Zoltán Kovács
16.07.06,12:36
Prosím o radu!

SZČO má v obchodnom majetku zaradené osobné motorové vozidlo, aj odpisuje, nakoľko to kúpil v tomto roku. K 30.09.2006 si pozastaví živnosť, nakoľko založil s.r.o. (jednoosobovú). Všetky podnikateľské aktivity prevedie na s.r.o. Uzatvorí s s.r.o. pracovnú zmluvu. Môže si účtovať táto s.r.o. pausálne náhrady za používanie motorového vozidla, ktoré mal (v podstate ešte aj má) zaradené do majetku SZČO? Auto nechce previes (predať, resp. vložiť do ZI) na s.r.o.

ďakujem
andrej_rv
16.07.06,10:48
Podľa môjho názoru náhrady podľa zákona o cestovných náhradách uplatňovať môže. Nie som si však istý, či u FO nebudú tieto náhrady zdaniteľným príjmom (ak by nemal pozastavenú živnosť a auto by bolo v podnikaní, vtedy podľa mňa určite). Ak už nepredpokladá pokračovať v podnikaní, najjednoduchšie by asi bolo preradiť auto do osobného majetku a potom môže uplatňovať náhrady bez prípadných "podružných" problémov.
Zoltán Kovács
16.07.06,11:05
Ak szčo preradí to do osobného majetku, a neskôr ho vloží do s.r.o. čo v tom prípade?
Johanka
16.07.06,13:02
Pod paušálnymi nákladmi myslíš sadzbu základnej náhrady 6,20 Sk/km a náklady na spotrebované PHL? Ak áno - najmenej komplikované riešenie sa mi zdá vyradenie z obchodného majetku SZČO . Automobil bude potom v s.r.o. využívať na pracovné cesty ako zamestnanec a bude ich vyúčtovávať podľa zákona o cestovných náhradách.
Jana Acsová
16.07.06,13:28
Ešte by som pouvažovala, či vôbec je potrebné vozidlo zaradiť do podnikania, keď bolo obstarané v roku 2006. Nakoľko živnosť bude prerušená a auto bude slúžiť pre zamestnanca s.r.o., najjednoduchšie sa mi zdá nezaradiť ho do obchodného majetku SZČO.
Zoltán Kovács
17.07.06,07:11
To je ten najväčší problém, že auto už bolo zaradené do majetku SZČO, vlastne to kupoval na živnosť. Účtoval PHM, udržbu aj opravy. A z toho všetkého si uplatnil aj dph, nakoľko je plátcom.
andrej_rv
17.07.06,18:02
To je ten najväčší problém, že auto už bolo zaradené do majetku SZČO, vlastne to kupoval na živnosť. Účtoval PHM, udržbu aj opravy. A z toho všetkého si uplatnil aj dph, nakoľko je plátcom.
A prečo by to mal byť problém ? Zo samotného auta si zrejme DPH neuplatnil (predpokladám, že ide o osobné auto bez nároku na odpočet DPH), takže nebude treba nič vracať. Ak by to bol náhodou nejaký terénny resp. úžitkový automobil s uplatneným odpočtom DPH, ktorého obstarávacia cena bez dane bola vyššia ako 100 000,- Sk, pri preradení do osobného užívania sa odvedie príslušná pomerná časť odpočítanej dane v zmysle § 54 ZDPH.
Ak myslíš problém v tom, že na auto sa uplatňovali odpisy a ostatné náklady na prevádzku, tak na preradenie auta do osobného užívania a následné uplatňovanie paušálnych náhrad pri pracovných cestách to v súčasnosti žiadny vplyv nemá. Starý zákon o dani z príjmu č. 366/1999 Z.z. v § 24 ods. 2 písm. j) bod 5. síce naozaj umožňoval uplatňovať paušálne náhrady na 1 km len pri vlastnom vozidle OSZČ, "....o ktorom neúčtuje alebo neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť...", ale znenie ZDP platné v súčasnosti (§ 19 ods.2 písm. e - posledná veta) už žiadne podobné obmedzujúce ustanovenie neobsahuje.
Samotné preradenie (vyňatie) auta z podnikania nemá žiadny vplyv na daň z príjmu FO - nezvyšuje žiadnym spôsobom jeho zdaniteľné príjmy a na druhej strane zostatková daňová cena preradeného vozidla nie je daňovo uznaným výdavkom.