny prist cez vikend tak aj nadcas je v poriadku. Sprisnenim doterajsich podmienok demotivujes zamestnancov, zvysis stres na pracovisku a tym mozes zapricinit aj nekvalitnu pracu, ci zvysenu praceneschopnost zamestnancov.

Moja studijna literatura su zakony ;).
kudal
27.03.17,11:06
ja zastupujem zamestnavatela v tejto oblasti. pri administrative to takto nefunguje uplne - nadcas a vyerpa NV, pripadne zaplatime. V podstate nasi zamestnanci v admin su spokojni, maju aj volnejsie podmienky aj pri brani si volna. zatial to takto fungovalo, ale uz to budeme musiet prenastavit. Dakujem za diskusiu a pomoc vsetkym.
Zakony su studijna literatura:), ved aj moja, ale castokrat by som chcela mat vzdelanie z pracovneho prava:)
Mária27
27.03.17,14:47
Vynulovať nie.

Nadčas musí byť nariadený zamestnávateľom. Odpracovaný nadčas treba zaplatiť, alebo po dohode nahradiť voľnom. Ak sa nedohodnú na termíne čerpania náhradného voľna, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno podľa odseku 4, zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1.

Pozri § 121
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/311/20160618
kudal
29.03.17,10:49
dakujem. v podstate u nas ide skor o tie nenariadene - ludia potrebuju dorobit. Ale to nie je oficialne nadcas. A dakujem aj za ten paragraf.