Teempo
25.03.17,22:50
Dobry den poradaci, uz som vyskusal vsetko mozne, volal na rozne miesta no nikto mi nevedel lopatisticky vysvetlit jedno:

Som fyzicka osoba, mam slovensky zivnostensky list...
podarilo sa mi vybavit lukrativnu zakazku v telekomunikaciach (praca v nemecku).
Zhanam zivnostnikov (fyzicke osoby, ktore budu pre mna pracovat na zakazkach v telekomunikacnom obore v nemecku (cele bavorsko) s tym ze ja budem fakturovat nemeckej firme a fyzicke osoby ktore budu pracovat na ich zivnost "pre mna" zase mne. Medzi mnou a zivnostnikmi so slovenska by mala byt bud zmluva alebo objednavka na dielo/sluzbu. dane a odvody budem so zisku odvadzat na slovensku, takisto zivnostnici pracujuci na zakazkach.

Otazka znie, ako to pravne osetrit tak aby som nieco take mohol prevadzkovat, pokial mozno co najlahsie...teda aku zivnost zalozit, atd.?

dakujem za akukolvek radu.

P.S. Jednalo by sa o sezonnu pracu (marec-oktober/november)
Janiela
26.03.17,05:48
Pozri zákon o nelegálnom zamestnávaní. Nevykazujú také zmluvy znaky závislej činnosti?
hanelie
26.03.17,07:23
legálne spôsoby práce v zahraničí:
- pracovný pomer s nemeckým partnerom, nemecká živnosť,
- slovenská živnosť - nutnosť vybavenia každej szčo formular PD A1
- slovenský zamestnanec - cezhraničné vyslanie tiež F PD A1

ostatné formy sú klasifikované ako nelegálne zamestnávanie ( ale praktizuje sa napr - sk opatrovateľky na sk živnosť v DE )
hanelie
26.03.17,07:24
Anik
26.03.17,08:02
Nechcem byť uštipačná, ale po prečítaní názvu témy a prvej vety Tvojho príspevku je mi jasné, že keď si volal na viaceré miesta nie že by si nebol dostal odpovede, aké Ti tu dali Janiela a hanelie, ale skôr si myslím, že nie si ochotný ich akceptovať.
To sú jednoducho zákonné podmienky to či sa už v praxi dodržiavajú, alebo nie to pre nás nie je podstatné.
Na Tvoju otázku znejúcu ako to právne ošetriť - je len jednoznačná odpoveď. Tak ako by si to chcel realizovať Ty - jednalo by sa o čiernu prácu - zamestnávanie 1 -2000 € dvaja a viac zamestnaných SZČO - 5.000 € a viac a to je v rámci SVK
nemecké zákony o nelegálnej práci nepoznám, ale nemyslím si žeby boli miernejší.
Mal by si si založiť firmu a splniť všetky podmienky, ktoré sú vyžadované a zamestnať týchto "SZČO" na pracovnú zmluvu a voči všetkým inštitúciám si splniť svoje povinnosti.