Martina80
23.03.17,19:09
Potvrdenie pri predaji bytu.Byvaly majitel predal byt,posledna uhrada bola vo februari ( tato zalohova platba bola vlastne na marec ).Potvrdenie o tom,ze nemaju ziadny dlh vystavujem k 31.3. alebo k 28.2.?Prosim nik nevie poradir?
Soňa K
24.03.17,06:34
K 28. 2.
Soňa K
24.03.17,09:26
Napíš Potvrdenie k 31. 3. a napíš doňho čo a za aké obdobie bolo zaplatené.
sito
31.03.17,19:08
K 28.2. Samozrejme, že úhrada na marec je majetkom starého vlastníka bytu. Nový vlastník musí, vopred nie je možné, tak na marec a zároveň aj na mesiac vopred, apríl. Teda v marci dva krát musí uhradiť predpísané platby. Tak káže zákon.
Martina80
31.03.17,19:18
Uuuf,tak som uz raz pri jednom predaji pochybila.Nevedela som,ze mesiac marec bude preplateny 2x.Novym som dala platit len na april v marci,ale nie na marec.....takze im poviem este jednu platbu.
sito
31.03.17,19:49
Ale, nie dva krát za marec. Od 1. marca je nový vlastník, ktorý nemá uhradenú úhradu za marec. Uhradiť musí spätne, prípadne v priebehu marca. Na apríl už musí zo zákona.

182/1993, § 10, ods. (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv,

Ods. (6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.

K tomu ešte poplatok za správu domu.
Martina80
31.03.17,23:11
Dakujem,ale vysvetlim moju predstavu : 20.2.este Fero mrkvicka uhradil zalohu na byt za 03/2017. Od 1.3. v byte byva Milan Zajacik.Milan zaplati preddavky na marec a v ten mesiac aj na april,kedze ma platit mesacne vopred.A tu je ta moja dilema sito,kedze Fero uhradil 20.2. preddavky aj do fou na marec aj Milan ,tak ma SVB za ten byt 2x platbu do fondu,je tak?
sito
01.04.17,07:02
Nič nie je dokonalé, ani nebol, teda ani Zákon 182/1993 nebol a preto bol v priebehu 23 rokoch bol 16 x novelizovaný, upravený novým podmienkam, vraj spravodlivejším. A najvyšší zákon SR, Ústava? Tiež bola upravovaná 18 x vraj v prospech Národa, slovenského?

Máš pravdu, že dom, SVB má úhradu do FPÚaO 2 krát. Ale ktorý nemal uhradiť, či ktorému úhradu preddavkov vrátiť, starému, či novému vlastníkovi bytu?

Toto sa v zákone zmenilo od 1.7,2007. Teda po 13tich rokoch platnosti zákona.

"(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu."

Ak by si ferko mrkvička vypočítal zo stavu FPÚaO svoj podiel voFPÚaO podľa svojho majetkového v dome a ten by žiadal vrátiť, nená na to právo! Ale, tu jednu platbu vopred, mu treba vrátiť, už tam v marci nebýval. Bol by to príjem do FPÚaO , neoprávnený. Na marec do FPÚaO uhradí preddavky milan zajačik. Takže vo fakturácii, výpise z FPÚaO by malo byť uvedené, suma x vrátena mrkvičkovi ferovi, férový postup by to bol, že, si myslím a nebol by v rozpore so zákonom, či?
Martina80
01.04.17,07:33
Sito , DAKUJEM !!!Ja som este niekedy tak dopletena,sme SVB cca rok a pol.Vcera som uz mala zavarenu hlavu.Rano je mudrejsia vecera.Samozrejme,je to ako pises!Krasny den.
sito
01.04.17,10:34
Sito s malým s. Samozrejme nový zaplatí za marec, apríl, atď., vždy mesiac vopred. Ale, starému tie peniaze je možné vrátiť až po ročnom rozpočítaní spoločných nákladov na jednotlivé byty. V prípade toho bytu, kde došlo k zmene vlastníka starému od 1.1.2017 do 28.2 2017 a novému od 1.3.2017 do 31.12.2017. Momentálne sa to nedá, nie sú podklady na rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty za rok 2017. Takže teraz si s tou úhradou naviac do FPÚaO netreba robiť starosti, ale pri ročnom vyúčtovaní ju treba z FPÚaO odpísať a pripočítať k ferkovi k zálohám na služby a vyúčtovať voči napočítaním nákladom na jeho dobu užívania bytu. Pravdepodobný je nedoplatok, ktorý vznikne na podieli vykurovania bytu. Náklady podľa prílohy vyhlášky 240/2016 by mali byť 36 % na január, február. No zálohy len 2/12, 16.5 %. Takže, zálohové platby má uhradené aj jednu naviac, či to bude stačiť pri ročnom vyúčtovaní?
mari2x
01.04.17,19:40
Táradlá
Záloha je záloha / spotreba je spotreba = nerob cavyky - pri vyúčtovaní odpočítaš sumu spotrieb od sumy záloh
sito
01.04.17,20:20
Tatar, táravý! Preddavky do FPÚaO nie sú zálohy. V tomto prípade je to jedna úhrada, ktorú starý vlastník uhradil naviac za mesiac marec. Tu mu treba vrátiť!
mari2x
01.04.17,20:27
Načo teraz vracať zálohu a o 14 mesiacov ešte aj vyúčtovanie robiť? , , koľko mesiacov býval, toľko mu pri vyúčtovaní zarátaš do spotreby (aj odvedieš do FO) a urobíš vyúčtovanie k mesiacu zmeny majiteľa - - - ešte jakos nejakos problemos ?
sito
01.04.17,20:37
Tatar, tatar z pod Sitna.
mari2x
01.04.17,20:47
Problemos ??? Spotreba : 1, správa , 2, FO , 3, spotreby merané/počítané (z FS) - - - malina
sito
01.04.17,21:03
Pre tatara malina. No a hovado sa zjavilo.
afrikánka
01.04.17,21:18
To je už koľkáte v poradí, na porade, v popredí....?
sito
01.04.17,21:31
Hádam aj jedno je ... mi ...
Martina80
02.04.17,10:05
Mohla by som Ta sito poprosit o este jednu radu???Ked ti ex-majitelia doplatili zavazky 2016 az teraz vo februari 2017,vo vyuctovani za rok 2016 im tie platby nebudem vykazovat?.
mari2x
02.04.17,22:37
Aké záväzky 2016 ?
Ak zálohy, tak vo vyúčtovaní 2016 ich musíš zarátať
sito
03.04.17,23:24
Tak nejak má ten tatar pravdu.

Skúsim širšie. SVB právnická osoba, ktorá spravuje svoj vlastný bytový dom potrebuje peniaze na správu domu, peniaze na prevádzku domu, peniaze na zabezpečenie plnení, služieb spojených s užívaním bytu.

1. Treba v takej výške, aby tí, čo zabezpečujú prevádzku domu, spoločných zariadení domu, opravy spoločných častí domu a zabezpečujú pre dom plnenia, služby boli nimi motivovaní k spokojnosti všetkých vlastníkov bytov v dome. Výška na byt, počet bytov v dome bez rozdielu m2 a bývajúcich osôb.

2. Treba v takej výške, aby bola nimi zabezpečená prevádzka, chod domu k spokojnosti všetkých spoluvlastníkov domu. Výška na byt podľa majetkového podielu bytu na dome v m2.

3. Treba v takej výške, aby mohli zabezpečiť všetky plnenia , služby pre dom k spokojnosti všetkých vlastníkov bytov v dome a ich spolubývajúcich v byte. Výška pre byt? Ako ktorá služba, podľa počtu bytov, počtu osôbomesiacov, podľa m2, podľa nameraných hodnoť spotreby tepla na vykurovanie domu v bytoch, podľa spotreby teplej vody a vody v bytoch. Ročné náklady za jednotlivé plnenia, služby pripadajúcich na byt, krát 1,1, deleno 12 mesiacov = Mesačný predpis bytu za plnenia, služby.

Konkrétny príklad. Starý má na rok 2016 mesačný predpis 100 €. Ročný 1 200 €. Podľa toho, čo píšeš, úhrady podľa predpisu si v roku 2016 neuhrádza v predpísanej výške. K 1.3.2017 chcel svoj byt predať, preto si všetky nedoplatky na predpise doplatil vo februári 2017. Takže na rok 2016 má dodatočné uhradené predpísané platby.

Ročné vyúčtovanie za rok 2016.

1. peniaze. Predpis mínus skutočné úhrady, preplatok/nedoplatok = 0.

2. peniaze. Predpis mínus skutočné úhrady, preplatok/nedoplatok = 0.

3. peniaze. Predpis za každú službu zvlášť mínus skutočné náklady za každú službu zvlášť. preplatok/ nedoplatok za jednotlivé služby = ???. Súčet preplatkov/nedoplatkov za všetky služby je skutočný preplatok starého vlastníka bytu za rok 2016.

Na rok 2017 má uhradených 300 € Z toho 100 € na marec v ktorom byt už vlastnil nový vlastník bytu. Akosom písal vyššie Na tuto sumu je možné spraviť ročné vyúčtovanie na byt jeho pomernú časť na január a február až v roku 2018.

Ročné vyúčtovanie za rok 2017, I. a II. mesiac.

1. peniaze. Predpis mínus skutočné úhrady, preplatok/nedoplatok = preplatok úhrady na mesiac marec.

2. peniaze. Predpis mínus skutočné úhrady, preplatok/nedoplatok = preplatok úhrady na mesiac marec.

3. peniaze. Predpis za každú službu zvlášť mínus skutočné náklady za každú službu zvlášť. preplatok/ nedoplatok za jednotlivé služby = ???. Súčet preplatkov/nedoplatkov za všetky služby plus preplatok za 1. a 2. peniaze je skutočný preplatok starého vlastníka bytu za rok 2017, I. a II. mesiac.

Ako som písal je predpoklad, že tých 300 € nepokryje náklady za služby, hlavne kúrenie. A tento rok január, február dosť dobre mrzlo, teda teplo sa mínalo viac ako inokedy.

Ak by sa nový vlastník za päť rokov rozhodol byť starým vlastníkom k 1.9. Situácia by bola iná, V máji, júni, júli, auguste sa nekúrí, ale záloha sa platí spolu okolo 67 % predpísaných nákladov.

Je toho viac ako od tatara, ale tak nejak by to malo byť.
Martina80
04.04.17,04:00
Dakujem zo srdca.Pomohlo.Hlavne je to pisane inak a inym srylom ako.od tatara a spol.Robim od predsedu po uctovnika.Vsetko sama.Kurenie mame individualne.Takze preto sa niekedy 2x pytam,nech manm vsetko ok.Pekny den.
sito
04.04.17,21:24
sito vie, ale nepozná, vlastne už pozná situáciu ohľadne vykurovania domu, bytov. Takže ta časť o vykurovaní domu a rozpočítaní nákladov je pre teba bezpredmetná. Takže vám už tých služieb moc neostáva. Elektrinu, plyn si platí každý byt sám, tým aj náklady na vykurovanie a ohreh teplej vody. Ostáva vám voda, osvetlenie spoločných priestorov, výťah asi nie, čo ešte? To osvetlenie nie je až taká položka. Voda sa rozpočíta podľa stavov na spoločných zariadeniach v bytoch, vodomerov, ktoré sa hradia z FPÚaO. inak, všetko ostatné platí o tých peniazoch, len ine, reálne čísla sú výsledkom. Na všetko si sama, ani radu nemáte, ešte, že tu je porada. :);)