Majk21
27.03.17,10:10
Dobrý deň, na úvod by som asi mal priblížiť situáciu. Cca v roku 2006 môj otec vypratal našu pivnicu a uzamkol ju. Avšak v roku 2007 zomrel a ja som sa stal jediným vlastníkom bytu aj pivnice k nemu prislúchajúcej. Keďže som bol v tom čase mladý a naozaj som nepotreboval pivnicu využívať tak som to nejako neriešil či je alebo nie je nejaká pivnica. Problém som začal riešiť tento rok, keď som zistil, že moja pivnica je zamknutá (avšak cudzí zámok) a sú v nej akési drevené police. Tak som vyvesil oznam, že ten kto pivnicu obsadil nech ju vyprace a uvoľní. Nakoniec sa ta osoba našla, dal som jej mesiac na vypratanie a keďže to boli ľudia, ktorí si byt kúpili len prednedávnom (tak nevedeli, že pivnica nie je ich) tak som im povedal nech si riešia so správkyňou pivnicu, ktorá má byť ich (presne ako som postupoval aj ja). Mesiac prešiel a nič sa neudialo. Keď som bol teda zazvoniť susedovcom, že čo sa deje, tak mi otvorila nejaká ,,milá,, paní, ktorá tvrdí, že ona pivnicu kúpila aj s bytom, a tak je teda jej a že mi zistí od pôvodného majiteľa info ale, že ona je istotne vlastníkom pivnice (Napriek tomu, že každá pivnica má vlastné číslo, ktoré je rovnaké ako aj číslo bytu). Tak som si povedal, že OK ale, že nech to rieši rýchlo. Prešiel ďalší mesiac a nič sa neudialo. Tak sa môj brat, ktorý je zároveň aj mojim susedom nas*al a pivnicu tejto pani strihol a drevené dosky vybral (žiadne cennosti). Na čo sa po pár týždňoch na to dovalila ,,majiteľka,, pivnice, že ako si to predstavujeme toto spraviť, že ona ešte nezistila info a ja som si drzo dovolil vziať jej pivnicu. Moja otázka znie. Má nejaké právo sa niečoho ona domáhať? Ako môže kúpiť niečo čo nepatrilo ani pôvodnému majiteľovi bytu. Ďakujem
sito
27.03.17,09:33
A list vlastníctva z katastra, nič nie je na ňom zapísané, či ako je ta pivnica zapísaná ako tvoja?
Majk21
27.03.17,10:31
Na liste vlastníctva je uvedený iba byt a jeho číslo (tak je to v prípade každého bytu). Na dverách do pivníc je plánik, kde je uvedené, že ktorý byt ma ktorú pivnicu. Viem, že veľa vlastníkov si menilo pivnice skrz nejaké dôvody medzi sebou. Avšak viem, že môj otec nič nemenil a pivnica bola naša od začiatku až do jeho úmrtia
sito
27.03.17,10:41
Ten plánik, kto nakreslil, kedy a na základe čoho, zápisnice zo schôdze vlastníkov bytov? Ak bolo prevádzaných viac bytov naraz, nebol ten plánik ako príloha pri takom prevode?
Majk21
27.03.17,10:55
Ten plánik je z bytového družstva. A bol vyhotovený pred odovzdaním bytov do užívania. Samozrejme za tie roky ho potom niekto zapatrošil ale teraz, keď som sa v tom začal vŕtať tak sa zázrakom objavil. Pôvodných majiteľov, ktorý prevzali byty po dostavbe domu aj s pivnicami už nenájdem takže sa ich nemôžem spýtať či to bola príloha pri prvotnej kúpe bytov
Mária27
27.03.17,11:41
Ak nemáš zmluvu o prevode bytu do vlastníctva, vyžiadaj si kópiu z družstva alebo z katastra (ako novému vlastníkovi ti ju musia poskytnúť).
V zmluve je uvedená rozloha bytu aj pivnice. Tak isto má suseda v kúpnej zmluve údaje o jej pivnici.
Ak sa nedohodnete, podáte návrh na vypratanie nehnuteľnosti na súd.
sito
27.03.17,12:05
Ako člen družstva som prebral byt č. 1 a tiež pivnicu s č. 1. Pri prevode bytu, tridsať bytov do osobného vlastníctva bol zakreslený suterén domu aj s polohami pivníc, ktoré prislúchajú k jednotlivým bytom. A ktoré miestnosti sú spoločné priestory domu. Ten bol súčasťou návrhu na prevod bytov do osobného vlastníctva a schvaľoval sa na schôdzi vlastníkov.

Ak je ten plánik výtvorom družstva, bývalého vlastníka bytov v dome a na ňom je tá pivnica označená ako príslušenstvo k tvojmu bytu, tak je tvoja. Ten nový vlastník musí mať na tom plániku tiež vyznačené príslušenstvo k jeho bytu, pivnicu.
Ing. Ľubomír Janoška
27.03.17,12:06
Žiaľ, je to bežná prax, že sa prevádzajú byty s neidentifikovanými pivnicami. Treba si vyžiadať od správcu (družstva) všetky historické informácie, ktoré sa týkajú identifikácie pivníc.
Majk21
27.03.17,12:21
tak teraz som ešte raz prelúskal LV - je tam uvedené pri každom kto vlastní byt v našom dome podiel na spoločných častiach domu (2088/100000). avšak tento údaj nič nehovorí o tom ktorá pivnica je ktorá. Ale každý má vo svojej kobke v pivnici na stene napísané číslo bytu

Presne ako hovoríš - na plániku je zobrazená aj pivnica tej paní, ktorá kúpila moju pivnicu - avšak je v nej tiež nejaký bordel (police, sánky a podobne)
sito
27.03.17,12:31
--- Neviem, čo na to povie, napíše ten, čo vie čítať s pochopením?! ---

"182/1993, § 6, ods. 1, písm.c) určenie a popis spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku a prípadné určenie, ktoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, časti príslušenstva a priľahlého pozemku užívajú len niektorí vlastníci bytov a niektorí vlastníci nebytových priestorov,"

--- Pivničky, aj latkové asi nie všetci vlastníci bytov užívajú spoločné, každý byt má svoju, svoje príslušenstvo. Takže bežné u družstiev, správcov je zákon španielská dedina, skôr úmyselne. Však ich to nie je, vlastníkom, spoluvlastníkom to patrí. My len peniaze, ich nás zaujímajú. Ak je ta pivnica na tom plániku označená ako jeho, jeho je! ---
Majk21
27.03.17,13:29
Dobrý deň, p. Janoška. Jediným dokumentom na identifikáciu pivníc je plánik kde sú vyobrazené pivnice a každá má svoje číslo (rovnaké aké je aj číslo bytu). Takže pani, vie ktorá pivnica má byť podľa práv jej. Len ona nebola ochotná vyvesiť si oznam na pivnicu resp. na nástenku, ktorá je vo vchode. A navyše ešte pred 12 rokmi bola tá pivnica bola naša - len potom niekto využil situáciu a našu nečinnosť.
Majk21
27.03.17,13:35
Čo som mal možnosť vidieť zmluvu, tak je tam uvedené iba ako pivnica prisluchajúca k bytu bez akéhokoľvek čísla pivnice. A som presvedčený, že suseda vie o tom, že pivnica nie je jej. A mohol by som to riešiť tak, že si vezmem jej pivnicu, ktorá je plná haraburdia (pravdepodobne po niektorom predošlom vlastníkovi jej bytu). Ale nikde nemám istotu, že keď si tu pivnicu zabezpečím tak nepredá ona byt a nebude sa nový vlastník bytu domáhať pivnice s označením jeho bytu.
mareko
27.03.17,13:42
Napísal si to presne. Neviem ako u vás, no my sme mali na každej pivnici napísané číslo bytu. Bolo to dané a nikto nič neriešil. Načo by pani vypratávala svoju pivnicu, keď môže zapratať cudziu :( ...
Majk21
27.03.17,13:49
Veď práve - to by bolo komplikovanejšie. Ona sama mi povedala, že ten pán od, ktorého to kúpila dostal ten byt pred 10 rokmi darom - takže to vidím tak, že našiel voľnú pivnicu, zamkol a obsadil - takže pánko jej to predal s tým, že toto bola jeho pivnica. Vtipné je, že jediné čo sme v tej pivnici pred 10 rokmi zanechali bol sklenený plát, ktorý bol na akvarku - ten v tej pivnici je stále. A áno na každej pivnici je napísané číslo - chyba je jedine v tom, že je napísané na stene vo vnútri kam vidíte jedine v prípade ak ste priamo v nej
sito
27.03.17,14:02
Majk, ty svoju máš a ona? Nech si hľadá, isto ju nájde a bude sa zhodovať s číslom jej bytu!
Žabinka
27.03.17,14:09
a nenašli by sa archívne dokumenty z obdobia, kedy bol pridelený byt otcovi? tam by mohlo byť uvedené byt č., pivnica č.. alebo neostali dokumenty po otcovi?
Mária27
27.03.17,14:24
Družstvo aj kataster by mali mať aj dokumentáciu - pozri zákon o vlastníctve bytov § 5:
(5) S návrhom na zápis vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností sa predloží dokumentácia, z ktorej je zrejmá poloha a plocha bytu a nebytového priestoru v dome, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a príslušenstva.
Majk21
27.03.17,14:25
sito, podľa plánu pivníc je jej pivnica o dve pivnice vedľa mojej. Dokonca tam je tiež na stene číslo jej bytu. Len je zaprataná bordelom vo vnútri (opäť stačí vylepiť oznam a keď sa nik neozve tak sa vyprace)

Žabinka, po otcovi ostali štosy dokumentov ale zmluvu o pridelení bytu som nenašiel.

mne príde logické pokiaľ je na pláne pivníc pivnica číslo 103 a ja mám byt 103 tak nebude moja pivnica napr. číslo 100. Hlavne pokiaľ sa v minulosti využívala našou rodinou len niekto šikovne využil situáciu
sito
27.03.17,16:50
No nech sa ide ona sťažovať, že má cudziu pivnicu!!!
sito
27.03.17,17:41
Hovado, však som sa opýtal, odpovedal som v komentároch. Špatne? Takto som mal? Nie, nemôže!!!
Majk21
28.03.17,07:37
Už sa celkom teším na konfrontáciu s tým čo jej predal ten byt a aj údajne pivnicu. Som zvedavý na jeho odpoveď ako k tej pivnici prišiel. Jedine čo ma možno trošku mrzí je zlé vzťahy z novou susedou, ktorá sa vyjadrila, že sme extrémne arogantná rodina. Ale ťažkú hlavu si z toho nebudeme robiť!!!