vgabka
10.11.04,12:08
Už týždeň (vtedy som túto stránku našla) intenzívne študujem všetky príspevky v tejto diskusnej skupine a vidím, že tu diskutujú skutočne odborníci z praxe. Preto verím, že mi pomôžete s mojim problémom. Okrem hlavného pracovného pomeru (som učiteľka :( ) robím lektorku a vediem kurzy podvojného účtovníctva a práce s PC. Od 1.1.2004 pracujem na základe príkaznej zmluvy. O tejto zmluve tu už bolo toho veľa napísaného, ale to, čo ja sa chcem opýtať som nenašla. Na konci roka podám daňové priznanie, kde príjem dosiahnutý na základe príkaznej zmluvy zdaním. Poistenie sa neplatí - dúfam. Ale niekto z Vás písal, že si môžem uplatniť preukazateľné výdavky spojené s touto činnosťou. Ako ste to mysleli? Ja totiž nemám živnosť a kvoli odvodom do poisťovní ani si ju neplánujem zriadiť. V daňovom priznaní môžem znížiť základ dane o výdavky, ktoré som s touto činnosťou mala a ktoré mám zdokladované v JÚ? Alebo ste to mysleli len tak, že firma pre ktorú pracujem mi môže výdavky preplácať? Ďakujem za odpoveď.
vgabka
11.11.04,13:56
Už týždeň (vtedy som túto stránku našla) intenzívne študujem všetky príspevky v tejto diskusnej skupine a vidím, že tu diskutujú skutočne odborníci z praxe. Preto verím, že mi pomôžete s mojim problémom. Okrem hlavného pracovného pomeru (som učiteľka :( ) robím lektorku a vediem kurzy podvojného účtovníctva a práce s PC. Od 1.1.2004 pracujem na základe príkaznej zmluvy. O tejto zmluve tu už bolo toho veľa napísaného, ale to, čo ja sa chcem opýtať som nenašla. Na konci roka podám daňové priznanie, kde príjem dosiahnutý na základe príkaznej zmluvy zdaním. Poistenie sa neplatí - dúfam. Ale niekto z Vás písal, že si môžem uplatniť preukazateľné výdavky spojené s touto činnosťou. Ako ste to mysleli? Ja totiž nemám živnosť a kvoli odvodom do poisťovní ani si ju neplánujem zriadiť. V daňovom priznaní môžem znížiť základ dane o výdavky, ktoré som s touto činnosťou mala a ktoré mám zdokladované v JÚ? Alebo ste to mysleli len tak, že firma pre ktorú pracujem mi môže výdavky preplácať? Ďakujem za odpoveď.
Prosím, prosím, skutočne mi nevie nikto z odborníkov poradiť? (Je pravda, že som ho nesprávne zaradila do oblasti DzP, ale ja len začínam v tejto porade).
Luba2
11.11.04,14:11
Idem Ti skúsiť odpovedať, napriek tomu, že skúsenosti s príkaznou zmluvou nemám, ale veď snáď ma niekto doplní. Nie je to závislá činnosť, je to na základe občianskeho zákonníka tak ako napr. autorské honoráre (tu ide o autorský a občiansky) s ktorými prax mám a nie je pri nich problém s preukazateľnými výdavkami. Preto predpokladám, že by si nemala mať problém ani Ty. No a čo sa týka odvodov do fondov, to samozrejme nemusíš platiť.
Nike
11.11.04,17:39
vgabka, vytiahla som z predchádzajúcich príspevkov niečo čo ti zamotá hlavu:
Ing. Piršelová vysvetľuje príkaznú zmluvu - akonáhle niekto musí dodržiavať pokyny alebo príkazy svojho platiteľa ide o závislý vzťah a môžete mať zmluvu s hocijakým názvom, z pohľadu daní a zákona sa skúma obsah zmluvy nie jej názov. (§5, odst. 1, písm. a, popr. písm. g). A pokiaľ túto prácu vykonáva niekto na základe živnostenského oprávnenia, zákon hovorí, že živnosťou je sústavná činnosť vo vlastnom mene na vlastnú zodpovednosť.

Takže podľa toho je to závislá činnosť - žiadne náklady, žiadne odvody, ale zálohovo daň, ktorú zrazí zamestnávateľ.
Skús ešte prepátrať staršie príspevky.
Zauzana
11.11.04,19:41
Súhlasím s Nike a s pani Ing. Piršelovou / :) /, myslím, že keby som bola zamestnávateľom a nechcela by som mať problémy s daňovým úradom, situáciu vgabky by som riešila dohodou o vykonaní práce /pozor zamestnávateľ musí odvádzať 0.8% na úrazové poistenie + je s tým spojená väčšia administratívna náročnosť/. Čo sa týka príkaznej zmluvy, obsahovo sa na ňu vzťahujú skôr práce sprostredkovateľského charakteru...keďže vgabke však "zamestnávateľ" vypláca nezdanenú /brutto/ sumu, odporúčam prečítať si par.8 ods.1/a a hlavne par.9 ods.1/h... ;) /Zákon č.595/2003 Z.z./ Myslím, že problém z uzatvorenia a následného nezdanenia bude na strane "zamestnávateľa", nemyslíte?
Pekný večer všetkým...