Kurty001
24.03.17,21:00
Babka pracovala ako šička od roku 1966 do 2003, kde v roku 1995 nastúpila na polovičný invalidný dôchodok pre chorobu z povolania. Od roku 1995 pracovala naďalej v tej istej práci ale len na polovičný čiže 4. hodinky (pre chorobu z povolania). Momentálny starobný dôchodok je 360 eur, kde podľa informácii ktoré máme, tak ženy, ktoré išli na dôchodok neskôr z polovičného invalidného dôchodku poberajú rentu, čo sa už babky bohužiaľ netýka. Nepríde mi férové, keď žena ktorá obetuje 37 rokov práci, dokonca má choré ruky resp. chorobu z povolania má dôchodok len 360 eur! Je možné požiadať o prehodnotenie dôchodku a celej situácie alebo je to strata času?
Mária27
24.03.17,21:31
Ak išla do dôchodku v roku 2003, budú jej ako starodôchodkyni v tomto roku dôchodok prepočítavať. Záleží na mnohých faktoroch, nevieme to presne povedať, ani keby si uviedla viac údajov. Prikladám ti o tom doteraz najpodrobnejší článok, z ktorého vyberám:

Miery náhrady takto určených starobných dôchodkov dosiahnu v ruku 2004 nasledujúce hodnoty:
rok .................................................. . 1995 ...... 2003
dosiahnutá miera náhrady ...............39,2% ..... 41,8%
Kaníkova miera náhrady ..................36,0%...... 36,0%


V r. 2003 je teda nižšia miera náhrady ako mala byť, má nádej, že jej to napravia.

Miera náhrady je relácia sumy dôchodku k posledným priemerným zárobkom. Podľa starej konštrukcie menej zásluhoví občania získali mieru nárady až 90% a vysoko zásluhoví len 25=, podľa novej konštrukcie je to zmenené. To som prečítala z časopisu Poradca z r oku 2005.

tu je celý článok
https://blog.etrend.sk/lubica-navratilova/dochodky-po-novom-alebo-legislativny-horor.html
Kurty001
25.03.17,09:55
Ďakujem za info aj ked ten clanok je napisany dost odborne... Kde mám napísať žiadosť na prepocitanie ?? Na soc. poistovnu alebo najskor ist za pravnikom alebo kto by mi vedel pomoct s napísanim ziadosti ? Dakujem
Mária27
25.03.17,10:51
nemusíš nič, všetko budú robiť zo zákona. Toto je však všetko spriemerované, konkrétne to môže vyjsť inak.