jojinkoh
15.07.06,21:46
Sme vlastníci bytov a máme správcu bytov a nebytových priestorov. V r.2002 na jeseň sme mali havarijný stav strechy nášho obytného domu - zatekalo do bytov na najvyššom poschodí cez strechu. Dali sme žiadanku na správcu bytov na opravu 1/4 strešnej krytiny. Správca bytov našiel a poslal firmu, ktorá to urobila za vyše 47 000,-Sk, zaplatili sme to z fondu opráv. V r.2003 sme dali žiadanku na správcu bytov na opravu druhej 1/4 strešnej krytiny. Správca bytov poslal tú istú firmu, ktorá robila opravu prvej 1/4 strešnej krytiny. Za opravu druhej 1/4 strešnej krytiny sme zaplatili vyše 62 000,-Sk z fondu opráv. Hneď po zime r.2003/2004 sme zistili závady na opravenej druhej 1/4 strešnej krytiny-reklamovali sme to a firma to opravila. V r.2004 sme dali žiadanku na správcu bytov o opravu tretej 1/4 strešnej krytiny. Správca bytov poslal zasa tú istú firmu, ktorá nám opravovala prvú aj druhú 1/4 strešnej krytiny, zaplatili sme vyše 67 000,-Sk z fondu opráv. Hneď po zime r.2004/2005 sme zasa zistili závady aj na opravenej druhej a tretej 1/4 strešnej krytiny. Reklamovali sme to cez správcu bytov, ktorý písomne reklamoval u firmy zistené viditeľné závady a stanovil im termín do 19.06.2006 zistené viditeľné závady odstrániť. Firma nereagovala a doteraz zistené viditeľné závady neodstránila. Už 4 mesiace sa snažíme od správcu bytov získať celú dokumentáciu z r.2002, 2003 a r.2004, týkajúca sa opravy našej strešnej krytiny /zmluvý s firmou, faktúry a pod./. Požiadala som aj písomne, aby nám to správca bytov do 20.07.2006 všetko skompletizovali, nakoľko som sa rozhodla, že to budeme riešiť súdnou cestou, no doteraz to nemáme skompletizované, ani po opätovnej osobnej návšteve správcu bytov v piatok 14.07.2006. Strechu sme dávali opravovať po 1/4, nakoľko sme nemali vo fonde opráv väčššie množstvo peňazí. Nevieme ani na koľko rokov máme záručnú dobu a pod.
Čo máme podniknúť: - aby sme donútili správcu bytov skompletizovať celú dokumentáciu z r.2002, 2003, 2004 , týkajúca sa opravy našej strešnej krytiny,
- za akých podmienok alebo kedy môžeme dať firmu na súd, keď nechce reklamáciu- zistené viditeľné závady odstrániť a vôbec nereaguje ani na písomné reklamácie od správcu bytov,
- keď sa nám zdajú vyfaktúrované finančné čiastky za jednotlivé opravy vysoké?
Elena Navrátilová
16.07.06,04:34
Nechce sa mi veriť, že môže mať nejaké SVB takéto problémy so správcom. Aj tu je kameňom úrazu práve správca. Pri výbere firmy na opravu strechy robil výberové konanie? Na základe čoho vybral predmetnú firmu? Zmluva o dielo je v tomto prípade alfa a omega. Tú žiadajte, ústne s prinesením písomnej požiadavky /dvojmo, jeden diel potvrdí, že prijal požiadavku/. Najistejšie. Veď Vy si môžete správcu prizvať na radu, na zhromaždenie. On je pre Vás, ste jeho klienti. Platíte ho za poskytovanie služieb. Nakoľko podľa toho čo tu opisuješ neposkytuje adekvátne služby, poobzerajte sa vo Vašom okolí po alternatívom riešení. Vymeniť správcu tiež trvá 1/2 roka. Takže je to na VAŠOM rozhodnutí, nie správcovom. On má plniť požiadavky SVB v zmysle dodržania zákona. Týmto je myslím odpovedané na podstatnú časť otázky. Čo sa týky tých cien na opravu strechy, myslím že je úplne normálne že cena práce sa zvyšuje. Tam treba brať do úvahy cenu materiálu /vstupnej réžie/, cenu práce. To sa mi nezdá nereálne. Tieto prirodzené zvyšovania /inflácia, devalvácia/ majú podstatný vplyv na takéto diela. Preto aj pri obnove domov, rekonštrukcii a iných prácach sa toto musí brať do úvahy. Preto keď niekto robí správcu zodpovedne má povinnosť informovať, predkladať rôzne návrhy, ktoré sú aktuálne za účelom znižovania nákladov spojených s bývaním. Na toto Vás mal správca upozorniť pri prvej 1/4 opravy strechy. Tu pekne vidno následnosť ako sa to robiť nemá! Keď ste robili prvú 1/4 na celú strechu by ste zaplatili 188000,- Takto ste za 3/4 zaplatili 176000,- a to by určite pri väčšom objeme bola cena lepšie. Vedel by Vám tam dať množstevnú zľavu. Zober si hneď že len materiál by bral naraz /ušetrené náklady na dopravu/ atď. Následnosť je jednoznačná. V budúcnosti požiadajte správcu len o oslovenie firiem, výberové si urobte Vy v dome. Najprv na rade, prehodnoďte čo ktorá firma ponúka, za akú cenu. Samozrejme referencie sú dosť podstatné. Čo sa týka tej reklamácie, jednoznačne správca nech odovzdá zmluy o dielo. Žiadajte písomne s určeným dátumom, dokedy Je povinný ju predložiť.
Ladislav Somogyi
16.07.06,05:13
Vzor žiadosti o dokumentáciu:

Žiadame o písomné zaslanie dokumentácie do 14 dní. Pokiaľ nebude zaslaná, dáme si ju vyhotoviť na vaše náklady.

S pozdravom
GabiZ
16.07.06,08:10
Presne takýto problém sme mali my pred dvoma rokmi a to bol základ toho, že sme dali výpoveď správcovi a založili SVB. My sme opavu strechy robili na 2. etapy. Keď pri druhej etape prišli od každého pýtať v hotovosti cca 3.000,- Sk, tak som povedala, že chcem vidieť všetky podklady, zmluvy, projekty a pod. Nebolo možné ich získať. Celú vec sme dali na prokuratúru a zrazu sa dala vybaviť reklamácia, následná oprava a pod. Takže postupujte tak, ako Vám radí Elenka, ináč treba záležitosť riešiť razantnejšie. Stačí, ak vy ako vlastníci bytov napíšete návrh na súd (my sme dali na prokuratúru, lebo aj cena za práce sa nám zdala prehnaná, nesúhlasila s tým, aká bola pôvodne navrhnutá tak sme išli tresným oznámením na podozrenie s neoprávneným nakladaním fin. prostriedkov), ostatné bude musieť predložiť správca a dodávateľ prác sa bude zodpovedať za nekvalitne vykonané práce. Treba len more trpezlivosti a správnych ľudí, ktorí to dotiahnu dokonca. Držím palce.
jojinkoh
16.07.06,19:12
Som konateľkou v našom obytnom dome len od marca r.2006, ktorý nám spravuje s.r.o. O kompletnú dokumentáciu som už požiadala písomne dňa 06.07.2006 /doporučene/, aby nám ju poslali do 20.07.2006 /od 17.07.2006-30.07.2006 majú dovolenku všetci na správe-s.r.o./.
Správa bytov-s.r.o. nerobila vtedy žiadne výberové konanie. Pri oprave prvej 1/4 strešnej krytiny pomáhal firme aj zamestnanec správy-s.r.o. a tá je zatiaľ najkvalitnejšia.
Môžme napísať na súd návrh /neviem akého znenia/ aj bez kompletnej dokumentácie a aké sú súdne poplatky? Alebo na prokuratúru, kde teda? Ešte v živote som sa nesúdila. Musím mať súhlas väčšiny majiteľov bytov v našom obytnom dome, keď to chcem dať na súd, alebo nie?
Orim
16.07.06,21:51
Prečítaj si zákon 182/1993 Z. z. Zákon o vlastníctve bytov. Je tu niekoľkokrát prilepený.
jojinkoh
18.07.06,16:33
Ešte som ho nestihla preštudovať, ale asi 7 ďalších zákonov ho mení. Ja nie som právnička.
Halli
18.07.06,17:03
Mení a len doplna ho 367ka...taku spravu aku mate by som davno poslala do ....:rolleyes: však to rozbehni s nami a založte SVBčko, ked ta trapi tolko problemov.;) papa
Elena Navrátilová
18.07.06,17:17
Som konateľkou v našom obytnom dome len od marca r.2006, ktorý nám spravuje s.r.o. O kompletnú dokumentáciu som už požiadala písomne dňa 06.07.2006 /doporučene/, aby nám ju poslali do 20.07.2006 /od 17.07.2006-30.07.2006 majú dovolenku všetci na správe-s.r.o./.
Správa bytov-s.r.o. nerobila vtedy žiadne výberové konanie. Pri oprave prvej 1/4 strešnej krytiny pomáhal firme aj zamestnanec správy-s.r.o. a tá je zatiaľ najkvalitnejšia.
Môžme napísať na súd návrh /neviem akého znenia/ aj bez kompletnej dokumentácie a aké sú súdne poplatky? Alebo na prokuratúru, kde teda? Ešte v živote som sa nesúdila. Musím mať súhlas väčšiny majiteľov bytov v našom obytnom dome, keď to chcem dať na súd, alebo nie?
Ja robím správcu v našom dome od 7/2005. Najprv preštuduj dokumentáciu ohľadom opravy strechy. Správca by mal byť informovaný o tom, ako chcete ďalej postupovať. Mal by vedieť zabezpečiť aj právne poradenstvo. Teda v prípade potreby aj právnika. Po obdržaní dokumentácie sa na rade dohodnite na čo optimálnejšom postupe. Najlepšie by bolo keby sa zhotoviteľ postaral o odstránenie závad, nakoľko je slabou útechou to, že sa s niekým súdite a cez strechu zateká, resp. budete zháňať a platiť ďalsiu firmu za účelom odstránenia zatekania pričom predmetné úkony ste už raz platili. Pozri aj Občiansky zákonník, aj ten o tomto pojednáva. Ale tu by mal byť ako prvý správca. Možno začneš ako všetci čo sme tu rozmýšľať o zmene správcu, nakoľko s ním nie ste spokojní. Myslím, že práve toto donútilo väčšinu z nás k tomuto kroku.
Orim
18.07.06,20:33
Tu bola prilepená 182 už doplnená