ZRZ
24.03.17,13:37
Ahojte,
potrebovala by som poradiť či je niekde zákonom dané aký spôsob výpočtu musí firma používať pri výpočte nadčasov pri nerovnomerne rozvrhnutom pr. čase.

Konkrétne:
spôsob výpočtu:
zamestnanec má týždenný pracovný čas 37,5
v mesiaci február mal naplánovaných 13 pracovných zmien ( 11,25H)-146,25H
odpracoval ešte navyše 2 pracovné zmeny (22,5H)
časový fond na február bol 157,5 h.
má mať ako nadčas preplatených celých 22,5 hodiny? alebo dorátajú sa hodiny do časového fondu 157,5 a preplatený nadčas bude len 11,25 H?

Stretla som sa s názorom že je to na rozhodnutí zamestnávateľa.
Viete mi prosím vás poradiť, či to je niekde specifikované, aký prepočet musí zamestnávateľ zvoliť?

Dakujem velmi pekne za odpoved
ivka70
24.03.17,13:43
Hovori o tom Zakonnik prace vo viacerych paragrafoch.
Pri nerovnomerne rozlozenom pracovnom case nemusi "sediet" pocet hodin kazdy mesiac - musi sediet len priemerne za 4 mesiace - a nadcas je to, co pracovnim odporacuje nasd ramec naplanovaneho pracovneho casu na prikaz alebo so suhlasom zamestnavatela.
Takze postup, kde z nadcasov uberas kvoli tomu, ze si nenaplanovala zamestnancovi v danom mesiaci prace pocet hodin na dany mesiac, nie je spravny. V inom mesiaci totiz bude mat hodin naplanovanych viac a pritom nebude mat ziadny nadcas. Cele je to len o tom ako dobre ci zle robi zamestnavatel plan zmien.

Zamestnanec ma mat zaplatenych 22,5 hodiny nadcasov.
ZRZ
24.03.17,14:06
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Stretli ste sa už aj s názorom, že nemusí sa dodržať priemerne CF ani za 4 mesiace?

JEdna právnička nám dala dokonca vyjadrenie, že ČF vôbec nemusí byť dodržaný počas roka ak to nie je možné naplánovať.

Cize ak urobím ročný plán a vyjde mi, že
1 zmena - bude mať na konci roka -18,75 h
2 zmena bude mať presne splnený ročný časový fond
3 zmena bude mať na konci roka + 7,5 h ( toto by sa im malo na konci roka preplatiť ako nadčas)

Tak je to v poriadku?
Velmi pekne dakujem za odpoved
ivka70
24.03.17,14:10
Je to mozne robit aj na rocnej baze, ale musite to mat definovane v internom predpise. Pokial nic definovane nemate, tak plati to, co je v ZP.
Ale stale plati to, ze ak nad ramec naplanovanych zmien v hociktorom mesiaci odpracuje niekto na prikaz zamestnavatela dalsie 2 zmeny, tak tieto zmeny su nadcasove. Ak si nevyberie za ne nahradne volno, musi ich mat zaplatene.
Ak nejakej zmene nenaplanujete dost hodin a ma hodinovu mzdu, tak jej musite doplatit prekazku v praci na strane zamestnavatela. Pri mesacnej mzde to je jedno ,ide to na ukor zamestnavatela.
ZRZ
24.03.17,14:20
Super, velmi pekne dakujem za promtnu odpoved. Prajem pekný víkend
ZRZ
24.03.17,15:17
Este Ivka sa Vás môžem prosím Vás spýtať, ešte mám dva protichodné názory:
zamestnanci maju v PZ zadefinovanú ZM a variabilnú zložku.
ked sa počítajú nadčasy, zarátava sa do výpočtu aj variabilná zložka? alebo sa počíta len zo ZM?
Dakujem velmi pekne
avalik
24.03.17,15:22
čítaj ZP ... § 121
Mzda za prácu nadčas
(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.