petkoo
15.07.06,20:38
Čafte

V istej firme robili precenenie majetku...V účtovnej závierke sa objavil riadok Odložený daňový záväzok(z toho precenenia). Chcem sa spýtať kedy musí byť tento záväzok uhradený?

Ďakujem za pomoc.
KEJKA
15.07.06,18:55
Nie je to záväzok na úhradu. Je to účtovný predpis budúcej dane. Postupne sa bude meniť v závislosti od toho, ako sa bude vyvíjať splatná daň.
Inak povedané, je to daň z príjmov splatní v budúcnosti. Až to bude skutočne splatná daň, tak bude súčasťou zápisu 591/341 a odložený daňový zíväzok sa zníži.
petkoo
15.07.06,19:15
Ďakujem za super rýchlu odpoveď... nie som účtovník, pokúsil som sa si to preložiť do bežnej reči:ak teda firma predá nejaký stroj v budúcnosti bude muset zaplatiť časť z toho záväzku? popochpil som ťa správne?
KEJKA
16.07.06,11:19
Ďakujem za super rýchlu odpoveď... nie som účtovník, pokúsil som sa si to preložiť do bežnej reči:ak teda firma predá nejaký stroj v budúcnosti bude muset zaplatiť časť z toho záväzku? popochpil som ťa správne?
no...... veľmi hrubo povedané, asi áno.
Odožená daň sa počíta z dočasných rozdielov medzi účtovníctvom a daňovým základom. Teda v účtovníctve máš menej nákladov, a pre daňové účely si uplatníš viac nákladov (napr. vyššie daňové odpisy), takže si daň v danom roku znížiš v porovnaní s účtovným výsledkom hospodárenia.
Ide však o dočasný rozdiel, lebo v daľšom roku budeš pravdepodobne mať účtovné odpisy nižšie, výsledok hospodárenia v účtovníctve bude vykazovať nižší zisk, ale základ dane bude vyššia. Takže vypočítaná daň splatná bude zasa vyššia, odložená daň nižšia.
......................
Dá sa to na príklade toho stroja tiež povedať. Ak si si v predchádzajúcom roku upatnil daňové odpisy vyššie znížil si si daňovú povinnosť (v porovnaní s účtovníctvom). Teraz ked ten stroj predáš, musíš pamatať na to. že zostatková cena v účtovníctve je vyššia, ale daňová nižšia. A tak si upravíš základ dane a vlastne zú odloženúä daň doplatíš.
.....................
Lenže ide o dve rôzne dane, ktoré sa účtujú na rôznych účtoch. Nikdy neplatíš odloženú daň, vždy reálne platíš splatnú daň.
Odložená daň sa iba VYKAZUJE.
=====================
snáď som ťa nedoplietla..... skús pohľadať v svokrinej kiuchyni, tam to bude viac polopate napísané.
:)
petkoo
16.07.06,12:17
Ďakujem... tu svokrinu kuchynu si idem nastudovat(som o nej nevedel)...myslim ze som ta vcelku pochopil... nastudujem si tu SK a potom sa ozvem.... pekny den ti prajem.
petkoo
18.07.06,15:26
Ahoj Kejka

dakujem ti ze si ma poslala do svokrinej kuchyne :D :D :D velmi mi to pomohlo a ak v tom Ayyka bude pokracovat urcite este pomoze....Myslim ze tomu uz rozumiem skusim to popisat jednoduchym prikladom... a ak mozes tak mi ho prosim ta skontroluj ci som to pochopil spravne...

Mam firmu ta vlastni jeden stroj v hodnote 100SK, budem ho odpisovat 4roky. Pre jednoduchost predpokladajme ze firma bude mat 8rokov trzby 25SK a ziadne ine naklady. Teda prve 4 roky bude zisk 0SK aj dan bude 0SK.Po 4 rokoch urobim precenenie pomocou DCF a hodnotu stroja odhadnem na 100SK. Tym mi vznikne odlozeny danovy zavazok 20SK(pri 20%sadzbe). Uctovne odpisy budu 25SK a danove 0SK kedze som uz odpisal obstaravaciu cenu. Preto budem mat zisk 25SK a z toho zaplatim 4 krat 5SK dan=20SK a tym sa zavazok splati...