monika-s
15.07.06,16:25
Prečítala som si asi všetky príspevky ale aj tak tomu nerozumiem.

Vystavujem faktúru tuzemskému odberateľovi v EUR.
Dátum dodania služby je 29.06.2006.
Dátum vystavenia faktúry je 10.07.2006.

Ktorý dátum je ten správny na určenie kurzu a následný prepočet DPH?

A kde to konkrétne nájdem v zákone?
Jana Acsová
15.07.06,14:40
Zo zákona o dani z pridanej hodnoty:

§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane




(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

Daňová povinnosť vám vzniká dátumom dodania, čiže použijete kurz platný v deň dodania.
ALBO
15.07.06,18:42
Prečítala som si asi všetky príspevky ale aj tak tomu nerozumiem.

Vystavujem faktúru tuzemskému odberateľovi v EUR.
Dátum dodania služby je 29.06.2006.
Dátum vystavenia faktúry je 10.07.2006.

Ktorý dátum je ten správny na určenie kurzu a následný prepočet DPH?

A kde to konkrétne nájdem v zákone?

Nenapisali ste, ci od neho aj pozadujete uhradu v CM. Ak ano tak potom ako je uvedene vyssie.AK nie tak to nesuvisi so zak o DPH ale s dohodou,
Jana Acsová
16.07.06,06:55
A ešte doplním, že daň musí byť uvedená vždy v slovenských korunách aj v prípade, že faktúra na tuzemskú dodávku znie na cudziu menu.
ALBO
17.07.06,05:17
Odpoved na SS:
myslela som to tak, bežne sa to stáva, že dostaneme Fa v CM, ale platíme v SK, prepočítanú v SK, pretože pri objednávke sme sa dohodli na konkrétnej cene v CM (napr. cena za PC je 100EUR a kurz ku ktorému dňu sa má robiť prepočet je dohodnutý na napr. deň vystavenia Fa, pričom to môže byť aj iný deň a nemusí to byť ani kurz NBS) Na fa je uvedená cena v EUR a cena v SK 100x kurz ku dňu vystavenia.
A vtedy to nemá nič s prepočtom podľa zákona o DPH ale podľa dohodnutého kurzu.
Ked však požadujete aj platbu v CM, vtedy postupujete podľa príspeku, ktorý uviedla Janka A vyššie. Dohodnutú sumu PC na 100 EUR musíte prepočítať kurzom ku dňu dodania a vyčísliť na Fa v Sk.
učiteľka
17.07.06,05:44
Dobrý deň, ja som si tu tiež najskôr prečítala príspevky a mám takúto otázku. Keď odnikateľ nakúpil v ČR naftu do služob. auta v hotovosti ako budem postupovať? Prepočítať platným kurzom v ten deň a čo s DPH? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.