OlgaJ
25.03.17,19:00
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako postupovať pri účtovaní v Pasienkom pozemkovom spoločenstve, kde spoločníci počas roka dávajú do paše svoje ovce na spoločné pasienky, dostávajú dotáciu na chov oviec tu zo zaúčtovaním nemám problém, taktiež dostali peniaze za ťažbu dreva, čo je rozdiel medzi nákladmi štátnych lesov a tržieb za drevo, ale do doby kým som prevzala účtovníctvo si vyplatili príspevok 7 eur na ovcu, čo podľa mňa nie je výdavok ale dividenda zo ziskov minulých rokov, žiaľ predchodkyňa to účtovala ako čerpanie dotácie taktiež, čo si rozdelili z vyúčtovania za drevo zaúčtovala ako náklad. Myslím že to nie je správny postup, poradte mi prosím
Dáša_
25.03.17,18:26
Ja by som to tiež zrejme posudzovala ako výplatu zisku.
Neviem presne, aká bola história u nich, ale pár rokov dozadu mohli pozemkové spoločenstvá účtovať v JU. Tak na to vyplácanie takto boli zvyknutí.... Len teda, do nákladov to zrejme nemalo ísť ani vtedy.

Na druhú stranu - treba sa možno dobre pozrieť na tú dotáciu na chov oviec - pre koho je určená. Ak je to dotácia pre jednotlivých chovateľov a nie pre spoločenstvo... Len potm zase treba uvažovať o nejakom prijme FO.... Asi je to celé trochu komplikovanejšie
OlgaJ
25.03.17,18:52
ďakujem p. Dáška za odpoveď, pozerala som doklady a viedli PU od r.2012 dotácia chodí na účet spoločenstva, viem že predseda musí predložiť zoznam oviec podľa čísiel, takže dotácia nejde na meno chovateľa
Dáša_
25.03.17,18:55
no, nebude ich ľahké presvedčiť
a_je_to
17.08.17,09:45
Trochu pozde, ale .... Spoločenstvo má zrejme les a pasienky. Les prenajíma Lesom SR a na pasienkoch pasie ovce svojich členov. Členovia spoločenstva vložili do spoločenstva lesnú pôdu, pasienky a ovce. Podľa toho by sa mali deliť výsledky medzi členov. Spoločenstvo musí viesť podvojné účtovníctvo, delené na štyri strediská, alebo činnosti, les. pastvu, ovce a réžiu. Výsledok z nájomného za les sa delí podľa podielu vloženej lesnej pôdy. Výsledok z pastvy sa skladá z vnútorného výnosu, účtovaného akoby nájomné pre chovateľov oviec a nákladov ako napr. DzN. Delí sa podľa podielu vloženej pastvy. Výsledok z oviec sa skladá z dotácie na ovce, z predaných výrobkov /mäso, mlieko, vlna/ a z vnútorného nákladu - nájomného za pastvu, podľa počtu vložených oviec. Z toho sa rozdelí hospodársky výsledok pre každého člena, podľa podielu na lese, na pastve a na ovciach. Pred tým ale ešte treba rozpustiť spoločnú réžiu a výsledok zdaniť daňou z príjmu spoločenstva.