c87
27.03.17,12:05
Zdravim Vas

Mam dotaz ohladom vyplnenia danoveho priznania pre rok 2016. Od januara 2016 som bol nezamestnany, v marci 2016 som si otvoril zivnost a zacal podnikat. V Auguste 2016 som sa zamestnal (nie na zivnost), zivnost som mal stale otvorenu. V zivnosti som vykazal stratu za rok 2016, a mam par otazok.

1. Kedze som bol zivnostnik aj zamestnanec, vyplnujem danove priznanie typu A aj danove priznanie typu B ?
2. Kedze som vykazal v podnikani stratu je nutne i vtedy podavat danove priznanie ?
3. Pocas zivnosti som platil preddavky na zdravotne poistenie niekolko mesiacov az do doby ked som sa zamestnal a zdravotnu za mna odvazdal zamestnanec... mam toto niekde zohladnit?

Za kazdu radu vopred dakujem.
mzdarka renca
27.03.17,10:07
podávaš DP typ B. a prosím, oslov šikovnú účtovníčku, nech ti DP za odmenu spracuje.
Tweety
27.03.17,10:08
1. DP B
2. Je nutné podať DP
3. Áno uvedieš
ivka70
27.03.17,10:12
1. B, kedze vykazujes stratu z podnikania
2. musis, prave kvoli tej strate
3. aj v DP, aj pocitaj s doplatkom ,ktory ti posle zdravotna poistovna po rocnom zuctovani ZP.
Katy a R
27.03.17,10:13
DP sa robí za predchádzajúci kalendárny rok vždy zo VŠETKÝCH zdaniteľných (celosvetových) príjmov.
treba si pozrieť DP - v tvojom prípade typ B - dobre prečítať (ak bude treba, tak viackrát) poučenie na vyplnenie DP - je to tam podrobne rozpísané, že čo a ako? - ak dodržíš presný postup, určite zvládneš. tam máš aj, že aké prílohy treba - napr potvrdenie od zamestnávateľa...
ak sa ti nechce - nájdi si nejakú učtovníčku.
kn-alka
27.03.17,10:15
určite si nerob daňové priznanie sám - vôbec tomu nerozumieš

podľa tvojich otázok si si ani DP neotvoril, ani poučenie neprečítal :)
kn-alka
27.03.17,10:18
Každý človek podáva len jedno DP
A-čko je pre príjmy len zo zamestnania
B-čko je pre všetky príjmy (aj zo zamestnania)

1. podávaš B-čko - tam máš aj kolonku na príjmy zo zamestnania
2. práve preto, že vykazuješ stratu z podnikania, MUSÍŠ podať DP typ B, kde uvedieš príjmy zo zamestnania + zo živnosti (stratu)
3. preddavky na ZP zo zamestnania máš v potvrdení, tie uvádzaš v DP podľa potvrdenia (§5) , preddavky na ZP zo živnosti uvádzaš v "inom" riadku - §6